Cudzinka

USA, (2014–2024), 92 h 10 min (Minutáž: 51–90 min)

Tvorcovia:

Ronald D. Moore

Predloha:

Diana Gabaldon (kniha)

Hudba:

Bear McCreary

Caitríona Balfe, Sam Heughan, Tobias Menzies, Duncan Lacroix, Stephen Walters, Graham McTavish, Bill Paterson, Nell Hudson, Gary Lewis, Lotte Verbeek (viac)

Je rok 1945, niekoľko mesiacov po ukončení druhej svetovej vojny, ktorá ich rozdelila na šesť rokov a zdravotná sestra britskej armády Claire Randallová so svojím manželom Frankom prežívajú druhé medové týždne na Škótskej vysočine predtým, než Frank začne pracovať v Oxforde. Randallovci prichádzajú do malého  hotela na začiatku pohanského sviatku Samhain s cieľom znovu oživiť svoj vzťah a Frank sa vydáva po stopách svojej rodiny v tejto oblasti. Keď Frank nájde dôkaz, že je príbuzným kapitána Jonathana „Blacka Jacka” Randalla, dôstojníka kráľovskej armády v roku 1840, ktorý sa zúčastnil na potlačení škótskych rebelov v týchto končinách, vikárova manželka, ktorá sa zaoberá veštením, predpovedá Claire v jej živote veľké zmeny... Po raňajšej návšteve starovekej štruktúry stojacich kameňov, aby si s Frankom pozreli rituál Samhain, sa Claire vracia na toto miesto a keď sa dotkne kameňa, stráca vedomie a preberá sa v 18. storočí tvárou v tvár práve Blackovi Jackovi Randallovi. Ocitá sa uprostred boja medzi britskou armádou a škótskymi rebelmi a snaží sa schovať, keď sa jej Randall, ktorý si je istý, že je prostitútka, snaží skrížiť cestu. Ale keď škótsky rebel Murtagh Fraser z Vysočiny vidí, ako ju chce znásilniť, udrie Randalla tak, že upadne do bezvedomia a zaženie sporo odetú Claire preč. V chalupe, kde sa rebeli schádzajú, Claire využije svoje schopnosti zdravotnej sestry na liečbu zraneného ramena Jamieho Frasera a potom ju prinútia pridať sa k nim a k ich vodcovi Dougalovi MacKenziemu a ujsť s nimi na konskom chrbte...Keďže sa snaží utajiť, že pochádza zo storočia v budúcnosti, snaží sa Claire varovať Dougala a jeho mužov, keď prídu na miesto, o ktorom vie, že tam kráľovská armáda nastražila škótskym rebelom pascu. Keď sa dostanú do paľby a musia čeliť britským jednotkám, Jamieho zrania a jeho záchrana leží na Claire. S podozrením vzhľadom na neznáme veci, ktoré Claire spomína o baktériách a infekciách a vzhľadom na jej vedomosti o pohybe britských oddielov, Dougal prikáže Claire, aby ich sprevádzala na hrad Leoch, domov statkárskeho klanu MacKenzieovcov, rušný veľkostatok na Vysočine, ktorý bol ešte včera ruinou, ktorú s Frankom navštívili. (TV Doma)

Darneth

Úvodem bych chtěla říci, že je opravdu škoda, že se o tomto seriálu v podstatě ani moc neví, já na něj narazila úplně čirou náhodou, a to po dvou letech od doby, co spatřil světlo obrazovek. Na Outlanderovi je pozoruhodné, jak dokáže propojit romantickou linku se zvyklostmi a tradicemi tamního drsného Skotska, bitevní vřavou a mocenskými intrikami, ať už mezi spodinou, či urozenou smetánkou, aniž by to působilo tristně, chaoticky, ledabyle, nuceně, či nudně. Nejzajímavějším faktorem je taktéž cestování mezi dvěma epochami a prostřihy na minulost z obou světů, které se řemeslně doplňují. Musím také vyzdvihnout úchvatnou skotskou krajinu, oplývajíc starobyle magickým keltským i vikingským duchem, Beara McCrearyho, který zkomponoval jeden z nejlepších soundtracků na poli kinematografie a samozřejmě především herecký ansámbl. Konkrétně pak Caitrionu Balfe a Sama Heughana. V životě jsem neviděla větší chemii mezi herci, která je tak uvěřitelná a přirozená sama o sobě a vůbec jejich autentický projev v jakékoli situaci je opravdovým hereckým koncertem, jenž se častokrát nevidí. Užívala jsem si každý moment. Díly jsou obsáhlé a s veškerými/i těmi zápornými/ postavami se člověk lehce sžije, což je opravdu ojedinělý případ. Nemůžu se proto dočkat třetí sezóny, bude zajímavý přechod ze Skotska do Nového světa i rozplétající se osudy všech hrdinů po 20-ti letech. ()

