Zaklínač

USA / Poľsko, (2019–2024), 30 h 55 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvorcovia:

Lauren Schmidt

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

kukkik odpad!

Ačkoli se Superman velice snažil, tahle role mu do klína spadnout zkrátka neměla. V některých scénách, s dobrým světlem a úhlem kamery, vypadá vskutku celkem zaklínačsky ale většinou převládá pocit Kenta se špatně nasazenou parukou. Stejně tak nemůžu odpustit vynucené obsazení etnických menšin (Zerrikánky super ale ten zbytek.. Černý voják, černé čarodějky, černý elf? (??) - to mi tam prostě nezapadá. Dále špatně obsazená Tris (čert vem barvu vlasů ale Tris měla být svůdná a charakterní mladá liška, ne mdlá prodavačka z Wallmartu po třetí vánoční šichtě). Slovanská atmosféra, čišící z knih, je ta tam a ačkoli nejde o vyloženě špatnou adaptaci, tenhle Zaklínač dýchá americký vzduch, po Polsku a východní Evropě nezbyl ani vzdech. Druhé největší zklamání roku, hned po.. no, vy VÍTE po čem. Četl jsem knížky, hrál jsem hry ale i tak jsem měl často dost co dělat abych se zorientoval v ději. To, že postavy nevypadaly tak, jak je knížky popisovaly mi v tom nijak nepomáhalo. Též mi již přistálo pár zpráv, jak jsem se mohl opovážit udělit takové hodnocení ale kurwa co se dá dělat. I kdyby Henry rok chlastal trpasličí pálenku, cpal se odvary z vlaštovičníku, spal v prasečím chlívku a dal se sterilizovat, knižního Zaklínače by pořád nezahrál tak, jak by bylo záhodno. Za ten hype a zklamání odpad! ()

pasty

Henry ujde až na tú parochňu, ktorá mu nie vždy sedela. Ciri nemastná-neslaná. Najväčšie sklamanie asi z Marigolda, lámača ženských sŕdc si predstavujem trochu inak. Najlepšia postava Yennefer, ktorá dostala asi najviac priestoru. Seriál sleduje paralelne osudy troch postáv a k tomu ešte mnoho vedľajších a retrospektívnych scén. Tí, čo čítali knihy, keďže sa to celkom drží predlohy sa asi nestratia, ale neznalého diváka to môže zmiasť. Kvóty splnené, zahrala si každá menšina azda až na aziatov (čo mi inak nevadí, ale pri slovanskej fantasy mi to proste nesedí). Najviac ma ale štvalo, že dosť často som sa pozastavoval pri niektorých nelogických scénach. Celkovo seriál vyznie lacno, aspoň s tými trpaslíkmi sa mohli vyhrať a nie iba obsadiť liliputánov, ktorí pôsobili skôr komickí ako vážne. Digitálne scény sa s GoT nemôžu porovnávať (a to som knižní fanúšik Sapkowského a nie Martina). Kto hľadá oddychovku bude spokojní. Kto očakáva niečo viac, možno obsažnejšie dialógy, temnejšiu a špinavšiu stredovekú fantasy atmosféru ten asi nepochodí. Ešte to celkom nepochovávam ale počkám na druhú sezónu, snáď dostane lepší budget a scénar. ()

ER

Pěkná podívaná,ale (prozatím) zůstává pod piedestalem,kde trůní GoT. Nemá to až takovou osudovost,občas vázne i výpravnost (u zlatého draka to až zabolelo). I herecky by šlo ledacos vylepšit,ale jinak tu vše funguje a epizodní linie hlavních postav jsou vykresleny na výbornou. ()

