Zaklínač

USA / Poľsko, (2019–2024), 30 h 55 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvorcovia:

Lauren Schmidt

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Gig

Fajn podívaná. Škoda, zě Michal Zebrowski - původní Zaklínač - si už nemohl střihnout hlavní roli a taky ti černoši v našich končinách mi neseděli. Ale ten Michal by si mohl v nějaké další sérii nějaké cameo zahrát. Edit: 2. serie - no comment :( ()

Luckyboy

Nebýt mého vztahu k předloze hodnotím jako odpad, protože jsem dodíval opravdu jenom kvůli zvědavosti, jak moc předlohu zprznili. Pro ty, co předlohu neznají, musí jít o naprosto zmatenou změť epizodních špatně nacastingovaných postav, z nichž až na 3 jsou de facto všechny nepodstatné a je škoda je stavět vůbec před kameru. Navíc jde o typickou netflixovskou změť co nejrůznorodějších nejbarevnějších charakterů, jejímž jediným úkolem je zavděčit se co nejširšímu publiku. Přitom se do univerza absolutně nehodí. Asi jako byste natočili film o otrokářství a otrokáže by hráli z části černoši a otroky běloši (když jsme u těch "kvót" a snahy postihnout celou různorodou společnost). Ti, co předlohu znají, dostanou pouze k vykastrované, nepřesné, zjednodušené a v něčem naprosto odporující stín toho, co je v knihách. A to prosím Sapkowski nevytvořil zdaleka nic dokonalého, takže tenhle výsledek je fakt špatný. V čem mohl seriál excelovat je psychologie a hloubka postav, která v knihách dost chybí, jenže na to by bylo třeba mnohem víc času a tudíž rozehrát vše mnohem pomaleji a v klidu. A nebylo třeba o tom sáhodlouze přemýšlet, stačilo využít první dvě "úvodní" povídkové knihy autora a rozepsat je a přidat věci neodporující kánonu. Naprosto nevím, odkud se vzal ten hype, který se k seriálu váže, ale mám vážné podezření, že jde zejména o PR Netflixu, jehož tvorba jde z mého pohledu od desíti k pěti. Cavill je až moc toporný (což by snad u zaklínače nemohlo být možné, ale stalo se), v knihách je Geralt mnohem větší ironický hláškař, ale současně i protřelý diskutér. Část příběhu v knihách (podle mě jedna z těch nejlepších částí v nich), je postaven na dialozích, které Netflix úplně vypustil. Jestli s tím něco Netflix v druhé sérii neudělá, půjde opravdu o odpad. ()

koza3

Jak poznám, že jsem shlédl seriálový klenot? Že se mi o tom večer zdá a směju se ve spánku. Včera jsem dokoukal poslední díl a na konci mi ukápla slza. Přesně tyhle okamžiky jsem chtěl vždycky vidět na plátně. Knížky jsem četl před lety a pořád je mám s Dunou a Zeměplochou uloženy jako nejlepší světy a příběhy, jaké jsem kdy četl. Málokdy se povede, že se knižní předlohu podaří kvalitně převést do herního univerza, ale i tady Zaklínač zazářil. Všechny hry jsem slupl jako malinu a třetí díl jsem smažil 180 hodin a vzal si kvůli tomu i pár dní dovolenou. Tyhle zážitky se nezapomínají. Od seriálu jsem čekal průměr, podle rychlosti uvedení a hereckého obsazení jsem nečekal žádný zázrak a ono se ani o nějakou perlu nejedná, ale pokud máte načteno/nahráno, tak Vás to musí oslovit. Ty okamžiky, kdy se Geralt připravuje na strigu, ten moment, kdy vysloví své přání vůči Dunymu, to napětí, když se čarodějky vydávají k Soddenu...to Vás prostě nenechá chladným. Perličku jsem pak měl z Geraltova chrapláku a občasného sarkastického vtípku. U každého dílu jsem se aspoň třikrát hezky zasmál a zároveň se bál, kdo to schytá. Skalním fanouškům může vadit mixování příběhů do spletitých časových smyček, ale myslím si, že to pro seriálové pole bylo vyřešeno bravurně. Možná je i dobře, že jsme se nepodívali na Geraltův výcvik, protože jak si vzpomínám z původního polského zpracování, tak není moc o co stát, mnohem zajímavější jsou jednotlivé zakázky Geralta, které jsou to gró povídkových knížek a defakto i herního zpracování. Za mě plný počet hvězd a moc se těším na další série. PS. jsem zvědav, zda se seriál zastaví u knižní předlohy nebo bude adaptovat i herní pokračování...to by byla pecka! ()