Morholt

Nádhera kaledonské krajiny, gaelština, dudáci, barety, kilty.......prostě SKOTSKO a to mám rád. A k tomu cestování v čase a šmrncovní mladší vydání Cate Blanchett a řada dalších herců, kteří jsou se skotskou vrchovinou jakoby srostlí. Vím, že to je strašná, místy až moc pomalá, romanťárna, ale pro mě je prostě vše, co je spojené s modrou vlajkou a křížem svatého Ondřeje fascinující. 80% ()

JohnCZ

--- PRVNÍ SÉRIE --- Zatímco pilotní díl mě navnadil (atraktivní námět, nádherná krajina, skotská svéráznost), dalších několik epizod mé nadšení docela výrazně srazilo. Mohlo za to především utahané tempo a tak trochu fakt, že se seriál (prý) věrně drží předlohy, která je (prý) nefalšovanou červenou knihovnou. Někde v půli série jsem byl přesvědčen, že seriál ode mě více jak 3 hvězdičky nedostane a to i přesto, že mě fascinovala parádní výprava a božská hudba mistra McCrearyho (která mě na seriál nalákala). Pořád jsem se nemohl zbavit dojmu, že jsem od toho čekal trošičku něco jiného. Postupem času se ale tento zápor převrátil v pozitivum, protože jsem si uvědomil, že je to jeden z mála (rádoby) historických seriálů, který se nezabývá primárně bojem či pletichařením a naopak docela dobře funguje jako náhled do poměrně neznámé, ale o to více zajímavé části historie a kultury. A v tomhle ohledu jde Outlander překvapivě dost do hloubky, byť samotný děj je poměrně často rozmělňován vztahovými peripetiemi. Naštěstí je hlavní dvojice dostatečná zajímavá a i když bych Caitrionu Balfe nezařadil mezi nějak zvlášť atraktivní ženy a tedy i důvod, proč seriál sledovat, něco na ní přeci jen je a člověk ji musí fandit. Za to Sam Heughan je sympaťák každým coulem a jeho skotský akcent a smysl pro humor mě upřímně bavil. Smeknout klobouk musím ale především před výkonem Tobiase Menziese, který umí přeskakovat z milujícího manžela na sadistickou svini s takovou grácií, že by mu mohl závidět leckterý hollywoodský herec. O čtvrté hvězdě mě přesvědčily především finální díly série, které jdou po stránce brutality až na dřeň. V tomto ohledu Game of Thrones hadr. Hodnocení série: 4/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Druhá řada začíná poměrně odlišně. Skotsku můžeme dát na chvíli sbohem a první polovina série diváka seznámí s historickou Francií (ve skutečnosti je to ale Praha s trochou CGI), která je oproti skotské Vysočině něčím úplně jiným. Barevné prostředí, pařížská smetánka, nadýchané kostýmy a vzletně i prasácky působící Francouzi. Změna je to zprvu osvěžující, ale po čase se to začne dost zajídat a to především kvůli příšerně pomalému tempu vyprávění. Outlander je především (opravdu hodně) červena knihovna a barevnost Francie je pro to ideální. Jelikož nejsem pro tenhle seriál zrovna cílovkou, občas jsem se chtě nechtě docela nudil. Zlom nastává až v závěru francouzské linky, po které se děj přesouvá zpátky do Skotska. Vrací se původní opening a s ním i to, co mě na Outlanderu bavilo ze všeho nejvíce: krásná krajina, svérázné skotské charaktery, rozjíždějící se a pomalu gradující dějová linie. To, co ale předvedlo finále série, jen tak nezapomenu. Už jen kvůli emocionální smršti, kterou ono finále na diváka přenese, doporučuju občas ujoudané tempo překousnout. Všechny linky se najednou spojí a je jasné, že veškeré dění směřovalo právě k tomuto momentu. Parádní vyvrcholení a jeden z nejsilnějších seriálových zážitků za poslední dobu. Hodnocení série: 4/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- První polovina je pomalejší a vzhledem k obsahu komorní a dramatická. Jakmile se ale Claire vrátí zpátky a společně s Jaimiem vyřeší své problémy, seriál nabere zcela nový směr. Nové prostředí, nová zápletka, snad ještě vyšší produkční kvality. Perfektní vizuál, boží hudba. Scény na moři lahůdka. Místy jsem až se slzou zavzpomínal na o poznání akčnější Black Sails. Na scénáři se bohužel stále dost často odráží původ a pořád je to v první řadě vztahovka. A že někdy jsou ty četné milostné scény fakt neúnosně dlouhé, hotové Fifty Shades of Fraser... akorát ale, uznávám, pro svou cílovku určitě done right. I přes výhrady bavilo i napotřetí, dobrodružná druhá polovina především. Hodnocení série: 4/5 --- ČTVRTÁ A PÁTÁ SÉRIE --- Nová etapa. Přesouváme se už nadobro do koloniální Severní Ameriky. A přišlo mi, že stejně jako hlavní hrdinové, i seriál dospěl. Ubylo intenzivních milostných scén. Naopak je větší důraz kladen na rodinu. Děj se kupředu posouvá pomaleji, ale pořád nechybí tempo a zvraty. A stále se tvůrci nebojí po stránce brutality jít občas až na dřeň. Outlander je vskutku hodně specifická dobovka. Nepojednává o žádných královských rodinách, o žádných velkých historických momentech, o žádných slavných hrdinech. Je to příběh jedné rodiny žijící v nejistých a nepříliš bezpečných dobách. Občas to působí až moc telenoveloidně, je to hodně propletené, hodně věcí se děje vlivem náhody a postavy si toho prožívají opravdu neskutečně moc. Ale v rámci žánru je to hodně svěží kousek, který baví a který se vrývá pod kůži každou sérii více a více. Hodnocení sérií: 4/5 () (menej) (viac)

