Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

JohnMiller

Čudujem sa že má táto snímka také nízke hodnotenie na CSFD. Ide o jedno s najlepších postapokalyptických (konkrétne tuto predapokalyptických) science fiction aké som zatiaľ videl. Tiaž s rúcania sa civilizácie je cítiť v každom záberu. Model skrachovaného sveta videného očami bezvýznamných ľudí sa podaril na 100 percent. Celí čas som cítil tú ukrutnú bezbrannosť ľudí ktorý si nevedia pomôcť a rútia sa do záhuby. Niečo takéto som cítil hádam iba u filmu The Road (2009) A ešte k tomu sa pridalo to skvelé spracovanie a ohromná kamera ktorá sa tvári ako live footage ale postráda epilepsiu a diváka iba viac vháňa do deja. U mňa Cuarónov najlepší film. ()

salalala

Po jedenácti letech od vzniku jsou Potomci lidí mnohem blíž realitě, než si asi tvůrci tehdy mysleli. Od počátku Cuarón prokazuje, jaký cit má pro vytvoření prostředí a atmosféry a svět v blízké budoucnosti je v jeho podání depresivní, bezvýchodné a děsivé místo, v němž převzala vládu anarchie a lidstvo čeká vyhynutí, protože většina lidí je neplodná. Postupem času tvůrci přitvrzují a atmosféra houstne. Spolupráce Cuaróna s Lubezkim tu funguje naprosto famózně, protože zde mnohokrát zmiňované scény honičky v autě a úniku z okupovaného baráku patří k absolutním vrcholům filmu a díky systému záběrování, minimu střihu a ponuré hudbě jsou naprosto autentické a o to působivější. Celkově vůbec snímek vypadá jako dokument z budoucnosti, která je neveselá a není se v ní nač těšit. Vydařilo se též obsazení, jemuž dominuje civilní, ale výrazný a charismatický Clive Owen, přehlédnout nejde ani vynikající Michael Caine, škoda jen, že Julianne Moore je tu tak málo. Pokud bych měl Potomkům lidí něco vytknout, byly by to asi horší práce s postavami, které mohly být propracovanější a méně výrazný závěr, který zbytečně vyšumí a není tak alarmující jako zbytek filmu. I po více než dekádě jde ale o film, který patří k tomu nejlepšímu, co v této době v žánru vzniklo a svým poselstvím a zvolenou režijní metodou zůstává stále dalece nepřekonán. 85% ()

Trevor

Ak chcela troska menom Alfonso Cuarón zaujať, tak premárnila unikatnú príležitosť. Tak neuveriteľne nezvládnuť jedinečnú príležitosť a tak premrhať skvelý nápad dokáže iba málokto. Alfonzito "slniečkár" Cuarón to dokázal tak, ako nik pred ním. To rozplývanie sa nad tým, ako skvelo vytvoril atmosféru bez špeciálnych defektov (nie, nie je to preklep) neprekvapí nikoho, kto sa v sobotu nadránom prejde po Bermondsey. (štvrť Londýna). Efekty nepotreboval, o tie sa postarali prisťahovalci (tí skutoční, nie príbehový). Tak prehľadný dej, aký ponúkol on ponúkajú len tínežerské vyvražďovačky a Zdeněk Troska. Tak nesympatickú svojim spôsobom hlavnú postavu nenájde nikto (tajne som dúfal, že pri pôrode zomrie). Tak jednostranne vykresliť akože policajnú brutalitu (útoky úbohých utečencov na policajné zložky v španielsku, francúzsku či švédsku ukazujú realitu, nie výmysly opáleného feťáka) a potom ich zneškodniť jediným pohľadom a zvukom plačúceho dieťaťa (to muselo strašne silno revať, keď prehlušilo stovky akačiek a empépätnástiek a ich rachot, Alfonzito evidentne nechodil s dedom na jarmoky a nedostal pukaciu pišťol) môže iba niekto, kto vykreslí totálne fiasko. Film zinkasoval na čsfd 80% za nápad, spracovanie bolo nad schopnosť vnímania užívateľov čsfd. Áno, očarujúcu nápad, ale teraz fakty. Všetky ekonomiky sa zrútia po 18 rokoch bez narodeného dieťaťa. 18 rokov nemá krajina žiadne výdavky na rodičovské príspevky, umierá stále viac ľudí na starobu, pracovný trh je presýtený ponukami a úradník sa ulakomí na 5000 libier za prepravu kakaovníčky a jej dieťaťa, ktoré chcú utečenci použiť, ako inak, na propgandu. Áno, hystéria by nastala, ale oveľa, oveľa neskôr ako po 18 rokoch bez detí, tie by boli, paradoxne, ekonomickým boomom (bohužiaľ je to pravda, ja nie som filantrop ale realista). Viac k tejto utópii písať nebudem, najhorší vybraný film z knihy 501 filmov, ktoré musíte vidieť. Pravdepodobne som tušil, ako bude vyzerať a...stačilo. 5%. ()

