Mafiáni

• Slovensko Mafiáni na Slovensku (pracovný názov)
Slovensko, (2015–2017), 12 h 55 min (Minutáž: 30–55 min)

Réžia:

Tibor Szilvási

Marek Majeský (rozprávač), Milan Žitný, Jaroslav Ivor, Anton Heretik, Peter Majtán, Milan Lučanský, Peter Tóth, Daniel Vražda, Desana Dudášová (viac)

Gunslinger

Kvalitný slovenský dokumentárny seriál? No čoho som sa to dožil - koniec sveta sa blíži.. Každý diel si berie na mušku inú zločineckú organizáciu na Slovensku (čo diel, to iný mafián) a prostredníctvom výpovedi svedkov, správ, polície, vyšetrovateľov a znalcov sa divák dozvie až niekedy neuveriteľné skutočnosti zo života podsvetia po nežnej revolúcii. Možno by som si odpustil to posolstvo na konci každého dielu, ale tak je to RTVS takže im to odpúšťam. Premiérový vysielací čas (piatky večer) je taktiež dosť nešťastný, ale online archív RTVS to istí.. Celkovo bravó - vzplanula nádej na kvalitnú sk dokumentárnu scénu.. ()

Arkanoid

Odsúdenie zločinu, dýchajúca atmosféra deväťdesiatych rokov, pohľady svedkov a novinárov na vec a mapovanie činnosti jednotlivých mafiánov a ich skupín. Vraždy, ktoré sa nevyšetrili, páchateľ neznámy. Dozviete sa, ako sa žilo napr. po vyhlásení Havlových amnestií a v období mečiarizmu. Dokument, ktorý treba vidieť, o udalostiach, ktoré si treba pripomínať, nech ku nim a rozpínaniu a akejkoľvek činnosti mafie už nedôjde. ()

klukluka

Opravdu vyčerpávající výčet slovenských mafiánských skupin z devadesátých let a počátku nového milénia včetně popisu jejich kriminální činnosti. Ta se v podstatě neustále opakovala- jednoznačně nejvíc se praktikovalo výpalné- a seriál tak pro mě postupně lehce ztrácel na atraktivitě- bylo to už krapet monotónní. Za chybu považuji absenci fotografií některých ústředních postav jednotlivých kauz a minimálně například u “Žaluda”, který měl být nakloněn médiím, bych si uměl představit i výňatek z nějakého TV rozhovoru (stejně jako tomu bylo třeba v případě Jozefa Svobody). Vše ostatní už jen chválím a zejména pak 13. (speciální) díl, který nám divákům objasnil, proč se zločineckým organizacím na Slovensku vedlo tak dobře. Jinak si nejsem vědom toho, že bychom u nás v Česku měli podobný seriál, což je určitě škoda. Ale třeba se dočkáme... P.S.1: Zajímavé, že jediný díl seriálu, který si nepustíte z youtube, je ten o politickém krytí slovenských mafiánů (o SIS a Jaroslavu Svěchotovi). P.S.2: Co se na youtube naopak objevuje, jsou Černákova moudra namlouvaná z kriminálu. Nezdá se mi v pořádku, že člověk odsouzený na doživotí, má podobným způsobem možnost ovlivňovat veřejné mínění. ()

borec999

Mafiánske filmy a klasiky ako Godfather,Kasíno,Goodfellas,Scarface, či Carlitova cesta zbožňujem. Práve preto ma tento dokument od STV zaujal dvojnásobne a skutočné príbehy mafiánov z našich končín som si vychutnal a sledoval veľmi rád. Pochvala v prvom rade Marekovi Majeskému za komentár a v neposlednom rade STV za poctivú dokumentárnu prácu a tiež aj efektné spracovanie a podanie divákovi. Mimo iné dokument potvrdzuje, že aj u nás v období mečiarizmu (najmä) organizovaný zločin bujne prekvital a dosť často sa príslušníci týchto organizácií uchyľovali k rôznym drsným a krutým praktikám. Holt, nie sú všetky dychberúce prípady a zločiny len z USA, Talianska,Mexika či Japonska či iných krajín. Viď napríklad i Najväčšie kriminálne prípady Slovenska (2006). Podobne ako tento dokument sú aj Mafiáni pecka, ktorú môžem doporučiť každému človeku, kto sa o podobné veci zaujíma. Klobúk dole, STV. 95% ()

Kovaja

No uff co napsat??? spousta lidí kteří tuhle dobu nezažili sedí ještě teď s otevřenou hubou!!! Žádná Sicílie, žádné Palermo ale iba naši susedia v dobe pred rozpadom republiky a eště aj chvilku jako samostatné Slovensko. Holt bratia majů horůců krvu. Do riti, tý sa stým nepárali:-))) ()

vander19

Až náhodne videné upútavky počas pripínania kanálov mi nasmerovali na tento dokument. Podľa mňa dokument, lebo to moc nemá nič spoločné so seriálom. Veľmi výstižné zobrazenie situácie v slovenskom mafiánskom "showbiznise" ma až prekvapilo svojou otvorenosťou. Som veľmi zvedavý ako prežívajú tieto časti hlavný aktéri, ktorí ešte žijú a čiernu robotu pre nich robilo podsvetie. Že milá naša SIS???? Smutné je, že všetci vieme čo sa deje, ale nikto nič nerieši. ()

