Jason Bourne už poskladal skoro všetky črepiny svojej rozbitej životnej mozaiky. Potrestal väčšinu tvorcov zvláštneho programu, ktorý z neho stvorili stroj na zabíjanie. Chce hodiť minulosť za hlavu a žiť ďalej v jednoduchej prítomnosti, ktorou sú ilegálne boxerské zápasy. Z tohto komfortu ho vytrhne bývalá kolegyňa, skúsená agentka Nicky (Julia Stiles), ktorá mu pripomenie, že odpovede na tie najdôležitejšie otázky ešte nedostal. Keď sa Jason vzápätí takmer stane obeťou nájomného vraha, znovu sa pustí do boja s Agentúrou, ktorú teraz reprezentuje tvrdý riaditeľ Robert Dewey (Tommy Lee Jones) a nebezpečne bystrá analytička (Alicia Vikander). Bourne sa znovu ocitá na dobre známej horúcej pôde, v prostredí, kde nemôže veriť nikomu a ničomu. V prostredí, v ktorom si prežitie vyžaduje, aby si spomenul na to, čo sa naučil v programe, vďaka ktorému ako agent skončil. (Cinemart SK)

somebody.l

Jako fanoušek Bourne série, dostala jsem to, co jsem očekávala. Nebylo to tak originální jako první tři filmy (* dolů). Ale která série si dokáže udržet kvalitu i ve 4. díle? Líbilo se mi to, co se týče akce, rychlosti, soubojů, líbily se mi ty scény během demonstrace, honičky v ulicích a uličkách, střelba, špióni a nájemní vrahové, hackeři a uzurpátoři svobody - typický Bourne film. Navíc jsme se zase něco dozvěděli o Bourneovi jako osobě. Herci supr, nemám jim co vytknout. A Matt, on se pro tu roli narodil. 4* ()

Mikino00

Docela povedená Bournovka, která sice pokulhává za svými předchůdci, ale i tak servíruje prvotřídní akci (Řecko, Vegas) a vše typické pro tuto sérii. Bohužel zápletka je dosti umělá a šablonovitá, ale i tak se jedná o akční napínavou podívanou, kde prostě musíte fandit nejen Bournovi, ale i cílevědomé Vikander. ()

javaznenevim

No nepotěšil jste mne Jásone, ani já vás nepotěším. Hodně slabé tři hvězdičky a vyhrazuji si právo snížit na dvě po druhém shlédnutí. Tenhle film je pro mojí maličkost velkým zklamáním. O to větším, že po tom průšvihu co se hlásí k Bourneovi jsem očekával návra Damona, Greengrasse a Ackroyda v plné parádě. Ale nestalo se. Celý film táhnou Tommy a Vincent, Alicia je herecké dřevo a děj není vycentrovaný kolem Matta který má překvapivě málo prostoru. Scénář má desítky (a to myslím zcela doslovně, alespoň dvacetkrát během filmu jsem si řekl "co to kurva?") logických nesrovnalostí nebo přímo do očí bijících hovadin. Ať už jde o vypnutí počítače přes random mobil, přebírání kamer cizím státům (ne, toho by si vážně nikdo nevšiml) nebo tým CIA v každém druhém vidlákově. Celkově film obsahoval až moc Fuck Logic momentů na to, aby dostal cokoli lepšího než 3*. Upřímně z filmů na kterých jsem byl letos v kině je tenhle asi nejhorší. ()

Ant_Antony

Měli nechat Jasona po třetím díle být. Už meziepizoda s Rennerem se nevyvedla a tohle je pouze nastavovaná kaše, která z Bournea dělá nechtěného Supermana. Ačkoliv je legrace sledovat automobilovou honičku v Las Vegas z pozice diváka, který tam byl. Škoda jen, že závěrečnou bitku nenatočili na vyhlídkovém kole, ale v nic neříkajícím kanále. ()

Milky.

Úplně zbytečná blbost. Nelogické jednání postav (v demonstraci si nevezmou ani kapuci nebo cokoliv), absurdní technologická kouzla CIA (vymaže data v notebooku tím, že přes telefon notebook jaksi vypne), atd. A násilně roubované reálie sociálních sítí a pseudofacebooku působily jako pěst na oko. Teď to frčí, tak tam musíme mít sociální síť, CIA podplaceného Zuckenberga s krizí svědomí a hodně keců o Snowdenovi. Prostě blbost, u které jsem 2 hodiny protrpěl. A to i navzdory tomu, že Bourneovky mám hodně rád. ()

H4ku11

Matt a jeho Jason nám viditeľne zostarli, čo sa podpísalo aj na menej dynamickom deji. Je to škoda, lebo to bol hlavný dôvod, prečo bol príbeh Jasona Bournea taký výnimočný. Vincent sa mi tam nepáčil a Alicia to nezachránila. ()