Colby Sawyer

Výborný, až nepříjemně realistický film, který se nebojí a nabízí nepřikrášlený dojem dystopické budoucnosti. Ať už jde o přístup k aktuálním tématům či lidské psychice, v obojím má Cuarón jistou ruku a servíruje vše s chirurgickou precizností. Scény jsou plné napětí i emocí, řemeslný um je zde maximální ať už jde o práci s kamerou či akční scény. Rozhodně je zde na co koukat a člověk by to zvládl na jeden dech, kdyby to bylo možné, protože tohle je naprosto neuvěřitelný počin. ()

willow666

Geniální myšlenka, která byla bohužel pojata příliš americky a očekávatelně. Kromě nápadu totiž nepřekvapí vůbec nic, tohle téma chtělo trochu víc propracovat psychologickou stránku věci a hlavně příběhu. Můžeme společně doufat, že v tomhle filmu není mnoho pravdy. ()

L_O_U_S

U málokterého sci-fi dnes člověk může říct, že tak nějak by to opravdu mohlo dopadnout. Jediné, co zatím naštěstí chybí, je neplodnost. Ideální film k sociologickému, filosofickému a politologickému pitvání, navíc skvostně natočený. (478.) ()

higuain

Jako fanouška (především knižního, ale filmového taky) Harryho Pottera mě po shlédnutí Children of Men prostě nemůže nemrzet, že Cuarón natočil pouze jeden díl. Tohle je prvotřídní futuristické sci-fi. Rozjezd má sice pomalejší, ale jakmile se Owen dá s těhulkou na útěk, hluchá místa přestávají existovat. Akce v táboře na jeden záběr neměla chybu, stejně tak průchod s dítětem kolem vojáků. ()

Skip

Tahle postapokalyptická vize à la Alfonso Cuarón mě nijak zvlášť nezaujala. Vizuálně to celkem jde, ale jinak je to takové prázdné a nic neříkající. ()

Aleee89

Jsem v rozpacích z tohoto filmu. Na jednu stranu se mi to líbilo, na druhou stranu už tak ne. Asi jsem čekala více, nebo spíše jsem čekala něco trochu jiného. Ale teď nemyslím to, že budoucnost tvůrci vykreslili úplně jinak, než to normálně v katastrofických filmech z budoucnosti bývá, to jsem věděla a spíše to hodnotím jako plus, protože je to změna. Futuristické a realistické. Zkáza a neplodnost, myslím, že pohled je to dost kritický, ale ne zcela nemožný. Líbilo se mi, že tu nejsou žádní mimozemšťané, kteří by přiletěli a zničili nás. Ne, lidstvo se jednou zničí samo. To, že rok 2027 vypadá jako teď byl podle mě záměr, protože to pak působí mnohem děsivěji, když si uvědomíme, že něco takového klidně může nastat. Těšila jsem se na Julien Moore, ale její postava bohužel po dvaceti minutách umírá, což mě trošku naštvalo. Vůbec celý film je plný násilí a drastických scén a někdy může působit až depresivně. Líbilo se mi to, ale zase tak moc film nedokázal udržet mou pozornost a místy jsem se nudila... ()