Paldiny

Zaujímavý prierez mafiánskych bossov z obdobia, kedy nový režim ešte nestihol nahradiť ten starý. Seriálový dokument je plný rozhovorov s novinármi, redaktormi, podnikateľmi, barmankami, historikmi, analytikmi skrátka všetkými, ktorí mali k téme čo povedať a nebáli sa predstúpiť pred kameru. Najzaujímavejší asi sympaťák Reichel, ale z toho všetkého, čo nabonzoval očividne krysa, ktorá rovnako nebola svätá. Pri zásadnejších udalostiach sú z archívu vyňaté zostrihy z reportáží večerných novín. Absencia drsnejších záberov mi neprekáža, rovnako som si zvykol na úsmevný prológ vyzývajúci k nenasledovaniu podobného typu života. Čo som vnímal menej kladne je spracovanie podaktorých epizód, aké nie vždy držali pozornosť. Predsa len bratislavský život a rozhovory s taxikármi, čo dostali cez papulu preto, že nezastavili taxameter, mi prišiel zaujímavejší, než mdlé historky od Prešova a Oravy. Zaujalo tiež vyjadrenie vďačnosti mafii z Dunajskej Stredy, aká nedovolila preniknúť Albánskej hávedi na naše územie. Rovnako silný záver prvej série so zábavným dielom o Piťovcoch a detailmi prešpikovanou dvojepizódou s Mikulášom Č. Dokument hodnotím kladne, dovolil mi pospájať si súvislosti a zaspomínať na ranné roky v TO, kedy v povedomí miestnych detí budili strach Dolinajovci, akým pripisovali každú bitku, ukradnuté autorádio či pohodenú šupku od banánu. Jo, v 90tkach to žilo, teda, ak ste stáli na správnej strane barikády. (videl 1. sériu) ()

janesX

Aj keď nemám rád tie dvadsaťpäťminútové slovenské dokumenty a v podstate ich kvôli ich krátkej stopáži ani za plnohodnotné dokumentárne filmy nepovažujem, existuje pár výnimiek. Napríklad Najväčšie kriminálne prípady Slovenska, alebo aj táto a tiež neskoršia (Súmrak bossov) séria o slovenských mafiánoch. Najlepšie je vidieť všetky diely, kvôli ucelenému obrazu, lebo viacero mien sa v širšom kontexte aj viac krát opakuje, trebárs taký Mečiarov gauner Svěchota, ten mal pod palcom snáď všetkých a jeho meno sa opakuje takmer v každej epizóde. Tibor Szilvási si pozval asi tie najsprávnejšie "rozprávajúce hlavy" aké mohol, nuda tu v žiadnom prípade neprichádza ani na chvíľu do úvahy, práve naopak, jednotlivé diely mohol tvorca kľudne o tých desať - pätnásť minút natiahnuť. 85%. ()

