Zaklínač

USA / Poľsko, (2019–2024), 30 h 55 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvorcovia:

Lauren Schmidt

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Jespi

Ani nevím kde začít hodnocení, snad jen, že jsem nečetl knihy a hry hrál jen tak z půlky, vím cca o co jde, takže nejsem znalostmi nepolíbený, zároveň však nejsem nějaký die hard fanoušek, takže k seriálu jsem přistupoval s čistým štítem. Kdybych měl dát +1% hodnocení pokaždé, když v seriálu zazní "osud," čsfd servery by vyhořely, protože by nedokázaly utáhnout hodnocení 1500% Bohužel, i když má seriál plnou hubu osudu, v podstatě je to jen chytře fingované deus ex machina, které začíná být po třetím díle otravné Člověk se až diví, že všichni nesedí jen na prdeli a nenechají onen "osud" to vše vyřešit. Zaklínač, ačkoliv nájemný zabiják příšer, pošle doprdele každého, kdo k němu přijde s prosbou něco vyřídit, zvláštní, protože off camera si ho vždycky někdo najme a off camera vždycky nějakou stvůru zabije a my vidíme jen výsledek. Nevím jestli to je z důvodu rozpočtu nebo je to umělecký záměr, ale jeho věčné remcání, jak je všechno nahovno a jak si mají všichni trhnout, začalo být otravné po pátem díle, kdy zabil už x-tou stvůru mimo záběr kamer. Postavy se tam střídají jak na kolotoči a těžko si vytvořit k někomu nějaký vztah, když potom hraje srdceryvná hudba u srdceryvné scény jak starec visí ze skály dolů na řetězu, člověk to má tak nějak u prdele. Bohužel takových scén je tam desítky a u každé to má člověk tak nějak u prdele, jelikož každou postavu zná cca 5 minut jejího čistého screen time. Plot-love udělaný na sílu byl ještě horší než u Johna a Daenerys a i když seriál absolutně nesrovnávám s GoT, tak je vidět, že se tvůrci sami o toto srovnání snaží. Kdybych měl najít nějaké pozitivum, tak, tak vlastně ani nevím, přišlo mi to celé nemastné, neslané. Na druhou sérii se pravděpodobně už ani nepodívám. To, že každý druhý Ciri cosplay je věrohodnější než vybraná herečka, to beru. To, že Triss je čmoudka a ne běloška s červenými vlasy, to beru. Ale Elf černoch, to je moc i na můj vkus. 25% ()

Landauer

Nevadí mi laciný vzhled, tuny nesmyslů a nelogičností, stupidní a nefunkční dialogy, příšerně otravná postava barda (po Jar Jar Binksovi druhé místo v otravnosti fiktivních postav, broznovou medaili má Čertík z Princezny ze mlejna), skoro žádná akce, hopskokový styl vyprávění, kdy scény jsou na sebe stříhány nejspíš podle losování v klobouku napříč celou sérií ani to, že o akčních scénách, kdy Zaklínač s něčím bojuje většinou jenom slyšíme někoho vyprávět, než aby nám je ukázali... Vadí mi, že je to příšerná nuda, u které se musí divák zabavit tím, že hledá chyby a blbosti - a v tomhle ohledu rozhodně zklamán není. ___---___ Tak po přečtení knížky jsem si to dal znovu a já snad uberu ještě jednu hvězdičku. Nechápu, jak někdo dokázal takhle zmrvit úplně skvělou předlohu. Tohle je učebnicový příklad toho, jak se nemá dělat adaptace. Naprosto chápu, že jsou Zaklínačem netknutí diváci zmatení - oni totiž tvůrci jaksi zapomněli dát do seriálu několik pro děj velmi podstatných informací, z nějakého důvodu se rozhodli dějové linie vyprávět v různých časech a napřeskáčku a z výborných dialogů a barvitých postav vylouhovali sterilní prázdné schránky. Ne, nechápu to hodnocení tady. To se opravdu někomu líbí utahaný seriál, jehož děj nedává smysl, dialogy jsou stupidní a nikdo živý takhle nemluví, postavy zakleté do vitrínových figurín, huba otravně ilusturje každý prd děje a navzdory solidnímu rozpočtu vypadá vše jak z nejlevnější televizní inscenace? Uf! ()

