Film inšpirovaný skutočným príbehom jedného z najväčších vojvodcov svojej doby, nikým a nikdy neporazeným Jánom Žižkom z Trocnova, ktorý sa stal vďaka svojim činom legendou. (Magic Box)

mira007

To, co dokázal Jákl je dle mne obdivuhodný a já mu fandím, proto se mi tahle středověkká naháněčka, kde si každých deset minut kradou unesenou princeznu dokola dvě, tři party, nehodnotí lehce. Pozitiva: 1) české téma zabalené v hollywoodském bijáku s hvězdama 2) výborné herecké výkony - 100% Foster jako Žižka a sympatičtí Moller a Lowe 3) hudba.  Ale totálně to sráží: 1) scénář - nic překvapivého, zajímavého, unikátního , občas to unudilo ( vyjimkou bylo useknutí hlavy černochovi - samo o sobě vtip) 2) mizerná kamera a střih ( i davové scény snímány z nicneříkajícího detailu) 3) místy působí to americky hloupě a lacině s feelingem jakéhosi televizní  fantasy alá Xena .... jako kdyby tam nebyla ta česká stopa, tak to je sotva za dvě hvězdy, tohle díru do světa neudělá. PS: Už ten trailer působí lacině televizně, nic co upoutá. Kdybych si dovolil Jáklovi radit, ať se mrkne na trailer k Na západní frontě klid (2022) , který je za stejné peníze a natáčel se taky u nás. Atmosféra, výprava atd. opticky 10x dražší film. ()

b.dragonfly

Na film jsem se těšila a naštěstí ho viděla pouze doma a ne v kině, jak mě nejdřív natěšeně napadlo. V podstatě mě ničím neurazil, protože jsem si u něj stihla i malinko pospat. Ben Foster měl příjemně mr*avý pohled (což vlastně postava Jana Žižky ani nijak nepotřebovala), ovšem velká část celého filmu mě nudila a nutila pohrávat si s myšlenkou na lehounké pomačkávání pravé šipky na klávesnici. Zkrátka jsem se do příběhu nemohla dost dobře dostat a ani herecké výkony mi nepřišly nijak závratné. Na to, že to Jákla stálo půl miliardy, to postrádalo pořádnou šťávu. A tím myslím fakt pořádnou, ne jen nějaké řvaní, nekonečné vyměňování zajatců a poskakování po lese. Aspoň už vím, jak bylo Žižkovo oko po zranění ošetřeno. A to se vyplatí! ()

Renfield

Promyšlený scénář se dal čekat velmi těžko, neřeším ani zpěv božích bojovníků a alarmující smogovou situaci ve středověku. Chtěl jsem "moderně" pojatou řežbu s Benem Fosterem, který mi po ohlášení do role velmi sednul a tu jsem také dostal, částečně. Bojových scén je dost, překvapivě mi nejvíce sedla hned ta úvodní, což bylo nejspíše střihem a kamerou. Ne že by bitka v lomu, bez kterého se očividně neobejdeme, byla nějak přehledná, ale byl to úvod, tam mě ještě dokola se opakující pojetí, "ať se snaží, stejně nepůjde nic vidět", tolik nerozčilovalo. Přesto jsou akční části těmi vůbec nejsilnějšími, Foster v nich docela funguje, i když ne jako vůdce a tahoun, tohle zrození se zkrátka nekoná. Mnohem zajímavější postavou je Torak Rolanda Møllera, také má naštěstí docela dost prostoru, což filmu pomáhá. A dál? Zbytečná romantická linka, nějaké ty intriky, celkem fajn hudba. 50% ()

