Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

Rockerman

Velmi depresivní vize "budoucnosti". Dobře natočený film s výbornými herci (Clive Owen, Michael Caine). Příběh trochu kostrbatý, ale kromě té neplodnosti žen, naprosto uvěřitelný. Vždyť mnohé z tohoto filmu se už opravdu na zemi děje teď. Doufejme, že to nedojde až tak daleko, jak nám to mistr Cuarón předvedl. ()

mala_kea

Děsně křečovitý a "americký" děj to celé schazuje. Překrývá se však s bezvadným provedením, skvělými hereckými výkony.( Od Owena poslední dobou ani nečekám nic jiného)..Zkrátka něco na způsob dětí na písku. "Děti, postavte hrad a je jedno jak". Tak si děti hrají a stavějí a Alfonsa to nějak moc nezajímá. Do řemesla jim nezasahuje, jen píše a píše. A dělá sakra dobře, protože děti jsou víc než šikovné, oni mají prostě nápad, šmrnc a fantazi. Jen ten hrad je prostě pořád stejný, ale za to děcka nemůžou. V životě jiný neviděly.... ()

alambert

Lidem se přestanou rodit děti a proto se svět změní v jednu velkou přestřelku. ??? Obávám se, že mi asi něco uteklo, protože tenhle film mi absolutně nic neříká. Děj mi připadá dementní, protože nechápu, proč by se měli začít všichni střílet proto, že se v celém světě přestanou rodit děti. Kdyby to byla zaléžitost jen nějakého regionu, OK. Ale pokud jsou na tom všichni stejně nevidím důvod. Uprchlíci, povstalci, armáda, tajné organizace...bla bla. Prostě jen nepřehledná změť, o které nevím co si myslet. Ale co je hlavní, mě se nelíbí ani prostředí. Jsme v roce 2027, ale vše vypadá jak před 10 lety. Ve filmu není nic, co by evokovalo pocit, že se film odehrává v budoucnosti. Dokonce třeba auta jsou všechna tak 5 až 10 let stará a to, že některá jsou olepená spoilery a divně "zamaskovaná" černými fóliemi mě vážně nezmate. Dobře, některé scény jsou povedené-golfový míček, porod, vražda autobaterkou...Ale celkově nuda, otrava a zmatek... ()

Raziel_cz

Zajímavá vize budoucnosti, jež by se opravdu mohla stát skutečností, v perfektním provedení. Když na kameru v jednom okamžiku vystříkne krev poté tam na relativně dlouhou dobu zůstává, výrazně to podtrhuje atmosféru. Herecké výkony jsou na hodně vysoké úrovni a mě jen mrzí, že jsem na tenhle skvost nešel do kina, protože v oné době mi toho název Potomci lidí mnoho neříkal. ()

Wolvie

Naprosto geniální,od začátku do konce vizuálně nadupané.Inteligentní sci-fi,ve kterém nejde o akci (ne že by nebyla) ale o hluboké myšlenky a skvělé vykreslení světa,ve kterém se odehrává.Clive Owen ve své životní roli! A Cuarón by měl urychleně něco natočit,takový talent je hřích si nechávat pro sebe. ()

sadlokan

2027 bude chlast,cíga a fízli budou chtít marihuanu?To mi bude 60,přistěhovalci mi budou líbat nohy a na hřbitově začnou kvést postmoderní kříže.Přidávám * za čumění na dítě,to bylo fakt jako slušný.. ()

agassi68

Nie som z toho tak nadšený akoby sa patrilo. Môjho favorita /Caine/ odpravili už v polovici. Ani na dvakrát somm nepochopil, kam s tým deckom utekali. Očarujúce bolo sídlisko v závere, zrejme použili Luník IX.. Cliwe Owen zdarne nahradil Nicolasa Cagea, ktorý sa mi tam charakterovo najviac hodil. 3 a pol. ()

Hapretor

Na sci-fi mi to přišlo málo "futuristické". Lidé, plahočící se v rozvalinách budov a troskách jiných stavení? Co je na tom sci-fi? Myšlenka nerození dětí? Co je na tom sci-fi? Pro mě je to prostě obyčejný thriller, který si hraje na to, že se odehrává v budoucnosti a předkládá divákovi myšlenku, jak by bylo hrozné, kdyby se děti už nerodily. No, tak bysme vymřeli, no. Aspoň by už tady nebyl nikdo, kdo naší matičku Zemi tak przní - a to skrz naskrz! ()

Heroine

Nevím už proč, ale tenhle film se dostal na můj seznam (seznam filmů které musím vidět), a tak na něj přišla řada. Zapoměla jsem ale proč bych tenhle film měla tak nutně vidět, a během sledování jsem si nevzpomněla. Film mne nebavil, nepřekvapil, a ještě mne štval ten nedořešený konec. Základní idea, konec lidstva díky klesající fertilitě, to není až tak zlé. Ale film ve výsledku, hrůza. ()

WillyMarks

Horkotěžko se mi komentuje tento filmařsky brilantní počin, ale co mi vážně zůstane v paměti, jsou dlouhé scény bez střihu, krev na kameře a parádní napínavá atmosféra. Zpočátku mi vše přišlo takové žádné, těžko jsem se soustředil ale tenhle film je jako otáčkoměr u auta : začínáme startem a s lehkým plynem přidáváme až do červeného... rozmýšlím se stále nad 4ma či 5ti hvězdami, ale zůstanu prozatím u silných krásných čtyřech! 83% ()

