Mafiáni

• Slovensko Mafiáni na Slovensku (pracovný názov)
Slovensko, (2015–2017), 12 h 55 min (Minutáž: 30–55 min)

Réžia:

Tibor Szilvási

Marek Majeský (rozprávač), Milan Žitný, Jaroslav Ivor, Anton Heretik, Peter Majtán, Milan Lučanský, Peter Tóth, Daniel Vražda, Desana Dudášová (viac)

Recenzie používateľa Evander k tomuto seriálu (2)

Mafiáni (2015)

Zajímavý dokument mapující vznik mafie na Slovensku po pádu komunismu a sledující životní příběhy některých z jejích hlavních představitelů. Dokument je pečlivě zpracovaný a každý počin tohoto typu považuji za chvályhodný. Zde lze navíc vyzdvihnout velmi otevřené zpovědi tehdejších novinářů, policistů nebo i přímých aktérů. Bohužel místy mi dokument na přímé sledování přišel poměrně nezáživný a upřímně bych ho doporučil spíše jako doplňkovou činnost k něčemu jinému, neboť audio část zde plně postačuje a ta vizuální již nějakou další zásadní přidanou hodnotu bohužel nepřináší. 74% ()

Súmrak bossov (2017) (S02)

O Súmraku bossov se dá říci v podstatě to samé, jako o původních Mafiánech. Jen zde bych řekl, že nejsou tolik hluchá místa a dokument se tak příjemněji sleduje. Zásadní rozdíl vidím pouze v přístupech režiséra, který zatímco v prvním počinu servíruje tehdejší události mnohem explicitnějším způsobem, v tom druhém se přiklání spíše k povídání a analýzám. Nesoudím, který přístup je lepší nebo horší, myslím si, že takto společně utvářejí obě „série“ zajímavý celek, stojící za vidění. 78% ()