Avengers: Endgame

• USA Avengers: Endgame (viac)
USA, 2019, 182 min

Predloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks)

Kamera:

Trent Opaloch

Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Don Cheadle, Paul Rudd, Benedict Cumberbatch (viac)

Záverečené dejstvo ságy Avengers od štúdia Marvel. Po zničujúcich udalostiach, opísaných vo filme Avengers: Nekonečná vojna, sa svet ocitol v troskách. Polovica všetkých bytostí bola vyhubená. Avengers sa so zvyškami svojich spojencov ešte raz dajú dohromady, aby zvrátili Thanosove zločiny a znovunastolili poriadok vo vesmíre. (Saturn)

Sufferer

Marvel pomaly ako kvapkajúca voda kryštalizoval úroveň vydavateľstva, ktoré svojich hrdinov z komiksových zošitov postavilo na piedestál filmovej popkultúry. Súčasne zmenil povahu kinematografie seriálovým prístupom, kde uchopenie postáv, rozličných podružných motívov a žánrová rozmanitosť jednotlivých filmov simuluje osvieženie v prepojenom vesmíre. Zakaždým z toho vzišlo maximálne zrozumiteľné a univerzálne prístupné rozptýlenie pre široké publikum, ktoré neurazí ani náročnejšieho diváka s osobitými preferenciami. Napriek tomu sa vôbec necítim previnilo, ak Marvel Cinematic Universe prirovnám k rozhadzovaniu cukríkov z koča. Vybudoval komerčne úspešný model, ale nenabral odvahu experimentovať a zastropoval štandardy. Oslovil masy, ale rezignoval na spoločenský presah. Nutne nepožadujem, aby popcornová zábava na mňa kládla intelektuálne nároky, avšak v ošúpanej podstate imanentne prítomná vysoká miera repetitívnosti (motív záchrany sveta a nafukovanie jeho rozmerov), mechanická predvídateľnosť, odďaľovanie potešenia z vyvrcholenia a endemické problémy týkajúce sa hudobného podfarbenia či nevýrazného záporáka (s výnimkou Thanosa, ktorý má obhájiteľné motivácie a široké emočné rozpätie) vo mne v určitom bode už prestala podnecovať hlbšiu angažovanosť. Za iných okolností by som takto kauzálne kostrbatý a krehký príbeh ako rozmáčaný keks v káve pravdepodobne rozniesol v zuboch, Avengers: Endgame však oslobodzujúcim spôsobom napĺňa prísľub o konci, ktorý je súčasťou uznania hodnej cesty. Vzhľadom na seriálovú povahu vyprávania neupúšťa od požiadaviek na výstavbu filmového diela a osudy postáv nepochováva pod digitálnymi vrstvami rýchlo pominuteľného potešenia. Namiesto toho príjemne spomalí, obtiahne a vytieňuje ich filmárskou ceruzkou, v čiastkových príbehoch sa oblúkom vráti a zaspomína na udalosti minulé, aby v záverečnej konfrontácii a epilógu vybičoval emócie na maximum. Úprimne chápem, prečo davy divákov doslova rozložil na atómy, no závidím každému, kto v ňom vidí niečo viac, než super crowd-pleaser. ()

TAMEHEMP

Nechápu co na to bylo taková bomba. Nejdřív se složí parta na záchranu světa samozřejmě se to neobejde bez dramatický zápletky, že už se vlastně nikomu ten svět jít zachraňovat nechce. Pak vlítnou do minulosti, aby napravili všechno, co zkurvili v předešlym díle a pak se pobijou v gigantický bitvě v současnosti. Dál už ani nevim co bylo, chtěl se mi ty 3 hodiny tak chcát, že jsem musel odejít před koncem. ()