Lama.Lama

Parádní kombinace všech možných žánrů, ale ono to prostě funguje. Nádherná krajina, skvělé postavy, zajímavý příběh, luxusní brutalita, tu a tam romantika, sex jako na HBO - co víc si přát? :-D Ale srážím hvězdu za občasnou nesnesitelnost hlavní hrdinky... ()

zdepapepa

Credit where credit is due. Z toho mála co jsem viděl to bylo moc hezky uděláno. Není to sice můj šálek kávy, ale kdybych se na to musel dívat s drahou polovičkou, díval bych se i celkem rád. Hlavně s představením dalších záhad kolem cestování v čase. Takhle jsou to jen sympatické tři hvězdy. Bohužel mě ale eye-candy muži nikterak nepřitahují a veškeré interiéry a exteriéry bych si spíš raději prochodil vlastníma očima než se dívat zprostředkovaně pomocí monitoru, takže nemohu hodnotit výše. Na hudbu Beara McCrearyho jsem zvyklý (a mám ji rád) už z The Walking Dead, takže tam také není co vytknout. Milovníci (a zejména milovnice) červené knihovny nechť si přičtou k mému hodnocení libovolný počet hvězd, rozhodně to není trefa vedle. ()

Tayen

Krásná příroda i děj zasazený do Skotska 18. století. Pořád je to ale červená knihovna s pro mě stereotypními postavami (emancipovaná a bojovná hlavní hrdinka se srdcem na správném místě a hrdina je nešovinistický gentleman uprostřed až barbarských kumpánů) a otravným voice-overerm hlavní hrdinky, tvůrci si to tímhle prostě zjednodušili. Hezky se na to kouká a dílů není moc, takže taková neškodná oddechovka, z které čiší naivita. ()

erased

Přestože je Outlander od začátku do konce dokonalou definicí kýče, do jisté míry funguje tak, jak má. Tu míru ale dalece překračuje v druhé polovině první série, kde se namísto přijatelného seznamování a přizpůsobování se době na pozadí zajímavých historických událostí veškerý děj prakticky vytratí, kde se většina jednotlivých dílů věnuje jen nesmyslným epizodickým tahanicím, a kterou už zachraňuje jen víceméně sympatická hlavní hrdinka Claire. Ta, potažmo samotný děj, už sice hned v úvodu dokáže zdvihnout obočí instantním zaláskováním do prvního a jediného holobrádka na skotské Vysočině, nicméně je napsaná obstojně, obsazená a zahraná velmi dobře, takže udrží pozornost i přes ty největší propady seriálu (na mysl přicházejí hlavně epizody o svatbě a vymýtání čarodějnic, ale ty bohužel nejsou ani jediné, ani nejhorší). To však bohužel úplně neplatí o zbytku zdejšího osazenstva, které je průhledností svých jednorozměrných charakterů až k pláči, popř. na ránu v případě tak nebo onak zdeptaného Jamieho, či postupně víc a víc domrveného charakteru Randalla. Jak jsem ale zmínil hned v úvodu, na většinu toho kýče (nejen) červených knihoven jsem přes veškerou skepsi přistoupil. Takto pěkně zpracované Skotsko se totiž jen tak neokouká. Otázkou ale je, jestli si Cizinka udrží pozornost i ve Francii. ()

