Avengers: Endgame

• USA Avengers: Endgame (viac)
USA, 2019, 182 min

Predloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks)

Kamera:

Trent Opaloch

Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Don Cheadle, Paul Rudd, Benedict Cumberbatch (viac)

Záverečené dejstvo ságy Avengers od štúdia Marvel. Po zničujúcich udalostiach, opísaných vo filme Avengers: Nekonečná vojna, sa svet ocitol v troskách. Polovica všetkých bytostí bola vyhubená. Avengers sa so zvyškami svojich spojencov ešte raz dajú dohromady, aby zvrátili Thanosove zločiny a znovunastolili poriadok vo vesmíre. (Saturn)

AllShallFall

Popravdě nečekal bych sám od sebe, že bych na tento film do kina šel. I přesto jsem to udělal. Nějak jsem se nezařadil mezi obrovské fandy předchozích dílů, ačkoliv první Avengers film se mi líbil. Později následoval pád dolů a poté mírné zlepšení. S tímto dílem to šlo opět ještě výš, což mě pak v kině dost nakoplo a odcházel sem nakonec s úsměvem. Nicméně na úplně plný počet to není. Ten začátek, hodiny kydů, zdlouhavých vysvětlování a snahy o vtipy, hodina života v hajzlu, než se začne něco dít. Ani úplně ta myšlenka o vyřešení celé situace mi nepřišla jako nějaká, co by mě mělo posadit na prdel. No ale dobrý. Nakonec vše dobře dopadlo. Teď už hoďte ty ostatní superhrdiny do další ždímačky, ať je ten guláš píčovin kompletní. Přece jen rozmrdávání světa a vesmíru na hovna nemůže jen tak tímhle filmem skončit. 70% ()

DwayneJohnson

Avengers: Endgame je nejméně tak dobré, jako jeho o rok mladší předchůdce. Trošku s jiným stylem vyprávění, maličko rozvětvenější, za to však s velmi chytře vystavěným příběhem, který graduje v závěrečné, epické bitvě, před kterou si budete možná připravit i kapesníčky. Žádný typicky americký happyend, spíše konec o tom, že postavit se zlu si vyžádá možné oběti i mezi superhrdiny. Po tom minulém jsem možná v koutku duše něco podobného očekával, ale stejně jsem nakonec zjistil, že na takový závěr se asi dost dobře připravit nejde. Tony Stark forever! ()

RUSSELL

Připravte si kapesníky a čistý trenky! Poslední kapitola první mega vlny jménem Marvel Cinematic Universe je tady a historie komiksových filmů se opět přepisuje. Marvelu se povedlo něco neuvěřitelného a tenhle jejich kolos, který má k dnešku už i svůj epilog, bude dlouhá léta ukázkovým vzorem pečlivě budovaného movie franchisingu – v tomhle ohledu je MCU naprosto bezprecedentní záležitostí – a to Marvel ani zdaleka nekončí. Něco tak obřího a zároveň takhle vypiplaného během 11 let tu ještě nebylo, a i kdyby další fáze zklamala, tenhle úspěch už jim nikdo neodpáře. Velký příběh se uzavírá a je v něm takřka vše, co jsem si přál plus mnoho dalšího, co mě ani nenapadlo. Jde vidět, že za tím stojí opravdu chytří tvůrci, kteří moc dobře vědí, co dělají, a proto Avengers: Endgame nejsou klasický konvenční komiksový film, nýbrž v rámci žánru nevídaná, podvratná a do určité míry i originální podívaná. Už jen ta hra s převracováním diváckých očekávání je u něčeho takhle obřího skoro až nečekaná a naprosto skvostná. Nedumal jsem nad tím, co vše by se tam mohlo dít a jak to celé dopadne, to jsem nechal spekulantům. Já jsem věděl, že to bude super a s bezmeznou důvěrou, jakou vůči Marvelu chovám, jsem trpělivě čekal, co na mě vypustí – a dopadlo to dle očekávání skvěle. Za svou důvěru jsem byl odměněn 3 hodinami dechberoucí podívané, které mi utekly jako voda a kdyby to šlo, dal bych si klidně další hodinu. Epické vyvrcholení celé MCU ságy přišlo již v Infinity War, Endgame je spíše o vyrovnávání se s tím, co Thanos způsobil a o snaze zvrátit zdánlivě nezvratitelné. Jde rozhodně o nejvíc dramatický a emocionální díl ze všech 22 z kánonu. Tady ale skončím, co se popisu děje týče – přijde mi, že cokoliv, co k tomu napíšu, by byl spoiler a nerad bych někoho připravil o krásný zážitek, který mi čtvrtý díl Avengers poskytl. Takže bych jen rád konstatoval, že lepší zakončení nám tvůrci snad ani na talíř nandat nemohli. Drtivá většina fanoušků bude spokojeně mlsat a půjde na to do kina vícekrát, stejně jako já. DC může jen tiše závidět. Hail Hydra! ()

