Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

eraserhead666

Jak utéct z fašistické Anglie budoucnosti? Je až s podivem, jak se může fašismus nepozorovaně a takřka bez odporu vkrást do běžného života, co? Nejsou k tomu vždycky nutně třeba jen mašírující bubeníci s pochodněmi. Obraz budoucnosti je skvělým zrcadlem současnosti - viz. např. vztah a chování Anglie k uprchlíkům a imigrantům, jako by (samozřejmě že v rámci dramatičnosti trochu víc pompézněji a drsněji) kopíroval současné aktivity agentury FRONTEX. Že nevíte, o co jde? Jde o agenturu Evropské Unie, která hlídá hranice EU před šmejdem z neEU. Že stále nevíte o co jde? Evidentně eurokomisaři konají svou práci dobře - o tomhle se totiž vědět NEMÁ!!!! Ani o tom, že kvůli aktivitám a činnosti FRONTEXU jen ve Středozemním moři zahynulo několik stovek lidí, o "shromažďovacích" táborech již ani nemluvě. Ale to jen tak na okraj...Parádní thriller, tak trošku sci-fi. Nemilá vize budoucnosti, aneb jak by to také mohlo jednou vypadat a jak by se lidé k sobě mohli chovat (ono se už to děje, ale ještě to není tak moc vidět, hlavně to je ještě spoustě lidí putna, protože zrovna jich se to netýká). V takovém případě by člověk i byl rád, že už se nějakých 19 let nerodí žádné děti, nečekala by je totiž vůbec žádná světlá budoucnost. Bitva v polorozpadlém ghettu je jedna z nejnervydrásajících "bojových" scén, co jsem kdy ve filmu viděl. Až se mi hrnuly slzy do očí. Ještě, že jsem na to nešel do kina, to bych se asi pos.... Michael Caine ve své roli podává parádní výkon, jeho humor byl zářivou duhovou skrvnou na jinek v podstatě pochmurném snímku. ()

poz3n

Mám pocit, že těch 12 let od vzniku filmu už Potomky lidí prověřilo natolik, abych je sám za sebe označil za prozatímní nejlepší filmové dílo 21. století. Cuarónovi vznikl pod rukama komplexní umělecký výtvor, jenž snoubí vše, co by měl film s velkým F ve své ideální podobě obsahovat, od dokonalého technického zpracování, přes silné herecké výkony, skvělý scénář, až po živý a pulzující fikční svět. Nejenže každá z těchto složek sama o sobě funguje na té nejvyšší možné a představitelné úrovni, ale jako celek Potomci lidí vše zmíněné skládají do dokonalé kinematografické harmonie. Existují novodobé filmy, které mě možná emočně zasáhly o něco víc a existují i novodobé filmy, které jsou technicky podobně podmanivé. Žádný z nich ale pro mě nereprezentuje film ve své dokonalosti v takové míře, jako právě Potomci lidí. 10/10 ()

Ivoshek

Tak pokoukáníčko to bylo pěkný, o to nic. Vizuálně mi ta temná, špinavá atmosféra totality a strachu připomněla začátek Half-Life 2 (kdo hrál, ví. Kdo nehrál, měl by). Příběh je jednoduchý, má slušný spád i napětí a docela fajn pointu.Svižný, zručně natočený film o temné budoucnosti. Intelektuální přesah nenalezen. ()

Deschain

Jeden z najemotívnejších filmov, ktoré som kedy videla. Smutná vízia budúcnosti, ktorá nemá budúcnosť, pretože sa prestali rodiť deti. Cuarón si ma týmto filmom úplne získal. Clive Owen vo svojej pre mňa najlepšej a najsympatickejšej role, krásna Julianne Moore a ako vždy úžasný (a tu naozaj) Michael Caine. Geniálna Ruby Tuesday od Battiata. Jeden z all-time faveov. ()

hansel97

Tak tady se těží samozřejmě hlavně z jednoho z nejoriginálnější námětů, jaký jsem kdy viděl, ale popravdě moc nezaostává ani provedení, i když to pro mě prostě není pětihvězdičkové. Kupodivu možná často byly i lepší pasáže ty, kde netrvá půl hodiny přestřelka, jako v táboře uprchlíků, to byla celkem nuda. Ale v těch chvílích to zase vytahuje dokonalá Lubezkiho kamera s minimalizací střihu. Jen mě trochu mrzí, že jsem se tak těšil na Julianne a ona si tam moc nepobude. ()

Janek

Revoluční snímek, který strhává pozornost svým fenomenálním zpracováním. V životě jsem neviděl tak dlouhé akční scény beze střihu. Kamerově stoprocentní. Při tomhle filmu se hubne - Cuarón dokáže navodit takovou atmosféru, že kardiaci musejí skončit na prkně. Radím vám, abyste si o filmu nic nezjišťovali - zážitek bude zaručeně silnější. ()

SOLOM.