eMeMko

Knížky detailně neznám a z herní série mám za sebou pouze první díl, takže žádný hardcore fanoušek série nejsem. Přesto jsem byl však zvědavý a ve výsledku nejsem zklamán. Jasně, CGI nevypadá nejlépe (přeci jenom, rozpočet byl trochu jinde než u GOT) a věřím že spoustu lidí odradí nelineární příběh, ale po osmi dílech nemám problém podívat se na ně znovu. Herecké výkony jsou celkem dobré, největší strach panoval samozřejmě z Henryho Cavilla, ale musím říct, že mu Gerald sedl naprosto perfektně. Jako "problém" vidím evidentní snahu o rasovou korektnost, protože kromě eskymáka se v seriálu objevila snad každá rasa, což předpokládám že v předloze není. Hvězdu navíc musím naopak dát za kaskadéry (doporučuji na YT vyhledat neoficiální video ze zákulisí stunt teamu) a choreografy soubojů. Btw, české titulky na Netflixu stojí za to (Fuck = Sper to ďas). ()

nemer

Zatím těžko hodnotit, jsem v první třetině. První díl se mi vcelku líbil, u druhého už to bylo horší ... Jedno se seriálu upřít nedá, Geralt je vybraný výborně, bohužel to kazí ten zbytek (včetně politické korektnosti... je to jako v tom známém vtipu "tančíš a piješ jak Rus, ale ty nejsi Rus" :D ...) Celou knižní sérii neznám, četla jsem jen povídky, ale asi nebýt toho, nevím, jak bych seriál vnímala. Ať tak či onak, lepší než seriál je určitě audioverze (dramatizace) Posledního přání v podání J. Dvořáka a J. Plachého. * Po zhlédnutí první série hodnotím asi jako nejzdařilejší šestou epizodu inspirovanou povídkou Hranice možností (která je mnohem, mnohem lepší než seriál) Závěrečná osmá epizoda ke konci sklouzává k žánru telenovel, doufám, že to nebude typický rys i druhé série. Celkově lze první řadu hodnotit jako hodně roztříštěnou, dějově i kvalitativně - a málo zaklínačskou. Lidem Zaklínačem zcela nepolíbeným asi seriál příliš neřekne, ale možná v lepším případě nainspiruje alespoň k četbě, dobré jsou i audioknihy. Polský seriál jsem viděla sporadicky a pamatuji si ho tak matně, že mám dojem, že nový Zaklínač je lepší. Minimálně o vzhledových kladech Geralta nelze pochybovat :) ()

Mikecat

Snaha zaujať obecenstvo tu je, dokonca uvidíme aj holé kozy a vášnivý sex, aj kúsok čarovania a dobrodružstva tu je, dokonca aj tajomna, prechody cez portály do iných dimenzií,...ale veeeeeeľké množstvo chaosu, v 7.časti prvej série sa vysvetľuje úvodná časť, niečo je z budúcnosti, niečo z minulosti, zrazu prítomnosť, autor bol asi na liekoch alebo drogách ked to písal, lebo vlastne vôbec neviete kde ste ani v jednej časti. Postavy tu pribúdajú a obchádzajú, len tak bez vysvetlenia, dosť veľké sklamanie, keď to prirovnávajú k hrám o tróny, čo je úplne ale úplne iný level! ()

diccon odpad!