predators

Pomalejší rozjezd (ono taky, co čekat, když je po Infinity War vše, víte kde), vysoce sofistikovaná prostřední pasáž a finále, které předčilo za mě nepřekonatelný PP: Návrat krále. Jak píše kolega Nevka, vše vám dojde až po nějaké době, co opustíte kino. Události v Endgame mají zásadní vliv na další "marvelovky", to bylo jasné již po IW, ale prostě to s vámi zacloumá až později. Za ty tři hodiny se toho odehrálo tolik, že chvíli potrvá vše vstřebat. Rozhodně je potřeba a stojí to za to, vidět EG několikrát. Co mě dále dostalo, je vyřešené cestování v čase. Naprosto kvituji zvolený způsob! Jak jsme u marvelovek zvyklí, nechybí slušná porce humoru a ten je, pánové a dámy, vyšperkovaný na jedničku. Postavy a jejich osudy jsou kapitolou sama pro sebe, to se musí vidět a cítit a my také přislíbili nespoilerovat. A je to prostě tak, tohle se musí vidět bez jakýchkoliv indicií. Pokud si řeknete "A co ted?!" a ještě přitom uroníte slzu, znamená to, že vás EG dostal na kolena stejně jako mě. ()

Zodd

Tak zvěsti nakonec nelhaly. :’’’’’( Přímý zásah do srdce plnou palbou. Btw mezi- a posttitulková scéna NEEXISTUJE! :) ()

nascendi

Je do istej miery mojou povinnosťou pozrieť si film z prvej dvojstovky najlepších filmov všetkých čias, keď sa na tom zhodlo 25 tisíc užívateľov ČSFD. Neviem nič o spoločnosti Marvel, ani o predošlých Avengeroch, aj keď som ich podľa záznamov videl. V spojitosti s našou omladinou je frekventovaným slovným spojením "čítanie s porozumením", v ktorom nevynikajú. V spojitosti so mnou a Avengermi sa ponúka slovné spojenie "sledovanie bez porozumenia", lebo to ma najlepšie vystihuje pri záverečných titulkoch. Pozitívny je na filme verejný prísľub, že už ďalší Avenger nebude a ak by aj niekto nakrútil Avengers po dvadsiatich rokoch, ja už všeobecnú mienku nebudem narúšať. ()

