Ghost in the Shell

• Japonsko Kōkaku kidōtai (viac)

„V blízké budoucnosti se korporátní sítě dostávají až ke hvězdám, elektrony a světlo proudí vesmírem. Pokrok v komputerizaci však ještě nevyhubil národy a etnické skupiny…“ V roce 2029 jsou počítačové implantáty v kyborgicky upravených tělech samozřejmostí a Japonsko se stalo jedním velkým městem, které je zasíťováno tokem informací. Vyšetřovatelka Motoko, napůl člověk, napůl stroj, řeší případ zločinné umělé inteligence, která vznikla v počítačové síti zvláštní obdobou evolučních procesů. Následuje nejen mocenský boj nadnárodních organizací, ale také boj o hranice těla, ducha a soustrojí… Mimo Akiry (1988) je Ghost in the Shell bezesporu nejslavnější filmová adaptace na základě komiksové předlohy vůbec. Dle anime z konce 80. let autora a ilustrátora Masamune Širóa ji natočil režisér Mamoru Ošii, který se rovněž postaral o povedené pokračování snímku, zvané Ghost in the Shell 2.0 (2008). Původní dílo z roku 1995 na jednu stranu vydatně čerpalo z tzv. kyberpunku, literárního směru, který ustanovili spisovatelé jako Bruce Sterling, William Gibson či Philip K. Dick. Na stranu druhou ale Ghost in the Shell zásadním způsobem ovlivnilo další, podobně laděná díla, jako Matrix, A.I. Umělá inteligence, Dredd, Avatar či Ex Machina. Ošii se scenáristou Kazunori Itóem s detailní bravurou vykreslili realistický svět až znepokojivě blízké budoucnosti, v níž se odvíjí hypnoticky pojatý příběh o samé podstatě lidskosti, při němž si nelze nevzpomenout na dědictví uměleckých sci-fi jako Solaris či 2001: Vesmírná odysea. Na svébytném výrazu existenciálního filmu se zásadním způsobem podepsal rovněž hudební skladatel Kendži Kawai, jehož skladby, v čele s "Making of a Cyborg", jsou neopakovatelnou ukázkou směšování tradice a moderny. To platí i pro výtvarné ztvárnění Ghost in the Shell, dobově pokrokové, snoubící kreslenou animaci s digitálními efekty. O kultovním postavení snímku svědčí fakt, že roku 2017 vznikl v mezinárodní koprodukci hraný remake stejného jména, stejně jako existence bobtnající franšízy, která zahrnuje filmy, televizní minisérie, komiksy či počítačové hry. (Česká televize)

P. J. D.

Řekl bych, že tohle byl můj první skutečný úvod do kyberpunku (matrix samozřejmě nepočítám, ten jej bere jen okrajově), Postavy byly ztvárněny a vytvořeny skvěle, díky čemuž působí přirozeně a do toho žánru tak zapadají velmi dobře. Hudba byla snad to nejlepší, co v celkovém dílku mohlo být, neboť se dobře a vkusně doplňuje s hlavním příběhem a myšlenkovým vývojem hlavní postavy, Motoko Kusanagi. Mým nejoblíbenějším byl však Batou. Mimo všeho již zmíněného bych rád vyzdvihl scénář a režie bez níž by toto vlastně ani nebylo tak dobré jako to je. Prostě Japonci umí, to se musí nechat! Pět hvězdiček z pěti. ()

misbos

Sranda je, že se to celou dobu tváří jako drsně metafyzická úvaha o duši a duchu a abrakadabra duchovnu, ale doopravdy to je přitakání evoluční teorii. I ten program, co nabyl vědomí, se chce množit jinak než kopírováním, a hlavní strojovou hrdinku to k němu přitahuje, i když nikdy neřekne proč - takže PUD. Takže - jo, dobrý. ()

Carthorias

LFŠ 43 (Film 3): Ve své době to určitě bylo revoluční, přelomové dílo, předobraz Matrixu a inspirace spousty dalších cyberpunkových kopií. Bohužel s odstupem musím říct že z filozofického hlediska je to dost lite, zvrat vidíte přijít na míle daleko a závěr ve vás celkem rychle vyšumí. Naštěstí film zachraňuje šťavnatá animace a naprosto famózní hudba, která film sama od sebe vytahuje z průměru. Pokud si chcete doplnit filmové vzdělání o japonské anime, Kokaku Kidotai je spolu s Akirou a Miyazakim jeden z tří hlavních filmových pilířů (o seriálech nemluvím, to je na samostatnou satabázi), oproti nim ale dost pokulhává. Bonusový bod si přidejte pokud jste otaku či cyberpunkový nadšenec. ()

bararich8

Hodně zajímavý kousek, který se sice nese v pomalejším tempu, ale o to více nabíde jiných věcí. Skvělá hudba i v současnosti, 4* ()

papaguy

Sekce 9 bojuje s kriminalitou budoucnosti. Velmi vizionářský film. Geniální anime, skvělá atmosféra, výborně výtvarně zpracované a zanimované, vynikající soundtrack.... Zkrátka pecka, kterou si nemůže žádný milovníky sci-fi a animovaného filmu nechat ujít. ()

Biopler

Myšlienka snímky fajnová, kabát tiež, akurát mi chýbali lepšie vykreslené charaktery, minulosť, motivácie, emócie... divák je od prvej minúty nemilosrdne hodený do víru deja, v ktorom som sa v spleti postáv na prvé pozretie nezorientoval. Na druhýkrát to bolo lepšie, snímka obsahuje aj isté pasáže pre oddych kedy sa len strihá na prázdne ulice či západy slnka, na more a pod. a boli pre mňa skôr rušivým vplyvom, resp. nezožral som nenásilný motív pre ich spojenie s tými akčnými či hustodejovo napratanými scénami. Mám z filmu zmiešané pocity. Starý brat Blade Runner či mladší Matrix sú rozhodne divácky prívetivejšie a v globále podmanivejšie. ()

