Sci-fi horor o automobilu poháněném lidskou krví. Začínající automobilová závodnice Mima má možnost jezdit s mimořádně kvalitním vozem, který však funguje na neobvyklé palivo - na lidskou krev. Jen její přítel dr. Marek si uvědomuje nebezpečí hriozící každému, kdo se zaplete s automobilkou Ferat... Režisér Juraj Herz použil jako námět filmu povídku Josefa Nesvadby "Upír po dvaceti letech". (oficiálny text distribútora)

Otan

Pamatuji si ,že jsme na upíra doslova utíkali do kina.Vím,že jsem se nebál a spíše se zasmál a strašně mě zajímalo,jestli se bude Ferat vyrábět.Nechám 3*,ale vnitřně cítím,že by mělo být méně. ()

datel13

Závody aut, záhrobí, sex? K tomu obličeje dnes už provařených herců a osobností v netradičních rolích? Tento (myšleno bez urážky) smrtící koktejl si zaslouží nejvyšší hodnocení, film se mi opravdu líbil. ()

tulakfelix

Zajímavý a nedoceněný film, škoda ztráty těch vystřižených scén a nemožnosti rekonstruovat původní natočený film. Údajně byl daleko lepší, než tohle řádění cenzorovo, které je nám dnes k dispozici. ()

Pythonator

Bombastická ukázka toho, jaké umí Češi točit filmy. Na české poměry té doby jistě originální veledílo. Trapný námět by se dal zneužít na pořádnou splatter komedii ve stylu raného Petera Jacksona. To by bylo jiné kafčo, než tahle utahaná absurdní rádobyhororová taškařice. Pozitivum filmu je, že paní prezidentová krnová veš ukázala kozy. Sice nic moc, ale lepší než nic. Za další podstatné plus je přestavěná Škoda Supersport, což je jediný důvod proč film vidět. ()

ssarka

tak nevím...Menzel a jeho projev nemá s hororem nic společného a vlastně na konci nevím vůbec,jestli to bylo pravda nebo ne...takže kdyby to byl jen Sci-Fi nápad,tak je to dobrý,ale prezentace hororu,to teda neberu ()

baron156

Musíme to brát tak, že film prošel cenzurou. Jako pokus o první český horor je to výborný. Nikdy nezapomenu scénu jak Jiří Menzel strká pomalu ruku do auta a najednou tolik litrů krve. ()

poleno

Když jsem byl menší, bál jsem se tento film zhlédnout až dokonce. Před pár dny jsem to zkusil, a měl jsem z toho takový divný pocit. První záběry mi připomínaly komedii, a dokonce jsem se i zasmál (to by se asi u hororu stát nemělo). První náznaky hororu byly u scény, když se Luisa Tomášová (Jana Břežková) snaží předjet sanitku s Menzelem a Veškrnovou. Herecké obsazení mi vůbec nevadilo, hudba dělala co měla a u hodně scének strašila, což vám navodilo takovou divnou husí kůži a úzkostlivost. Ty mezery ve scénáři vůbec neškodí, ba naopak, dodává to filmu zvláštní kouzlo. Snová sekvence, když motor Feratu požírá Menzelovi ruku, který pak s divným výrazem a námahou odtrhne kůži z kapoty je geniální (o dýchání Feratu nemluvě), krve je zde mnoho. Musím taky připomenout krevní konzervy v posteli, z jejiž obsahu jsou pak Jana Břežková s Jiřím Menzelem úplně upatlaní, super! Nevím co je na tomto filmu špatného, plný počet a jdu se dívat! ()

soukyd33

Senilní důchodci, zmatená bába na přechodu, proč? K čemu to je v tomto filmu dobré. Je to vlastně kriminálka s doktorem. Asi tento druh filmu nechápu, auto co jezdí na krev a vysává přes plynový pedál s člověka život, je zajímavý nápad. To co se ale děje ve filmu je hrozná volovina. Erotické scény jsou pěkné, a za ty dávám 1 hvězdičku. Nedoporučuji! Hvězdiček 1* ()

