Hneď sedem nominácií na Oscara si môže zapísať film, ktorý hovorí starú pravdu o tom, že človek si musí nájsť v živote miesto, kam patrí, celkom sám. Homer (Tobey Maguire) by o tom vedel povedať viac ako dosť, keďže do tejto chvíle poznal iba steny sirotinca, kde vyrastal. Mal však šťastie. Doktor Larche (Michael Caine) si ho vybral ako svojho pomocníka. Tí dvaja spolu dokázali, že keď človek chce, doktorom sa môže stať aj bez diplomu. Z Homera sa stal skvelý človek, ktorý si práve teraz povedal, že je čas vyskúšať niečo iné. A tak sa poberá na farmu plnú jabloní, kde zažije niečo, o čom doteraz len počul... (STV)

bobstt

Chtěl bych vědět,proč Svěrák odmítl točit tento film.Vždyt to byla otevřená cesta v holywoodu na filmy jaké by chtěl a že to umí o tom není pochyb.i když Lasse Hallstrom naprosto bez chyby a luxus.Nahá Charlize jen třešinka na doru.Né že by si neuhrála to co má.Toby bezvadný prostáček s velkou pravdou a Michael Cain je čím dál lepší čím je starší.Hlavně aby ještě vydžel,je fakt dobrý a umí řemeslo dokonale.Scénář se podařil na jedničku,zřejmě si pan Irving dal dost záležet,aby to bylo více méně jako v knize a podařilo se.Skvělý film a proto pět hvězd ani nemrknu.. ()

ters

Tenhle film je tak pravdivý, až se mi to místy nelíbilo. Tady nenajdete vysněný ideální svět, ani zničený svět, který bude zachráněn. Je tu svět, život se vším ošklivým a smutným, pokřiveným a pokryteckým, sobeckým a zvráceným. A to vidět nechcete, když si chcete odpočinout u dobrého filmu. Jenže tenhle příběh o světě nakonec odkryje tolik pravd. Nelezte na střechu. ()

MMP

Velice emocionální film, který člověka opravdu zasáhne. Osudový děj na sebe pěkně a nenásilně navazuje, zapadá do sebe jako skládačka a je zde povedeně zachycena doba druhé světové války (jen jsem se místy divil, jak málo se válka děje filmu dotýká). Líbila se mi atmosféra i dějové zvraty, stejně jako zajímavá úvaha o interupci. Smekám klobouk před hereckými výkony dětí. Také musím říct, že toto byl první film s Tobey Maguirem, kde mu podle mě role opravdu sedla. ()

Blanche13

Idylický film o neidylických neřestech světa. Někdy je potřeba odjet hodně daleko a zažít nehezké věci, abychom si uvědomili, kde je naše místo, kde máme domov a kde můžeme být světu prospěšní. A otcovská láska snese i nelegální podvod, když je to pro dobrou věc. ()

tykeww

Pravidla moštárny od Johna Irvinga, to je jedna z nejhezčích knížek, co jsem kdy četl. Hned poté jsem se chtěl podívat na film. No, asi vypnul jsem ho asi po první půlhodině - vůbec se mi nelíbil. Spoustu vypuštěných dějových linií a moje oblíbená postava (dívka Melony) ve filmu vůbec nebyla. Ale po čase jsem se na film podíval znovu a mám zcela opačný názor. Opravdu moc hezký snímek se sympatickými herci v hlavních rolích. ()

DavidAAAA

Na konci jsem regulérně brečel. A zase mne dostal ten Švéd. Pravidla moštárny vyprávějí vlastně úplně banální příběh kluka, který ze sirotčince odejde na zkušenou do světa a živí se jako sběrač jablek s partou černochů. Ale jak Irving svou knihou, tak Hallström svým filmem z tohoto příběhu stvořili naprostý klenot plný lidství, pokoje a naděje. Naděje v to, že i úplně obyčejný život může být nádherný, když jím člověk prochází s pokorou, nadhledem a respektem k druhým. Absolutně netuším, proč jsem si tohle nechával tak dlouho unikat. Dobrou noc, princové z Maine, králové Nové Anglie... ()

jlevcik

Filmy podobného rázu nejsou mým šálkem čaje, nicméně tento mě dokázal udržet v křesle celých 120 minut v kuse a musím se přiznat, že během závěrečných titulků jsem byl spokojený, nikoli nadšený jako u jiných kousků z dílny Lasseho Hallströma. ()

pankito

Krásný lidský příběh z válečných dob evropských, ne však amerických. I přes možná přetáhlou stopáž dávám plný počet! ()