No nevím, já bych z toho zas až takovou bombu nedělal. Omámen zdejšími komentáři i vysokým hodnocením jsem si nakonec přece jenom sehnal tenhle film a plný očekávání vložil DVD do přehrávače. Při náběhu závěrečných titulek ve mně však kolovali smíšené pocity. Scénář je opravdu velice zajímavý a samotný nápad si určitě zaslouží pochvalu, ale se zpracováním už to bylo horší. Ano dočkáme se zde silných momentů, ale i naprosto nelogických prvků (které nedokáží pořádně vysvětlit). Několik miliard lidí se stane z ničeho nic sterilních, anglická vláda vytvoří speciální tábory (vězení) pro tisíce nelegálních přistěhovalců, kteří si tam v klidu schovávají spousty zbraní na občanskou válku atd. Herecké výkony rovněž hodně průměrné a nebýt toho zhuleného staříka, tak místy i podprůměrné. Je pravda, že místy je děj hodně depresivní, ale i nehorázně nudný. Zřejmě mám tento problém jen já (podobné filmy moc nemusím). ()

Thomick

Zklamání. Alfonso Cuarón si dal velmi záležet na scenérii, ne už tak na příběhu. Zatimco vizuálem tedy snímek uchvacuje celou dobu, slibnej rozjezd střídá už jen prachobyčejná, emočně nevzrušivá zdrhačka ve jménu Dylanově. Teda... Dylaninině(?!). ()

Ilicka

Potomci se cejchují hvězdičkami těžce. Střídají se silné a slabé okamžiky, hned na začátku omráčí realističnost světa roku 2027 a hrozivá cesta Londýnem budoucnosti. Poté se film posouvá, občas se ponuře zavtipkuje, ale sklíčenou atmosféru světa bez dětského smíchu nelze pominout. Od seznámení s budoucí maminou Kee je jasné, co bude následovat, ale peklo, které Curaón rozpoutal, i tak omráčí. Kamera sledující postavy, jak se prodírají uprchlickým táborem mě přenesla přímo tam, do centra bitvy. Potomci ve mně sice nenechali onu stopu United 93, přesto je hodnotím stejně. Už jen kvůli titulkům podbarveným dětským výskotem. To, že Cuarón umí, vím od Malé princezny... Umí... ()

Sofia

Zajímavé zpracování poněkud nudné knihy od P.D.James (vzpomínám si, že před několika lety jsem ji začala číst, ale nedočetla do konce...). S utopistickými vizemi typu 1984 se to nedá srovnat. Hodně silných scén, ale překvapilo mě, že půlka kina se často smála...a škoda toho useknutého konce. ()

JASON_X

Nízkorozpočtový pokus o syrové "postapo" s moralistickým přesahem a humanistickým poselstvím, který ovšem dopadl neslavně - jako uslintaně patetický blábol, který se zrodil v hlavě nějakého infantilního (nebo senilního) pseudohumanistického aktivisty. Knižní předlohu neznám, jen vím, že P. D. James psala detektivky. Neznám ani všech pět(!) scénáristů pod tímto podepsaným, ovšem dokážu si je dobře představit jako přitroublé a ploché karikatury starých hipíků, jakého zde hrál Michael Caine. Trojlístek Caine - Owen - Moore je také největší devizou filmu. Zajímavé jsou celkem i exteriéry ze zpustlého Londýna. Jakž takž je ještě koukatelná epizoda o pouličních bojích v bexhillském "Chanově", ovšem je nemilosrdně zprasená svým koncem, ve kterém pateticky čumící Owen s polodementní černou maminou a jejím řvoucím plodem prochází kordónem pateticky čumících civilů i vojáků. Děs a hrůza, nevermore. ()