Untentrauer

„Ten bramborák je moc bramborovej!“ Řekl si jeden fanoušek, který si o filmu utvořil obrázek ještě před tím, než ho viděl…Dle vyjádření Jákla: „Utratil sem hempšiliardu miliardů.“ a proto se není čemu divit, že jsme všichni měli obrovské očekávání. A tak se ztopořeným štefanem mnozí našlapovali okolo kina, aby mohli, jako první proniknout svými bláboly do útrob CSFD! Já si na svůj blábol počkal…Úvodní šarvátka a představení slavného palcátu mi dalo závdavek na skvělou brutální a akční podívanou. Náznak středověké Prahy, kde se tvořili mocenské pletichy mě velmi potěšil, ale říkal jsem si: „kdo to je?, Kdo je kdo? Proč to tak je? K čemu to je? Proč se spojil s tímhle?“. Jako člověk KCD a českých dějin znalý jsem s tím měl prostě problém. Snaha nastínit divákovi ten mocensky politický „bordel“, který zde panoval mi přijde dost zbytečný a velmi matoucí, zejména pro zahraniční publikum, které ani nebude vědět, že nějaký Šiška opravdu existoval. Bez těchto politických kudrlinek, které děj akorát pletou by se příběh obešel. Nicméně gro je samozřejmě Jan Žižka, kterému se film věnuje a snaží se z něj udělat jakéhosi českého Robina Hooda i přes fakt, že je to nájemný vrah a únosce. Děj tedy pokračuje únosem počestné paní Kateřiny, která byla unesena únoscům, aby byla opět unesena a vrácena. Mimo hlavní linku se objeví nějaký král a něco udělá, nebo řekne. Toť příběh. Akční scény jsou dobře udělané, ale jsou to vždy takové mini bitvy, jako třeba vozová hradba ze dvou vozů. Někdy se dokonce opakují lokace, něco se sem tam nepovedlo či nevypadalo úplně dobře (rozdrcená ruka padajícím kamením před vozovou hradbou), ale od samotného začátku bylo vidět, že se na výpravě a kostýmech nešetřilo. Středověká atmosféra byla opravdu cítit. Bitvy jsou brutální a surové. Z filmu jsem nicméně nepochopil/nevycítil Žižkovu genialitu, která mu zajistila pověst člověka, jenž neprohrál jedinou bitvu. Upřímně si říkám, zda by Jákl neudělal lépe, kdyby vynechal některé herecké hvězdy (Ne že by mi vadili, ale bylo jich moc zejména těch českých a vzájemně se překrývali a obecně - všeho moc škodí) a tu ušetřenou kačku vrazil do vyladění příběhu, nebo vylepšení některých scén, postav či dialogů. Některým postavám by úprava vyloženě prospěla. Herci hráli dobře, ale někdy byli jejich role s ohledem na profesní zkušenosti a kvalitu zbytečné či některé záběry s nimi nevýrazné a prostě "navíc". Také tam mohla být nějaká pořádná bitva, která je pouze naznačena na úplném konci – k tomuto konci navíc dojdeme takovým prazvláštním časovým skokem, kdy se Žižka dopracuje z holoty až k vozové hradbě sahající k obzoru. Podle mě výsek jednoho měsíce z Žižkova života sakra nestačí k tomu, aby film o něčem vypověděl a pouze potvrzuje tu zbytečnost snažit se vložit do něj několik desítek let rozepří dvou potomků Karla IV!!!!!!!….Moc bych si přál dát 4* protože jsem Jáklovi opravdu fandil, ale nejde to! ()

zelvicka.

Minimálně 2 * za to, jak umřel Ben Cristovao 😀 Já věděl, na co se dívám, a ve výsledku to bylo přesně to, co se od toho dalo čekat. Doufám, že Jákl sežene finance a natočí ještě Husity, bitvu u Sudoměře a všechno to ostatní. Fakt by mě to bavilo. ()