MejDej

Netflix se nám vytasil s jejich největším želízkem v ohni. Sledujeme příběh Geralta, Ciri a Yennefer v různých časových linkách, jejich útrapy a formování charakteru tak jak ho většina zná. Prvních několik dílů je těžké sledovat co se děje a hlavně KDY se to děje, líbí se mi když tam byly lehká pomrknutí v dialozích aby se člověk mohl zorientovat. Drželo mě to u televize, a po dlouhé době konečně seriál při kterém jsem nekontroloval mobil, protože jsem věděl že pokud něco minu, nic mi nebude dávat smysl. Henry Cavill jako Geralt je skvělý, je na něm vidět že si tuto roli užívá. Zbytek obsazení nedělá žádnou ostudu a popravdě i několikrát překračuje stín Henryho (hlavně Anya jako Yennefer a Joey jako Jaskier). Geraltova linka je plná příšer, zde je vidět že přece jen chyběl nějáký ten peníz, a soubojů. Souboje jsou jedna ze silných stránek seriálu a doufám že v další sérii jich bude ještě více. Linka Yennefer dostává nejvíce prostoru a zkoumáme zakoutí kouzelnické školy a intriky čarodějnické rady. Nejslabší článek je linka Ciri, odehrává se pouze v několika dnech a je vidět že charakter na tak malém prostoru nejde rozvinout. Z pozice čtenáře a fanouška her, je tato adaptace velmi obstojná, ale pořád k tomu něco malinko chybí. ()

filipvrbik

Zaklínač je poměrně slušná fantasy od Andrzeje Sapkowského (viděl jsem pár dílu polského Wiedźmina z roku 2002 a přišly mi trochu lepší), která se snaží být podobná jako Hra o Trůny - to se mi ovšem vůbec nelíbilo a viděl jsem jen první sérii. Tady je pro mě Zaklínač znatelně lepší, se slušnými efekty, dostatkem magie a hlavně je to (alespoň napůl) polské. Taky jsem rád, že Geralda hraje Superman Henry Cavill... Ale bohužel, ať se na to dívám zleva zprava, tak Pán Prstenů ( a Hobit) je jen jeden...60% ()

bloodcountes

Tady jednoznačně zvítězila povrchní a zdeformovaná forma nad obsahem. Kašlu na to, jestli je to technicky lepší, než polskej seriál, tady udělali z vědmáka úplnýho blbáka, nacpali všude vytahaný střeva a tuny krve, sprostý páření všude -  i tam, kde se absolutně nehodilo. Prostě zamerikanizovanej Zaklínač je jenom naleštěný hovno pro nejpovrchnější diváctvo.  Nebudu rozebírat jednotlivosti, kraviny, blbosti, degradace, zmatení a povrchnost... to bych napsala dlooouhý seznam. Viděla jsem první dva kousky a říkám si:  demence, ale dám tomu ještě šanci (vždyť Wiedzmin je moje srdcovka) ale po 4 dílu už fakt nevím... Můj čas je drahý a koukat se na takovou změť vykastrovanýho Zaklínače je ho fakt škoda. Škoda. A díky Bohu za polskýho Zaklínače, kterýho si pustím hned teď na spravení chuti. ()

Wiluna

Zaklínača môžem vo všetkých formách, ktoré nám boli kedy ponúknuté (knižné, filmové, herné). Doznávam, že pre zrakový vnem mi bol najbližšie v hernej verzii Zaklínač 3: Divoký Hon, ktorý sa odohrával vo fantasy svete, dýchajúcom krásnou slovanskou atmosférou. Bolo mi to neskutočne blízke. Tak som trošku dúfala, že sa možno tvorcovia inšpirujú. Ja by som vážne zniesla čokoľvek čo tam bolo… ale takú absurditu, že v lese na teba vybafne čierny elf, mi takmer odpálilo zreničky. Silná „čierna“ káva už aj pre mňa. A týchto bizarností tam je bohužiaľ viacero. Pozreté v originálnom znení a následne s českým dabingom, kde dávam palec hore. 👍 ()

