Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

Wabia

Cliwe Owen + sci-fi námět rovná se velká naděje. Která se také vyplnila. K tomu ještě výborná režie a famozní Michael Caine a vyjde nám kvalitativně srovnatelné dílo s knižní předlohou. ()

maoc

Celý film jsem zhltl i s navijákem, chytil jsem se na pěkně ostrý háček a pak byl uvláčen k údivu tou REALITOU, jaká číší z tohoto zobrazení BUDOUCNOSTI. Viděl jsem to ještě před tím, než se to stalo známým a tak můžu říct, že jsem na to koukal opravdu s čistou hlavou a otevřenou hubou. ()

oasismanik

Dokonalá atmosféra, ktorá vás pripúta k obrazovke a nedovolí vám vydýchnuť, dokonalá technika, kamera, zvukové efekty, dokonalá vyspelosť, strhujúca atmosféra vám dovolí zabudnúť na iné veci, ktoré tomu chýbajú. Film prichádza v čase, keď je Hollywood preplnený bezmyselnými hovadinami, akčnými filmami "na jedno použitie" filmovými adaptáciami úspečných kních, trilogií, je zázrak, že v dobe fantasy, LoTRov, Eragonov, Walt Disney animákov, nových Jamesov Bondov ešte dokáže niekto natočiť film s tak dokonalou atmosférou, skvelú audio-vizuálnu snímku, ktorá vás pripúta k sedačkám. Po dopozeraní filmu ma napadnú len dve jednoduché slová: FILM ROKA /2006/ bodka. ()

Elegnor

Dokonale realisticky zpracovaná budoucnost, syrovost a přirozenost ji dělá neskutečně uvěřitelnou.. Navíc nemá cenu mluvit o hereckých výkonech, nevěřil jsem že to hrajou; tak moc to vypadalo opravdově.. Tohle dílo je absolutně geniální, to, co tu Cuaron dokázal stvořit možná není převratnej film, ale čert ví, jestli je to ještě pořád jen film.. Navíc naprosto dokonalý ozvučení, výbuchy, střelba, to vše mi přišlo mnohem realističtější než v kterémkoliv válečném filmu, který jsem viděl a skvěle to dotvářelo celkovou atmosféru.. Pro ten neskutečnej zvuk (zvuk, ne hudbu) mě tenhle film napadl jako první možnost, když jsem testoval nová sluchátka.. ()

Soubi

Velmi dobrý a hlavně po dlouhé době atmosférický post-apokalyptistický film s lehce uvěřitelnou podobou společnosti. Tradičně vynikající Caine a Owen. Jediné, co mi nesedělo, byla představitelka "jediné" slečny a (SPOILER) happyend, ale to je čistě jen můj subjektivní názor. Rozhodně po tomto titulu sáhněte, nudit se nebudete. ()

monty.cl

Parádně natočená a realisticky vykreslená temná vize budoucnosti lidstva...naléhavé, uvěřitelné, děsivé...to se máme na co těšit! 90% ()

Cortyx

skveli film,mistama jsem byl v kine zarazeny do sedadla a jen jsem ziral. Ale nektere sceny byla fakt k pobaveni a do dnes si s kamarady radi zasprymujeme na teme : Pull my funger.. I will do it xD ()

Achilleus1

Tento film má veľké kvality, hlavne réžia, scenár a bezchybný príbeh. Musím oceniť aj skvelú kameru a strih. Prvých 10 minút a posledných 10 minút je proste skvelých. Scéna keď Keth a Toe Farron vychádzajú z robombardovanej budovy a prechádzajú pomedzi vojakov, ktorým sa zračí na tvári úžas je jednou z najlepších scén za posledných 20 rokov (aspoň pre mňa). ()

Pete

V roce 2027, kdy vládne na světě chaos a nerodí se už žádné děti, se najde těhotná žena, kterou je třeba chránit. ()

