Sliedič

• Česko Slídil (viac)

Lou Bloom je mladý muž, posadnutý túžbou preraziť. Keď spozná svet reportérov, zbierajúcich materiál pre čiernu kroniku v lokálnom spravodajstve, zacíti životnú šancu. Stáva sa sliedičom, pre ktorého každá policajná siréna znamená potenciálny zárobok a obete zločinov sa stávajú zdrojom peňazí. V honbe za úspechom Lou postupne stiera hranice medzi pozorovateľom a účastníkom udalostí. Ako ďaleko je až ochotný zájsť? (STV)

HAL

Nejlepší režijní debut od Americké krásy - tohle by mohl klidně natočit Oliver Stone, kdyby mu bylo o dvacet let míň, a ještě mu Michael Mann radil s tím jak natočit dobrou akci. Dan Girloy zjevně od svého bráchy Tonyho ( = všechny Bourneovky a Michael Clayton) odkoukal jen to nejlepší. A už dlouho se mi z děje a obzvlášť hlavní postavy filmu nechtělo tak strašně zvracet, nejspíš právě proto jak je to trefný komentář na naši mediální a pracovní realitu. Předpokládám, že toto budou povinně pouštět reportérům TV Nova jako výukový materiál. 9/10 ()

Vančura

Strhující herecká kreace Jaka Gyllenhaala - proměněného skoro k nepoznání (vzhledově ne nepodobný Pavlu Křížovi nebo Jimu Carreymu), který své postavě propůjčil pozoruhodnou přesvědčivost. Jeho Louis Bloom je člověk, který v sobě koncentruje mnohé rysy moderních lidí - nedotčen formálním nevzděláním si většinu znalostí zjišťuje na internetu (kde je podle jeho slov vše, stačí umět hledat), s morálními otázkami si hlavu neláme a pro svou kariéru je ochotný jít přes mrtvoly (v tomto případě to mrazivě platí doslova). Tím, že jsou však u něj vystupňovány do krajnosti, umožňují po mém soudu divákovi, aby se od něj s úlevou distancoval. Každý se jistě bude u sledování tohoto filmu ujišťovat, jaké monstrum ten Lou vlastně je (v sekvenci, kdy chladnokrevně natáčí vystřílené osazenstvo luxusní rezidence, se mi z něj vážně chtělo zvracet), a jak my jsme lepší a nikdy bychom tak daleko nezašli. Podle mě je to pokrytectví - lidé jako Lou pouze vychází vstříc společenské poptávce. Dokud budou televizní diváci lačnit po krvi a tomto typu senzačního infotainmentu, který dávno nemá s objektivním zpravodajstvím nic společného (a nedělám si iluze, že tomu někdy bylo a bude jinak), nemůže se nic změnit. Proto s oblibou už dlouho říkávám, že krví obětí jsou potřísněny nejen ruce novinářů, kteří o nich točí a píší, ale i diváků, kteří to lačně sledují v pohodlí svých obýváků. Připomene mi to vždy ty věčné novinářské diskuse o tom, co je vlastně veřejný zájem a nakolik média naplňují jeho smysl - za sebe nemám problém napsat, že jakákoli vražda do veřejného zájmu nespadá, protože je soukromou trágedií několika jednotlivců, a dostat ji do médií není nikdy motivováno ničím jiným, než komerčními zájmy (i kdyby vás novináři tisíckrát přesvědčovali o opaku - k čemu přece potřebujete vědět, že na druhém konci města někdo někoho odprásknul nebo ubodal? k ničemu). SLÍDIL tuto cynickou stránku televizního světa ukazuje se zdrcující přesvědčivostí (každý, kdo měl možnost do televizního zákulisí trochu nahlédnout, dobře ví, že ve skutečnosti je to ještě horší), byť zde jsou podle mě náznaky toho, že televize už dávno nemá tu moc, jakou disponovala ještě v devadesátých letech (jak působivě ukazuje třeba slavný snímek VRTĚTI PSEM z r. 1997) - možná o to víc ale v souboji s internetovým zpravodajstvím musí zacházet dál a dál, aby si udržela čím dál víc otupělé diváky. Film ale výborně funguje i jako napínavé drama - jak se děj chýlí ke svému děsivému závěru, napětím jsem skoro nedýchal. Plné hodnocení ale nemůžu dát, protože je scénář na můj vkus až příliš vystavěn na nepravděpodobných náhodách a efektních momentech, které mě trochu rušily - tomu chlapíkovi jednoduše vše vychází až příliš snadno. Výborný film, a velký filmový zážitek - scény, v nichž se Gyllenhaal prohání ve svém červeném sporťáku nočním LA, v sobě mají magickou atméféru (vydatně podpořenou skvělou hudbou Jamesa Newtona Howarda), ne nepodobnou snímku BLING RING z r. 2013. Ještě teď se ve mně tají dech, když si je znovu evokuji. () (menej) (viac)