Ixbalanke

Knihy jsem zatím nečetla, ale musím přiznat, že mě to příjemně překvapilo. Tomuto žánru jsem se dlouho vyhýbala. Ale nacházím moudro v tomto seriálu. Je to o lidech a o hledání smyslu bytí a sebe sama. Vidím v tom mnoho paralel se současným životem, akorát že tu lítá mnohem míň potvor... I když kdoví, jestli se jen nepřevlékli za lidi :) ()

Say

Ukázkové kýčovité fantasty. Vzpomněl jsem si na Xenu. Jen to nemuselo být zrovna u Zaklínače, kterého mám v herní sérii tak rád. ()

Marius_ss

Ako dlhoročný fanúšik herného a knižného Zaklínača nemôžem dať viac ako 3/5. Ak by som sa k seriálu dostal bez znalostí kníh či hier, pravdepodobne by som nad 4 hviezdami uvažoval, no na(ne)šťastie som už okúsil dokonalosť a genialitu či už písaného slova, alebo herného prevedenia (najmä prvý "slovansky" diel a tretí, ktorý sa navždy zapísal do hernej histórie ako jedna z najlepších hier). Očakávania boli vzhľadom na nasadenú latku kníh a hier veeeľmi vysoké... trochu klesli, ako sa postupne odhaľovali informácie o seriály, až som si nakoniec povedal - kľud, pozrieš a uvidíš. A ono je to nakoniec dobrý seriál ! Aby bolo jasné, nemôže sa rovnať ani knihe, ani hre, no skvele im sekunduje a prináša trochu iný pohľad na to, ako to všetko bolo (vážne len trochu), a čo som veľmi rád, niektoré veci narozdiel od kníh aj doplňuje, čo je zaujímave a nové aj pre mňa. Nepáčia sa mi tie časové skoky, ktoré, pokiaľ nie ste z materiálom oboznámení, Vám asi narobia v príbehu poriadny bordel a podľa mňa sa tam tak zbytočne miešajú poviedky z hlavným príbehom (no chápem, že to tak robia pre divákov, ktorí knihy nečítali, a že ich je dosť!) . Je tak pre mňa osobne veľká škoda že sa najprv nevenovali poviedkam (príklad jedna časť = jedna poviedka), a až potom hlavnému príbehu o Geraltovi a Ciri, ale ako spomínam vyššie, rozumiem tomuto kroku. Čomu však nerozumiem a čo Lauren nemôžem prepáčiť, je to, čo preboha spravila z dryádami ! Lesožienky známe ako Sapkowského EkoAmazonky, ktoré mali pobehovať po lesoch nahé z lukmi a šípmy, späté s prírodou a lesom, neznášajúc všetko neprírodné, sú v skutočnosti naobliekané v šatách s KOVOVÝMI!!! doplnkami a s oštepmi ? Preboha načo sa toto menilo ? A namiesto toho aby boli zelené ako les v ktorom žijú...sú afro ? Resp. Eithne (ktorú mali charakterizovať jej strieborné vlasy) je afro ? Alebo ten Dara ako afro-elf umelo vsunutý do deja ? Tu je pekne vidieť ako dnešná hlúpa politika dokáže narušiť kvalitný seriál. A ešte by mohli ubrať z tých kamerových a všelijakých iných filtrov aby to nevyzeralo tak CGI. To je ale asi všetko, čo sa mi nepáči. Naopak čo sa mi páči je hudba, ktorá sa bohužiaľ nemôže rovnať ku geniálnemu OST z hier, no snaží sa veľmi dobre. Na Henryho ako Geralta som si zvykol veľmi rýchlo rola mu sadla, aj keď mu chýbajú tie "vlčie rysy" a atletickejšia postava. Ciri je tiež fajn. A čo ma veľmi pozitívne prekvapilo a potešilo, sú dve veci....za prvé súboj/e, hlavne ten z konca prvého dielu je choreograficky veľmi dobre zvládnutý a naozaj pripomína zaklínačský tanec... a za druhé Marigold, tu tvorcovia trafili do čierneho, či už výzorovo, herecky, alebo spevácky. Po istých obavách, ktoré vo mne boli pred zapnutím prvej časti, ale musím povedať že som celkom, asi, snáď spokojný, no popravde už nie som taký natešený na 2. sériu tak, ako som bol na tú prvú...EDIT: Druhá séria dopadla ešte horiše ako prvá, som tak nútený znížiť hodnotenie...smutné ako táto legendárna fantasy dopadla. ()