silentname

Po 22-och filmoch sme sa konečne dostali sem. "Avengers: Endgame". A som šťastný, že film dopadol tak, ako som dúfal. Je to skutočne kvalitné filmové dielo plné skvelých efektov, silnej akcie a je to vôbec poriadna jazda od začiatku až do konca. Tým však nechcem povedať, že by som s filmom nemal žiadne problémy a bohužiaľ nejaké sa tu dostali. Tu však nebudem zachádzať do spoilerov. Na to bude slúžiť úplne iný (oveľa väčší) blog v mojom denníčku. A pokiaľ chcete poznať môj názor detailne aj so spoilermi, odporúčam sa potom pozrieť tam. Samozrejme po tom, čo si pozriete film. Začnime pozitívami. Vizuálna a zvuková stránka filmu je takisto ako boli minulé Marvel filmy vynikajúca. Je tu na čo sa pozerať a znie to fantasticky. Humor filmu opäť zvláda svoju prácu najlepšie ako vie. Thor je veľmi vtipný a rovnako aj Hulk. Je to skutočne komické. Okrem toho sa občas udejú situácie, ktoré skutočne vedia poriadne pobaviť. Čo je ale skutočne skvelé je to, že dramatické a smutné momentky fungujú rovnako skvele. Žili sme s týmito postavami dokopy 11 rokov. Poznáme ich. Sú nám blízke a ich osudy sú nám rovnako známe. Potom dokážu niektoré momentky na nás o to silnejšie zapôsobiť. Už len v úvode, keď uvidíme čím si vlastne prešiel Hawkeye. A Jeremy Renner dal do tohto filmu absolútne všetko. Vždy som mu fandil a a po tomto filme asi ešte viac. Je to skutočne poriadny chlap. Je super, že sa tu konečne dá na poriadok konflikt, ktorý mali medzi sebou dlho Captain Ameria a Iron Man. Niekedy je treba konečne začať opäť spolupracovať. No ak by som mal byť úprimný, tak "Infinity War" na mňa zapôsobil viac. A jedným z dôvodov je fakt, že Thanos tam bol oveľa zaujímavejšou postavou než je v tomto filme. Prečo? Opäť - spoiler. Takže povieme si neskôr v denníčku. Ešte poviem pravdu, že Captain Marvel je v tomto filme oveľa zaujímavejšia a lepšie využitá, než bola vo svojom poslednom filme. Uznávam. Jediný problém je ten, že je tu na môj vkus veľmi málo. A prial by som si ju vidieť viac v akcii. Ale asi je pravda, že potom by bol film aspoň o hodinu kratší. A ja som sa za tie tri hodiny času skutočne nenudil. Okrem toho sme tu mali skvelé titulky. Vyzerali vynikajúco. Ale nemusíte sedieť až do konca. Žiadna po titulková scénka už nie je. Vyzerá to, že jedna veľká kapitola v Marvel svete je na konci. Tak uvidíme do čoho nás dostanú nabudúce. A som vďačný, že som s Marvelom vydržal na ceste až sem. Hodnotenie: A- ()

Ratemus

Endgame je výborným zúročením 21 filmů, 11 let, motivací a vývojů postav a jejich finálním zobrazením v té nejryzejší podobě. Jelikož postavy sledujeme už tolik let v tolika filmech při tolika různých situacích, věříme právě tomu, co dělají nyní v Endgame a proč to dělají. Endgame je v mnoha ohledech splněný sen fanoušků, jelikož nabízí hned několik situací, o které si film přímo říká. Je to důstojné zakončení jedné éry v tom nejmohutnějším měřítku, jelikož to, co se tam děje, o co se hrdinové snaží, za co jsou ochotni obětovat vlastní život je tak obrovsky důvěryhodné a každého fanouška to prostě zasáhne, zde končí dějové linky všech serií a vrcholí v důstojné zakončení a to i skrze návrat do minulosti, při čemž se plno věcí vysvětlilo, něco příjemně překvapilo (setkání Thora s matkou). Společně s Infinity war se jedná o dost možná nejlepší superhero dvoufilm jako celek, který prostě zahřeje u srdce každého, kdo má rád fenomén superhero a to fakt neřeším adolescentní Marvel vs DC cirkus, mluvím o lidech, kteří nedělají rozdíly a nedělají rozhodnutí na základě značky. Za mě spokojenost, jsem rád, že jsem mohl být u toho, sledovat každý film, znát postavy a vidět jejich motivace a vývoj a závěr právě v Endgame. Není to dokonalý a perfektní film bez chyby, ale je skvělý, jeho forma a obsah je mamutí velikosti pokud znáte postavy a filmy předcházející, je to pompézní zakončení něčeho co nemá momentálně rivala ani konkurenci a dlouho mít nebude, je to vše, co dělá fenomén superhero právě tím, čím je. Dokáže to vzít za srdce, rozesmát, ale místy bohužel i plácnout do čela, (ale to měl pro mě i Aquaman, který byl výborný). Samozřejmě si dokážu představit plno věcí jinak, ale řekněte mi, ve kterém filmu to nejde. ()