Foxhound#1

Avengers nepolevují ani ve finále své story, tři hodiny ultimátního závěru. Kdo komixovky nemá rád, ten to prostě nepochopí, doporučuji tedy jít honit jinam. Patrně to nyní bude hejtovat i ortodoxní skupinka fanoušků Návratu do budoucnosti. Ale vem to čert, humornou stránku opět naplno obstarávají kliďas Hulk a vidlák Thor. A přiznávám se, v závěru mi bylo smutno a Brie Larson je kurva fešně drsná kost, asi musím napravit absenci ve shlédnutí cpt. Marvel. Jo a kdo statečně drží močový měchýř celé 3 hodiny, tak jedno uklidnění - po hlavní vlně titulků to v klidu můžete jít pustit, žádná potitulková scéna ve filmu není, je to opravdu KONEC. ()

bloodcountes

Nečekala jsem nic - vždyť jsem věděla, že tam nebude ani Loki ani Vision, moji miláčci... Ale chytlo mě to a nepustilo ani na okamžik a ačkoli emoce to ve mě žádné nevzbudilo, z kina jsem šla velice příjemně pobavena a osvěžena a potěšena. A ....a myslím si, že mi vlastně ještě vůbec nedošlo, že filmy s Avengers skončily...to teprve asi přijdou slzy......potoky slz...........Co? Jako fakt??? Avengers končily???? Ne, to je nesmysl, že? ()

Luff

Tak jsem se tesila na posledni dil a stal za nic 🤦‍♀️. SPOILER:Proc vsude cpete cestovani casem? Akorat tam nasekate spousty chyb. Stacilo jednou. Oproti predeslemu dilu ktery byl fakt nabuseny byl toto jen zmatek. Zklamani. ()

Jaro_slav

Neni moc důvodů se kdovíjak rozepisovat. Prostě zatraceně podařený rozloučení, potvrzený (nevyhutelnou) absencí potitulkový scény. I v českobudějovickym multiplesku se tleskalo a skoro nikdo se až do konce titulků nezvednul. Díky Stane za ty skvělý roky. A těšme se na ty menší příběhy. ()

Spacecore

Co říc, nemám slov, ale něco vymáčknu. Chytré, zábavné, vtipné, epické, existencionální, dramatické, upřímné, nevypočítavé, osudové, komiksové ... Spolu s Infinity War největší filmový kumšt naší doby. Budu dětem vyprávět, jak jsem na tom byl v kině. Samozřejmě jsem dost plakal, dojalo mě to. Seděl jsem na Iron Manovi v 16ti, nemluvě o tom, že to čtu od šesti a vyvinuly se jak postavy, globální filmový průmysl tak i já. Bylo to famózní, ten film je samozřejmě naprosto špičkový, ale nedělají to efekty, nebo něco, je to prostě dokonale zručná filmařina a to magické, co velké filmy mají. Co nejdříve musíme zajít na druhou projekci a pak to pomalu rozdýchám, ale teď Vám říkám, že mě to jako komiksáka naprosto uchvátilo. ()

Marys

Tu sa snáď nedá nedať nič iné ako päť hviezd. S napätím očakávané vyvrcholenie spĺňa najprísnejšie kritériá. Áno, zo začiatku tam je trochu menej akcie, no na záver až moc, niekedy sú hlášky a obrázky až príliš prvoplánové, všetko to ale valcuje krásne prepletenie príbehu, zvraty, nečakané situácie a záver jednej epochy. Som spokojný. ()