Maximilianus

1. séria: Seriál výrazne zobrazuje udalosti podľa kníh, čo je na jednej strane výborné, na druhej prináša aj pár chýb. Čitatelia kníh sa v deji zorientujú lepšie, resp. rýchlejšie ako tí, ktorí knihy nečítali. Jednotlivé časti zodpovedajú zhruba jednej poviedke, plus sa tam mieša aj príbeh Ciri. Čo sa týka rôznych časových rovín, to sa mi páčilo a zodpovedalo to tiež poviedkovým knihám. Celkovo bolo sledovať tento seriál ako sledovať knihy. Čo však bolo trochu nedobre urobené, bolo skákanie v čase. Opäť, tí čo čítali knihy nebudú mať asi problém, ale úplných nováčikov sveta Zaklínača to bude asi riadne miasť a možno aj odradí. Súboj hneď v prvej časti je perfektný, úplne zodpovedajúci štýlu boja Zaklínača. Nikdy predtým som nič také nevidel. Bohužiaľ ani potom, pretože veľa súbojov tu už nie je, a aj keď sú, hoc sú výborné, je to už len taká Furdíkovská klasika. Ale opäť, ani knihy neboli iba o boji. Príšery a efekty celkovo sú mierne nad priemerom, ale nerušili ma, okrem "čerta" v druhej časti. Ten bol veľmi lacný. Game of Thrones nás rozmaznalo drakmi, ale ani tu neboli zlí, len menej veľkolepí. S castingom som mal problém už od prvých zverejnených plagátov a trailerov, ale postupne som si zvykol a v seriáli ukázali, že to pôjde. Ale mohlo to byť lepšie. Henry Cavill je výborný zaklínač. Výzorovo tak na 80 možno 85%, ale povahou, vystupovaním a cynizmom 100%. Ciri a Yennefer mohli byť lepšie, ale dá sa to zniesť. Prekvapil ma Maringold. Aj v tomto prípade to mohlo byť lepšie, ale spieval pekne, a aj keď zatiaľ veľa žien nezviedol, určite k tomu neskôr dôjde. Chémia medzi ním a Geraldom super. Najväčšiu výtku mám k trpaslíkom. Nie sú to trpaslíci na štýl pán prsteňov alebo Hobbit, ale liliputáni na štýl Tyriona Lannistera z GoT, akurát, že on nebol trpaslík. To je veľká škoda a dúfam, že na nich ešte popracujú. Yarpen Zigrin bol ale fajn. Ešte hádam Emiel Regis pribudne neskôr. Triss bola dosť iná ako v knihách, ale aj to prežijem. Ďalšia vec bolo etnické zastúpenie postáv. Z 8 ľudí boli 2 belosi, 2 afroameričania a 4 asi Indovia alebo mulati. Nevadilo, ale bolo až moc okaté, o čo sa snaží Netflix a niekedy to vyzeralo ako indický film. Slovanská mytológia dobrá, ale mohlo byť toho viac. Humor fajn, akcia super, ale málo, mágovia aspoň na konci ukázali ich skutočnú silu a bola to paráda, hudba presne sa hodiaca. Chcel som dať motivačný plný počet, ale ešte je na čom popracovať. Prvá séria mi prišla ako zoznámenie sa s postavami a svetom zaklínača a podobne ako knihám jej chýbal ten kúsok k dokonalosti. Potenciál je ale veľký, tak dúfam, že to výjde. 4**** 2. séria: Asi pomohlo, že už ubehla relatívne dlhá doba odkedy som čítal knihy, a taktiež, že som už vedel, čo mám od tohto seriálu čakať. Vďaka tomu mi už vôbec kasting nevadil, a dokonca aj tých trpaslíkov som si užil. Je vidieť, že tu sa toľko nešetrilo na efektoch,  pretože príšery boli veľmi dobré. Taktiež seriálu svedčilo príbehové spracovanie oproti epizódnemu z minulej série a z prvých dvoch kníh,  kedy sa skákalo v čase a divák nevedel,  kde sa na časovej ose nachádza. Počas štvrtého dielu začal byť príbeh trochu rozvláčny,  asi aby sa niečím naplnilo tých 8 epizód,  ale konečnému výsledku to zasa až tak nevadilo. Je dobré,  že tvorcovia rozvíjajú príbehy a pozadia jednotlivých postáv a kráľovstvev. Vďaka tomu si divák potom viac užije tú politiku,  zrady a podobne. Záverečná epizóda nabudila a celá séria ukázala, že seriál má veľký potenciál stať sa veľkolepým. 3. séria: vo mne nezanechala najhorší dojem, ale ani ma nenadchla. Keď si tak spomínam, tak knihy neboli tiež plné napínavých súbojov a až takej významnej politickej hry. Tiež to bol občas chaos s občasnými skvelými momentami. Jednotlivé postavy však boli napísané skvele. Seriál si s nimi až takú prácu nedal, a to najmä kvôli striktnému pridržiavaniu sa 8 dielov. Jedna séria by mohla mať dielov aj 15, pomaly rozvíjať postavy a dej, a nie tak skratkovito všetko ukazovať, len aby to bolo svižné. Je to škoda, pripadá mi, že jediný, komu na seriály záležalo bol Henry Cavill. Takto sa jedná o premárnený potenciál a ďalší priemerný počin z dielne Netflixu. () (menej) (viac)

