Zaklínač

USA / Poľsko, (2019–2024), 30 h 55 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvorcovia:

Lauren Schmidt

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

tuwanakha

Na seriál jsem se velmi těšil a vcelku musím říct, že splnil moje očekávání. Bohužel v tom dobrém - perfektní triky, kvalitní kostýmy, souboje, ale také v tom špatném - nedodržení vzhledu postav, průměrné herecké výkony. Tedy přesný opak oproti polské televizní sérii, které v podstatě chyběly pouze ty americké dolary na pořádné triky, aby série byla dokonalá. Snad jediné v čem obě série jsou vzácně svorné, je zcela nesmyslný casting pro postavu Marigolda - zatímco Sapkowski nám minstrela představuje jako vysokého štíhlého plavovlasého hezouna, který svým zpěvem okouzluje všechny ženy, filmaři v Polsku i USA dali přednost nezajímavé postavě všedního bruneta - proč? Byly snad obavy, aby nezastínil hlavní postavu? Přes všechny mé výtky jsem zvědav, jak amíci uchopí druhou sérii Zaklínače, snad se alespoň pozvednou herecké výkony, když už se nezmění casting... ()

sadlokan

Ale šanci tomu ještě dam.I když z toho leze x-tá variace na X-meny/womeny.Ve slovanských hvozdech pobíhají afroameričani.To je mi celkem wurst,hlavně že má Zaklínač paruku jak Sam Hawkins na Woodstocku.Proboha proč? ()

loki5

Nevím jestli tohle mohu nějak hodnotit když jsem viděl pouze 2 vybrané díly. Ale i tak to asi udělám. Je to asi ok pro normálního diváka. Ale pro toho kdo četl knihy je tohle prostě mimo. Casting je dost podivný v podstatě u všech postav (což je samozřejmě věc pohledu). Druhá věc co nechápu je tenhle na hlavu padlý trend neustálých barevných filtrů u většiny záběrů. Obraz je neustále vyblitě modrošedý a zabíjí jakoukoliv realitu a člověk se furt cítí jako s herci ve studiu místo ve světě středověkých pověstí. Nějak se mi z toho tak nějak vytratila veškerá chemie mezi postavami a celá ta ironická a sarkastická duše jednotlivých povídek z knih. Zůstává jen hromada prázdných řečí o osudu a bla bla bla. Akční scény jsou ok ale nic co by si člověk zapamatoval. Pro nefanouška průměr a pro fanouška ztráta času (pro mě až tak ne, zkoukl jsem dva díly a se zbytkem se nebudu obtěžovat). 50% ()

massdonfel

Slyšeli tvůrci pojem World Building ? ( serial děla hodně špatnou práci, člověk až na pár vyjímek vůbec neví kde je, světu pořádně nerozumíme ani po 8dílech máme jen hinty sem a hinty tam, nechapu, není zde žadny pořádny rozdil mezi sety. vše působí stejně a to mě přivádí k dalšímu bodu, který s tímto trochu souvisí. Story telling (co to mělo být? pokus o Tarantina?)  https://preview.redd.it/2o70qdauy2641.jpg?auto=webp&s=e4292b0696ddcacdf8abc0c4024e934d813b1e36 achjo, možna kdyby byl děj ucelenější zlepšilo by to i world building, ale takto je to fakt jeden velký mess Postavy? Z hlavních 3 postav je jediná postava co ma dobrý arc je Jenifer (vím že se to píše jinak ale fck it)  u ni jde vidět opravdu rozvoj postavy, osobnosti , schopností, známe její cíle, vidíme i chyby kterých se dopouští  a jsme sní na cestě kterou musela podstoupit od začátku.  Ciri polovinu času "jen" chodí po lese, sorry ale jinak se to fakt nedá. Někde asi musely hodit chodící expozici tedy ("Dryády") Gerald je sice zajímavá postava, ale pořádně o  něm nic nevíme. možna to je sice účel, ale proč bych mu měl pak fandit, nebo naopak? Jednotlivé arcy příběhu nejsou vůbec špatné a ve většině případu je CGI a efekty  dobře zpracované, i když ten drak se jim moc nepovedl. Bohužel v této době opravdu nemůžu už nikomu odpustit to, že  hodně vojáků brnění, přilby vůbec nema a nebo klasicky je brnění jen kostym a bitvy bez jakékoliv strategie viz statečné srdce ----- chaaaaaaaaaarge tomu taky vubec nepomáhají.. Trochu jsem doufal že druhá serie opravy nedostatky, ale jak vidím hodnocení ne jen tady tak ani neplánuji se dále dívat. 5/10 s odřenýma ušima ()