Jeržik

Odevzdat toto jako školní úlohu, styděl bych se za sebe. Neuvěřitelně uspěchané závěrečné díly (posunutá premiéra na Vánoce), a to jak trikově, herecky, tak hlavně dějově. Od půlky série to prostě přestává dávat smysl, peníze očividně došly, a tak se např. velkolepé královské tažení na draka odehrává v lese a jeskyni a je u toho všehovšudy asi 10 lidí. Strašně smutné to sledovat a říkat si, že toto i polský Wiedzim zvládl natočil lépe. Velký problém je podle mě očividné nepochopení, co je na předloze důležité a zábavné (chybející humor Geralt vs. Marigold, a obecně bardův nevyužitý potenciál, nepochopení smyslu a působení mágů ve světě, měnění charakterů k horšímu-zplošťování, trpaslíci působící vyloženě jako postižení a neschopní lidé...). Dále pro nečtenáře vypuštění některých stěžejních pasáží, díky kterým pak díly postrádají osudovat, smysl a napětí (vysvětlit smysl trhu v Blavikenu, Soden obecně, Brokilon...). Dějové problémy neleží v krácení a měnění povídek (první povídka = třetí díl je napsaná dobře), ale v tom, když smažete kus přelohy a nahradíte ji vlastním dějem, který ale nedává smysl a má úrověň slohové práce žáka třetí třídy. Poslední díl už je vyloženě zoufalství a z epické osudové bitvy je zde udělána trapná taškařice na nějaké polské zřícenině, kde pobíhají sedláci a pár neschopných vořežprutů, co občas vyčarují světélko. Dalším problémem je, že se z vedlejších postav stávají hlavní. Yennefer má více prostoru než Geralt, což by nevadilo, kdyby byla zábava sledovat něco jiného, než její neustále ukázaná prsa. V přeloze je postava na vedlejší koleji, takže v seriálu si děj kolem ní museli povymýšlet, což je značně vidět a nejzajímavější události kolem Geralta se kvůli tomu krátí. Tři hvězdy za herce, souboje a první půlku série, s tím, že potencál to má, ale bohužel Lauren Schmidt není schopný člověk, kterému bych věřil, že to zvládne realizovat. Půjde to dolů. ()

TwoFace odpad!