Dymatize

Naprosto nelogicky pozmněněný příběh oproti předloze, který nedává žádný smysl. Cahir bojuje s Vilgefortzem? Který jako jediný dokázal být v souboji 1 na 1 lepší než Geralt? Cahir který si dokázal vyměnit pouze 2 střety s Bonhartem, než ho zabil? A najednou je lepší než Vilgefortz? Ciri se měla v Brokilonu poprvé setkat s Geraltem. Místo toho tam byla s neznámým opičákem a odvedl jí odsud Doppler zaplacený Cahirem? Celkově špatně napsané postavy hlavně Cahir, Triss, Dandelion, lidi ze Skellige, a to určitě přibudou další, upravený příběh nedává smysl, levné kulisy, levné triky, příběh urychlený a odfláknutý. Obrovský potenciál, který zabila politická korektnost, blackwashing a špatně obsazené role charakterů, kteří jsou jinak v předloze precizně popsaní a dokonalí tak, jak jsou. ()

Ergon

Jako fanda Sapkowského díla jsem nadmíru spokojen. Neznalí knižních předloh sice mohou být rozhozeni z časových skoků, ale není to nic, co by ve výsledku vadilo. Zvykl jsem si. Vypíchl bych určitě osobní souboje, které nemají chybu, např. bitka Geralta s bandou Renfri je TOP, efekty, kouzla a ztvárnění monster. Zaklínač v podobě Henriho je naprosto skvělý. Z ostatního hereckého obsazení už tak nadšený bohužel nejsem, škoda. Akorát Marigold nezklamal. S napětím tedy očekávám další sérii a tuhle jsem určitě neviděl naposledy. ()

deLaFere

Hrál jsem první díl, líbil se mi. Četl jsem první knihu a vůbec mě nezaujala, nelíbilo se mi, že je příběhově udělaná a nemá nosný děj. Seriálové zpracování Zaklínače mi připadá jako výstřel úplně mimo. Nepochopím proč nebylo možné nějak výrazněji oddělit časové linie, že sleduji jiný úsek jsem si uvědomil až na konci druhého dílu. Mám pocit, že jsem sledoval fanouškovský prequel, který má za cíl připravit diváka na skutečný děj v následujících sériích. Z jedné strany chápu, že se autoři drželi knižní předlohy (byť bratr, který to má načtené, říká, že si tvůrci spoustu věcí vymysleli) na druhou stranu seriálová forma by asi přeci jen chtěla výraznější nosnou linii a především jakési přátelštější prostředí pro diváka neznalého. Tohle je ovšem faktor, který bych asi ještě ustál, ale některé dialogy byly tak násilně umělé, že nad tím zůstával rozum stát. Scénář je jednoduše takřka nezkousnutelný. Geralta bych si představoval staršího a především ne tak příšerně toporného, obecně bylo obtížnější si najít vztah k postavám. CGI a výprava mi připadaly celkem ucházející, ale v tomto směru nemám vysoké nároky. Celkově jsem ale spíše zklamaný, dějové linky mi připadaly násilně vsazované, nesrozumitelné a ze 70 procent naprosto zbytečné, podle hodnocení se to ortodoxním fandům asi líbilo, mě jednoduše ne. Postrádal jsem jakékoli napětí, svět mě vůbec nedokázal vtáhnout, neměl žádnou atmosféru, prostě zklamání. ()