Ydrosten

Prokousal jsem se konečně přes první serii a asi se mi to nelíbí tak moc abych se pokoušel o druhou. Charaktery jsou divně napsané, lokace zvláštně nezajímavé a dějově to skáče od napětí po nudu. Henry Cavil je v pohodě, nemám problém, Anya Chalotra je nádherná slečna a Frea Allan má své kouzlíčko taky. Kdybych nevěděl že se do toho nasypalo asi 8 nůší "babek" mohl bych si myslet že to vyrobil nějaký ten obyčejný produkční tým co se od dob Xeny trochu plácl přes kapsu. // Serie 1, je asi nejlepší, serie 2 už mě v podstatě začala ztrácet a serie 3 už je pro mě asi konečná, protože Cavil mi tam hezky sedí a Hemsworth mi není sympatický. ()

Folky

1. série: 80%, 2. série: 50%, 3. série: 70%. Sice jen hodně natěsno, ale nakonec poslední díly třetí série daly zapomenout na nudnou druhou sérii. ()

RoneXxXD

[1.Série] Mám z téhle první série smíšené pocity..některé epizody skvělé,některé hrozné a mdlé zcela mimo předlohu. Bojím se že seriál se bude potýkat v té nevyváženosti scénáristů protože každý chce něco jiného a jde to vidět. I přes změny je to parádní seriál sice zde byly výškrty či změny,které doslova zabolí,ale dá se to. Ovšem problémy jsou přetrvávající. Zásadní problém seriálu je zhruba druhá polovina série,postavy a jejich vývoj absolutně hází přes palubu a zcela to nevypovídá jejim charakterům - asi největší případ je Yennefer místo toho aby se chovala arogantně a byla paličatá - tedy Yen,chová se jako ublížená puberťačka. Jako první roky asi chápu,ale když doslova by měla mít za sebou 3 životy tak by se takhle chovat neměla. Když jsme u Yen..seriál zatím zcela ignoruje vytvořit vztah mezi Yen a Geraltem místo toho hned po Posledním Přáním ho pošle někam že se ji uráčil zachránit. Yen má v tomhle seriálu větší prostor než bych si přál a i přesto nejsou schopni vytvořit ten vztah co táhne celou ságu spolu s Ciri? Snad jediná co se chová jak se chová je Triss a to prohodila jen pár slov! No a že doslova Marigolda poslali někam je taky ty vado tah jak něco. Jednoduše řečeno seriál je i není dobrý. Technické stránky rozebírat nebudu holt první série. Ale hergot aspoň by mohla být Yennefer furt v černé a bílé nikoliv chodit furt módních šatech jak nějaká modelka. Hudba je vcelku dobrá..Henry je dobrej Geralt..Marigold super. Rozhodně musím pochválit dabing kde trpaslíci mají ten dokonalej Moravskej přízvuk a Marigold má otravnej hlas přesně jak ho má mít. Pan Dvořák jako Geralt znovu excelentní. Verdikt: Zatím dobrý seriál s plnou chyb na kráse,jen by se měl rozhodnout čím chce být a neřešit blbosti či naprosto neignorovat dobré pasáže. 80% Dodatek: Černej elf bylo to nejvíc divné co jsem v životě viděl. [2.série] Hele já už upřímně nevím, co říct. Ačkoliv mne první série naštvala, stále se mi docela líbila. Tohle už je prostě čiré znásilnění a strašná špatně napsaná fanfikce alternativního dějství. Jděte s tímto někam, drahý Netflixe a Lauro. 30% ()

Philipus

Zabil jsem tim celou sobotu, a celkem dobry. Knizky jsem necetl, ale v serialu jsou prvky ze sveta HP, LOTRa, a mozna i Eragona - ale tam cerpam spis z kniznich predloh, a take GoT (naopak jako serial, necetl jsem). Za me dost neprehledne vraceni se v case mezi jednotlivymi epizodami. Ctyri hvezdy davam za celou prvni serii, i pres podobnost kniham a serialu viz vyse, se mi to libilo - super dejova linka(y), obcas tajemno a lekacka, laska, ztrata, atd. atd. Budu se tesit na dalsi serii. ()