Ollie235

Když jsem si poprvé přečetl, že Jákl bude točit film o Janu Žižkovi z Trocnova, představoval jsem si to diametrálně jinak. Na plátně se objevuje legendární vojevůdce, který údajně neprohrál jedinou bitvu. Přesto byl (pro mě z nepříliš pochopitelných důvodů) místo akce plné husitských tažení a bojových majstrštyků, o kterých se v Česku učí každý žák, zvolen rádoby robinhoodovský námět z mládí se zbytečnou romantickou linkou. Divák tak nedostává očekávané vyprávění o zajímavé postavě z českých dějin, ale tuctový středověký příběh, který (až na pár scén) příliš nezaujme. Obsazení zahraničními herci ani anglické originální znění mi vůbec nevadí, dává to alespoň potenciál prorazit i mimo Česko, ale už jen název Medieval působí dojmem, že cílem nebylo přiblížit masám Žižkův příběh, ale spíše vytvořit šablonovitý velkofilm z českých luhů a hájů, u kterého ve výsledku bohužel ani není příliš cítit ten vysoký rozpočet. Škoda. ()

hammerhead

Pokud bych se na film díval jako na výpravnou pohádku, byl bych ochoten nad lecčíms přivřít oko a dát za tři. Pravděpodobně především kvůli kvalitním hercům v hlavních rolích. Protože byl však učiněn pokus o historické vyprávění událostí papežského schizmatu a života Jana Žižky, hodnotím příběh, i přes dejme tomu uměleckou licenci, jako bizarně nelogický, takže se jedná spíše o schizma příběhové: naivní intriky, dokola unášená příbuzná francouzského krále, která má sloužit jako šém moci, ale upřímně, je to pitomost, historické nesmysly, divné dialogy, přehnaný patos, neuvěřitelná ingredience love story, nevhodně zvolené a všem známé lokace se stěnami po těžbě vápence, a jak kdosi vtipně poznamenal přede mnou, souboje připomínající tahovou strategii Might and Magic. Film působí i jako splácanina motivů jiných filmů, od Braveheartu (nereálný nenaplněný vztah, motivační proslov k vojsku) až po Prvního rytíře (prožitek lásky ante finem), ale tady už to moc nefunguje. Nechybí samozřejmě různá “zmrtvýchvstání” komplikující život padouchů v řadě filmů. Filmu myslím uškodila i velká pompa a s tím související očekávání, protože upoutávky, přes pronášená patetická moudra, vypadají docela dobře. ()

radekgfx

Je tam všechno. Groše, vozová hradba, Jan Hus, Ktož jsú boží bojovníci, Zmikund, digitální lev i Marek Vašut. Docela se mi líbila úvaha, že pokud na to Jákl půjde chytře, narve většinu z omezeného rozpočtu do jedné kulervoucí bitvy, která film „udělá“, a zbytek obalí dialogy a táhlými kamerovými záběry. Nestalo se. Bitek je docela hodně, jsou všechny plus minus stejné a všechny stejně chaoticky nasnímané. Dialogy jsou lámané a u spousty z nich si člověk říká, že takhle normální lidé přece nemluví. Film je určitým kompilátem symbolů, postav a míst, kterému nehraje do karet omezené měřítko, absence režijních nápadů a nedůslednost v komunikaci mocenského zákulisí. Ve výsledku tak není úplně jasná motivace postav a de facto ani záměr celého filmu. Naopak u posledních třiceti vteřin filmu si člověk může konečně říct: „Tak tohle bych teda chtěl vidět.“ A sotva to dořekne, už je konec. ()

Haniczka

Tři za formu/obsah a jednu navíc za to, že Jákl zvolil Žižku.Možná by filmu prospěla delší stopáž a hlubší ponor do motivací a rozvoje postav, nevím. Statečné srdce má tři hodiny, Žižka by  půlhodinu navíc snesl, kdyby to bylo ku prospěchu a zlepšení zejména orientace v postavách, jejich motivacích a celkové dynamice děje a finální gradaci. ()