Human_Traf

Jako čtenář knih, her a všeho, co k tomu patří můžu vyjádřit své plné uspokojení. V každém Geraltově "hmmm" či zamračení je vidět, jak ta role Cavilla baví a všichni ti, co ho zatracovali, mu dluží obrovskou omluvu. Největším překvapením je, že Yennefer je fakt sexy, ale hlavní roli tady vede skvěle vykreslený svět, kde jsou všichni zlí, hnusní, sobečtí a prospěchářství. Tak jako v knize a to je super. Trošku zapeklité jsou různé časové linie, ale jakmile pochopíte souvislosti, všechno začne dávat smysl. Takže "toss a coin to your witcher". Je to vážně dobrý. ()

Zahartof odpad!

Tvůrci seriálu jsou neskutečně talentovaní. Knihu jsem přečetl asi 10x, takže se řadím mezi to znalé obecenstvo. Veškerá hloubka, která dělá zaklínače zaklínačem, je v píči. Geralt se tváří jako impotentní drsňák celou dobu, asi to přehnali s tím jeho oslavovaným cynismem. Asi nepochopili, že je potřeba ho dávkovat. Jeho vztah k Yennefer, jedna z nejúžasnějších věcí v celé knize, tu má hloupku podzimní louže. Na Marigolda, nejlepšího parťáka, je neustále nasranej a z Marigolda tu zbyl otravnej smrkáč, který se za Geraltem táhne jako smrad. Kdyby Geralt mluvil tímhle tónem s Foltestem v knize, vysloužil by si rychlou oprátku. Calanthé spolu se smaragdy potratila i svou nesmlouvavou důstojnost a stala se z ní macho přehrávající teatrální kráva. O nepochopitelných jednáních postav ani nemluvím. Vilgefortz, neskutečně talentovaný kouzelník a ten skutečný hybatel děje, který Yennefer sfoukl jako svíčku (a Regise taky, když už jsme u toho), prohraje v šermu s castingovým failem Cahirem. Yennefer je vyzrálá jako desetiletý Lambrusco. Tvůrci seriálu jsou neskutečně talentovaní - nikdo jiný by nedokázal tak brutálně vykuchat jednu z nejgeniálnějších předloh všech dob, vybrat si z ní díly a ty pospojovat nepochopitelným způsobem do nějakého zřejmě wow effectu. Bravo. Zaklínač se dal udělat buď s velikým citem, jako to zrobil CD Projekt, nebo takhle. Jedno doporučení... Bonharta by mohl hrát nějakej teplej negr. *********************************************************** Nedá mi to, ještě si tady štěknu. Ta záplava pětek mě neudivuje - pětkuje to zřejmě stejná sorta lidí, která byla schopná pětkovat Avengery. Bohužel i takoví jedinci, jako je cervenak (což je spisovatel, a tématicky Sapkowskimu dost blízký), postrádají soudnost. Ať si každej hodnotí jak chce, je mi to u prdele. Ale pozastavil jsem se nad tím, to jo. U Satana, jsem rád, že nejsem jedním ze stáda alespoň v tomhle. Jdu si ho vyhonit k Wine and Blood. ()

