Ex Machina

• Slovensko Umelá inteligencia (viac)

Caleb (Domhnall Gleeson) mal neuveriteľné šťastie. Vo firemnej súťaži vyhral hlavnú cenu, týždenný pobyt na horskej chate svojho zamestnávateľa, geniálneho vedca Nathana (Oscar Isaac). Vo chvíli, keď uprostred pustatiny vyskočí z vrtuľníka, ktorý ho sem dopravil, dôjde mu, že na tento týždeň len tak nezabudne. Lenže ani najbujnejšia fantázia by ho nedokázala pripraviť na to, čo ho čaká v supermodernej stavbe pripomínajúcej protiatómový bunker. Prvotný ostych zaženie Nathanov priateľský prístup. Potom sa však zoznámi s Avou (Alicia Vikanderová), priateľským dievčaťom s krásnou tvárou. Káble prechádzajúce jej priehľadným telom prezrádzajú, že v skutočnosti je unikátnym robotom. Caleb sa stane súčasťou technologického experimentu. Jeho úlohou je komunikovať s Avou, ktorú Nathan pozoruje, zaznamenáva a testuje tak možnosti umelej inteligencie. Dokáže byť Ava natoľko ,,ľudská“, že Caleb zabudne na to, že komunikuje s robotom? Dokáže v ňom prebudiť nejaké city? Calebovi sa však úloha pokusného králika začne čím ďalej tým viac nepáčiť, najmä od chvíle, kedy s Avinou pomocou zistí, že Nathan mu o svojom výskume nepovedal zďaleka všetko. (TV JOJ)

Khumbac

Začalo to dobře. Jenže tak nějak v poslední třetině začne film potápět několik prvků. To, že zvolili Gleesona do hlavní role automaticky ubírá jednu hvězdu. UI se naučila lhát a taktizovat a využívat. Tak mě napadá, že kdyby sestrojil UI jako muže a né ženy s vagínou, neohrozil by natolik sebe ani zrzka. Nazakoukali by se totiž do ní. ()

chelseaman22

No tak to je žůžo labůžo aneb jak to dopadá, když do hlavní role dosadíte bratra Ronalda WÍZLYHO a namol zpitého prý že génia. Absolutně zbytečný snímek, jenž dokonce před pár hodinami dostal sošku Akademie (sic se každý divil, že tahle žumpa snů a přání může něco vyhrát). Ale pevně věřím, že náctiletí se z tohoto snímku opojí rozkoší a svým souputníkům budou říkat, že tohle bylo jako že fakt EPICKÝ. 35% ()

Motinski

Komorné sci-fi s chladnou atmosférou, inteligentným scenárom a oku lahodiacím vizuálom. Ex Machina je svojrázny kúsok do žanru, môže sa oprieť o herecké výkony (hlavne Alicii Vikander) a veľmi spokojný som bol aj s celkovým vyznením. Ešte 15 minút pred koncom som tipoval úplne niečo iné. Klobúk dole pred Garlandom a teším sa na jeho ďalší film. ()

UhLee

(9/10). Naprosto nadčasové dílo, které nám režisér naservíroval. Kdyby tento film vznikl v 90. letech, tak by si každý klepal na čelo. Jenomže lidstvo jde dopředu tak rapidním tempem, že se klidně může stát, že se nám tady za pár let nějaká ta Eva bude producírovat a pro nás to nebude nic nového. Tady je úžasně představena jakási vize a způsob, jakým by se toho mohlo dosáhnout. Nevím, jestli všechno co zaznělo, je reálné, ale to mi vůbec nevadí. Neříkejte mi, že režisér nepsal scénáře přímo hercům na míru. Sedli tam fantasticky a věřil jsem jim jejich roli. Ovšem podle mě to nejlepší na celém díle je atmosféra a stylizace scén. Mrazivé barvy dokonale umocňují pocit samoty a moderna. Konec je už jen jakýmsi ujištěním se o kvalitách celého snímku. ()