Tirion

Jak tak koukám, nejsem jediný Čech, milující Skotsko. Ale rozhodně ne takto zmrvené. Dramaturgicky je to fakt špatné a hrdinové až nesympatičtí. Téměř neustále nafrněná Claire se mění tu v sufražetku, tu v děvku, tu ochránkyni práv tuleňů. Hlavně se téměř všechny postavy chovají velice nelogicky a iracionálně. To ubírá celé sérii na důvěryhodnosti, pokud už to tedy vlastně nedělá prosouložená půlka celé série. Nebýt různým romancím na kožešině, tak je to o půlku kratší. Rozhodně však celé vyprávění neposiluje nutnost posouvat děj skrze voice-over Claire. Díky často opravdu hloupým dialogům by se totiž děj rozhodně neposunul. Takže vstoupí do hry svým hlasem Claire a stylem deus ex machina nám všechno hezky vysvětlí, páč režisér to ze scénáře vyčíst nedokázal (měl-li z čeho). Prostě, krásně to vypadá, ale to je tak všechno. I když i kostýmní kreace hlavní hrdinky vypadají všelijak, jen ne jako z doby jako Jakobitské. Dvě hvězdy kvůli Skotsku, krásné úvodní písni a pěknému zadečku Claire. ()

Helo

Zatím lehké nadšení. Ron Moore je zpět a po dlouhých letech opět uzavřel spojenectví s Medvědem McCrearym, se kterým se zná od Battlestar Galacticy. Výsledkem je visuálně (výprava, kostýmy, příroda, hlavní herečka) skvostný a hudebně podmanivý pilot se sympatickými postavami (hlavní herečka, Edmure Tully, Dwalin...). Knihy jsem nečetl, takže jsem v očekávání dalšího děje velmi natěšený. PS.: Je převelice zajímavé sledovat postupný vývoj McCrearyho hudby napříč různými díly. Edit: Po první polovině první řady paráda. Sice je to taková historicko(18. st.)-historická(20. st. po 2. sv. v.) lehce mystická konverzačka (i když i akce by se našla a napětím se také nešetří), ale s parádně vystavěnými postavami, výbornou atmosférou obou historických období a neméně výbornou hudbou. Vlastně to co platilo pro pilot platí i nadále a jen a jen lépe. Dokonce i to klišoidní přenesení časem typu těch německých trapných volovin, jejichž název si ani nepamatuji, je tady jaksi... netrapné a zabalené do hávu folklóru (viz E08). A na to, že je to Starz, je tam i té nahoty vcelku pomálu. ()

togaf

Sam Heughan, Skotsko a skotský přízvuk většiny herců jsou důvody, proč jsem dokoukala první sérii. Bohužel nesnáším Claire, vzhledem k tomu, že jde o hlavní postavu, je to celkem velký problém. Navíc je to občas až moc červená knihovna, Black Jack je čím dál šílenější, až je na hranici karikatury a Claire...Claire je zase všudybylka, co všechno zná a umí a snaží se nám namluvit, že je jí osmadvacet, když vypadá na osmatřicet. No, francouzské dobrodružství si nechám ujít. ()

higuain

1. série: 55%. Není to úplná tragédie, nakonec se mi povedlo dokoukat celou sérii o šestnácti dílech, i když místy se sebezapřením. Že by mě to ale nějak bavilo se říct nedá. Děj se dost vleče a jednotlivé postavy nejsou dostatečně zajímavé. Technicky je to slušně odvedená práce, atmosféru 18. století se tvůrcům navodit podařilo. Ale jak už tu spousta lidí napsalo, je to klasická červená knihovna, takže nuda. Caitriona Balfe by pro dobro seriálu měla méně mluvit a více se svlékat, protože v tom jsou její hlavní přednosti. A hlavní poučení pro ženy? Bacha na to, koho si berete. I když si najdete slušnýho inteligentního manžela, vždycky je tu šance, že jeho prapředek byl bezpáteřní sadistická buzna. Pak už stačí se jen dotknout nějakýho šutru a to 200 let starý prase vám udělá ze života peklo. ()