Ollie235

Nový Bourne sice působí o poznání lépe ve vztahu k původní trilogii, ale co do zbytečnosti se předchozímu pokusu v pohodě vyrovná. Přesto opět nemůžu říct, že by mě to vyloženě nebavilo. Prvním třem dílům se to kvalitou sotva přibližuje, náznaky starého dobrého Bourna tam ale vidět jsou (vnitřní pochyby, solidní akce). Příjemným zpestřením je i Alicia Vikander a Casselův záporák, Tommy Lee Jones naopak působí unaveně až znuděně. Na další plánovaný přírůstek do série se tak bůhvíjak netěším, ale patrně si jej opět nenechám ujít. ()

Garch

Když to srovnám s počátkem "Bourneovek", tak vlastně hrozná nuda. A hlavně: Příšerné dialogy. (Dvě hvězdy dávám filmům do letadla, ale tady jsem možná nadhodnotil). ()

Cement73

Stále skvelá a nadupaná jazda, ktorá rozhodne nesklamala ani na sekundu. Krásna baletka Alicia síce pôsobí nedospelo, ale napriek tomu lahodí oku. Celkovo silných 80% ()

jarmik

Slečna Alicia Vikander o váze 45 kg a s pohledem patřícím do dívčích seriálů a ne do série o nejlepším zabijákovi všech dob mi tam absolutně neseděla. Tommy L. J. si ale odehrál své a Matt byl opět perfektní, stejně jako Cassel. Souboj těch dvou mě hodně bavil. I když to tentokrát už nebyla žádná honba za hádankou jako v původní trilogii, pořád to byla našlapaná Greengrassova akce, která mě rozhodně nenudila. Tradiční Moby na závěr nemohl chybět. :) ()

Mikeel

Stejně jako předchozí Bourneův odkaz má i Jason Bourne s původní trilogií velmi málo společného. Zápletka je už moc překombinovaná a prakticky i zbytečná. Akce je bezkrevná a příliš negraduje, což je u akčního filmu poněkud tristní. Ani z Damonova Bourna už necrčí takové charisma jako kdysi a není hrdinou, kterému divák nutně drží palce. Herecké obsazení příjemně oživuje Alicia Vikander, ale jinak je to suma sumár hodně průměrný film. ()

Marys

V napätí a atmosfére Jason Bourne zostáva verný pôvodnej trilógii. Aj tak ale cítiť nejakú zmenu vo vzduchu. Možno je to mnou, no už som akosi nehltal všetky tie špionážne pasáže a skôr mi vŕtalo hlavou, ako jednoducho vedia daní agenti vyhľadávať presne to, čo potrebujú v pdf-kách a ako v sekundových rozhodnutiach vždy vedia, čo je treba. Do tohto som sa nenamotal. Zvyšok podľa očakávaní veľmi chutný. ()

cesky_hrac odpad!

No.. Šel jsem do letního kina. Říkal jsem si: ,, Jo, to bude nějaký slušný akční film.." Když film začal, říkal jsem: ,, Co tam ten chlap dělá, co?" Protože jsem se dozvěděl že, tento film je pokračování nějaké série. Jak jsem to měl vědět?! Nic ve filmu neřekli! Kdo je Jason Bourne?! Nějaký bývalý agent a má otce... Kdo je jeho otec?! Film se rozběhl.... a objevila se herečka Alicia Vikander.. Přemýšlel jsem: ,, Že, bych tomu filmu dal jednu hvězdu alespoň za něco ,, krásného" ?" Film pokračoval.. Bum! Bác! Pif! Paf! A je závěrečná scénka a já se modlím aby už film skončil... Následovalo zbytečné prodlužování... Tak se zabijte, pomyslel jsem si. Upřímně mi bylo jedno kdo to přežije. Chtěl jsem aby byl konec!!! A konečně vykoupení.... Konec!!! Celkové moje hodnocení: 0,000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000% Hudba: 0/10 Scénář: 0/10 Kamera: 0/10 Obsazení: 0/10 ()

filipvrbik

Víceméně průměrný akčňák, akce je tu sice dost a Matt Damon to rube hlava nehlava, tím ale klady konči. Alicia Vikander má rozhodně na víc než být "kancelářskou krysou", stejně jako Tommy Lee Jones. Není to špatné, ale na to jak moc je to akční a krátké to dokonce docela nudí...50% ()

Renfield

Asi nedalo příliš práce vymyslet jako motivaci k návratu Jasona právě tohle. Tak alespoň ho jeho bývalí zaměstnavatelé, zřejmě z důvodu důchodové obživy, nalezli v té nejlepší formě vůbec, čímž si pokusy o jeho skorolikvidaci výrazně ztížili. Technicky stále na výši, ale co se scénáře týče, nepochopím, co na něm Paula Greengrasse zaujalo. Bez opory v něm se i ta jinak stále poutavá forma okouká, ztrácí rychlost, což nezachrání ani střih s kamerou. Naopak funguje především v naprosto nebourneovské destinaci, jakou je Las Vegas a to ještě čistě ve scéně automobilové honičky. Z Matta Damona jsem měl pocit, že ho to už příliš nebaví, takže věřit mu toho více než kdy předtím nezničitelného byl problém. Herecké obsazení má "čtyřka" vůbec nejsilnější, jenže když herci pronáší to, co pronáší, příběhu ani jejich přítomnost nepřidá. A když se v závěrečném rozhovoru v autě objeví celkem nadějný moment, přijde ještě jeden moment v autě, který to celé pošle do... zase na začátek. 65% ()