Tosi

Ex Machina je naštěští pro mě natočena jinak než ostatní sci-fi filmy. Pomalý střih a jen velmi málo akce dává divákovi dostatek času ponořit se do děje, který se opírá o lidské (i nelidské) emoce, které v podstatě příběh řídí, ale způsobem osvěžujícím a bez zbytečného frmolu, jak jsme u podobných filmů zvyklí. Hnacím bodem jsou herecké výkony všech tří postav, hlavně romantické svádění člověka robotem, nikoli svým zjevem, ale tónem hlasu a tím, že se skutečně zdá jako člověk. Každá z postav má však své důvody a způsoby k tomu, aby obelstila ty zbývající a divák je držen v napětí až do úplného konce...Nečekejte žádné epické scény, nýbrž velmi inteligentní, téměř komorní drama o třech neznámých, kde emoce ční nad podívanou. ()

viperDavid

Koupil jsem si nový kavovar, byl skvělí, hodně uměl, kafe bylo luxusní, ale jednou netekla voda a já se nasral. Hodně se ho to dotklo, protože za to nemohl a tak mě systematicky znechucoval první a poslední šálek až mě to zničilo zdraví. Ty stroje jsou ale svině co ? Teď z něj pije moje bejvalka, daroval jsem jí ho k narozeninám ;) ()

Johnny.ARN

Zaujímavý film, Plný zaujímavých myšlienok premenených na trefné dialógy. Kto koho testuje, kto sa s kým hrá? Na jednej strane zaujímavá myšlienka o robotoch s vedomím, na druhej, v závere poriadne zdvihnutý varovný prst! Jedno je však isté, je to neodvratné. Preto sa vyzbrojme oceľovými trúbkami a chráňme si chrbát. 3 z 5 ()

Jizni Tlapa

Robotická fajnovka s neokoukanými ksichty, to se prostě počítá a když je k tomu fajn muzika (soundtrack), interiéry moderního umění a skvělý finish, není co řešit. Perfektně nevšední zážitek s 90% hodnocením! ()

Mrkvič

Zase jednou klidné, přemýšlivé scifi. Podobně jako Sunshine (stejný scénárista zde i režisér) se toho tolik neděje a často je důraz kladen na atmosféru, která má vše vypovědět. Zábavné dialogy a trocha té sexuální fantazie rozhodně potěší nejednoho geeka :) Ale i bez toho sexuálního motivu by to byl dobrý námět. ()

Samuel7

Ex Machina má slušnou tíživou atmosféru, podpořenou klaustrofobickým sídlem (mimochodem vizuálně úžasným). Rozhovory Caleba s Avou při výpadku proudu filmu dodaly napětí, že jsem si chvílemi připadal jak v thrilleru. Nejsem ale moc velký fanoušek otevřených konců a snímku chyběla pořádná gradace. Oceňuji ale fakt, že za 15 milionů dolarů se podařilo natočit film s tak přesvědčivými roboty. 7/10 ()

Honzíno

Nebýt závěrečné pětiminutovky, jdu mnohem níže. Naštěstí Garland ukázal, že mu závěrečné minuty sedí mnohem lépe než ty následující neprodleně po twistu. Někdy se upíše směrem k dokonalosti (Sunshine), jindy míří dramaticky dolů do sterility a demence - půlka Ex Machiny. Alicia Vikander dokazuje, jak je překrásná, jenže je lepší se na ní dívat jako na zástupkyni živočišné říše. Gleeson geeka tak nějak utáhne, Isaac je pak úplně mimo mísu, škoda. Potenciál mega, myšlenka nijak nová, nicméně stále silná, zpracování podivné (vivat ale prostředí a triky!), atmosféra fajn, bohužel je ubíjena demencí, finále nátlaková pecka. Dohromady průměr. ()