mzss1

|74%| Tak tu máme nový thriller a já se na něj s radostí vrhl. Thriller je hned po akčním žánru můj další oblíbený. Jsem rád, že jsem toto shlédl teda. Jedná se o netypický thriller pro mě. Není to sice nějaká velká pecka, ale bavilo mě to od začátku do konce – nadprůměr je to jak vyšitý – to každopádně. Celé je to vlastně stavěné na hlavním herci: Jake Gyllenhaal, který v poslední době už pár zajímavých filmů natočil. Zde hraje, nevím jak ho popsat, pár uživatelů píše sociopat, ale viděl bych to spíš na inteligentní postavu, která je tak trochu výstřední. No, v mnoha scénách jsem si říkal, že je to magor, ale pálilo mu to. To jak se prosazoval jako novinář, tak veškeré ty scény byly zajímavé. Na celkem dlouhou stopáž jsem se nenudil ani na okamžik. Takže jak už tu píše mnoho uživatelů, film je stavěný převážně na postavě to inteligentního sociopata. Bavil mě hodně, mnohdy zacházel docela daleko, dělal neuvěřitelné záběry a ten finální byl přímo, jak říká herečka René Russo ve filmu: OHROMUJÍCÍ. Pro mě bylo víc ohromující, že při tom umíralo ke konci dost lidí. To už jsem si říkal, že je to fakt magor. A prošlo mu to ? To nepovím. Hudba se dost vydařila. Určitě by se to dalo dost vylepšovat. Dát ještě víc zajímavých scén a tak nějak víc zvýšit potenciál, který nebyl naplno využit. Takže nedostatky film má, ale to mi nevadilo. Já se bavil a ještě se k filmu určitě vrátím. Nedá se to nějak víc už popisovat. To se musí vidět. Jsem rád, že jsem viděl něco nového. Tot vše. ()

dr.horrible

Gylenhall dal toho psychoša bravúrne, rovnako ako Gilroy svoj debut. Pokračovať by mohol - než sa vrhne na čokoľvek iné - sequelom. Investigatívci bez morálky budú mať vždy čo povedať. ()

Sonnery

Asi jsem taky sociopat, protože na mě z filmu nedolehly výraznější emoce. Teda kromě jedný, kdy mě rozplakalo, že Rene Russo už je stará. ()

HoneyBunny

Skvělá režie (zvlášť se mi líbily ty zasněné záběry ranního L.A.) a výborný Gyllenhaal coby ambiciozní a chytrý sociopat, ze kterého vám naskáče husí kůže. Dan Gilroy se ve svém filmu vysmívá lidskému hyenismu a ukazuje, jak ošklivě funguje část médií (coby ex-novinář musím říct, že v řadě věcí se trefil... "if it bleeds, it leads" je profláknuté žurnalistické heslo). Ale jak film postupuje, scénář je stále méně realistický a nechá našemu sociopatovi Louisovi projít věci, které nedávají smysl a prostě jsou moc přepálené - s něčím podobným jsem měla problém i u Gone Girl. Na jedno shlédnutí ok, ale napodruhé už Slídila rozhodně vidět nemusím. ()

Jordan

filmová esej na tému "etika súčasného televízneho spravodajstva" s mrazivo geniálnym hereckým výkonom slizkého psychopata gylenhaala ()

Carol Pifková

To čo sa neskôr z tohto filmu vykľulo som vôbec nečakala. Neviem prečo ale celý čas som bola v tom, že Nightcrawler je film o dákom sériovom vrahovi. Vykľul sa z toho slizký a nechutný reportér. Akože nápad áno super, Jake to zahral veľmi dobre a páčilo sa mi to porušenie istých hraníc ale ako celok ma to moc nebavilo. Pri filme som sa zo začiatku dosť nudila, v druhej polke filmu to už bolo lepšie ale nejak to môj názor na film výrazne neovplyvnilo. ()