Arsenal83

Prehliadka možno tak 30 hereckých osobností v tradične nezáživnom deji nám priniesol aspoň zopár informácií. Že Scarlett Johansson musí nadobro zahodiť krátke účesy, inak to pôjde len dolu vodou, hoci aj tak už nikdy nebude vyzerať ako na Ostrove a v Match Pointe. Že Gwyneth Paltrow je tak zošuverelá, že jej pery sa vťahujú samy do seba a Shakespeare by pri pohľade na ňu určite zlomil brko. No a Chris Hemsworth, z toho sa stal nejaký hybrid zálesáka a bezdomovca, čo je však v jeho prípade pochopiteľné. Keby sa mojou švagrinou stala Miley Cyrus, tiež by mi nebolo všetko jedno. ()

Yoshitsune

This is the end. Beautiful friend. This is the end. My only friend, the end. Of our elaborate plans, the end. Of everything that stands, the end. No safety or surprise, the end. I'll never look into your eyes.....again. Ano cituji tady písničku "The End" od kapely The Doors a bohužel ona sem patří. Nejprve sem se na film těšil, ale pak sem se bál, bál sem o ty všechny hrdiny, šílence a magory, co tady už jedenáct let pobíhají a zachraňují vesmír, svět a nebo jenom lidi na kterých jim záleží. Bál sem se oprávněně, tohle je opravdu konec a Doctor Strange to věděl, celou dobu věděl, jak to celé skončí. Tenhle film je jiný, než předchozí filmy, jak žánrově tak i příběhově a je rozdělen do tří kapitol, ta první je o následcích a vyrovnání se s nimi, v té druhé jde o zvrácení toho co Thanos udělal a ta poslední kapitola, je bojem o všechny, co stojí za to chránit. I těch vtípků a vtipných scén, tu moc neni, jeden vtip za třicet minut, tohle je jiný komiksový film, než by jste čekali. A zatímco první dvě kapitoly, slouží k tomu, aby se dovyprávělo vše okolo Velké trojky, tak ta poslední nabídne asi nejlepší bitvu co kdy byla natočena, je to dokonce lepší než ta v Návratu krále a že to je nějaká bitva. Ale přestože se hrdinové ze všech sil snaží, né všechny půjde zachránit, takže film končí hodně bolestně, asi nejvíc jak jen to jde a neni to fér......a to ani trochu. Tohle je konec, na který sem se těšil, ale takhle to nemělo skončit. PS: Díky za všechno Jacku Kirby a Stane Lee. ()

Slarque

Jak to vypadá, tak ze mne zřejmě skalní fanoušek marveláckých komiksů nikdy nebude. Těch několik desítek hlavních postav a nespočet vedlejších, které by tu vlastně být nemusely, ale to by nebyla natolik ultimátní podívaná. Ty scény, které jen zvýrazňují, jak je všechno národnostně a genderově vyvážené. Kdyby se tyhle zbytečnosti vyházely a film měl aspoň trochu rozumnou délku, třeba bych pochopil, proč ho někdo absolvuje více než jednou. Takhle mi prostě připadalo, že Infinity War nasadilo sérii laťku výše a následující obvyklé „všeho víc“ už nefunguje. Ale po produkční stránce samozřejmě naprostá špička. ()

SeBig

Smrt postavy začíná postrádát smysl a všelijaké emoce přijdou vniveč, když je možné je zase oživit. Přidat do universa stroj času nebyl podle mě dobrý nápad. :) ()

Chrustyn

Precizní zakončení nejen ságy Avengers ale dost možná všech známých hrdinů z Marvel vesmíru. Film se překvapivě soustředí hlavně na postavy a může tak být zklamáním pro diváky očekávající monumentální akci a tisícihlavé bitvy. Zde se soustředí na postavy, postavy a zase postavy a je chvályhodné, jak si s tím tvůrci poradili a jakým způsobem vykreslili jednotlivé charaktery a jejich proměny vzhledem k daným událostem. K dokonalosti mi chyběly nějaké opravdu pamětihodné scény, které bych si pouštěl pořád dokola, ale jako završení jednoho rozsáhlého vesmíru se jedná o chvályhodný počin a je moc fajn vidět, že sledovat vývoj postav je daleko zajímavější než nepřehledný digibordel. ()