Dont

Těšil jsem se na ještě lépe propracovanou vizi neblahé budoucnosti, všechno bylo potemnělé, depresivní a špinavé, ale pořád ne dost bezútěšné a beznadějné. Hlavní postava jede k příteli na venkov jak Češi na chalupu, udělají si pohodu, vyprávějí vtipy o čápech (mimochodem ten byl fakt dobrý). Jiná liga to začala být až útěku a příchodu do utečeneckého tábora. Bojové střety nasnímány velmi autenticky a ta scéna, kdy schází po schodech dolů, byla mrazivá. Clive Owen zahrál bezchybně, škoda, že ho poslední roky není tolik vidět v dobrých filmech a taky škoda, že nezůstala na plátně déle Julianne Moore, ta je vždy plusem. ()

marleyy

90% Geniální kamera, ultra hustá pointa s nadčasovým námětem a naprosto uvěřitelným výkonem Cliwea Owena naprosto ovládají celý snímek. Atmosféra na jedničku a režisér Cuarón si mě tímto filmem naprosto podmanil. ()

radektejkal

Lidi se nemnoží, akorát kočičáci. A kupodivu, neplodné jsou ženy. V oné době, tedy za deset let, je všude chaos, jen Británie se drží nad vodou tím, že postupně vysidluje polovinu obyvatel Londýna. Ale ejhle, jedna černoška je gravidní. A s kýmpak? "S nějakým z těch pitomců, kdo si je má všechny pamatovat" (dialog z filmu). A právě v tom spočívá zázrak jejího těhotenství, což je totéž jako neplodnost ostatních. Ženy jsou jalové, a takový je i film. Pozn.: Můj oblíbený recenzent Lavran*****, uzavírá: "Bojím se jen toho, že u široké veřejnosti Potomci nikdy nenaleznou takovou míru pochopení, jakou by si zasloužili a dost možná budou brzy zapomenuti." S tím souhlasím, jen první sloveso bych pozměnil. ()

Robko

Film u kterého se zatajuje dech. Cuarón je režijní virtuóz, který dokáže zřejmě z nejpomalejší akční scény, kterou jsem kdy viděl (útěk z farmy), udělat napínavou podívanou. Scéna s přepadením v autě, kdy kamera zůstává po celou dobu uvnitř s hlavním hrdinou, dokud on sám nevystoupí je legendární a z první ruky vím, že se ukazuje na aspoň jedné filmové škole. Clive Owen je v roli nedobrovolného ochránce naprosto perfektní a jeho herectví, kdy reaguje na okolní podněty by zasloužilo nějakou tu sošku. Mistrovská práce. ()

Fanucci

Zajímavá zápletka, úchvatná kamera, výborné herecké výkony. Ale, že by šlo o zásadní přelomové dílo v kinematografii, novou kapitolu filmových dějin...Ehm, tak to ne. Ale co já vím, možná časem (po dalším shlédnutí) změním názor. I když pravděpodobně ne:-) Nejlepším filmem roku pro mě nadále zůstává Greengrassův Let 93. ()

fallangell

Pote, co se vsichni tak straslive rozplyvali nad dokonalosti tohoto filmu a prohlasovali jej za film roku jsem cekal konecne neco vyjimecneho. Je pravda ze technicky je to cele uveritelne a dobre natocene, ale bohuzel zaroven take strasne nudne a dlouho nepochopitelne. Je pravda ze vetsinou si u takovychto filmu reknu ze chyba byla ve me a podivam se na nej znovu. U potomku me ale nic nemotivuje k tomu, abych tak ucinil. ()

Tygrys

Potomky Lidí je nejlepší vychutnat si v kině. Film celou dobu tak nějak balancuje. Časté poklidné tempo je pokaždé přerušeno chvilkovou dechberoucí akcí. Snímek perfektně graduje a při závěrečných scénách povstání jsem byl do děje pohlcen zcela což se mi nestalo už dlouho. Takže Children Of Men = můj favorit na film roku a jsem zvědav s čím přijde Cuarón příště. ()

Chrysopras

Film měl u kámošů rozporuplný hodnocení a já se po zhlédnutí přikláním na stranu slabších ohlasů. Nechytlo mě to, zvláštní zápletka, herecké výkony průměrné. Chválit můžu akorát kameru. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)