Strmda

Představování nových postav a principů je jediná věc, co celkem zadrhává...samotné příběhy a interakce mě opravdu bavili, Ciri story je trošku pomalejší, něco jako Frodo storyline v LOTRu II+III. Osobně se mi víc líbilo, když nám nějakou postavu prostě předhodili, nějak se chovala, a postupně jsme třeba přišli na to proč. *SPOILER* A naopak nejvíc pro mě vázlo představování Yennefer, když ukazovali postupně, co s ní bylo, naopak jak pak preškočili několik desítek let a nějaké věci si vzpomínala bylo to fajn. *SPOILER* ()

Luisis

Jako zarytý fanda Witcher universa (knihy jsem četl několikrát a hru Witcher 3 dohrál asi 4x) musím konstatovat že se film povedl.Ano jsem barbar a dával jsem to s CZ dabingem.Musím uznat že až na pár vyjímek byl naprosto v pohodě.Gerald je dobře dabovaný a Maringold a jeho zpěv v češtině jako že WOOW s tím si dal někdo pěknou práci - 90% ()

FilipStinef

1. SÉRIE: Předně - rozhodně nejsem zklamaný, naopak jsem překvapen, jak se jim povedlo to neposrat. Není ovšem nebe bez mráčků. Ano, herecké výkony jsou naprosto skvělé, Cavill mě velice překvapil, s žádným hercem jsem neměl větší problém. Taky bych rád vypíchnul hudbu, z trailerů to vypadalo, že seriál bude na slovanskou hudbu, podobnou jako třeba v herních Zaklínačích, velmi chudý, ale opak je pravdou. Hudba je naprosto skvělá a prakticky pořád nějaká hraje, atmosféru podtrhuje skvěle. Co už ovšem tak nehraje do karet je občasná lacinost napříč seriálem. Kamera občas dělá psí kusy, některé kostýmy vypadají jak ze sekáče u nás na vesnici, ale nejhůř na tom skončily postprodukční efekty. To se takhle Geralt rozhodne, že nepříteli probodne obličej skrz na skrz mečem. Problémem je, že na onom nepříteli zůstane jen jakási červená čára o pěti pixelech, která směřuje o 30 stupňů jiným směrem, než směřuje Geraltův obávaný meč. A podobných momentů je tam za 8 hodin stopáže dost. Tohle všechno jsou ovšem, musím přiznat, jen detaily, které by se daly naprosto snadno přehlédnout bez sebemenších potíží. Největší problém ale nastává u vyprávění. Nevím, kdy si konečně filmaři obecně uvědomí, že když tvoří něco, co má předlohu v knize, ne všichni, co se na to pak budou dívat, tu knihu četli. Tvůrci by měli seznámit diváky s dějem a postavami stejně, jako by žádná kniha předtím nebyla, a udržet si posloupnost děje. Zde se ale bohužel rozhodli k nešikovným flashbackům. S tím bych taktéž neměl sebemenší problém, kdyby bylo z děje naprosto jasné, že právě teď to flashback je a právě teď to flashback není. Scénáristi se rozhodli, že v úplně prvním dílu zemře postava, která se však ještě v dalších třech dílech objeví. A vy nemáte tušení, kdy se co děje ani jak se to děje. Ačkoliv epizody působí jako jedna dějová linie, kdy se probíhající situace dějí souběžně, ve skutečnosti jde o tři různé linie, každá se odehrávající v jiném čase. Ale to vám nikdo neřekne, pokud si nepamatujete děj z knížek. Po pár epizodách se sice linie konečně střetnou a skutečně běží souběžně, ale asi tak do pátého dílu v tom budou mít zaklínačtí nováčci jistě nepořádek. Tvůrci pravděpodobně chtěli, aby jedna z postav (kvůli spoilerům nebudu jmenovat) byla v seriálu už od začátku, problém je, že v knížkách se objevila až na konci druhého dílu, což jim trošku hatilo plány, a tak se rozhodli pro tento liniový maglajz. Je nutné ale říct, že jakmile si zvyknete na to, jak je příběh vyprávěn, budete si to vcelku užívat. Dialogy působí skvěle, herci skutečně dělají, co můžou, velice jsem si oblíbil postavu Marigolda. Je tu i spousta záběrů, které vypadají krásně, souboje jsou po technické stránce zpracovány úžasně. Příběh je zajímavý a není to jen opisování knížek, to vše doplňuje úžasná hudba. Zkrátka jsem se při sledování bavil a myslím, že pokud se tvůrci usměrní ve vyprávění, má tenhle seriál obrovskou šanci se dostat daleko výš. 2. SÉRIE: Tak. A veškerý potenciál první série tady naprosto umřel, protože se z ambiciózního kousku stala proklatá a vizuálně neatraktivní nuda. CGI je stále horší a horší, postav přibývá a zájmu diváka o ně ubývá. Zaklínač chytl neskutečně laciný feeling. Škoda slov. () (menej) (viac)