Jsem velkým fanouškem Zaklínače a tak bych chtěl mít tenhle seriál vážně rád, jenže to opravdu nejde. Tvůrci vzali povídkovou předlohu (která je jako dělaná pro seriálový formát), okleštili ji a to, co ze dvou knih zbylo nacpali do osmi epizod, zmrvili a doplnili stupidním a nudným balastem, který seriál pouze stahuje dolů. Ale začněme pozitivy. Hudba je dobrá (až na tu nechutnou Marigoldovu popovou odrhovačku) a souboje mají celkem dobrou choreografii. Adaptace prvních tří povídek se ještě s přivřeným okem dá považovat za dobrou. Henry Cavill jako Geralt byl podle mě dobrá volba, do role mi celkem sedí a v jeho hereckém projevu se odráží i fakt, že on sám je velkým fanouškem knih i her. Že bude seriálový Geralt mnohem víc podobný tomu hernímu se dalo čekat. Představitelka Yennefer si mě nakonec taky dokázala získat, což se dá považovat za naprostý zázrak, jelikož tvůrci naprosto zničili její charakter, komplexní postavu přetvořili na feministickou „power fantasy“ a její vztah s Geraltem učinili naprosto bezvýznamným (chemie mezi zaklínačem a čarodějkou je naprosto nulová, přesto jsou jejich společné scény asi ty nejlepší). Z hlavního tria mi tak vyloženě vadí především herečka Ciri, a to i proto, že po celou první sérii působí její postava naprosto zbytečně (protože je). A tady se dostáváme k problému, kterým tato adaptace trpí. A to je nános zbytečných, zdlouhavých a nudných scén, které si tvůrci vycucali z prstu, a které především v pozdějších epizodách škodí scénám, které se (velmi okrajově) drží předlohy. Z nějakého důvodu se totiž tvůrci rozhodli, že zaklínačova a bardova dobrodružství musí přerušovat dvě příběhové linky odehrávající se v naprosto rozdílných časových rovinách. Kdybych neznal předlohu, byl bych ztracen. Seriál se totiž vůbec neobtěžuje s nějakou expozicí, ani se nesnaží uvést diváka do nového fantasy světa. Místo toho vychrlí hned tři příběhové linie, z nichž dvě jsou naprosto zbytečné. Proč sledujeme v první epizodě pád Cintry, když tu samou událost vidíme znovu (tentokrát chronologicky správně) v sedmé epizodě? Proč je Yennefeřin origin roztahán na několik epizod, když by v pohodě stačila jedna, a i ta by byla zbytečná? A jaký smysl mají naprosto bezvýznamné scény s Ciri, dopplerem a černým elfem? Ano, korektnost se nevyhnula ani Zaklínači, který se tak může počítat k dalším klasikám, které padly za oběť politické korektnosti. Svět založený na středověké Evropě je tak multikulturním místem bez jakékoliv logičnosti – někteří elfové jsou černí, jiní zase bílí. Černoši tu nejspíše osamoceně rostou ze země přímo uprostřed středověkých měst a vesnic, a působí tak jako pěst na oko. Charakterizace některých postav je naprosto jiná a nelogická, často změněná jenom proto, aby seděla k vymyšleným a v konečném výsledku naprosto zbytečným příběhovým linkám. Komplexní, silné a hlavně skvěle napsané postavy ze Sapkowského knih jsou zde zredukovány na jednoduché karikatury. To samé platí i o celém lore. Z prestižní kouzelnické školy se stal Azkaban; nejmocnější říše světa, která je pokrokovou společností s nejmodernějšími technologiemi, vědou a kulturou je banda barbarů v laciných zbrojích; trpaslíci jsou jen lidi s dwarfismem (není to náhodou vůči těmto lidem urážlivé?); z dobrosrdečných dopplerů jsou vraždící psychopati; chytrý humor z knih byl zredukován na co nejčastější opakování slova „fuck“; drak vypadá jako oškubané kuře (a ještě to je wyverna); no a černoši ve středověkých zbrojích zkrátka působí naprosto směšně. Slovanská a evropská atmosféra, kterou je Zaklínač znám a která ho odlišuje, se naprosto vytratila a celé to působí jako další generická fantasy. Zoufale se snaží být novou Hrou o trůny, jenže naprosto selhává úplně ve všem, co z Hry o trůny dělá dobrou adaptaci. Takhle to dopadá, když adaptaci kultovní evropské fantasy svěříte do rukou woke Američanky, která sice naprosto nerozumí předloze, kterou adaptuje, ale je natolik arogantní, že upřímně věří, jak skvěle se jí to povedlo a že světu Zaklínače a jeho postavám rozumí lépe, než jejich autor. Kdo čekal, že alespoň v klíčových a ikonických scénách budou tvůrci ctít předlohu, bude zklamán a znechucen. Už od samého začátku celá série vede k setkání Geralta s Ciri. Když k němu ale konečně dojde, jakýkoliv emoční dopad je naprosto ztracen. A to i proto, že důležitou povídku o prvním setkání zaklínače a malé princezny v Brokilonu se seriál rozhodl z nepochopitelného důvodu ignorovat. Dokonce ani nezazní ona památná slova: „Jsi něco víc, Ciri. Něco víc.“ Aneb jak totálně podělat jednu z nejdůležitějších a nejikoničtějších scén celého příběhu. S čistým svědomím mohu prohlásit, že starý polský seriál je mnohem lepší a věrnější adaptací, s mnohem větším emočním dopadem, než tenhle netflixovský paskvil, který raději nikdy neměl spatřit světlo světa. Kdybych předlohu neznal a kdybych nebyl fanouškem, asi bych si tuto „adaptaci“ užil mnohem víc. Ale pochybuji. Přitom to začalo celkem dobře. V závěrečných dvou dílech jsem však čím dál víc kroutil hlavou nad nejrůznějšími zbytečnými a hloupými odklony od předlohy, které pro mě seriál dokázaly stáhnout až na dno. Místy jsem měl pocit, že sledují hodně špatně napsanou fanfikci či lacinou parodii. Lze pouze snít o tom, jak skvělou a předlohu ctící seriálovou adaptaci bychom měli, kdyby se jí chopila HBO. Ve výsledku je netflixovský Zaklínač amatérsky natočenou, lacině vypadající, špatnou a urážející adaptací. EDIT: Když teď, o pár let později, sleduju, jak se tenhle netflixovský shit postupně čím dál víc potápí, klesá mu sledovanost a i Henry Cavill raději odešel poté, co se jako opravdový fanoušek musel potýkat s neschopnými showrunnery, co mají za to, že předloze rozumí nejlépe na světě a vlastně ji nenávidí, a i fanouškům tohoto paskvilu postupně začíná docházet, co je to vlastně zač, je to vskutku krásný pocit. () (menej) (viac)

zelvicka.

Zaklínač je asi prokletej. Příběh, který má vše, se vždycky na obrazovce přesvede jako nefungující celek. Tentokrát tomu hodili pod nohy kládu v rozházení dějových linek. Jenže zatímco v knihách jednotlivé charaktery vykrystalizují čtenářům samy i po jednotlivých povídkách, seriál se je snaží představit v několika časových pásmech aje to osina v pozadí i pro někoho, kdo knížky četl a příběhy si obnovil i ve hrách. Pokus sledovat tuto věc s neznalou přítelkyní se sestává z pauzování a suplování vypravěče, který v příběhu chybí. Poslední díl mě už vyloženě štval natolik, že jsem konec vzal jako vysvobození. Nie, radšej knihu! ()

LBsmoke

nesrovnatelně nekvalitní oproti polskému seriálu.. obzvlášť ve vykleštěném scénáři (viz. hlášky typu "menší zlo", které oproti knižnímu originálu nejsou nijak příběhově rozvedené, slouží jen jako emotivní kecy) a některé hradní dekorace/obklady z baumaxu .. +hodně dalších hrůz jako fetka Calanthe ()

geimz

1. séria - 80% Milujem hry a milujem knihy a dalo sa čakať, že materiál tohto rozsahu bude pre Netflix fuška (vždy som dúfal v HBO, ale čo už). A ono je to v podstate milé prekvapenie, pretože to najpodstatnejšie funguje - Cavill ako Geralt, nosná dejová linka a väčšina adaptovaných poviedok. Škrípe to v castingu (Vilgefortz mi príde ako najväčšia chyba, Yennefer mi úplne nesadla, Triss je taká...zvláštna, ale zase napr. Stregobor, Renfri a Tissaia sú skvelé, ale to sú značne vedľajšie postavy) a v exekúcii niektorých dejových línií - Yenina backstory a hlavne poviedka Hranice možností sú na hrane podpriemeru (a Villentretenmerth je výsmech). Pre neznalca predlohy naviac musia byt časové skoky mätúce a predovšetkým sú zbytočné, chcelo by to viacej priamočiarosti. Ale ináč som spokojný. ()

Ant_Antony

Season 1. - chápal jsem nelineární vyprávění a i přes jasný odklon od knih, jsem byl ochoten přihmouřit oči... Season 2. - do posledních dílů jsem stále přivíral obě oči... Ovšem blbosti, které tvůrci dál a dál patlali dle svého se se závěrem této řady už nedaly vydržet Season 3. - hořkosladké loučení - tudy ne, přátelé a to i přes to, že šestá epizoda je snad nejlepší v celém seriálu... ()

Zombi

Zaklínač naštěstí dopadl parádně a u mě převládá velká spokojenost, postavy fajn, výprava velmi slušná a líbí se mi střídání časových rovin, kdy se můžou odprezentovat i starší příběhy. Trochu zamrzí, že samotnému Zaklínači se nevěnuje tolik prostoru kolik by člověk čekal, ale předpokládám, že to se změní v druhé řadě. Taky by mohlo být více soubojů jako ten v prvním díle a Yennefer občas používá chladné zbraně místo kouzel, ale jinak super. Slušné 4 hvězdy. Tak druhá série je o dost slabší, škoda. 3 hvězdy. ()

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry

10.10.2023

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Sledovanost Zaklínače klesá