marhoul

Stopáž vyžaduje v průběhu projekce cévní gymnastiku, však co se týče košatosti děje, připadala mi optimální. Uteklo to v pohodě. Vrcholná bitva byla úžasná, to je bez debaty. Domnívám se, že celý závěr série lépe asi vymyslet nešel, byl to skvělý biják, až na ty patetické kecy. Kupříkladu jedna ze snad osmi závěrečných scén na lavičce s Black Pantherem (nechci prozrazovat), to byla taková kejda hnoje... Proč? NA CO? Protože politická korektnost.. Proto. A bylo tam toho víc, ne že ne.. Osobně se mi více líbil díl předchozí, ale nenechte se odradit malichernými poznámkami. Na Avengers se do kina prostě zajít musí! Teda pokud vás baví Marvel. Viděno v 3D, v původním znění. ()

classic

Bratia Russovci spolu so strašne prešibaným producentom Kevinom Feigeom, a taktiež s úplne celým hereckým ansámblom pod jednou strechou splnili dlhočiznú, marvelovskú misiu, pozostávajúcu z doteraz dvadsiatich-dvoch filmov, so začiatkom a s príchodom prvého Iron-Mana v roku 2008. _Voľakedy som častejšie sledoval tieto komiksové, filmové počiny z dielne Marvel, aby som na ne po čase totálne zanevrel, ale až pokorenie AVATARU vo svetových tržbách ma akosi znovu prinútili sa pozrieť: „Kto je taký šikovný, že zdolal Pandoru” ? “Koniec hry” je pokračovaním „Nekonečnej vojny” , ale s tým pádnym rozdielom, že tentokrát naši super-hrdinovia cestujú späť v čase, aby opäť zabránili zlovestnému dobyvateľovi Thanosovi vykonať jeho skázonostné veľdielo s vyhľadením väčšinovej populácie, no tentoraz ide aj o osobný problém, lebo mnohí prišli o svojich najbližších priateľov, napríklad Tony Stark navždy stratil Petra Parkera, alias Spider-mana. Dokonca Scott Lang prišiel s touto pozoruhodnou myšlienkou s ohýbaním časovej osi, pokiaľ to veľhlasný miliardár neupgradoval do nevídaných rozmerov. Čiže v prvej tretine troj-hodinového snímku sú všetci často zadumaní a smutní, že akonáhle sa dozvedia o možnosti zvrátenia osudu, rýchlosťou svetla ožijú, aby opäť čelili masívnej, epickej bitke, kde sa všetko rozhodne. Je to monumentálne, ale srší z toho apokalyptická digitálnosť, a tak mám opakovane rozporuplné pocity, ktoré sú ale o čosi pozitívnejšie, než predtým. Zrejme najspoľahlivejšie ESO z Univerza, Robert Downey Jr. sa ako Tony Stark / Iron Man objavil v tejto role celkovo-9 krát, čím sa vyrovnal povedzme Hughovi Jackmanovi, ako James Howlett (Logan) / Wolverine, keď tým naznačujem, že v najlepšom už treba jednoznačne prestať ! Inak, tých 180 minút je naozaj zbytočných a prepálených, ale ako vidieť, tvorcom sa žiadne medze vôbec nekladú, a tak mám taký pocit, že zištnosť a ziskuchtivosť bola na prvom mieste ?! Pozrel som si to bez výraznejšej ujmy na zdraví, ale zase venovať sa tomu častejšie zaváňa nebezpečným otupovaním, čo nechcem len-tak pripustiť ! Možno si dám ešte niečo pod zub z Marvel MENU: , ktoré má 22 ponúk, pravdaže, niečo som už zakúsil, ale nemyslím si, že sa zrazu budem oblizovať... ? ()

Vision se vrátí ve vlastním seriálu

Vision se vrátí ve vlastním seriálu

dnes

V minulých letech se komiksácké studio Marvel s oznamováním nových projektů trošku urvalo z řetězu. Po vrcholné éře, kdy hlediště kin praskala ve švech pod nápory chtivých diváků, kteří potřebovali… (viac)

Druhý Gladiátor byl extrémně drahý

Druhý Gladiátor byl extrémně drahý