Cudzinka - Série 3

(séria)
USA, 2017, 12 h 35 min (Minutáž: 51–75 min)

Tvorcovia:

Ronald D. Moore

Predloha:

Diana Gabaldon (kniha)

Hudba:

Bear McCreary

Caitríona Balfe, Sam Heughan, Tobias Menzies, Kimberley Nixon, Roger Ringrose, Colin Stinton, Julian Wadham, Steven Cree, Laura Donnelly, Andrew Gower (viac)

Nové epizody seriálu Cizinka začínají hned potom, co se Claire (Caitriona Balfe) vrátila zpátky do roku 1948. Je těhotná a vzhledem k tomu, co prožila, se těžko vyrovnává s následky. Její zážitky navíc komplikují vztah s prvním manželem Frankem (Tobias Menzies). Jamie (Sam Heughan) mezitím v 18. století doplácí na poslední zoufalý pokus stát po boku se svými krajany skotskými horaly proti anglické koruně v předem ztracené bitvě u Cullodenu. Sice nečekaně přežil, ale trpí tím, že přišel o všechno – hlavně o svou milovanou Claire. Léta běží a Claire i Jamie se snaží naučit žít jeden bez druhého. Přesto se nedokážou zbavit myšlenek na ztracenou lásku. Když se objeví určitá možnost, že by se mohla znovu dostat do minulosti za svým Jamiem, získá Claire novou naději. Ale do srdce se jí vkrádají i nové pochyby. Claire a Jamie rozdělily staletí i kontinenty. Najdou k sobě cestu? Na jejich pouti je jako vždy čekají dobrodružství, tajemství a nebezpečí. Otázkou zůstává: pokud se znovu setkají, budou to pořád ti samí lidé, kteří se před dvaceti lety museli rozejít u mystických kouzelných kamenů? (TV Prima)

NinadeL

3. série Mořeplavec pokračuje v tom nejnapínavějším. Sledujeme na střídačku několik dějových linií, 20 let ze života Jamieho po bitvě u Cullodenu 16. dubna 1746, a 20 let ze života Claire a její dcery Brianny do roku 1968. Je prostor také dovyprávět Frankův příběh. Materiálu je nekonečně, popkulturní odkazy stíhají jeden za druhým, ostatně Diana Gabaldon s přibývajícími díly své ságy přidává i na počtu stran. Cizinka si vystačila s pouhými 700+ stranami, Vážka v jantaru už měla 900+ stran, Mořeplavec 1100+ stran, stejný rozsah mají i Bubny podzimu, Hořící kříž netroškaří se 1400+ stranami, Ledový dech se nezastavuje na 1500+ stranách a stále nekončíme. Paměť kostí se už krotí jen na 1100+ stranách a o rozsahu Vepsáno krví vlastního srdce se zatím můžeme jen dohadovat, zahraniční vydání jsou opět kolem tisícovky stran. A to nemluvím o 4 knihách věnovaných Lordu Johnovi, pak je tu prequel, povídky, behind the scenes... Nicméně tempo dějových zvratů směřujících ze Skotska do Ameriky je čím dál tím absurdnější ve své gradaci, v pravidelné sinusoidě se Claire a Jamie sami sobě ztrácí, jeden druhého nalézá, jeden pro druhého umírá a v mezičase samozřejmě velmi aktivně souloží. Kouzlo původního námětu je pryč, s návratem Geillis se vedle sci-fi linie podařilo přidat ještě horor v podobně koupání v krvi. Příští série s hlavním tématem rodinného reunionu bude opět silné kafe. ()

nirvana91

Koniec druhej série nutne súri človeka hneď zakukať sa do tretej - tá sa rozbieha pomaly. Čriepky sa lepia dokopy až máme zrazu celok! Reunion. Po toľkých rokoch. Ale zrazu sa stane niečo a všetko ide pre mňa do až moc veľkej absurdity. Všetkého veľa škodí a tu sa zrazu tých vecí nakopí toľko, až to je až moc veľký chaos. Najviac to vystihuje hláška v štýle "zvláštne, že sa pani vždy objaví na tých najnečakanejších miestach". Jamaica je neočakávaná, ale prežiteľná, len je toho zase zrazu naraz veľa. Finále načrtáva, kde sa uberieme v 4. sérii, a som veľmi zvedavá, čo nám ponúkne. ()

vecnevysmata

Nesnesitelně dlouhých pět epizod trvá našim hrdličkám, než se po 20 letech opět shledají. Mezitím sledujeme jejich osudy odděleně, což je místy celkem zajímavé, a i nějaká ta slza skane. Bohužel, od shledání začínají tvůrci vršit na sebe sérii zcela absurdních událostí a náhod, až příběh nakonec připomíná variaci na Piráty z Karibiku. Což bohužel není kompliment. Ani sebeexotičtější prostředí totiž nezakryje absenci nápadu. O postavách, které vizuálně rozhodně nezestárly o čtvrtstoletí, ani nemluvě. Původní kouzlo se vytratilo... Chápu, že to autorka knižní předlohy takto napsala, jenže to nenapsala dobře. ()

viky13

Nebudu básnit, jak je seriál skvělý, ale postěžuju si na jeden vroubek. Časové nepřesnosti mě během této série začínaly dost vytáčet. Zářným příkladem těchto nepřesností je např. Fergus. Když Claire opustila osmnácté století, bylo mu +-10 let. A když se o dvacet let později vrátila...inu, určitě mu netáhlo na třicet. ()

• Producenti zvolili k natáčení studio u Kapského města i kvůli tomu, že dostali možnost využít několik dvou a třístěžňových plavidel, která si pak v seriálu zahrála pirátské lodě. Dvě z lodí dostaly novou podobu a jména, vznikly z nich brigantina Artemis a válečná loď HMS Porpoise. [Zdroj: love.iprima.cz] (PenelopaW)
  • Třetí řada seriálu odehrává nejen ve Skotsku, ale i na Jamajce a v severní Americe. „Jamajské“ scény byly natáčeny v Jihoafrické republice ve studiovém areálu asi hodinu jízdy od Kapského Města – na stejném místě, jako byly točeny filmy Šílený Max: Zběsilá cesta (2015), Černá věž (od r. 1985) či pirátský seriál Black Sails (od r. 2014). [Zdroj: love.iprima.cz] (PenelopaW)
  • Přestože si Ron Moore od televize vyžádal ještě větší rozpočet, než měl k dispozici na druhou řadu, seriálový štáb z důvodu finanční úspory „zrecykloval“ nejen kulisy, ale i kostýmy. Claire (Caitriona Balfe) a Jaime (Sam Heughan) se proto ve 3. sérii objevují ve stejných šatech, které nosili ve Versailles ve 2. sérii seriálu, a např. Claiřin bostonský byt vznikl přestavěním „pařížské rezidence“ Frazerových v Paříži. [Zdroj: love.iprima.cz] (PenelopaW)