Fawkes

Četl jsem knížku, a ta mě kupodivu příliš nebavila, proto jsem byl zvědavý na filmovou adaptaci. Bohužel nějaké extra větší nadšení oproti knize se nekonalo, ale líbil se mi styl kterým to Alfonso Cauron podal, přesně takovou atmosféru jsem si představoval i při četbě. Dějově však celkem slabé. (60%) ()

Adm.Nelson

Najrealistickejšie sci-fi, aké som kedy videl. A zároveň najlepšia Owenova filmová rola. Dve úchvatné scény bez strihu ukazujú brilantný režisérsky um. 10/10 ()

feral

„Režiséra Cuaróna nadchla predstava, že by sa prostredníctvom filmu zasadeného do blízkej budúcnosti mohol vyjadrovať k dnešku „ . V tomto ohľade by som si mohla s režisérom podať ruky, ba čo viac – moja predstava o budúcnosti nie je tak ďaleko od jeho, nakombinované s Cestou od McCarthyho by to bola dokonalá nočná mora či varovanie pre viacerých. Vnímam tento film ako príbeh s posolstvom, ktorého prevedenie je neskutočne drsné, hladujúce, atmosféra nasiakla úzkosťou ale aj nevyhnutnými zbytkami nádeje. ()

Akana

Není to stoprocentní pětihvězda, ale málo vídanou minimalizací formálních i dějových klišé, a opravdu mrazivou, vtahující a (bohužel) věrohodnou vizí budoucnosti se tenhle film dost rázně vetřel do mojí přízně a odhaduju, že v ní i setrvá. Cuarón je opravdu šikula, navíc s vzácnou schopností vybalancovat morální rozměr - jeho poselství není úplně mělké (na Hollywood, samozřejmě), je srozumitelné, přitom ale netlačené za každou cenu do popředí. ()

MickeyStuma

Temný snímek s realistickou budoucností. Ano, toto se zkutečně může stát. Lidé ztratili plodnost a to vedlo až k anarchii. Snímek svou vizuální stránkou je zcela šokující, což je podpořeno i skvělými hereckými výkony. Práce kamery je dechberoucí a reálnosti přispívají i nezvykle dlouhé scény. Zvláště u těch válečných, kdy to vytváří až dojem přímého přenosu. A to doslova. Po citové stránce je nejúžasnější, slzu tvořící scéna na konci snímku, kdy dětský pláč zastaví válečnou vřavu. Dojetím se snad ani nedýchá. Takové emoce z filmu tu dlouho nebyly. Snímek drsný, ale upřímný. Vše funguje jak má. Chudoba, špína, pocit beznaděje a smrti. Zásadní povedené dílo vedoucí k zamyšlení. ()

BeranSon

-- V RÁMCI FILMOVÉHO ÚTERKU -- ,,Jak pomalu začali mizet hlasy z hřišť, začínalo zoufalství." /// Velice silné drama, které je svou tématikou až nepříjemně surové a některé jeho momenty doslova srazí čelist k zemi. Scénář je geniální, způsob vyhlazení lidstva jako tento je nejen nejjednodušší, ale taky nejméně brutální a pro výsledek úplně postačí, protože jak je vidět tak lidé se i v dobách největší nouze, kdy se už nerodí žádné děti budou vraždit pořád, války a boje neustanou. Při některých scénách mi doslova běhal mráz po zádech, jako například odhalení těhotenství, nebo porod, to bylo vážně mrazivé. Doprovodná hudba je zvolená skvěle, herci jsou do svých rolí vybráni pečlivě, režie je mocná... Prostě silný filmový prožitek, jenže... Nemůžu dát pět hvězd, prostě né. I když je všechno vybroušeno na maximum a téma i surovost tohoto dramatu jsou efektně drzé, tak mě film nenasytil po celou dobu, především ze začátku jsem vůbec nebyl chopen pobrat o co tam jde, jaké to má spojitosti. To je zvláštní, protože se nejedná o nějak extra složitý film od toho jsou jiní kandidáti. Ale i takto patří Children of Men do zástupců nejlepších filmů roku 2006, to bez debat. - 8/10 - ()

Toka

Podle mě ničím vyjímečný film, kromě tématiky, která se stává čím dál víc aktuální. Postrádám nějakou skutečnou provázanost mezi dvěma problémy, které snímek prezentuje (imigrace, neplodnost) a nějaké širší pozadí. Hercům se toho nedá moc vytknout, Clve Owen mě přesvědčil více než dost. Ovšem omluvit některé nelogické scény prostě nemohu, a to ani na úkor těch dechberoucích. ()

RedDuck

Úvod jsem ještě nějak pochytil a užil si ho, ale potom už to na mě bylo moc chaotický a fakt jsem nechápal kdo je kdo a proč dělá co dělá. ()

Deratizer

Některé filmy už podruhé vidět nemusím a tento film je jedním z nich............Má smysl si film pustit v multikanálové zvukové stopě? "NE". Film v multikanálovém zpracování nestojí za řeč. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)