Brejlil

Oceňuju Jáklovu umíněnost, se kterou si šel za tímto filmem. Oceňuji jeho poctivost, se kterou zhmotnil svoje představy. A oceňuji některé bojové scény, které se alespoň snaží ukázat brutalitu středověkých řežeb. A oceňuji i hudbu. Pochválit musím i příběh samotný, který sice není nijak objevný, ale měl v sobě potenciál zobrazit přerod Žižky lapky a žoldnéře v obávaného a nekompromisního válečníka. Tím ale klady končí. Byť se neustále tvrdí, že to je nejdražší český film, tak za podobné peníze dnes Amazon nenatočí ani jeden díl nového Pána prstenů. A to je vidět a je to bohužel vidět hodně. Nejenže ve filmu nejsou nějaké velkolepé bitevní scény, ony tam nejsou ani nějaké velkolepé vizuálně působivé a do detailu propracované pohledy na středověké město nebo vesnici. Jeden tmavý záběr na Prahu z Karlova mostu to nezachrání. A zbytek rozpočtu na efekty asi padl na digitální retuše záběrů na Zvíkov a Bezděz. V tomhle směru opravdu za málo peněz málo muziky. Jeden lom hraje tři místa, příběh se odehrává tak asi na pěti kilometrech od hradu a velice mate znalost lokací, když se hrdinové bleskurychle přesouvají mezi Zvíkovem a mlýnem na Kamenici a mistr Jan káže v kolínském chrámu. Hnusně nebarevný obraz asi taky slouží především k zamaskování chudého rozpočtu, stejně tak působila i jediná větší bojová scéna, zahalená kouřem. A nakonec zbývá největší slabina a to jsou postavy a jejich charakterizace. Nikdo vlastně nemá pořádně co hrát, snad až na Rolanda Møllera, ale padouši se hrají vždycky dobře. Všichni ostatní jsou buď jen vlažně načrtnuti, jako Václav se Zikmundem, nebo jsou úplně zbyteční jako Jindřich z Rožmberka nebo Boreš. Sám Žižka se tak trochu plácá dějem a spíše jen tušíme ty možnosti, které příběh nabízel, ale které nám Jákl nedokázal prodat. A vrcholem té režisérské neohrabanosti jsou dvě naprosto pitomé scény, jedna s červy, druhá se lvem. Takže něco jako čestná prohra. Čekal jsem to mnohem horší a film příjemně překvapil, na druhou stranu ten potenciál, co v něm byl, rozhodně nevyužil. A nebyla by to snad otázka peněz, ale jen lepších režisérských schopností. ()

kristynca

Film, za kterej není třeba se vůbec stydět. Že tam nejsou ty milióny vidět? Asi jedině dobře... Pěkně takový jako reálně špinavý a zablácený. Žádný předsedo, voni maj bazény... A nepřehledný bitvy? Osobně mám teda zkušenosti jen ze Dnů Marianne, ale když se to semele, tak neni čas ptát se, kdo je kdo. Jestli je tu ale nějaký profesionální vojevůdce, tak už jsem pšt a přenechávám prostor... ()

Warhorr

Asi jsem měl až moc přehnaná očekávání. Intrikářské drama uprostřed lesa, které je naštěstí protkáno dobrými souboji, kde není o gore nouze a potěší i české prostředí. Ano tohle je super. Jenže když pominu začátek, který mě navnadil, tak je to totální nuda. Nějaké historické chyby a žvanění odborníků, kterých se najednou vyrojilo jako much, mi je tak někde a vůbec mě nezajímá. Nějakých 45 minut jsem se však držel, abych neusnul. Nebavil mě celý ten příběh, kdo s kým a jak, kdo koho pojebal apod. I když Jákl vsadil na známé tváře, radost mi neudělal nikdo. Foster je hroznej, nudnej, nezáživnej. Jak mohl Roden dostat tak málo prostoru je až neuvěřitelný. Možná, že pokud by Jákl zobrazil Žižku v pozdějších letech, ve velkých bitvách, kdy vedl Husity do boje a my měli trošku globálnější pohled, mohlo to třeba dopadnout jinak. Kdoví, teď už se dá jen spekulovat. Pro mě je to tak zatím největší filmové zklamání roku. A docela by mě zajímalo, kam se poděly všechny ty prachy. To mi hlava nebere. ()