mira007

Dokumentární mrazivá pecka o organizovaném zločinu na Slovensku. Zlatý česko, kde to násilí je celkem málo viditelný. První díl je o prvních bratrech Danišovcích , kteří začali s výpalným naprosto brutálním silovým způsobem. Násilím si brali všechno , takže když viděli pěknou holku v baru tak si ji vzali, ikdyž tam byla se svým klukem. Byli tak násilní a viditelní, že i pro ostatní mafiány byli nepřijatelní - vyletěli s autem do vzduchu. Druhý díl - bratři Diničovci začali jako milovníci bojových sportů vyhazovači a přešli na výpalné. Stall se společníky podnikatele v drogerii tak si vzali jednoduše celý jeho majetek. Pak přešli na manipulované dražby státního majetku a jedni z prvních začali spolupracovat s tajnou službou a asi kvůli tomu přišla bomba a samopal. Oba mrtví. Třetí díl- Žalud ,první inteligentní podnikatel, který ale šel přes mrtvoly navzdory tomu, že se vyhýbal image drsňáka. Milovník mladičkých milenek, zastřelen v 34 letech. Čtvrtý díl Rober Holub - cikán, který ovládl košické podsvětí. po atentátu skončil v nemocnici, kde ho po akční akci dodělal nájemný vrah. Pátý díl - Miroslav Sýkora vysokoškolák z Moskvy, kde začínal využitím kontaktů na ruskou mafii. . Po nástupu Mečiara ovládl Bratislavské podsvětí. Iniciátor vraždy vyšetřovatele únosu syna prezidenta Kováče. Akčně veřejně rozstřílen ve věku 33 let. Šestý díl - Gorila vs. Čistič ,příběh celkem malého gangstera z malého města, který ale vynikl počtem přežití atentátů. Rozstřílen ve věku 35 let Čističem, který dostal doživotí. Sedmý díl - Papay primitivní agresivní zápasník. Vyšvihl se likvidací bílých koní a tím nahradil původního bosse, který byl v krimu. Z Dunajské stredy udělal nejnebezpečnější město Slovenska, což nezabránilo protiúdery, kdy tři borci vystříleli v kavárnu s deseti mrtvými Papayovcema včetně pětatřicetiletého Tibora. Osmý díl - dva zápasníci - násilnický Takáč a restauratér s automaty Surovčík. Nejprve falešné faktury a pak výpalné v Bratislavě. Dokázali vytlačit bálkánce s drogama, ale nakonec byli rozstřílení ve věku 37 a 45let. Devátý díl - zápasník, emigrant a posléze jeden z nejbohatších Slováků Jozef Svoboda zbohatl na privatizacích a hazardních hrách. Sólista bez svého gangu. který s každým vyšel (včetně policie a politiků) a fungoval jako mediátor. Zastřelen. Desátý díl - postdevadesátkový boss právník Ondrejčák v čele nejmilitantnějšího gangu Slovenska, který frčel v drogách a jehož si podnikatelé sami najímali na ochranu před mafií. I policie ho doporučovala obětím vydírání, že jim pomuže pravděpodobněji než oni. Jenže nakonec i tahle banda terorizovala Bratislavu jako ti předtím. Nakonec bylo i tohle pako odsouzený ve věku 38let na 16let a propadnutí majetku. Poslední dvojdíl se týká bosse bossů Mikuláše Černáka - borec, který do svých 31 let udělal impozantní kariéru násilnického bosse, který osobně povraždil desítky lidí a byl svého času nejmocnějším zločincem napojený na politiky i tajnou službu. Sedí na doživotí. Speciální díl - náměstek tajné služby Svechota, který prakticky řídil spojení mezi politickou mocí a podsvětím, které se jím zaštiťovalo, ale po použití se těch bossů začala tajná služba zbavovat. Navzdory tomu, že se osudy a schémata kariér bossů opakují stejně jako některé záběry, tak se jedná o naprosto dechberoucí dokument, který by si zasloužil filmové zpracování. To člověku hlava nebere, že na tom Slovensku volili HZDS. () (menej) (viac)

etienne

divoké 90 roky na Slovensku, dokument je prajne divácky a viem si predstaviť, že o 20 rokov vznikne čosi podobné, len o mafiánoch (už ale skôr v oblekoch ako "páni" podnikatelia, prípadne "páni" politici), čo sú momentálne na slobode, snáď aj tých dobehne minulosť. ()

Wargoo

Aha... čiže takto to bolo ! A dnes, keď je takýchto "mafiánov" najviac treba, sa nikto neodváži, aby narobil poriadok so súčasnou vládou. Jedna dobre mierená rana, jeden dobre zvolený "obetný baránok" a korupcia by bola ta tam ! Vynikajúce. Černákov dvoj-diel som nedýchal ! 5***** 90,821% ()

Shredo

Dokument robený formou rýchlokurzu, ako to po páde totalitného režimu u nás vyzeralo z odvrátenej stránky. Vzhľadom na to, že začiatky každého ganstra začali skoro v rovnakej dobe a rovnakým spôsobom vytráca sa mierne heterogenita dielov. Človek si tam ale nájde veľa zaujímavých detailov + výpovede utajených svedkov pridávajú na kvalite. ()

Evander

Zajímavý dokument mapující vznik mafie na Slovensku po pádu komunismu a sledující životní příběhy některých z jejích hlavních představitelů. Dokument je pečlivě zpracovaný a každý počin tohoto typu považuji za chvályhodný. Zde lze navíc vyzdvihnout velmi otevřené zpovědi tehdejších novinářů, policistů nebo i přímých aktérů. Bohužel místy mi dokument na přímé sledování přišel poměrně nezáživný a upřímně bych ho doporučil spíše jako doplňkovou činnost k něčemu jinému, neboť audio část zde plně postačuje a ta vizuální již nějakou další zásadní přidanou hodnotu bohužel nepřináší. 74% ()

Stefan_M

Vsetci vedia ako to bolo, nakrutia o tom dokument a nikto s tym nic neurobi. Ved naco aj, ked to kompetentnym vyhovuje. A tie svine nadalej vladnu na Slovensku. Vypracovali sa z vekslakov na ministrov. Velmi dobry serial, ale kratky. A prijal by som viac detailov. ()

AxelWers

Stručné zhrnutie "podnikateľskej kariéry" najznámejších mafiánov na Slovensku a ich skupín. Epizódy sú väčšinou vyplnené komentármi publicistov, novinárov, svedkov, bývalých podnikateľov, ktoré sú doplnené archívnymi zábermi. Človek sa nielen dozvie kopu zaujímavostí z histórie najznámejších mafiánskych skupín na Slovensku, ale určite si všimne aj ich úzke kontakty so SIS. ()

nathaniel 29

Excelentné. Pravdivý pohľad na temné deväťdesiate roky na Slovensku. Prepojenie politických svíň Mečiara, Lexu atď. s krvavým podsvetím. Veľká vďaka týmu ľudí, ktorí seriáloví dokument vytvorili. Všetka česť ()