FeriusParfax

Úplně neholduji animovaným komiksovým Japonským kresbičkám. Ihned šlo poznat, kde tvůrci Matrixu vzali inspiraci. Celý příběh mě vůbec neupoutal a přiznám se, že vlastně už ani nevím, o čem to bylo. Líbily se mi ale dvě věci. Jednak velmi zajímavá hudba a jednak zamyšlení nad AI. Na to, že jde o snímek téměř stejně starý jako já, předběhl dobu a měl velmi hezké myšlenky, které vám nedaly se nad nimi nezamyslet. Ještě mě čeká jeden Japonský animák, tak snad dopadne o trošku lépe 😊 ()

Candyman

Tento animák mě ponořil zpět do dětských let, kdy jsem sledoval tenhle typ pohádek. GITS mě totálně dostal a když jsem se po čase dozvěděl, že bude GITS 2, byl jsem natěšený jak malý jarda. Dokonale prokreslenou grafiku umí fakt jenom japonci. ()

arkie

Ťažko mi je hodnotiť grafickú stránku, lebo som to videl na otrasnej kópii, dejovo som horko-ťažko stíhal cyberpunkovú smršť. Určite významné dielo, neuchvátilo ma to. ()

Rypley

fantastické Manga.Některé prvky dosti připomínají Matrix- Např. napojení na počítače. úžasný je i druhý díl. :-) doporučuji. ()

LordMysti

Když jsem kdysy dávno viděl tento film, tak jsem o manga filmech věděl hodně málo, téměř nic. A film na mě velice zapůsobil. Zapůsobil na mě tak, že jsem si shnal některé komiksy, začal jsem se zajímat o podobné manga filmy a Ghost in the Shell se pro mě stal velice specifický a zajímavý film. Opravdu něco mimořádného. ()

dessa

Tak jsem si pustil toto tolik opěvované anime, abych zjistil, jestli jsem tomuto subžánru japonské kultury nepřišel na chuť. Odpověď je prostá - nepřišel. Jedna hvězda za podmanivou hudbu. Nevím, v čem kdo vidí takovou filosofii, celkově mi film vyzněl hůř, než kdyby šlo o klasický hraný film třeba s Dolphem Lundgrenem, a to filmy s ním považuji za solidní marast... Sorry, ale anime zjevně není můj šálek kávy... Bylo to jen o malinko lepší než cyber-punková sračka Tokyo Gore Police. Měl bych přestat experimentovat se svým vkusem...87%? Ani náhodou... ()

Rado H.

Chcete zažít skutečný brainstorming? Chcete zjistit že i v animovaném filmu můžou zaznít myšlenky hlubší než Mariánský příkop? Chcete aby Matrixovská originalita ve vašich očích změnila sílu? Chcete si vychutnat hard cyberpunk? Tak si udělejte trip(jo, trip,rozhodně ne výlet) do vizuálně silného, lehce až těžce depresivního, leč poetického světa Ghost in the Shell. Jen snad jediná rada umožnující zcela se neztratit v moři dojmů(nepíšu že vždy příjemných) - nezapomeňte na název. ()

Forty-

Perfektne anime. Najprv som chcel ohodnit 4 hviezdickami, no potom som sa pozrel na datum vyroby. Toto ma 15 rokov?? Wow!! Jedine minus, ze miestami som sa stracal v pribehu, bol podany dost svojsky. ()

Ceberus

Nemůžu popřít, že po příběhové stránce šlo o velice propracované dílo a být to hraný film, asi bych zvažoval i čtyři hvězdičky, ale jelikož nejsem fanda anime, nijak zvlášť mě to neuchvátilo. Mimochodem přestože je ve filmu využito toho, že se dá s "herečkami" dělat cokoli, nahé scény byly využity velmi střídmě a autoři se nenechali zlákat do nějakého laciného vybrakování takového potenciálu na maximum. Edit: Tenhle film jsem viděl v roce 2010 a nakonec jsem se tedy dočkal i onoho hraného filmu a v roce 2018 jsem jemu dal plný počet. ;-) Už mi zbývá zkouknout jen animovaný remake... ()

RajAthen

Pro mnohé kult, pro mne jeden z mnoha. Nedokázal jsem se do světa ponořit a osud hrdinky i její (příběhová) odhalení mě nechávala chladným, jakkoli uznávám kvalitní story, i když lehce (záměrně?) nedořešený a spletitý, a to nejsem z těch, co by se obvykle neradi ztráceli. ()

sarfian

Hudba, zvuk a animácia je ok, ale pre mňa nezáživný a tak trochu nudný príbeh zráža tento film skoro úplne dole. Má to síce len 82 minút, ale mne to pripadalo nekonečné. ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

13.09.2023

Duch anime vládne Hollywoodu

Duch anime vládne Hollywoodu

18.04.2008

Šéfové velkých studií očividně věří, že Speed Racer sourozenců Wachowských (Larry a Andy) bude hit (a s přihlédnutím k vynikající trailerové kampani tomu začínáme věřit také). Jinak si nejde… (viac)

Program FILMASIE

Program FILMASIE

20.11.2005

Hlavním bodem programu prvního ročníku festivalu asijských filmů FILMASIE, který se uskuteční ve dnech 1. 7. prosince 2005 v pražských kinech Světozor a Aero, bude Jižní Korea. Tu budou zastupovat… (viac)