Anderton

Pokiaľ sa na Sliediča pozeráme iba ako na obžalobu toho, kam to televízie dopracovali s reality show a ako s nami točí internet, bude sa zdať neobjavný, fádny a v podstate točiaci sa v jednom kruhu. Ja ho skôr vnímam ako metaforu celého kapitalizmu, charakterizovaného predovšetkým chladným individualizmom. Najzaujímavejšie sú výmeny úloh, kedy sa z Loua stáva beštia ako z vedúcej spravodajstva a neskôr, ako sa z jeho asistenta stáva niekto, ako on. Viď vyjednávanie o sumu za reportáž. No a niekde v pozadí memento, že v bezpečí sa nemôžete cítiť nikde, ani ako boháč v LA. Atmosférou mi to veľmi, veľmi pripomenulo Collateral. Z Riza Ahmeda sa stáva môj obľúbený malý herec. ()

Frajer42

Kolem Slídila už jsem delší dobu slídil. Díky výzvě jsem se konečně odhodlal na něj vlítnout. Nakonec svého rozhodnutí nelituji. Příjemné nekouknutí na kariérní růst jednoho luxusního sociopata. Maskéři si s ním evidentně vyhráli. Lou Bloom se velmi rychle učí a díky svému psychopatství, se nebojí udělat pro kariérní růst prakticky cokoli. Od zbavení se konkurence, přes vylepšování záběrů až k vydání se zločinu naproti. Brzy se naučí dokonale manipulovat o ovládat své okolí. Pro trošku toho uznání se vydává cestou doslova přes mrtvoly. Člověk tak nakoukne do hyenistického zákulisí večerních zpráv a do zběsilého života paparazzi. Rád bych napsal, že jsem nedovedl od filmu otrhnout oči, bohužel se mi však podařilo je dvakrát zavřít. Vše plyne přeci jenom tak trošku pomalu. Gyllenhaal však neměl chybičku. Příjemná byla i všudypřítomná depresivní atmosféra. V poslední řadě je třeba pochválit i jakousi informační hodnotu, kterou snímek disponuje. Mají se u nás ještě co učit, kluci reportérští. Viděno v rámci Filmové výzvy. Film mi vybrala uživatelka eLeR. ()

Kothy

Opravdu zajímavý a napínavý snímek. Jakeu Gyllenhaalovi role tohoto psychopata neskutečně sedne. Fascinace dopravními a jinými nehodami ho dožene až za hranice morálky či práva. Je neuvěřitelné, kam až může člověka zahnat touha po senzaci nebo uznání. Ztráty na lidských životech jdou stranou. S konkurencí se taky moc nemaže. Prostě se snaží získat senzaci za každou cenu, a pak ji dobře prodat do zpráv. Hlavně konec je dost drsný. Prostě v tom umí chodit. "Nikdy bych po vás nechtěl něco, co bych sám neudělal." ()

DwayneJohnson

Není důležitý život člověka, jeho soukromí, či pocity. Nejdůležitější je nějaká senzace, pokud možná šokující a krvavá. Být první na tom správném místě, všechno natočit a pěkně prodat, ať nám naše sledovanost pěkné šplhá nahoru, o to tady přece vždycky šlo. Vezměte k tomu Jakea Gyllenhaala, který je v téhle roli snad přesvědčivější, než „Šmejdi“ při předváděcí akci a dostane se Vám filmu, který se nezastaví opravdu vůbec před ničím. Jen Vám bude možná na konci trošku divně, z toho, čeho všeho jsou lidé schopní udělat, aby se nějak zviditelnili. ()

swamp

Hodně zvláštní a nepříjemný snímek s Jakem Gyllenhaalem v hlavní roli freelancera ve všech myslitelných oborech. Nakonec se však chopí možnosti vydělávat na reportérském hyenismu a vydává se do ulic zachycovat nehody a podobně. Jenže co když chcete něco víc a pomalu vám to přerůstá přes hlavu... ()

Slartibarkfast

Zakřiknutý brácha Legolase, který trpí antipatií ke všem lidským bytostem a vše v jeho životě je předem daný kalkul, ráze objeví svůj úděl, když je svědkem autonehody, kterou natáčí lovec senzací. Rozhodne se, že to je směr, kterým se teď vydá a že z těch bezcitných hyen, lačnících po senzaci, bude vůbec nejlepčejší! Jake Gyllenhaal je solidní herec, který má veliký potenciál. V této roli však mnoho prostoru nemá. Není bohužel Rudou Hrušinským a roli Karla Kopfrkingla v americké verzi mu každý divák neuvěří. Pohled kopnutého psa s násadou od smetáku v prdeli, ulíznutá patka a přehnaný makeup mu na věrohodnosti příliš nepřidají. Celkově je však téma filmu velice zajímavé a divácky atraktivní. Také pohled do sociopatova mozku je občas děsivě lákavý. Bohužel není třeba 117 minut, což je podle mne poněkud přestřelená stopáž na snímek, jehož účelnost každému dojde po půl hodině. Nicméně jsem spokojen a nebýt pár renonců, mohl jsem jít s hodnocením ještě výš. 70% ()