Brejlil

Matt to má v paži, Paul má akci v paži, Alicia je fajn, Vincent je fajn, Julia je fajn. Tommy Lee je docela fajn. Akce je špičková, úvodní athénská naháněčka v demonstraci je přesně to, co máme na Bournovi rádi. Pak trochu padá řetěz, i když akci v Londýně napětí nechybí. Ve Vegas zase pomáhá nevyzpytatelná Heather s nepříliš jasnou motivací. Tak co je slabinou? Scénář. Najít něco opravdu "hutného", co by zase Jasona nakoplo a přinutilo k akci, se příliš nepovedlo. Takhle je film spíše vaření z vody. Ale Greengrass prostě dokáže i vodu vařit naprosto špičkově a shlédnutím rozhodně neprohloupíte. ()

Mattij

Věřil sem jim, opravdu. Zelená tráva zpátky, Matt po Marťanovi, ukázek poskrovnu a já jsem z toho cítil, že to bude můj šálek čaje. Vše napovídalo o tom, že Bourne se vrátí jako za starých časů. Bohužel. Možná protože jsem si zprvu neuvědomil jak krásně byla původní trilogie dovršena (ne Renner opravdu Bourne není). Při jejím připomenutí mi to však po cestě z kina došlo. Je to už nastavovaná kaše, která mi chvílemi brala dech (v dobrém), aby mi pak div nezaskočil v krku popcorn, který sem ani neměl. Roztřesenou kameru jako režisérův trademark už respektuji a nevadí mi, ale nějak mi to celé už nepřišlo jako Bourne. Ať už se jedná o objevování jeho já, schopností či své minulosti. To vše už je vlastně za námi a proto nastupuje rutinní příběh který se snaží vbourat do celistvé původní trilogie násilné změny. Příběh ve kterým největším překvapením byla Alicia - ať už po stránce herecké či scenáristické, tak na špičkové předchozí díly navážet nemůže, ač by setsakramentsky chtěl. ()

BlaXxer

Nepodarené ultimátum 2. Greengrass sa tretiemu dielu snaží vyrovnať za každú cenu až tak, že vykráda sám seba. Čo pred dekádou pôsobilo ako svieži vietor v žánri, tu je to hnané až ku krajnosti. Mám na mysli nenormálne roztrasenú kameru, ktorá ma miestami fakt srala. To platí hlavne v úvode v Aténach a vo finálnom kontaktnom fajte, čo bol naprostý chaos až ma oči boleli. Ďalší problém je, že sa dej nikde neposúva a ešte viac sa hrabe v bournovej minulosti. Nezmyselne sa tu vyťahujú spojitosti s jeho tatkom, ako stál za vznikom programu, len aby zase tápal vo flešbekoch. Tu si zároveň treba všimnúť jeden fakt, čo je z môjho pohľadu základnym artiklom tejto techno-spy série a tou sú "čističi" - špeciálne trénovaní zabijaci v tajných vládnych programoch, z ktorých pochádza aj bourne. Čističi sú v trilógii vyobrazovaný ako naprogramovaný roboti bez citov a emócií, ktorých veliace špičky aktivujú keď treba niekoho upratať z povrchu zemského. Nevieme o nich prakticky nič, sú to chladnokrvní operatívci, vždy pripravení do akcie. Nemajú žiadne osobné rozhovory s veliacim strediskom, vačšinou sa dorozumievajú cez správy, vyhodnocujú situáciu a operujú výhradne sami. A práve Vincent Cassel sa vymymká tejto zaužívanej šablone a pôsobí tu tuctovo. Komunikuje priamo s veliacim strediskom, navádzajú ho na cieľ, má vlastné ciele a pohnútky, poháňa ho nenávisť voči bournovi, konšpiruje s veliteľom CIA apod. Takže tá typická pachuť anonymity absentuje. Síce to má stále Greengrassov rukopis (kamera neustále v pohybe, práca s davom, bournove chytré ťahy a blufy), ale mal som stále pocit, že všetky best scény už predtým niekde boli. V tomto ohľade mi príde aj Legacy s Rennerom zaujímavejší a zábavnejší než remake už tak perfektného ultimáta. ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (viac)

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech už nám klepe na dveře, vše vypukne na přelomu června a července, kdy lázeňské město opět zaplní davy nadšených filmových fanoušků i… (viac)

Zemřel britský herec Albert Finney

Zemřel britský herec Albert Finney

08.02.2019

Ve věku 82 let zemřel britský herec Albert Finney, známý například z filmů Velká ryba nebo Dobrý ročník. Finney byl pětkrát nominovaný na Oscara, v roce 2003 pak získal Zlatý glób za hlavní roli v… (viac)

Jason Bourne míří do televize

Jason Bourne míří do televize

17.08.2018

Americká stanice USA si čerstvě objednala 1. sérii nového seriálu ze světa Jasona Bourna, spin-off pojmenovaný Treadstone. Jméno samozřejmě odkazuje na tajný program pro výcvik agentů, kterým prošel… (viac)