bozka10

Temné, drsné, brutálne, nekompromisné,emotívne,Žižka ma skvele bavil.Klobuk dole,toto som nečakal.Prišiel som sa do kina zabaviť a vyšlo to na jednotku. ()

nonick1

Konečně...! K o n e č n ě se v kinech promítá český velkofilm hodný tohoto označení. Po předchozích domácích pseudoartových opusech, jdoucích i díky vylhané předloze až příliš okatě naproti oskarovému štěstíčku, tady konečně máme MEDIEVAL: přímočarou a strhující „raw“ podívanou, ze které atmosféra onoho drsného středověku přímo čiší, a která přinejmenším díky skvělému audiovizuálu patří do stejného levelu jako Ridleyho Poslední souboj. Petru Jáklovi patří velký dík a uznání za to, že v dnešní nejen filmařsky potřeštěné době dokázal sehnat sumu odpovídající půl miliardě Kč(!) a prosadit natočení tohoto filmu bez toho, aniž by Žižku musel hrál Idris Elba a unesená Kateřina byla lesba. Když člověk vidí v českém filmu skutečné herecké hvězdy první kategorie, nemůže se vlastně divit zapšklým reakcím domácí kritiky a s ní spřízněných pseudohvězdiček tuzemské herecké ekipy, škemrajících pravidelně o dotace ze Státního fondu kinematografie, aby si pak každoročně užívali své čtvrthodinky opilecké slávy v karlovarských kašnách. Nu, v tomto opusu nenajdete Macháčka, Holubovou, Donutila ani Vilhelmovou, zato můžete ocenit herecké výkony takových hereckých es, jakými jsou Ben Foster, Michael Caine, Matthew Good či Til Schweiger. Petru Jáklovi se povedl fenomenální počin, který dosud nedokázal žádný z domácích režisérů: totiž dát současnému českému filmu (navíc o českém, nikdy nepřemoženém vojevůdci) vskutku světový formát. A to se dnes v ČR neodpouští – i s ohledem na to, jak často během filmu zazní motiv chorálu Ktož sú Boží bojovníci, či závěrečné titulky, věnované všem bojujícím za svobodu. Na závěr musím souhlasit s uživatelem PetrPan. Filmu by opravdu slušel název - Jan Žižka: Legenda o lásce. Nebo ještě lépe - Jan Žižka: Zrození legendy. ()

Brylin

České téma na mezinárodní filmové scéně - už to, že Petr Jákl dokázal sehnat v Hollywoodu finance na ryze český námět podaný světově, je úžasné. Řemeslně je snímek nádherný, herecké výkony jsou skvělé a bavila mě i romantická linka jako protipól brutality a násilí. Jedině přílišné násilí a syrovost bych si dovolil vytknout, jinak jsem naprosto spokojen. Konec mě dojal, zřejmě i díky podvědomé hrdosti na tohoto husitského vojevůdce. Čtyři hvězdičky. ()