Imrwere

DYCKY HULK!!! Ou, přiznávám, nechal jsem se trošku unést, jelikož jsem se právě vrátil z kina a pln dojmů se chci podělit o vše, co jsem viděl, zažil a se všemi prožil. Ačkoliv nezasvěceni neví kdy, kde a od koho se tato hláška vzala, slibuji, že to je vše, co o tomto veledíle vyzradím, tedy krom skutečností, které jsou veřejně známé a je nutno je přijmout. Je toho taková spousta, co bych rád vyklopil a dal se s okolím do diskuze, ale nejprve si na film zajděte, rozhodně to za to stojí. Já stoprocentně ještě půjdu, ale to není vůbec překvapivá informace, co? Pro tentokrát jsem se rozhodl celé hodnocení vzít tak trošku jinak a začnu tím, co mě od bratrů Russoových naprosto dostalo. Ti dva si s divákem doslova a vyloženě hrají. Nachystali si své fanoušky přímou emoční bouři. Opravdu. Po proplouvání celým vesmírem jsme všichni již zvyklí na to, že nabízené snímky doprovází vtip. Spousta vtipu. Jenomže když nás tito dva borci donutí popadat se za břicho, rázem přijde zvrat v podobě dojemných a lítostivých scén. A pak prásk, opět nehorázná prdel. Takto si naše emotivní výlevy tvůrci přehazují po celou dobu stopáže, než přijde ono velké finále. A tady nejde reagovat jinak, než „ Ty krávo, to je masakr!“. Vyhráli jsme. To je ta fráze na kterou čekali hrdinové i diváci přikovaní do svých sedaček. A bum! Nervové cloumání také vrcholí několika nepříjemnými ranami. Hodně nepříjemnými, protože tohle musí každý obrečet. A komu zůstalo oko suché, ten zkrátka není hoden být součástí Marvel vesmíru. Opravdu bohaté, až přebohaté herecké obsazení bylo více než příjemné, přestože spousta postav, ač zcela logicky, dostala méně prostoru, než by si zasloužila. Hudba naprosto výborná. Úžasně reflektuje veškeré dění na plátně a všemu dodává tu správnou atmosféru a šmrnc vedle již tradičního CGI porna. O zábavu se již tradičně stará vynikající mýval, potkan a králík v jedné osobě Rocketa. Navíc po jeho boku všechny musí dokonale pobavit dobře vtipný, ale hlavně velice směšný Thor. U něho jsem doslova uchcával a až vy uvidíte, jak ten holomek dopadl, budete taky. Co jsem v Infinity War postrádal, zde do mě celé studio přímo narvalo, až jsem měl občas problém to všechno vstřebávat. Teď ruku na srdce, buďme soudní a ačkoliv si tuhle skutečnost jen ztěžka přiznáme, je známo a potvrzeno, že jistí herci v rolích svých postav pokračovat nebudou. Zde jsem byl hodně zvědav, jestli se studio bude držet některé ze sešitových předloh. Mám tím na mysli předání Capova štítu. A pro mě osobně byly rozhodující dvě alternativy a musím přiznat, že jsem velice potěšen. Novým majitelem štítu je totiž ten, kterému jsem moc šancí nedával, ale ve skrytu duše jsem si jej přál. Chris Evans ale není jediný, s kým se budeme loučit. Tyto chvíle jsou těžké. I ty nejsilnější povahy je prostě musí obrečet. A jedna rada na závěr. Když režisérská bratrská dvojice veřejně hlásá, že se divák potitulkové scény nedočká, je záhodno chlapům věřit. Celý sál netrpělivě čekal, co ještě přijde. Jaké překvapení po dlouhých titulcích nastane. A nic. Nezbylo nic víc, než společně zatleskat, jak s námi všemi tvůrci vyjebali. Za to, jaké navrátilce nám Marvel naservíroval, za to, jaké sešitové události nám byly nabídnuty, za to, kolik emocí jsem nedokázal skrýt nemám jinou možnost, než dát filmu 100% a všem jej doporučit. () (menej) (viac)

filipvrbik

Co se né úplně povedlo Avengers: Infinity War (a sice být nejvelkolepějším filmem všech dob), to se v podstatě povedlo závěrečným Avengerům- a výdělky budou opravdu fantastické, možná i Avatar padne...Blbý je, že NEJDE moc napsat recenzi bez SPOILERů!!..Takže kdo chce, čtěte dál- ano, Thanos umře- ano, dvakrát, není tam potitulková scéna a opravdu rád si dám repete doma na Bluray, kdy nebudou davy prskat smíchy a pořád chodit na záchod...to sem nepatří...První hodina a půl je taková depresivní (s častým přerušením více, či méně povedenějším vtípkem- Jako pupkatej Thor to zabil :-D) Cesta do budoucnosti 1,2,3 a variace na cestování časem všem možných i nemožných filmů (potěšilo setkání Tony Starka s otcem v roce 1970)..Děj je potom samozřejmě logický- zbylí Avengers se snaží zvrátit Thanosovo vyhubení poloviny populace a po všech koutech vesmíru (hlavně New York) shánějí všech šest kamenů...To se samozřejmě povede a zdá se být vyhráno, ale chyba lávky, Thanos plán v minulosti prokoukne a málem opět vyhraje...Tentokrát ovšem za cenu sebeoběti (ale neřeknu kdo, to už by byl moc spoiler) Thanose přechytračí a role se obrací..Závěrerečná bitva je opravdu monumentální a konec filmu dojemný...A Stana Leeho jsem si v jeho poslední roli všiml, heč...nelze tedy, než říct: Thank You Stan!..viděno v kině ve 3D (cz.)...98% ()