Karp

Ze Zaklínače znám jen Poslední přání, takže si dovolím tvrdit, že jsem k seriálu přistupoval jako nováček v podstatě nezasažený dějem. Po shlédnutí celé série, jsem měl dojem, že mi konečně někdo vysvětlit základní kostru příběhu, a že jsem snad pochopil nejnutnější souvislosti. To vše trvalo ovšem jen do chvíle, než jsem si ve zdejších komentářích přečetl cosi o zmatenosti a komplikovanosti časových linií... No, zdá se, že další fantasy seriál možná skončí na mentální kapacitě diváků. Ani tolik kritizované kulisy a CGI mi nedělaly zásadní problémy. Škoda a možná sbohem, Zaklínači. 1. série 70-75% ()

Sweat55

Nebýt zbytečně cliffhangerového finále, sem tam slabších triků a možná až zbytečné rozkouskovanosti celého příběhu, Zaklínač by si těch pět hvězdiček zasloužil. Henry je v hlavní roli parádní a i když jeho herecké schopnosti nejsou bůhví jaké, milerád mu spoustu věcí odpustím. Je to prostě sympaťák. Co se ale hereckého kalibru týče, musím pochválit představitelku Yennefer (Anya Chalotra), která tu vypočítanou čarodějku zahrála fakt výborně a nemůžu se zbavit pocitu, že celá první série byla hlavně o ní. A s tím já opravdu nemám problém. ()

HoR

Ja vlastne ani neviem, čo k tomu napísať. Nadchlo ma to asi ako... trepem, nenadchlo ma to. Nútil som sa dopozerať to, pretože scény super, kamera super, tá čarodejnícka potvora super a nie preto, že by hrala ktovieako slávne, no a tým to asi končí. Hru si nezahrám, knihu si neprečítam. O čom to vlastne bolo? ()

Evny

Vidím to na 3 a půl hvězdy, připomínalo mi to starýho dobrýho Herkula nebo Xenu, a to hlavně kvalitou kostýmů a vytříbeností dialogů, ale i přesto mě to docela bavilo. Připouštím, že jsem byla chvílemi zmatená tempem seriálu a tvůrce podezírám, že toho hodně přeskočili, nezbývá mi nic jiného, než si knižní předlohu přečíst. ()

LordMysti

Jako obrovský fanda knižní předlohy jsem se nemohl dočkat! Tohle se mohlo podělat opravdu hodně, ale naštěstí vypadá svět zaklínače parádně, ponuře a syrově, přesně jak jsem si z knížek představoval. Trochu mě mrzí že první série se hned vrhá do vyprávění několika příběhů současně, určitě by bylo mnoho materiálu na detailnější představení hlavní postavy Zaklínače, jeho schopností a dovedností. Bylo by to i zajímavější kdy by se autoři mohli více soustředit na propracovanější souboje s nestvůrami a lépe by divák poznal a pochopil co je to vlastně zač. A klidně až s další sérií by se mohli přidávat politické a další linie. I tak je to fantasy seriál který nemá konkurenci a jsem za něho vděčný, hlavně že ho autoři nezazdili, což by nebylo ani velké překvapení. Update po třech sériích: Snižuji celkové hodnocení na 4* a to ještě těsně. Druhá série se hodně zamotala do politikaření, sfér, konjukce, monolitů a ve třetí to vlastně už ani není o zaklínači, ale o čarodejkách a politických tahanicích. Série od série slabší a horší :( ()

bono22vox

Jako hráč Zaklínače a posluchač audioknih spisovatele Sapkowského jsem dostal to, v co jsem doufal. Takže děkuji Netflixu. Krásné zakončení roku 2019 ()