Pokri

Výborný nápad, ale podaný pomerne nudne. Beriem však na vedomie skutočnosť, že filmu ublížila cenzúra, ktorá z neho všetko hororové vyškrtla. ()

rashnomon

15.4.2023 Celou dobu až do samotného sledování jsem měla fakt velký strach, protože jsem tak nastíněně tušila, o čem to vše je a jaký to má lehký bizarní nádech. No ale musím uznat, že mě snímek kladně překvapil. Nazvala bych ho takový lehký bizarek, který je ale naopak ztvárněn chytře a dobře. Sci-Fi horor, kombinovaný s nádechem krimi, kde nás často plně provází komedie a její komičnost. Nastínit děj bych mohla jednoduše. Automobil poháněný na lidskou krev. Vše se točí kolem tohoto faktu a motivu. Konec dle mého hezky a plně funguje (přesněji scéna s panem Křížem) a dovysvětluje některé lehce nejasné fakty. Lze hezky vidět, jaký to je doopravdy takový cyklus závodnic z Feratu a jak je těžké ukázat ostatním, že za tím opravdu žádné dobro není.  Má to několik motivů, kterým bych se teď chtěla věnovat. Fakt se mi líbí ten název Upír z Feratu – což i hezky dovysvětlují ve filmu promítané “ukázky”– i “padělky” Upíra Nosferatu/Dráculy, které jsou tam náhodou zakomponovány velice příjemně a poukazují na ten název filmu. Na druhou stranu to je i jméno toho auta – Vampire, které vlastní firma Ferat. Takže dle mého fakt dobrý nápad, dost mě bavil tento fakt. Ve snímku dle mě lze jasně vidět, jak člověk může propadnou drogám. Sice lehce bizarně a komicky, ale pořád ukázáno pomocí toho automobilu na lidskou krev. Scény pocitů, které závodnice měly, bych i dokázala přirovnat k pocitům, které zřejmě lidé mají, při braní heroinu (k tomuto faktu se nemůžu až tak vyjádřit, viděla jsem to pouze v dokumentech či drogových filmech). Barvy filmu hezky seděli s barvami značky Ferat a celkově působily totalitně – což nám i říká o tom, v jakém období se to natáčelo/následně bylo distribuováno. Což mě posouvá k tomu, že dle mého to obsahovalo i lehké queer aspekty, ale zase by se toto tvrzení dalo vyvrátit, protože za 1. totalitní režim Československa a za 2. Juraj Herz dle mého není režisérem, v jehož filmech by se vyskytovaly dané queer prvky. Pořád si ale stojím za tím, že působící femme fatale – madam Ferat, byla lesba, nebo alespoň odvracela svoje oči od mužské pozornosti. Střihová skladba dle mého ale až tak moc dobře nefungovala a i když byly záběry Nosferatu dobré a i v dobrém umístění, naopak některé záběry nebyly dle mého vůbec dobře umístěny a mým očím – jakožto divák – nebyly dost příjemné. Ke srovnání s typickým Herzem mi toto přišlo jako z naprosto jiné galaxie. Není to vůbec typický Herz. Je to něco naprosto odlišné než jeho proslulý Spalovač mrtvol apod. Ale ztvárnil toto lehce bizarní téma dobře. Též musím zmínit prostor, ve kterém jsem to já a mí přátelé sledovali. Byli jsme v kině a paní se tam vzadu nahlas smála jakékoliv lehce komické scéně, že nám to všem hned 10x zlepšilo vnímání celého filmu a fakt jsme se pobavili. ()

cachanell

Sci-fi - Horor tehdejší doby. Auto na krev a Jiří Menzel v hlavní roli. Kdysi jako dítě jsem se bála .... dnes ovšem už nevím, proč bych se měla na toto dílko znovu podívat. ()

J.M.Kubik

Tak trochu neucelený, zmatený, hvězdně obsazený film. Tři hvězdy dávám spíš z nostalgie, jako malého mne ten film neskutečně děsil. ()

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel

07.09.2020

Ve věku 82 let zemřel v sobotu večer český oscarový režisér Jiří Menzel, informaci v neděli prostřednictvím sociální sítě zveřejnila jeho manželka Olga. Světoznámý tvůrce, jenž se v posledních letech… (viac)