Po priserne odflaknutym konci Hry o truny mohl byt Zaklinac vpodstate jedinym rozumnym fantasy serialem. Serialem, do kteryho obrovska fanbase knih a her vkladala velky nadeje. Ovsem Netfilx se rozhodl, ze lepsi bude zprasit vsechno hned hezky od zacatku a necekat az na posledni dve serie, jako ti amateri z HBO s Game of Thornes. Svet Zaklinace je i v knihach o poznani min konzistentni a barvitej, nez svet GoT, ovsem tenhle serial vypada, ze Netflix setril kde se dalo. Henry Cavill je kupodivu celkem dobrej, Yennefer taky.  Ale vsechny ostatni carodejky, podle knih a her krasny az prechazi dech, jsou v serialu tuctovy nebo primo hnusny... Vsechny! Ocividne je to tak naschval. K tomu se pridavaji vsudypritomny ulitby woke uderce, takze kazda druha postava je bud cernoch nebo jina mensina. What. The. Fuck. Nic takovyho v knihach neni. Jestli mili holywoodsti politruci porebuji tu svou jedinou pravdu protlacit stuj co stuj, at uz si to fanousci preji nebo ne, tak by hergot meli napsat originalni scenar na originalni namet a neprznit existujici dila  jen proto, aby si za kazdou cenu vydupali tu svoji rasove-genderovou normalizaci. Dily, ktery mely byt velkolepy (zlatej drak, bitva o Sodden Hill... ), jsou mizivou vypravou doslova trapny. Drak vypada jak z osmdesatkovy televizni pohadky a nejsilnejsi magove kontinentu se behem nejvetsi bitvy ever zmuzou na vykouzleni par prasivek a jednoho fireballu... Dafuq??? A aby se v tom nevyznalo ani prase, preskakuje dej freneticky sem a tam a tam a sem.  Co naplat, dalsi serie si s potesenim necham ujit. ()

EVIM

Ne,ne… u mě to nezafungovalo, ale fakt jsem chtěl. Jenže když u 8 dílu si říkám, že když už jsem to vydržel doteď, tak se dodívám do konce, tak je něco špatně. Ale na mozkové závity je to fajn, což je vlastně škoda, protože při tom "šrotování" nezbyde čas vnímat to ostatní. ()

Drozdo57

Hádajte čo? O Zaklinačovi viem úplné guľové. Nečítal som knihy ani nehral hry. Seriál som pozeral, lebo žena sa chcela pozerať na Henryho. Bohužiaľ, nezistil som úplne pre koho je seriál určený. Pretože kým som o svete Zaklinača nič nevedel, tak som netušil, čo sa v seriáli deje. Veci nedávali zmysel a ja som netušil, prečo by ma daná udalosť alebo postava mali zaujímať. Postupne som si zisťoval informácie, žena dočítala prvú knihu a razom som sa prehupol do situácie, kedy sa mi stvárnenie niektorých kľúčových vecí a postáv v seriáli nepáčilo. Nakoniec som začal rozumieť rozdeleniu fanúšikov a pomerne vysokú nespokojnosť s adaptáciou materiálu. Niektoré diely boli podľa mňa absolútne zbytočné, niektoré boli celkom solídne. Celkovo by som asi polovicu dosť zmenil, seriál by potom nepôsobil ako snaha prázdne fan-service. Ale ja si nemyslím, že nakoniec vyznel akk fan service. Naopak, myslím, že seriál najlepšie nakoniec sedí ľuďom ako som ja alebo moja žena. Doteraz som sa totiž tomu svetu dosť vyhýbali. Ona už ale číta druhú knihu a ja musím ísť začať hrať hry. Takže neviem, či nakoniec toto bol cieľ tvorcov. Priviesť viac ľudí k pôvodnému materiálu. Vážne o tom síce pochybujem, ale výsledný efekt asi pre Zaklinača dobrý. Ako seriál menej a ani Henry, ani väčšina ostatného osadenstva bohužiaľ nie je lákadlom. Ale kľudne si to pozrite, mňa to rozhodne neurazilo. ()