Jerris008

Výborný nápad, který mě už od začátku zaujal, a díky skvělému zpracování jsem se plně ponořila do děje a film si užila až do konce. Málokdy dám pět *, jenomže tady jsem zkrátka nemohla jinak a je pravda, že obrovskou zásluhu na tom měla několikaminutová nesestřižená scéna téměř na konci, která pro mě byla pastvou pro oči. Vlastně mě nenapadá nic důležitého, co bych tomuto filmu vytkla. ()

xxlch

Apokalyptická vize světa budoucnosti v podání Cuaróna je naprosto dokonalá.Jakýkoliv film,který donutí diváka uvažovat v jiné časové dimenzi,ze kterého diváka mrazí v zádech,který donutí diváka prosedět u filmu celé titulky,který dokáže,že divák přemýšlí nad filmem ještě druhý den,který způsobí že divákovi spadne čelist a nějakou dobu tam zůstane -tak tohle všechno jsou "Potomci lidí"C.Owen -dokonalý,režie-dokonalá,efekty-dokonalé,hudba-dokonalá.........................proč pouze film roku? Tohle dílo má rozhodně navíc!!! ()

Romeroo

Slabší začátek. parádní druhá polovina filmu..hlavně výborně vykreslená budoucnost naší planety..až mi při několika scénách tohoto filmu běhal mráz po zádech..může to " tady " takhle dopadnout ?...68% silnější ***. ()

LukKon

Po prečítaní niekoľkých komentárov, v ktorých sa ľudia odvolávali na tento snímok mi to nedalo a musel som si tento sci-fi kúsok pozrieť. Vynikajúca réžia a kamera však nie sú podporené aj scenárom, čo je večná škoda, pretože sa mohlo jednať o nesmierny filmový zážitok. Surovosť s akou Cuarón podáva tento príbeh, je však taká mocná a hypnotizujúca, že ma to priam vcuclo do deja a pustilo až počas záverečných titulkov. Napriek tomu len slabšie 4*. ()

vitac.

Pěkný a originální film, ke kterému mám ovšem pár výtek. V úvodní části filmu bylo pro mě trošku složitější se orientovat v ději, což ale na druhou stranu nebylo úplně na škodu, tento fakt celkem korespondoval se zmatkem panujícím v nastíněné budoucnosti;) Při pár scénách jsem se také hodně vrtěl (snaha o jízdu autem, které nestartovalo, zatajené zranění nemající vliv na jednání postavy, ...). Toť vše, teď už jen klady. Atmosféra vynikající a tak nějak zvláštní v dobrém slova smyslu (depresivní vizáž, lokace, např. tábor uprchlíků), vyhrocené situace působily napínavě a naléhavě (při přestřelce se mi vybavil vojín Ryan) a o zajímavosti námětu netřeba pochybovat snad vůbec. Zkrátka je to film, který stojí za to vidět. ()

Borecz

Ve zkratce se jedná o perfektní zpracování velmi závažného tématu. V prodlužce je tento film skutečně kvalitním dílem se skutečně silným dějem a neméně silným zpracováním. Atmosféra naprosto přesně vystihuje dobu a okolnosti, za nichž se děj odehrává a herecké výkony jsou taktéž znamenité. Očekával jsem sice, že se bude jednat o sci-fi, což se nekonalo, ale to vůbec nevadí. Snímek je tedy velmi povedený a vysoce nadprůměrné hodnocení si rozhodně zaslouží. ()

nula87

Potomci lidí představují mnohovrstevnatý film, který Cuarón skvěle skládá dohromady a funguje dokonale ve všech svých vrstvách. Jako thriller ,jako apokalyptické sci-fi, i jako sociální drama s biblickými odkazy. Navíc technická stránka filmu je skvělá a kamera dokonalá. Co víc si přát? 95% ()

Brumlak

Tento film je pro mě naprosto unikátní. Všechno tady funguje. Kamera, střih, hudba, postavy, nápad, akce (nestříhaná a na jeden zátah vzata scéna ostřelování baráku tanky je působivá a dechberoucí). Můžu říct, že tento film ve mně zanechal stopy. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)