filmmovier

Původně jsem tomu chtěl dát o hvězdu méně, jenže tenhle film si to prostě nezaslouží. Je originální. Je jedinečný a nepodobá se ničemu, co jsem v poslední i vzdálenější době viděl. Původně jsem tomu chtěl dát hvězdy tři, jenže ten film prostě má myšlenku. Myšlenku, která je hrozně dobrá, aktuální a tvůrci s ní od začátku až do konce skvěle pracovali. Svým způsobem je i děsivá, a nejen tím, že by se klidně už za pár let mohla naplnit. Navíc to má skvělou a strhující komorní atmosféru ve skvělém prostředí, kde jsou celou dobu jen dva chlápci ze Síly se probouzí a moje nejnovější (a opět zatraceně úžasná a dokonalá) Alicia Vikander. Všechno to tam začínalo tak nevinně, postupně to rostlo a atmosféra houstla, bylo to stále lepší a lepší a závěrečná dvacetiminutovka už byla skutečnou filmovou lahůdkou, prostě čím blíž konci jste, tím je to lepší - a v tom je to naprosto skvělé a kvůli tomu jsem dal nakonec to lepší hodnocení, protže tenhle film si to skutečně, ale skutečně zaslouží. A ten Oscar za efekty byl zasloužený :D (ne, ale vážně!) Tenhle film s myšlenkou skutečně není pro každého, ale je báječnou filmovou lahůdkou, na kterou budete dlouho vzpomínat. Zdravím Verbala. 75%. ()

Helmutek

Šílenej vědec si k sobě do izolovaný rezidence v horách pozve (dobře, nechá ho to "vyhrát" ve firemní soutěži) naivního mladýho programátorka, aby mu (s aspoň potenciálně technickym a analytickym myšlenim a přístupem) pomoh otestovat vědcův nejnovější typ umělý inteligence. Celkem jednoduchý - rozkaz zněl jasně, "prostě si s ní povídej a hlaš mi, jak na tebe působí a jak se ta interakce vyvíjí". Jenže pak se to začne trochu zamotávat, a to, co se z toho na nějakejch těch 100 minutách rozjede za komorní a víceméně konverzační drama, to je neskutečný. Někdy v půlce filmu jsem se ve stavu absolutního nadšení začal bát, že to určitě nejpozdějc na konci něčim strašně poserou - ale ono ne. Neposrali! Nechal jsem si to pár dní rozležet, ale nakonec fakt jediný, co bych tomu případně moh vyčítat, jsou určitý otazníky nad některejma zdánlivě nejasnejma místama v samotnym ději, ale oni se totiž nakonec všechny daj minimálně obstojně vysvětlit. A všechno ostatní už mi sedlo maximálně: komorní obsazení, minimalistická výprava (celý se to odehrává v tom jednom baráku) i hudba, skvělej scénář a promyšlenej děj... Ve výsledku je to prostě zase po dlouhý době mimořádný sci-fi, který navíc dokáže ve vztahu lidí a robotů přinýst dokonce i něco novýho, aniž by se už po tisící vytahovaly Asimovy zákony robotiky. Celej ten barák působí skvěle atmosféricky až děsivě (občas jsem si vzpomněl na Shining), dost tomu ale samozřejmě přidává výbornej pan Gůgl (Nathan), u kterýho jsem v podstatě celej film nevěděl, jak ho brát a jen jsem trnul, co z něho vyleze. Ten je totiž trochu šáhlej a hlavně mu k tomu všemu nejspíš už lehce jeblo z tý izolace, ve který už kdovíjak dlouho žije, a z toho neustálýho výzkumu AI, kterej si tam sám rozjíždí. Obzvlášť třeba scény s nim a s tou jeho robojapabitch Kyoko jsou doslova úchylně děsivý - ostatně jako i další scény s nim a s jakoukoli z jeho robobitch předchozích typů, jak bylo na jednom z těch kamerovejch záznamů vidět. Roztomilý Avě bych já nejspíš taky jenom zobal z ruky, takže Caleba jsem celej film vlastně chápal... Dost možná bych si i já žiletkou prozkoušel zápěstí (mimochodem, myslim, že tahle scéna ve mně zůstane hned vedle loupání si kůžičky prstu v Černý labuti). Výbornej byl chladnokrevnej konec, kterej pro mě tomu celýmu filmu jenom nasadil korunu. A že vrtulník odletěl bez Caleba? Jak že se roboti můžou nabíjet venku? Proč se Caleb navzdory přeprogramování systému nedostal ven? To všechno se dá zdůvodnit. Vyslovenou botu jsem tam nakonec prostě nenašel. WTF moments: Jen ten nůž si tam do něj holky píchaly asi tak s podobnou námahou, jako kdyby krájely změklý máslo. ()