Martinius

uz dlho mnou po vyliezani z kina nelomcovali tak rozporuplne pocity ako po jaklovom zizkovi. fakt som tomu dielu velmi prial (a stale prajem) a velmi som dufal, ze bude dostojnou oslavou takej mimoriadnej osobnosti akou jan zizka bol. zizku cechom bledo a otvorene zavidim a okamzite by som jedneho z najlepsich generalov vsetkych cias vymenil za toho nasho slovenskeho valaskopicha. preto som zizkovi tak velmi prial epicky velkofilm. nech tu naprazdno nemlatim slamu - cely film sa da zhrnut do dvoch viet od tunajsieho majstra verbala: "Paradoksně až posledních deset vteřin přineslo to, na co jsme všichni lačně chtěli dvě hodiny čumět a báli jsme se doufat. Dost nechápu tu prefíkanou strategii točit v našich lůzrech a hnojích jakože „velkovýpravnou“ fantasy o skutečné historické postavě, vysrat se na jakékoliv stěžejní události, které by mohly někoho aspoň trochu zajímat..." tak. to ako ked idete natocit film o alexandrovi velkom a dve hodiny ho filmujete, ako v kuchyni kraja cibulu. zizka sice nekrajal cibulu, ale koncatiny. historicky zizka bol predovsetkym ideologickym stupencom reformatora jana husa, ktoreho ucenie malo nanho vacsi vplyv ako cokolvek ine (rozumej: cnostne panny obesene za zostrelenie jastraba alebo padajuce z hradieb) a adekvatne bral jeho upalenie dost osobne. ano, ten jan fucking zizka, ktory pomahal poliakom rozjebat nemeckych rytierov pri grunwalde. a neskor na hlavu rozmrdal vsetky zigmundove invazie i kazdeho, kto sa do ceskych zemi pokusil strcit hoc len predkozku. ten zizka, ktory teraz vo valhalle sedi za jednym stolom s alexandrom velkym, cezarom, hannibalom i napoleonom a rozprava si s nimi historky z vojenskych tazeni. takze, kurvahosigutentag, natocte o vasom superhrdinovi film aky patri a ja si nan milerad pockam. ()

DuanBerry

Nepřistupovat k tomu jako k hranému dokumentu se vyplatilo. Je to prostě historický film opírající se jen velmi zlehka o skutečné události. Mělo to švunk, akci, nenudilo to. Jistě by se půl miliardy dalo utratit lépe, ale když si ty peníze Jákl sehnal, proč se zlobit? Líbilo se mi to, byť na to za pár měsíců zapomenu. ()

Gulde

Člověk se tu musí umět odpoutat od historických reálií (do značné míry podobně, jako u Jáklova Kajínka). Když tohle zvládnete, potom si můžete říci, že je Jan Žižka dost dobrým filmovým počinem, který se dost vymyká klasické české tvorbě. Má to sice řadu poklesků (třeba podivně situovaná, a dle mého ne dost dobře vysvětlená role Kateřiny), ale vizuálně je to skvělé. Krásné  Lesy zde hrají vlastní roli, a nikoho nenechají na vážkách ohledně toho, kde se film natáčel. Vytkl bych snad jen až přehnané užívání záběrů z dronu. Kupodivu i český dabing hodnotím jako skvělý, takže Jákl dostál svého slova, že českému dabingu se budou náležitě věnovat. Sečteno podtrženo, velmi svěží vánek v České kinematografii, které v současnosti kralují tragické rádoby-komedie s Jiřím Langmajerem. ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

Už po 35. se uskuteční filmový festival Finále Plzeň. Oslavy českého filmu budou v západočeské metropoli probíhat od 23. do 28. září. Během šesti festivalových dní můžete zhlédnout největší trháky… (viac)

ČSFD Award pro Bena Fostera

ČSFD Award pro Bena Fostera

08.09.2022

Při příležitosti uvedení nejdražšího českého filmu do kin přinášíme všem filmovým fanouškům radostnou zprávu o udělení “ČSFD Award” americkému herci Benu Fosterovi, představiteli Jana Žižky. Foster,… (viac)

Krásné Vánoce a PF 2022!

Krásné Vánoce a PF 2022!

24.12.2021

Michael Caine oznámil konec kariéry

Michael Caine oznámil konec kariéry

16.10.2021

Aktualizace: Tak se zdá, že se herec těšil na důchod předčasně. Později svá slova změnil a jeho zástupce potvrdil, že hodlá pracovat i nadále.   Původní zpráva: Smutná zpráva z britských ostrovů.… (viac)