Han_Quintet

Zcela určitě je legitimní kritika ohledně střihu a provázanosti různých časových liniích. Některá očekávání zcela jistě byla zmařena, některá fanouškovská přirovnání pak zcela k smíchu. Nic to ale nemění na tom, že seriál má své kvality, ale i nedostatky. Za mě osobně se jedná o průměrný fantasy seriál, který si bohužel v první sérii hned srazil vaz, že se snažil co nejpřesněji držet velmi nekvalitní literární předlohy. Jsem přesvědčen o tom, že kdyby se dali tvůrci na svou volnou cestu s vlastním příběhy, bylo by to poutavé a za plný počet hvězdiček. Takhle jsem se jen opět utvrdil v tom, že knižní předloha je bezvýznamnou hromádkou trusu, která nemá náročnějšímu čtenáři(v případě adaptace divákovi) co nabídnout. ()

swinevenca

Je pravda, že to Kejvil s mečem umí, že čarodějnice Jenovéfa je po svý proměně docela koukatelná diva a že následnici trůnu držím palce nejen kvůli jejímu nároku na něj, ale jinak mě jako naprosto nezakletého diváka neoslovilo ani filmařský provedení, ani výběr monster, jejichž lov tříštil děj. Ale seriálu přeju kardinální úspěch aspoň kvůli tomu, aby zbyl kousek peněz na zfilmování mých oblíbených her z doby těsně poDOSové. ()

chrustie

Osekané exteriéry, katastrofální (až směšné) kostýmy, nudný scénář, trapná hudba a celkově promarněný potenciál (příjde mi, že Netflix šetřil kde se dalo). Pustil jsem si to po kompletní Hře o Trůny a Zaklínač je hodně slabý odvar fantasy seriálu. Jsem zhruba v polovině a nemůžu se dokopat dojet první sérii. ()

Brock

Hra mě nebavila a knížky jsem nečetl, nebylo se pro mě kde chytit... Dokoukal jsem celou řadu a buď pár dílů chybí nebo se počítá s tím, že si zbytek informací prostě dočtete/dopaříte. Na to jim z vysoka seru. ()

holka218

Po zhlédnutí třetí série musím říct, že každá další série je o něco horší. První série byla pecka od začátku do konce. U dalších dvou sérií jsou dobré první a poslední díly a prostředek tak nějak pokulhává. Strašně časti jsem se ztrácela ve jménech a lidech, ale s tím jsem ostatně měla problém i v knížce. Fantasy věci většinou prostě nedávám, ale na tihle se dá i z mého pohledu koukat. Henry Cavill je neskutečným tahákem celého seriálu a s jeho odchodem pro mě skončil celý seriál. Další série už ani neplánuju sledovat, protože by mi zkazily dojem i z těch předešlých. Celkově jsem po první sérii očekávala, že celý seriál bude vážně super, nějak se to ale nekoná. I tak mi přijde, že by seriál měl mít (alespoň teď) o něco lepší hodnocení než má. Bohužel myslím, že výměna zaklínače celý seriál nadobro pohřbí. ()

blazma

Tuto sérii hodnotím jako někdo kdo nečetl žádnou knížku, z herních zpracování mám zkušenost jen z posledním dílem. Čili znám jenom pár základních hlavních postav. a hrubý základ o čem v tomto světě vlastně jde. I přes poměrně zmateně vyprávěný příběh, který podivně přeskakuje a kolikrát vypráví příběh ve třech různých časech v jednom díle a rozhodně jsem byl po prvním shlédnutí víc zmatený než zaujatý. Dal jsem tomu šanci znova a začal si to dávat pomalu dohromady a společně s tím přišlo i to zaujetí že se jedno o velmi povedený Fantazy příběh. Postavy jsou v čele s Henry Cavillem výborné a už se nemůžu dočkat dalších dílů a dalších známých postav. ()

