Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

marek29

Jak tady Lima poznamenal: za vypíchnutí stojí scéna přepadení auta a pak atmosféra lynčujícího davu.. Film utahanej, jak hlen po třítýdenní angíně a náboj prostě nemá.. Pavlovu hodnocení 5* se nedivím, protože prostě Pavel :D chudák Jasper to schytal a tomu jsem zrovna fandil. Jinak jsem si na první pohled na plakátu filmu spletl Owena s Melem Gibsonem :D jo takovej jsem filmovej expert.. Podle mě je toho málo, co se ve filmu objevilo. Potenciál sci-fi s tímto námětem byl na 4 - 5 hvězd, ale takhle za tu atmošku ve 2 místech s bídou ty 2 hvězdy z lítosti, abych zdůraznil, že si už nemám vícekrát tento počin pouštět.. ()

helrohir

Len málo filmov sa môže pýšiť tým, že im k dokonalému vyzneniu dopomáha v rovnakej miere famózna forma aj silný obsah. Kamera v tomto filme by mala zaslúžene žať všetky možné ocenenia, pretože to, čoho som bol svedkom, je proste prelomový štýl práce, ktorý film neuveriteľne pozdvihuje, pretože pri tých nestrihaných pasážach sa doslova tají dych a atmosféra je vybičovaná na maximum. Samotný príbeh je taktiež pôsobivou ukážkou nie až tak nereálnej budúcnosti a prakticky každá scéna vyvoláva pocity stiesnenosti a depresie. Cuarónova réžia je excelentná, hlavne sa mi páči dôraz na rozličné detaily. Herci sú viac než dobrí a poteší aj soundtrack. 95%. ()

Guran

Z filmu se mi nejvíce líbyl válečný konflikt, který bych řek je na nejlepších úrovní války, která byla použita do filmu. Pochválit musím také kameru, jak jde za naším hlavním hrdinou, který bojuje o život. Snímek má i málo střihů z kamer, což se také musí pochválit a pak dobré herecké výkony. ()

mrclTV

Sci-fi z blízkej budúcnosti, ktoré sa blíži až do post-apo. Británia ako totalita a zvyšok sveta ešte vo väčších sračkách. Kvalitne zahrané a ešte lepšie natočené. Ach tá kamera, dlhé scény na jeden záber a to behanie pomedzi ľudí vás vtiahne do deja ako nikdy. Väčšinou túto techniku nemám rád, ale tu bola kamera doslova neskutočná. Nenápadná hudba dopĺňala pochmúrnu atmosféru. Asi jeden z najdepresívnejších filmov, čo som kedy videl. Ak máte depku, po tomto filme sa vám nálada určite nezlepší. A to finále v Bexhille, jedna z najsilnejších scén, čo som zhliadol (priznávam, nevidel som toho veľa.....). Film sa mi vryl do pamati, ale niečo mi bráni dať plné hodnotenie, zatiaľ za 4...... ()

kubilov

Relativní zklamání, pokud se tak dá označit hodnocení lepší 4*, jelikož jsem přece jen čekal alespoň příběhově něco více než jsem nakonec dostal. ()

brzozin

To, co v roce 2006 muselo vypadat jako futuristické sci-fi, mi dnes (tedy v roce 2017) připadá jako v celku realistický obraz blízké budoucnosti – bohužel. Až na to, že neplodností dnes netrpí ani tak ženy, jako spíše muži. Ale o tu tady zase tak moc nejde. Film mě dostal svou otevřeností, přímočarostí a surovostí. Na co v jiných snímcích tohoto typu vypotřebují desítky metrů filmového pásma, tady stačí dva záběry. Možná proto získáte po několika desítkách minut dojem, že jste tohle už před chvílí viděli, že je to pořád stejná freska zmaru a rozkladu. Abych pochopil, o co vlastně jde, stačilo prvních dvacet minut. Pak už se vše jen neustále opakuje ve stejném rytmu a tempu. Až finální scény z uprchlického tábora přinesly něco nového, dramatičtějšího, co mě vytrhlo z letargie, do které jsem chvílemi upadal. Nicméně poselství a jeho zpracování na mě celkově udělalo velký dojem. Díky L_O_U_S, že jsi mě na tenhle film upozornil. ()

Xpojntman

Nevím proč, ale když se řekne neomarxismus ve filmu, tak by padl jako podtitulek tohoto filmu. Navíc je to umocneno tím, jak v části filmu pomáhá​ hlavním hrdinům žido-ruso-bolševistická skupina v čele s gerotni feministkou a za asistence gipsywoman. ()

iz67

Prostě taková dystopie. Dyst nudná. I když hoši měli rádi dobrou music (Radiohead, King Crimson). Jinak zbytečné a dost sentimentální! ()

donnovann

Nepochopím, že tento film nevyhrál Oscara za kameru (cenu získal Faunův labyrint) protože podobně natočených snímků je opravdu málo. Cuarón opět ukázal, že prostě umí, já byl po celý film napnutej jak struna a užíval si to napětí, které zde krásně graduje. Přemýšlel jsem zda dát 4 hvězdy, za tu myšlenku a nápad, který je originální a hlavně za tu KAMERU nakonec dávám plné hodnocení a můžu jedině doporučit. ()

Micoldee

,,Tyvole, a co teď?!” jsem si říkala každou chvíli. Film Potomci lidí vystihuje výborná akčnost, myšlenka a děsivost až moc blížící se reality.. ()

johnny01

V první části filmu se skvěle vybuduje atmosféra - snímání v temných barvách, hudba i výběr lokalit je dokonalý. Druhá část už je poněkud slabší, dějově prvoplánová, ale pořád se jedná o nadprůměrný snímek. ()

AndyMars

Asi najlepšie natočená dystopia, akú som zatiaľ videla. Nie, že by išlo o nejaký extra výnimočný nápad, ale to spracovanie a atmosféra boli naozaj výborne vytvorené. Občas som mala pocit, ako by som hrala nejaké RPG, to práve vďaka zaujímavej kamere. Inak rada by som si pozrela viac filmov na tému neplodnosti obyvateľstva, lebo myslím, že niečo podobné nám reálne hrozí. ()

Gamekeeper77

Slušná podívaná s vynikajícím Owenem by vzhledem k myšlence mohla bejt ještě o moc lepší. Takhle je to jen útěk bez větších nadějí, protože co zmůže jedna nejspíš náhodná březost v globalnim měřítku, když tu chybí řešení, nebo aspoň sebemenší pokus naznačit, že ono řešení problému je nadosah, že tahle ženská v sobě nese ten kód a že to není jen výstřel do tmy. Scénář byl sice nominovanej, pro mě je ale nodotaženej a tohle mi tam zkrátka chybí. 76%. ()

jayman

Najlepšie a najuveriteľnejšie postapo ever made, s prolife mesidžom silnejším než Aliancia za rodinu. Dlhokánske zábery vyrazia dych, dôraz na detaily vyrazí dych, casting je vynikajúci a ja tomuto filmu, ktorý som raz videl 2x za víkend, nemám čo vytknúť. ()

JosefTomas

Nejde o příběh a ani o postavy, ale o poselství, které Cuarón do tohoto mistrovského díla vložil. Surová budoucnost, zachycena tak přesvědčivě, že jde skoro až o dokument. Opravdový milník kinematografie, který rozhodně stojí za pozornost. Cuarón je borec. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)