Bauer

Alfonso Cuarón se po Harry Potterovi pustil do dalšího filmu a nemohlo to prostě dopadnou jinak než výborně. Ten chlap je pan režisér. Vytvořil tak vynikající atmosféru, která Vás vtahne do děje. Velmi realisticky a prvotřídně byli natočeny bojové scény a výbuchy budov. Herecké obsazení bylo vskutku dobře vybráno. Škoda jen, že Julianne Moore nezůstala po celou dobu filmu. Michael Caine zahrál též svou roli dobře. Sympaťák Clive Owen, ten chlap mi dokazuje, že je to opravdu herec na úrovni. Nejdříve předvedl dobrý výkon v Králi Artušovi, dále jsem ho viděl v Sin City, kde podal taky dobrý výkon a nakonec v Potomcích lidí hraje (zatím) nejlepé, ze všech jeho rolí. Před tímto filmem klobouk dolů!! Jednoznačně jeden z nejlepších filmů roku 2006!!! ()

MáŠa

Zajímavé téma, dobře zpracované, ale ke scénáři bych měl prostě výhrady, protože všechno bylo tak trochu přes politiku, moc jsem nechápal, kdo je dobrý a kdo zlý, co se zrovna děje a podobně. Vždyť ženy by mohly být neplodné i v klidné době, kdy se lidi nechovají jenom jako psi. Ve výsledku jsem se příběh tolik neužil, jak bych mohl - potenciál tu na to prostě byl, a peníze asi taky, protože zpracování vypadá luxusně. ()

luka4615

Precizně vytvořená pochmurně dystopická budoucnost, na níž budete koukat s pusou dokořán. To, jakým stylem Alfonso Cuarón s touto vizí pracuje je totiž něco zkrátka velmi jedinečného. Ve finále tedy dostaneme až nepříjemně realistický filmový zážitek, u něhož zamrzí pouze scénář, který by dle mého mohl být ještě o nějakou tu stránku zhuštěnější. Avšak až na tento detail se ale jedná o skvěle podávané dílo, které by si žádný fanoušek žánru rozhodně neměl nechat ujít. Skvělá práce! „As the sound of the playgrounds faded, the despair set in. Very odd, what happens in a world without children's voices.“ ()

Sawy

Naprosto pohlcující!Dodnes lituju,že jsem na Potomky nešel do kina,protože na DVD se určitě ještě část zážitku ztratila.Vynikající Clive Owen dává zapomenout na matný výkon z Krále Artuše a dokazuje,že je skutečně dobrý herec.Nejlepší je ale stejně Michael Caine,jehož přítomnost tento pochmurný film vždycky prozáří optimistickými paprsky.Na filmu je toho ale skvělé mnohem víc,jako třeba fantastická kamera a skvěle vykreslená ponurá atmosféra světa bez dětí,nebo naprosto realistická atmosféra.Slovíčko nuda mi při sledování nepříšlo na mysl ani jednou.První zhlédnutí představovalo tak intenzivní zážitek,že jsem se ke druhému ještě nedokopal.90 % P.S. : Druhé zhlédnutí vůbec ničemu neublížilo,ba naopak.Kdo ještě neviděl,ať to urychleně napraví,protože jestli něco stojí za zhlédnutí,pak rozhodně tohle. 95 % ()

Morholt

Vizuálně i herecky skvěle odvedená práce, ale........ Pořád jsem čekal, kdy se objeví odpověď na otázku "Proč?" a posléze i na tu "Co s tím?". Postupem času bych vzal za vděk i vysvětlením, že za všechno můžou zlí mimozemšťani a naopak hodní mimozemšťani přinášejí lék, ale ničeho takového jsem se nedočkal, což v mých očích film poněkud sráželo. Ale na druhou stranu vykreslení totality blízké budoucnosti, sběrné tábory a reminiscence na křesťany (ryby) mě přesvědčily a proto dávám silnější čtyři hvězdičky. ()

Richie666

Měl jsem spíše pocit, že sleduji snímek z doby druhé světové války. Čekal jsem něco více promyšleného, čekal jsem zohlednění všech lidských pudů a vlastností. Myslel jsem, že půjde o víc než o survival thriller táhnoucí svůj výborný nápad kilometr za sebou. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)