nascendi

Divák je King! Divák túži vliezť celebritám do postieľky? Tak mu to umožnime. Chce zblízka očumovať posledné chvíle obetí dopravných nehôd? Aj to sa dá zariadiť. Všetko pre diváka, vlastne všetko pre reklamu a manipuláciu. Sliedič je filmom o vzostupe spravodajskej hyeny, ktorá nie je hyenou preto, že ju to baví, ale preto, že má k takejto činnosti potrebné vlohy a prináša mu väčší kopček dolárikov. A potenciálnych nasledovníkov sú zástupy. Len si všimnite, koľkí z davu sa "mimoriadke" prizerajú, koľkí ju nakrúcajú a koľkí obetiam pomáhajú. ()

silentname

Jedným slovom WOW! Nemám iného slova pre tento film, lebo napriek faktu, že Jake Gyllenhaal tu hrá absolútne nesympatickú postavu, na druhej strane chcete vedieť ako ďaleko je schopný zájsť a je to priam až desivo zaujímavé sledovať. A človek miluje ten pocit, že Loua skutočne neznáša. Jeho spôsob fungovania je priam nechutný, jak sa v tom vyžíva je rovnako nechutné a priam máte chuť mu nakopať ten jeho samoľúby ksicht. Atmosféra je fantastická, akčné scénky a naháňačky rovnako. Pre mňa je "Nightcrawler" skutočným prekvapením tohto roku. Je to silný, dobre natočený, kreatívny film so skvelými výkonmi a výborným spracovaním. 5* ()

Ratemus

Potkat někde venku tohohle absolutního úchylnýho slizkýho hajzla, tak se na místě zeseru. Jake se posunul zase o kus dále, pro svou roli rapidně zhubnul, oči má přes celý obličej. Sledujeme vývoj šikovného a pracovitého sociopátka, kterej si začne přivydělávat focením nehod, přestřelek a čehokoliv, za co televize zaplatí, stává se z něj abolutní magor bez špetky sentimentu a empatie, který by pro fotku prodal vlastní mámu. Jake předvádí výborný výkon, scénář je opravdu dobře zvládnutý. Jistě jeden z nejlepších filmů roku, Jake se stává jedním z nejlepších herců a vím jistě, že o něm ještě uslyšíme. ()

Pedestrian

Prvotní obavy z nastupujícího stereotypu naštěstí rychle zahnal první velký případ a byl jsem hned zaháčkovanej až do konce. A i přes to, že člověk neví, zda má Louiovi fandit (je to prostě sviňák s ambicema, kterej jde přes mrtvoly), stejně ho nemůžete úplně nenávidět. P.S.: po Birdmanově New Yorku další nádherná óda americkému velkoměstu. ()

Arsenal83

Gylenhaal sa vyznamenal. Fotograf bez chrbtovej kosti s mastnými vlasmi a neustále vypuklými očami. Pri sledovaní tohto filmu ma často napadlo, koľko fotografov, novinárov a samozvaných žurnalistov nemá pri výkone svojej práce žiadne zábrany. V tomto sa film podľa mňa dosť blíži realite. ()

eLeR

Ahaa, tak takto sa robí kariéra ... uff ... výborná réžia, príbeh, muzika a parádny Jake, chvíľami akoby to ani nebol on a to sa cení. Skvelá vec, odporúčam! ()

Vlkodlak s Goslingem našel režiséra

Vlkodlak s Goslingem našel režiséra

09.07.2020

Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

22.05.2018

Po Princi z Persie se Jake Gyllenhaal vzdal blockbusterových ambicí a začal hrát v menších filmech. Díky Patrole, Zmizení nebo Slídilovi se z něj však znovu stalo žhavé zboží, po němž touží i drahé… (viac)

Gyllenhaal si zahraje Bernsteina

Gyllenhaal si zahraje Bernsteina

02.05.2018

Jake Gyllenhaal má za sebou Patrolu, Zmizení, Slídila nebo Demolici a do každého svého projektu jde na sto procent. Naposledy se Jake objevil v dramatu Silnější, kde si zahrál jednu z obětí výbuchů u… (viac)

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců