Zaklínač

USA / Poľsko, (2019–2024), 30 h 55 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvorcovia:

Lauren Schmidt

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

UncleMorty

I přes tu otřesnou nilfgaardskou zbroj, i přes "blackening" některých ústředních postav musím říct, že Netflixovský Witcher je přesně to, co měl a má být. Hodně lidí bude mít problém především ve dvou věcech - 1. je to neskutečně podobné původnímu zaklínači, byť je to odvyprávěné tisickrát líp a 2. fanoušci herní předlohy budou kvákat, že v tom prostě nevidí svýho zaklínače. Rozhodně nechápu ty názory typu, že to působí levně, což tak rozhodně není. Každá epizoda se odehrává v naprosto odlišném prostředí a já s klidem můžu říct, že rozpočet byl natáhnut jen k dobru. Osm epizod se v závěru ukázalo jako naprosto skvělé a dostačující řešení a já už se těším na druhou serii. ()

Vive

Knihy som nečítal, hral som len tretiu hru. Seriál trpí snáď najväčším nedostatkom expozície, akú som na seriálovom poli kedy videl. Za 8 epizód sa len minimálne vysvetlila politika, geografia a ostatné potrebné k poriadnemu pochopeniu sveta. Vysvetľuje sa stále, ale akoby nie to, čo divák potrebuje. Netflix kľudne mohol celú jednu epizódu venovať poriadnej expozícii. Za druhé, často je vidieť, že to nemá HBO budget a režisérov, miestami sú dosť moderné dialógy, čo sa do medieval fantasy proste nehodí. Skáče sa z miesta na miesto, často tak náhle že som ešte nevstrebal, čo sa dialo v scéne predtým. Chápem, že celý príbeh sa odohráva počas mnohých rokov, ale v seriáli to nejde cítiť. Ďalej, poviedky sú pekné, ale prijal by som, keby ich tvorci seriálu navzájom viac prepojili, pretože takto sa polovica Geraltovho príbehu dá doslova preskočiť. Je to adaptácia, čiže by mal byť príbeh upravený pre televízne médium. Na papieri to určite fungovalo dobre, ale výsledný projekt má veľa chýb, hlavnľ ohledně tempa a komplexnosti. Napriek tomu som si ho ale užil a teším sa na druhú sériu, ktorá sa určite poučí z toho, čo prvá urobila zle. ()

66pepo66

Tak toto bolo niečo. Som veľký fanúšik Zaklínača a Netflixu som veril už od prvých kastingových oznámení, hoci tu a tam sa našiel dôvod prečo trocha zapochybovať. Ukázalo sa však, že to bolo, je, ešte lepšie ako som vôbec mohol čakať. Vynikajúci Henry Cavill. Ostatné postavy nijako nezaostávajú. Joey Batey ako Jaskier veľmi dobrý, hoci mohlo ho byť aj trocha viac v seriály. Triss napokon dobrá a Freya a Anya taktiež. Kulisy, cgi, hudba, scenár, vynikajúce. Tu asi môže vadiť iba jediná vec, a to je tá, že sa nenašiel priestor aj pre zvyšné poviedky, ktoré mám veľmi rád. Chronológia udalostí sa možno dala vyriešiť lepšie, pretože pre diváka, ktorý nepozná knižnú predlohu, to mohlo byť trocha mätúce. Avšak, pre mňa veľmi dobrá práca od Lauren aj ostatných členov. Taktiež Furdík a jeho tím, ktorí zodpovedali za choreografiu súbojov, veľká pochvala. Ja nemôžem byť spokojnejší. Tu už je to iba o čakaní na druhú sériu. ()

funkyman

Netflix Netflix..pochvala alebo hned hanit...asi v strede...ja som nepoznaceny starym materiałom a vobec som o namete nemal ani sajnu..len som bol v ocakavani niecoho co ma byt porovnavane S GoT? Wow..a tu nastal problem.. V nicom ... ale v nicom -please - neporovnavat..Scenar /potazmo dialogy/, kulisy, postavy ujdu..napatie a jeho stavba tiez..sice nevyrovnanost jednotlivych dielov.. ale aj to je v poriadku..od stvrteho dokonca kvalita a napatie narasta.. ale..vsetko na urovni rozpravkovo-teenagerskej..hoc tam dame obnazene devy..hoc tam usekneme hlavy..a padaju aj necakane postavy.....ten feeling, ten strach, ten stredoveky /temny/ svet sa nepodarilo priniest..a este to stoji na olovenom hraní Cahilla /mam ho rad/..ale aj tak ma uz na konci zaujímalo len ci mu tie preparovane vlasy niekto ostriha.. a do toho stipka kalkulu a korektnosti a mame tu vseobjimajuci produkt pre masy. Netflix,Netflix - zarobok ano ale ked uz vytiahnut temu /teraz fantasy/ tak novatorsky, a nezmurkat na vsetkych .. ale oslepit vyvolenych ..lebo to vie /Irishman/ ()

MoziMedve

Hodnocení zatím nedávám, protože jsem teprve v půlce, ale seriál budí dojem, že neví pro koho je. Kdyby byl pro fanoušky co četli knížky tak by se vysrali na politicky korektní černobílé osazení, a respektovali by, že postavy jsou nějak popsané... Pro lidi, co to neznají to ale asi taky není, protože bez znalosti knih bych byl neuvěřitelně zmatenej. Děj samovolně prostříhívá události které jsou od sebe na desetiletí vzdálené. Když to člověk vidí poprvé asi jenom těžko dá dohromady rodinné vztahy a tudíž zhruba dobu kdy se scéna může odehrávat. Dále hned v prvním dílem jednu podstatní věc která žene celý konflik zmínili jenom letmo, mrkněte, a nevšimnete si toho. Když mluvím za sebe, zatím se mi to líbí, ale mohlo by to být trochu promyšlenější. Nemám problém s tím, že mění děj a postavy, je to jenom inspirováno knížkama, ale tak mnělo by to být pochopitelné i bez předchozí přípravy. Prozatím to vidím tak na 3 hvězdy, pokud druhá půlka změní můj názor, poznáte to na hodnocení ()

Skowajs

Jako velký fanda předlohy jsem naprosto spokojený. 90% je podle knihy a navíc přidali části, které mi vždycky v knize chyběly (bitva v Soddenu, vznik Yennefer). Navic oceňuji, že přiběhy hezky dovedly do posledního dílu, který startuje ságu. Samotné zpracovaní bude mit vzestupnou tendenci jako u všech velkých seriálů. ()

WilliamMW

Nejsem ovlivněn žádnou z předloh. Tím bych asi začal. Znamená to totiž, že mi ani za mák nevadilo, že určité postavy byly hrány herci, kteří nesedí na popis charakterů z knih či her. Na rozdíl od těch, co brečí, že je seriál nevede za ručičku, já si skákání v časové linii nadmíru užíval, je to perfektní prvek vyprávění, který nutí diváka fakt poslouchat dialogy a hlavně nad tím, na co kouká, přemýšlet. CGI je takové střední, není to úplná tragédie typu Král Škorpion, ale věřit se tomu taky nedá. Příběh, charaktery a způsob vyprávění, o což mi šlo nejvíc, jsou peckový, takže nevidím jediný důvod, proč nesáhnout po vysokém hodnocení. Velké plus navíc za Toss a coin to the Witcher. Překvapila i presence českého dabingu, který je (kromě samotného Geralda) neposlouchatelný, ale alespoň je vidět, že to netflix s tou Evropou myslí opravdu vážně, když je teď v USA drcený Myšákem. ()

fruitixx

Upřímě chápu, že nezasvěcencům se to nelíbí, kdo to nezná neví o co go..je to zpracované tak nějak že tomu chybí..mno jak to nazvat introducion..polský předvoj Zaklínač z roku 2002 byl udělaný pro všechny..pomalé seznámení s tím, kdo to zaklínač vůbec je, tady jsme vhozeni přímo někam, kde nikdo nic neví..pokud nečetl...nebo neviděl..ale zase nadruhou stranu je to poutavější kulisama atd..navíc každý další díl je to lepší..a nakonec mě to překvapilo, je nutno to hodnotit jako celek. ()

ouki81

Skvělá fantasy záležitost,ale za Sapkowského veledílem přece jen pokulhává.Ovšem na druhé straně o kilometry výš na pomyslném žebříčku než polský Wiedzmin. Přece jen....prachy jsou potřeba když chceš zfilmovat něco tak epicky rozmáchlého jako je Zaklínačova sága. Tahle kniha je v podstatě to samé jako Pán prstenů. Potřebuje aby se jí zhostil režisér/fanda a měl opravdu OBROVSKÝ rozpočet.Jinak vznikne to co je tento seriál.Skvělá fantasy,ale o dost horší Zaklínač Jo a neměli by to točit amíci,ta genderová pošahanost mi leze na nervy. ()

Pjenkys

Krom určité zbrklosti ve vyprávění, usměvavých hereckých výkonů některých postav a vyumělkovaném prostředí, mám z první série hlavně pocit, že to prostě odflákli. Viděli jste Mafia film na Youtube? Cut scény jen z Mafie vydají na výborný 2,5h film. A můj problém je, že The Witcher 3 film by byl nejspíš uvěřitelnější, než celý tenhle seriál. Co v knihách působí normálně a ve hrách skvěle, to na plátně působí komicky (třeba Geraltovo hmm a tváření se jako znuděný idiot). Naprosto se s autory neshodnu na postavách. Triss jako krásná čarodějka? V civilu ta holka vypadá lépe. Yen? Čím víc botoxu a makeupu, tím víc Adidas? Herecký výkon tomu také nepřidal. Geralt? Ten byl i v knížkách po většinu času retardovanej, takže to asi sedí, ale koukat se na to, mě nebaví. Naopak úžasná Ciri, skvělý Marigold a elektrizující Tissaia. Pěkné zpracování dopplera. Chtěl bych říct, že od Netflixu jsem čekal víc, ale ve skutečnosti to byl od začátku průser, protože autoři měli největší starosti s multikulti, chápu. Detaily jako komické CGI, neschopnost správně zfilmovat "chvějící se" medailon (ty zvuky k tomu? WTF?), Yergen jako totální kokot, chvílemi trochu slabší kamera... Prostě akorát na 3 hvězdy a já si jdu pustit The Witcher 3 - Finding Ciri - Geralt & Ciri reunited na youtube, protože to má víc emocí, než celý seriál. ()

Viler

Když jsem před 27 léty poprvé hltal stránky příběhů o bílém vlkovi, byl jsem v úžasu. Teď po shlédnutí první řady od Netflixu jsem v úžasu znova, ovšem ne v radostném :-/ Asi jsem čekal příliš a výsledek je místy až otravná parodie. Příběhy značně osekané a naopak boční linie zcela zbytečné a nudné.Casting je kapitola sama pro sebe a když jsem viděl černocha s elfíma ušima, tak jsem si div nepoprskal monitor. Takže 2 hvězdy a za poslední díl jedna navíc. Snad budu v druhé řadě příjemně překvapen. ()

platzman

Slabinou je, že bez znalosti knih některé věci nemusí lidem docházet a je to škoda. Je to scénáristická nešikovnost, ne že ne. Uvítal bych drobné zpomalení, kde by byl čas i na vysvětlení několika složitějších věcí (witcher/znamení/elixíry/kde se vzala monstra + více detailů k nim). Ale jinak pecka. A vyzdvihl bych hudbu - včetně Jaskierových songů. A vůbec Jaskiera, který je přesně tak otravný jak měl být. Titulní trio taky sedí, z ostatních se mi nejvíc líbili druid Myšilov a Tissaia deVries. Ad odslovanštění a rasismus vs černí herci - WTF, to lidi fakt budou řešit tyhle pitomosti? V Zaklínači prostě na barvu kůže celkem dlabou a dávají si rasově přes čuňu humans vs starší rasy (elfové, gnomové, trpoši) nebo mutanti. Dokud to bude konzistentní v rámci adaptace, who cares. Že Triss není zrzavá bílá mě trápí asi tak, jako že ve hře byla zrzavá když v knížce ne. Totálně nedůležité, pokud teda nejste honibrk, který strávil s herní Triss příliš mnoho intimních chvilek... Ukázané mage warfare ze Soddenského pahorku byla vyloženě lahůdka na rozloučení. Těšení se na druhou serii nebude krátké. ()

Iorweth odpad!

Ze začátku musím říct že jsem velký fanoušek Witchera, takže po oznámení seriálu jsem byl lehce natěšen, ale i nejistý jak tuto látku uchopí. Už od prvního zveřejněného traileru ale bylo zřejmé, že to bude špatné a to se taky naplnilo. Casting je nezajímavý ( postava Marigolda je naprosto tragická a směšná !!! ), jednotlivé povídky jsou divně napsané (viz. povídka s džinem a drakem ) a to ani nemluvím o zbroji Nilfgaardského vojska, ta je naprosto příšerná !!! ( z této zbroje mají mít jejich nepřátelé strach? To snad přece nemůžete myslet vážně ). Ale co je nejhorší, není z toho cítit ta slovanská nátura a to je zásadní problém. Po tomhle utrpení už nechci vidět další série. Kdyby to zrušili, udělali by to nejlepší co mohli. Tohle je znásilnění celé značky Witcher jako takové !!!!! ()

zekon

Nečekal jsem nic převratného, spíš pesimisticky přesně to co jsem dostal. Něco co na základě úžasného Zaklínače dá vydělat love odvážným filmařům. Je to neskutečný maglajz postav, příběhů, časů a vzpomínek. Je to amatérské a nevyvážené. CGI je otřesné a jsem si jist že Češi by to zvládli lépe. Příliš mnoho debat a utahaných keců, Zaklínač je přece o něčem jiném, tady si podstatu převrátili aby to bylo filmařsky jednodušší. Když se spočte čas geralta na obrazovce je to bída. Vidět lze, ale pro fandu knih je to opravdu průměr. Nicméně......horší to snad být nemůže a snad dopadne další řada lépe. Nejvíce mě pobavilo, že tohle má být konkurent nebo adekvát Hry o trůny.......no tvl......to zase pár lidí něco hulilo :-D Naprosto chápu ty odpady a některá nízká hodnocení. ()

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry

10.10.2023

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Sledovanost Zaklínače klesá