Lachtaan

Dost komorní a přesto neskutečně povedené. Důkaz toho, že když chcete natočit dokonalé sci-fi, nepotřebujete stamilionivý rozpočet a exteriéry na 10 různých lokacích po celém světě. Stačí zajímavý nápad, ješté zajímavější herecké obsazení a schopnost udržet napínavé tempo po celou stopáž snímku. A panu Garlandovi se to u zprvu téměř neviděné Ex Machiny povedlo na výbornou! ()

Kmotr76

Po nějaké době zase inteligentní sci-fi s velkým "S". Komorní formou podané velké a v dnešní době velmi aktuální myšlenky. Při sledování jsem si vzpomněl na Nolana a jeho nabubřelý Interstellar. Ex Machina je mnohem napínavější (film postupně graduje až do strhujícího finále) a nakonec i víc šokující, a to bez patosu, hudby Hanse Zimmera, zbytečné epičnosti a cestování časoprostorem. Alex Garland si vystačí jen se dvěma vědci, robotkou a jednou budovou. A přes všechnu dramatičnost je film velmi svěží a místy i (hlavně díky skvělému Oscaru Isaacovi) vtipný. ()

venison

Velmi komorní, ale povedená sci-finka, ve které by se dala atmosféra sekat sekáčkem na maso.. :-D Herecké výkony jsou skvělé! Fakt jsem jim věřila naprosto všechno a když bylo potřeba, tak naprosto nic ;-) Na hlavní hrdinku by přesně sedla Natalie Portman, ale vybrali hodně podobnou děvu.. Závěr (pointa) mě celkem zklamala, ale dalo se to přežít, protože se mi na film celou dobu dobře koukalo.. ;-) Přesně jeden z těch filmů, které je super vidět poprvé :-D ()

elanius

(61/2015) / Asi tak 10% filmu bolo pre mňa reálne zaujímavých a naozaj niečo rozumné k tejto téme povedali. Ten zbytok je asi určený pre násťročných, ktorý akurát prechádzajú hormonálnou fázou alebo pre zasnených nerdov v pokročilom veku. Čas strávený rozjímaním, nekonečným kecaním a ezoterickými vložkami neprispel k vývoju filmu dokopy ničím. Ako obyčajne, treba nejako zakryť fakt, že vlastne neviem čo si s námetom počať. Ex Machina by nemusel býť zlý film ani napriek vyššie vymenovaným námietkam, len sa chce ako kopa iných tváriť až moc vážne. Úplne mimo je kasting, nezdá sami, že by herci filmu moc pomohli. Prestrelený koniec ten film defakto pochoval úplne, treba vidieť. (4/10) ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech už nám klepe na dveře, vše vypukne na přelomu června a července, kdy lázeňské město opět zaplní davy nadšených filmových fanoušků i… (viac)

Indie Doctor Strange je hit

Indie Doctor Strange je hit

22.05.2022

V posledních několika týdnech do kin vstoupily hned dva filmy s tematikou multiverza, Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství a Everything Everywhere All at Once. První z nich se podle předpokladů… (viac)

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

07.01.2021

Režisér Ex Machiny nebo Annihilation Alex Garland si zřejmě konečně vybral svůj další projekt. Původně se zdálo, že se filmař po svém posledním seriálovém projektu Devs uchytí v televizi, nakonec… (viac)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Společnosti DNA Films a Passion Pictures, zodpovědné například za snímky Trainspotting, Pátrání po Sugar Manovi nebo Ex Machina, pracují na novém projektu o legendárním fotbalovém trenérovi Siru… (viac)