vikino1

1 díl - vypadá to hezky na konci Cavil dokázal, že s mečem mu to opravdu jde, řezby vypadají zajímavě.. 2 díl - absolutní nuda zrod i motivace čarodějky jsou podány jak pro 13tiletý děcka. Tohle se Hře o trůny nemůže rovnat. Na hrbatku mě nebaví se dívat. 3 díl - změna do hororové atmosféry tomu pomohla, konečně se něco děje. 4. Konečně to začíná dávat trochu smysl, kdo a proč a kvůli čemu. Královna mě je sympatická. Hrbatka ukáže kozy a konečně odstranili ten hrb. Časové linky mě nelogické nepřipadají.... 5 díl - Džin v láhvi ? To jako fakt ? Ty epizodní monsrtra jsou docela trapný. Navíc to není ani moc akční.... Začínám si myslet, že je to ztráta času. 6 díl - předtitulková scéna vás navnadí na souboj s drakem - no drak je spíš k smíchu navíc nechápu proč se vůbec trmácí pěšky, když hrbatka umí vytvářet teleporty - snad jen proto, aby se povedl závěrečný twist který je k smíchu. A tak celou tuhle epizodu zachraňuje vůdce trpaslíků s jeho slovníkem. Začínám si myslet, že tohle nebude můj oblíbený seriál.7-8 dodíváno na jeden zátah, konečně se seriál pokouší rozvinout tu nejzajímavější dějovou linii, nicméně obléhání i obrana tvrzi je jak z laciného Béčka. Nevím nevím zda se mi někdy bude chtít na druhou serii podívat. Čekal jsem to daleko akčnější, zajímavější a dospělejší. ()

Loxias

Zaklinace mam rad, proto asi nehodnotim min. Ale ten casting je zverstvo. Paradoxne nelip dopadl Geralt o ktereho jsem se bal nejvic, ale ten zbytek? Triss, Yennefer a vsichni ti cernosi.. tohle prebarvovani postav je zlo. ()

Sala1

Zaklínač je jedna z mojich najobľúbenejších literárnych postáv a vzhľadom za akých okolností seriál vzniká a čo mu predchádzalo, iba ťažko začať bez odkazu na výborné knihy a hry. Úlohou každého média bolo pretaviť atmosféru špinavého fantasy sveta, dôležitosti rozhodnutí a faktu, že nie vždy sú monštrami iba príšery. Seriálu sa to darí rovnako bravúrne, čo ho zároveň líši a aj vyzdvihuje medzi ostatnými televíznymi projektami. Dalo by sa o ňom povedať že je do veľkej miery európsky. Vidno to predovšetkým na rozprávačstve, ktoré sa asi najviac stalo kameňom úrazu pre neznalcov predlohy. Názor, že nerozumiete všetkému o čom sa postavy rozprávajú, je na mieste, ale kvetnatosť dialógov je v tomto prípade kvôli vytváraniu sveta. (Mandalorian je presný opak. Svet poznáte a situácia je riešená tu a teraz. Na čo zbytočné reči... ) Princíp a motív každej epizódy je v zásade veľmi jednoduchý a pokiaľ ste divák pozorný, zistíte, že jednotlivé detaily sa neuveriteľne prepájajú (napr. Stregoborova politika) a všetko do seba zapadá. Druhé rozhodnutie, ktoré padlo pri tvorbe scenára, sú rôzne časové linky, v ktorých postavy figurujú. Myslím, že to bolo dobré rozhodnutie, pretože častokrát sa nám postavy stretávajú v téme a nie v súvisiacom deji. Vzhľadom k predlohe si nemyslím, že by takýmto spôsobom pokračovali v budúcich sériách, zase je to však pre mňa hodnota naviac. Máloktorý seriál vám už v prvej polovici vytvorí tak dôsledný background pre tak rôzne postavy. Každá má cieľ a motiváciu. Aj Geralt, len ho, prosím vás, nechajte aspoň pár častí robiť svoje povolanie. Produkčná hodnota je vysoká a z každej profesijnej oblasti kričí záujem o poctu predlohe. Celý projekt na mňa pôsobí ako závan sviežeho vzduchu, len škoda, že nemám koňa, s ktorým by som sa o tom porozprával. F*ck. ()

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry

10.10.2023

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Sledovanost Zaklínače klesá