M.i.k.e

ačkoliv nemám potřebu k už tak slušnému seznamu seriálů přidávat další,tohle mě po pilotu zaujalo natolik,že budu sledovat dále.Sympatické obsazení,úžasná skotská krajina evokující vzpomínky na Gibsonovo Statečné srdce a velmi vydařený soundtrack u pilotu převážily fakt lehce roztahaného děje,kdy se dobře 2/3 nedělo až tolik.Jsem zvědav co nabídnou další díly...zatím 80%...v druhé půlce série se ukázalo,že ta roztaanost je až smrtící a nebýt jednoho povedeného "čarodějného" dílu,dal by se ze všech ostatních dílů udělat jeden...60% edit 2 : druhá série pro mě byla úplně vysilující a ze všech dílů by se dal udělat jeden lehounce nadprůměrný film.Třetí sérii vzdávám a dál koukat nehodlám...40% ()

Chen

Cizinka je ve svém jádru klasickou romantickou podívanou. Má ale pár aspektů, které z ní dělají něco víc než jen další z mnoha přesládlých romancí. Ať už jsou to sympatičtí herci, dechberoucí skotská příroda nebo nádherná hudba. Sice by nebylo špatné, kdyby bylo tempo o něco svižnější a více pozornosti by si zasloužily i vedlejší postavy nebo zápletky, ale i tak jde o seriál, který za zhlédnutí jistě stojí. 7/10 ()

Attta

Námět je vcelku zajímavý, ale ne natolik aby to bylo pro každého. Zbytečně táhnoucí se tempo v kombinací s přehnanou romantikou může být pro mužskou část obecenstva docela dost nudná. Pokud si chcete ovšem zlepšit svou skotskou angličtinu, tak je tohle suprovej nástroj. ()

zuzinka2

Za úžasnou hudba, skotskou krajinu a angličtinu, plus charismatické skoty v kiltech tomuto historickému seriálu odpustím i to, že v některých momentech je to až příliš velká červená knihovna - 80% ()

Sammya

Jsem z tohohle seriálu poměrně nadšená, až tak, že mám v plánu si přečíst knihu :D Británie a historie, to bylo vždy moje, a Skotsko 18. století je pro je ještě poměrně neprobádaná oblast, takže si to užívám. Co si budeme povídat, nejlepší postava je Jamie a zbytek se může jít zahrabat :D Claire je poměrně nemastná, neslaná, na zdravotní sestru ze 40. let je nějak znalá, ale rozhodla jsem se to přehlédnout. Druhá řada byla trochu slabší, hlavně díky poměrně nudné pařížské lince. Třetí řada je zatím výborná a začínám mít crush na Rogera :D Edit: Řada 7, Jamie ani Claire mě nezajímají, tým Bree a Roger forever :D ()

sir-dave

První díl byl více než dobrý. Cestování časem do 18. století, typická Skotská krajina, sem tam akce a dost zajímavý námět. Další díly se poté poněkud zadrhly a prozatím to vypadá na mírně táhnoucí se historické drama na jednom hradě už bez časových dimenzí nebo něčím nápaditým. 2. série mírně slabší a 3. po definitivním opuštění Skotska a přesunu na vodu ještě více. Přesto to stále rád sleduju. 5. až 6. série v Americe za mě zklamání. Vytrácí se původní kouzlo. Pozitivum je příchod nových postav, zejména Brianny a trochu rozvětvení děje. Šestá řada byla slabá, ale na druhou stranu krátká a láká na 7. (hodnocení za 1.-6. sérii) ()

dr.fish

Tenhle seriál je především určen pro úplně jinou cílovou skupinu než jsem já. Třeba moje máma by ve svých sedmdesáti letech byla naprosto nadšená. Námět je v podstatě výtečný- ženská se z roku 1945 přenese do 1743 a dostane se na skotskou vysočinu. Žije na hradě či tvrzi místního šéfa klanu a poznává místní zvyky. Pak se do toho zamotá anglická armáda, jelikož Skoti chystají povstání, zkrátka téma na historický film jak vyšité. Jenže- celou dobu se hlavně zabýváme naší hrdinkou samotnou- pořád nám opakuje jak je ten časový přesun těžký, jak chce domů a jak neví koho by si tam v tom zapadákově vybrala, čas běží a divák se začne nudit. Zádné zvraty, žádná dramata, neukážou nám pořádně ani ten každodenní život na tvrzi. Po sedmém díle, který byl celý o svatbě (jaké si vybere šaty, kdo je oddá a kolik budou mít hostů) jsem sledování znechuceně zrušil. 40% EDIT: Nakonec jsem viděl všechno a na svém komentáři nemusím nic měnit. Jedná se o výtečný vizuál, luxusně vypravený seriál, který ovšem nevyužil nabízený potenciál, nechopil se výzvy. Takže zbyla jen limonáda s místy výtečnými herci. ()