misbos

Příhody cynického blondýna - aneb - absolutně nevím, která bije, ale je to zábavný. Mám jen matnou představu, o co se vlastně jedná, nic jsem nečetl (jsou to původně knížky, že jo?), a z toho polskýho seriálu jsem viděl kousky, takže zkoumání, jak moc je tohle "věrný předloze", jde mimo mě. A touhle optikou je to celkem povedený, a drobný komentáře k současnejm nešvarům (kult plastický krásy, občas patologická touha žen po dítěti a občas patologickej nezájem otců o svý ratolesti - tenhle krátkej moment mezi G a Y je za všechny prachy) jsou fajn. Jak říkám, nezkoumal jsem, bavil jsem se. Čtyry. ()

AloeB

Rok 932: Přesun mocenských center na sever od Jarugy. 947: Počátek větší migrační vlny ze sociálně slabších říší Zerikánie a Nazairu. 1080: Konec druhé války mezi lidmi a elfy. Elfové ustupují a začínají se mísit s ostatními podřadnými národy trpaslíků, nebo Zerikánců. 1132: Vlivem gnómských aktivistů se buduje tolerance mezi černými rodinami v severních královstvích. 1251: Doba rasové harmonie. Bílí i černí obyvatelé Blavikenu ruku v ruce kamenují bělovlasého zaklínače. 2020: Polský spisovatel Andrzej Sapkowski se upíjí k smrti zubrowkou nakoupenou za utržené peníze z prodeje práv na své jediné skutečně známé dílo. Inu, změny v ději a vynechání jednotlivých povídek samozřejmě chápu, ale než naprostá zkratkovitost děje (a tím vynechám mnohdy smysl či vyznění adaptovaných povídek) a také podivné změny nejlepší postavy zaklínačských knih (řeč je samozřejmě o nejmenované seriálové pakistánce) je mnohem zlomyslnější zhovadilost ona pýcha, že to mohou tvůrkyně udělat lépe, která ze scénáře vyškrtla spoustu skvělých pasáží jako například slova Geraltova exorcismu, jež bych s největší úctou sobě vlastní rád vzkázal drahému tvůrčímu týmu seriálu. edit: A pak je tady druhá série a tady už ani džin nepomůže. ()

papaguy

Hm... (nejčastější Zaklínačova věta v seriálu). Tento pokus je o dvě třídy lepší, než předchozí od Poláků. A já jsem spokojen. Má to sice svoje "muszky", ale koukat se na to dá krásně. Z toho plyne poučení, že autor na předloze nemá sedět jak slípka na vejcích a doufat, že doma to upečou nejlíp. Ale má to radši udat někomu, kdo zvládne minimálně řemeslo a scénář si má ohlídat. To první se stalo. To druhé se skřípěním zubů. Neodpustím si poznámku: Literární Zaklínač je brak. Je to sice áčkový brak, a mezi fanoušky, mezi které se počítám, jde o kultovní záležitost. Ale pořád se to čte/hraje/sleduje hlavně pro pobavení. Nějaká extra hloubka v tom není. Ergo, kdo čeká něco jako dalšího Tolkiena, bude zřejmě zklamán. Zajímavý komentář: Tom Hardy ()

Harry_

Znám všechny knihy, české komixy, většinu her, polský film i seriál, takže toto byla nezbytnost. Netflix do výpravy investoval, exteriéry, hodně postav, triky vypadají dobře, není to polská levná produkce. Jenže i ti Poláci vybrali lepší a vhodnější herce. Nejlepší je asi Ciri. Děj v pohodě může sledovat fanoušek Zaklínače, ale pro nováčka to bude zmatené, různé časové linie, mnoho postav, duchaplné kecy. Obávám se, že toto nové fanoušky Sapkowského světa nezíská. Proč aspoň první dva díly neudělali jednodušší, s vysvětlením pár postav? Vždyť u Netflixu nejsou ani vázáni potřebou mít super akční pilot, který by rozhodoval o (ne)bytí seriálu. Vytvořili temnou dětem nepřístupnou podívanou, protože to dneska frčí. Poslední epizoda první série slušná, konečně magie na úrovni. Obecně nějaké novinky tu jsou, co nebyly v knihách, koukat se na to dá, ale vidím tam ušlou příležitost a propírané nilfgaardské uniformy to myslím nejsou. ()

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry

10.10.2023

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Sledovanost Zaklínače klesá