Pedro72

Nikdy jsem nechápal oblibu Irvinga. Přišlo mi, že bere silné ingredience a vaří z nich eintopf. S Pravidly moštárny se stalo totéž ve filmu. Výborní herci výborně hrají, dokonce i herecjednohoobličeje Tobey Maguire koulí očima jako o život, místy snad až moc. Výsledek? Vyhrocené události lidského života, vzájemně spojené jen inertním pozorovatelem, jsou poskládané za sebe do plochého příběhu, na jehož konci ve mně zůstalo takové velké patetické nic. ()

BStone

Krásný příběh života bez příkras se skvělou režií Lasse Hallströma a se skvělým scénařem Johna Irvinga. Výborní herci a nádherná hudba. Film o hledání svého místa ve světě a také o tom, že držet se vždy pravidel někdy prostě člověk nemůže. Mistrovsky zpracovaný poetický příběh. 85% ()

Villan

Veľmi pekný film. Keď som ho videl prvýkrát asi pred 10 rokmi, bol som z neho unesený, včera som si ho pustil po rokoch a veľmi sa mi páčil zas, i keď to už nebolo tak silné ako pred rokmi. Plný dojemných scén, skvelí herci a pre mňa tiež nezabudnuteľná postava predáka oberačov jabľk. Kto nevidel mal by to čo najskôr napraviť. ()

TheFilmThief

Patřím k menšině, kterou film moc neoslovil. Film se odehrává v období druhé světové války, ale daleko od jakéhokoli náznaku, že nějaká válka vůbec je (kromě zmínky o zamítnutém odvodu kvůli Homerově srdci). Fascinovala mě Homerova jednoduchá cesta tam a zase zpátky a klasický, jednoduchý soundtrack. Homerův příběh a osobnostní vývoj ale zapadly pod náporem ostatních věcí, na které je kupodivu kladen větší důraz. V první řadě se film dost neobjektivně zastává potratů. Nechápala jsem doktora Larche, který se na jednu stranu stará o nechtěné děti a na druhou stranu je i zabíjí, jeho vysvětlení mi přišla nedostačující. Nechápala jsem Candy, která nevěru obhajuje slovy, že "nedokáže být dlouho sama". Nechápu Rose Rose, která od sebe odháněla lidi, co se jí snažili pomoct. A nechápala jsem Homera, na pohled nevinného a hodného kluka, že s tím vším neměl problém. Všechno dobré, co film nabízel mi zapadlo pod marastem morálního konfliktu. Metaforu pálícího papíru jsem spíše viděla jako dnešní svět, který rozbíjí desky desatera a ukazuje tak Bohu (kromě toho, že si na něj "hrajeme"), že pro dnešní svět jsou už morální pravidla přežitek a následky,, které nedodržování těchto pravidel přinese, můžeme hravě vyřešit podle vlastních pravidel. ()

pantokrator

Když negr píchá vlastní dceru, je to v pořádku, protože moštárna má vlastní pravidla. Potrácet je taky lepší, nežli převzít za vlastní potomstvo zodpovědnost, když už jsme si na něj zadělali. A to je asi tak všecko, co jsem se z filmu poutavou a dojemnou formou dozvěděl. ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

15.10.2011

Praha se už brzy zařadí po bok dalších světových měst, která mají štěstí na velké kulturní akce s účastí zajímavých hostů. V pondělí 21. listopadu 2011 totiž Rudolfinum hostí benefiční Concert for… (viac)