Bajislaw

O tom, jak dobře se na tenhle seriál (a jeho hlavní hvězdu) kouká, bylo již napsáno mnohé. Netflixu se povedla moc hezká vánoční pohádka. Přes veškeré neduhy, vypravěčskou neobratnost, zmatenost a lacinost některých scén mě seriál potěšil. Zejména mě potěšilo, jak hlubokou stopu v divácích zanechal a jaké ohlasy vzbudil. Osobně oceňuju, jak je tenhle seriál jiný. Oproti klasické fantasy, kterou všichni očekávají a na kterou jsou zvyklí (LotR, GoT), je Zaklínač nebývale avantgardní. Nálada, soundtrack, způsob vyprávění, co vás napadne, to vše je „jiné“. Líbí se mi, že herci, zejména Henry Cavill a Anya Shalotra, kteří se mohou pro své role přetrhnout. Líbí se mi, že to nepůsobí jen hezky a draze, ale taky zajímavě a neotřele. Tvůrci si dali záležet, aby svět zaklínače vypadal „nějak“, byť občas šlápli vedle. Totéž lez říct o akčních scénách, které jsou intenzivní a nápadité. Líbí se mi magie, která je vykreslena jako něco nepřirozeného a nanejvýš znepokojivého. Na tohle vás přestřelky z Harryho Pottera nepřipraví. Není to v žádném případě perfektní, ale je to velmi slibné. Scénáristi to budou mít do budoucna o něco snazší, protože sága nepředstavuje až takový oříšek, takže se dá čekat, že příští sezóny nebudou koncipovány jako hlavolam, který je třeba rozluštit. Herci to budou mít naopak těžší a těžší, zejména talentovaná Freya Aylan (Ciri), která má před sebou náročné dospívání před kamerou. Diváci se každopádně mají na co těšit. ()

Diskomuz

Tak jako u hry, mi to prostě připadá hrozně průměrné...Asi nejsem z toho správného zaklínačského těsta...Děj se hrozně táhne a vlastně se tam nic moc neděje... ()

ScarFace_V8 odpad!

Tak tenhle seriál je úplnou ostudou jak zpracovat a naložit s úžasnou knižní předlohou světa, který osobně považuji za jeden z opravdových mistrovských děl. Vůbec nechápu co v Netlixu vůbec zamýšlejí, co Hissrich s tím vůbec zamýšlí. Seriál nabízí opravdu nejhorší zpracování postav, hrozné přidané příběhy navíc, s hrozně špatně zmapovanou časovou osou. Jako když mi někdo tvrdí, že seriál končí Bitvou u Brenny, které mapuje až sedmá kniha Paní jezera… To jako sorry, to opravdu dobře zmapované není. Postavy jsou úplně hrozné a nejde jenom o to jak vypadají, ale jak vystupují. Pro příklad Geralt, který se tu chová úplně jako nepříjemné hovado, se kterým absolutně nelze sympatizovat. Marigold, který je tu takovým poslušným hafíkem co pořád za Geraltem dolejzá i přesto, že se od něho nechá bít. Jestli to jsou jejich nějaké sado-maso hrátky? ... Pokud nebudu zmiňovat hlavní postavy, které dostaly na prdel nejvíc, musím zmínit třeba takového Temerského krále Foltesta, který v knihách vystupuje jako pohodový chlápek, se kterým se dá rozumně jednat. Tady z něj udělaly nechutný prase, se kterým není kloudného slova. A to sice je když vlezl na ségru, ale kde je ta inspirace předlohou co? Kecy typu jakože postavy jsou v knize jen zhruba popsané opravdu nežeru. Nevím jaké knihy se vyvážejí za velkou louži, ale evropské knihy jsou doplněné o krásně černobílé kresby, ze kterých si obrázek opravdu udělat můžeme. Řeči jako vůbec se nebude inspirovat hrou jsou také absolutní nesmysl. Co třeba Geraltův styl vlasů nebo i té postavy celkově? Nikde jsem neviděl, že by měl být kulturista. A co třeba soundtrack? Ten je bez pochyby skvělý pokud nejde o tu příšernou odrhovačku „Toss a coin..“, ale třeba skladba The Wolf’s path je až moc nápadně podobná skladbám Spikeroog nebo Kaer Morhen z alba třetí hry. Povídky se rovněž úplně rozchází… no já to prostě nechápu. Jediné co se tomu dá opravdu uznat je soubojová choreografie, ale je seriál opravdu ostudou moderní kinematografie. Zlatý starý dobrý Polský seriál, který se sice v určitých bodech též s předlohou rozchází, ale pořád jí zůstává natolik věrný jak jenom být může. Už jsem se dost rozohnil. Je na čase to ukončit. ()

Veskoslav

Až na ty násilné "netflixové" postavy ala elfík s Ciri je to pro mě jeden z těch seriálů, co si pustím znovu a za rok zase znovu. Co jedině může zamrzet jsou liliputi v roli trpaslíků a triky na úrovni 90. let. ()

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry

10.10.2023

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Sledovanost Zaklínače klesá