Klajnik

Závěr ságy nepříliš dobrých filmů se zlý vlivem na průmysl i diváky. Ten specifický mix prvků (barvičky, rychlé tempo, infantilních vtípků, banálního příběh...), který má film dělat co nejsnesitelnější a nejzábavnější pro co možná nejširší masu lidí, se promítá i za hranice marvelu. Emocionálně mě to minulo. K takovým plytkým postavám si nelze vytvořit hlubší vztah. To tvrdím jako člověk, který viděl všechno a prakticky s tím vyrůstal. Trapnostem tentokrát vévodí Thor hrající Fortnite. Tři hodiny utekly, ale uznávám, že jsem byl poněkud zvědavý a tím se mi podívaná obzvláštnila. Podruhé bych ti však vidět nechtěl. Po většinu času spolu jen mluví postavy, na nichž mi nezáleží a až na konci je na co koukat. Přesto opět dochází k nekonzistenci uvnitř fikčního světa. Thanos je zde bez rukavice silnější než v Infinity War s rukavicí. Velmi mě však pobavilo, že nějaký borec sestříhal tento film do verze názvu: "Avengers Endgame De-Feminized Fanedit aka Anti-Cheese-Cut aka Straight White Male Edition" Google it. ()

Marius_ss

Sedím na balkóne (... a je mi všelijako) v jednom z mnoha bytov v Modřanoch - časti Prahy. Sú tri hodiny po polnoci a ja stále nespím. Nejde to... stále mám v hlave tento film, tu zmes rôznych emócií. Zatiaľ to slovami neviem opísať, asi budem múdrejší po druhej projekcii v sobotu (IMAX). Viem však že som bol svedkom niečoho výnimočného, čo má zasiahlo, nebolo to dokonalé, no malo k tomu veľmi blízko. Možno to nebolo take zábavné ako Infinity War... no rozhodne, rozhodne..... rozhodne má to zasiahlo viac ako IW. A to už je čo povedať. Komornejšie, dramatickejšie. Edit: Druhé zhliadnutie ešte prehĺbilo môj pozitívny zážitok z filmu. Epický a emočne silný, krásny blockbuster, ktorý úspešne zakončuje jednu éru (ktorú, obávam sa... tak skoro neprekonajú). ()

jarmik

Těžko se mi to popisuje, těžko… Za ty roky jsem si k této sérii vypracoval opravdu silný vztah a tohle mě nemohlo naprosto emočně nepoložit. :) Běžte všichni, kdo máte tu partu rádi, a radujte se. ()

Ricky_CZ

Na jednu stranu se musí nechat, že musel být kumšt to celé slepit, aby se to cestou nerozsypalo. Na tu druhou je to právě asi příčina toho, že si nevybudujete ty správné emoce. Prostě jste zanecháni jen jako diváci barevného cirkusu. A to je velká škoda. No a pak tady máme humor. Ragnarok byl zábavný a byl svůj. Tady nám do toho na můj vkus trochu moc proniknul. A to má opět za následek trochu emočního odtažení se od postav a jejich osudů. Celkově vzato jsem čekal více velkoleposti, emocí a překvapení- Nicméně stopáž utekla jako voda a konec udělal hezké pápá, vpodstatě za vším. Druhou šanci si u mě určitě vydobí. ()

WayDott

Ta poslední půl hodina pro mě možná až moc zbytečně natahovaná. Opět jedna super mega Marvel nálož. Musím říct, že jsem se i hodně nasmála a nejvíc asi obloustému Thorovi, ze kterého se stal spíš Obelix, jen si z těch dlouhých vlasů udělat ještě dva copánky. Takže asi půjde z mých oblíbených postav. Závěrečná bitva skvělá. Celý Marvel pohromadě :-) Dál už spoiler!!! To s Black Widow mě dost nakrklo. A že Doctor Strange nakonec nakonec nebyl ten, co zradil. A jak napsal DwayneJohnson: Tony Stark forever! ()

Oralfabet

Epické zakončení ságy, která... Seru na to, psát cokoliv asi nemá smysl. Jediné, na čem záleží je, že když Captain America zavelí "Assemble"... nemůžu tomuhle filmu už nic vytknout. Je to tam. Uděluji naprosto neobjektivních 10/10 ()

Druhý Gladiátor byl extrémně drahý

Druhý Gladiátor byl extrémně drahý