Ghost in the Shell

• Japonsko Kōkaku kidōtai (viac)

„V blízké budoucnosti se korporátní sítě dostávají až ke hvězdám, elektrony a světlo proudí vesmírem. Pokrok v komputerizaci však ještě nevyhubil národy a etnické skupiny…“ V roce 2029 jsou počítačové implantáty v kyborgicky upravených tělech samozřejmostí a Japonsko se stalo jedním velkým městem, které je zasíťováno tokem informací. Vyšetřovatelka Motoko, napůl člověk, napůl stroj, řeší případ zločinné umělé inteligence, která vznikla v počítačové síti zvláštní obdobou evolučních procesů. Následuje nejen mocenský boj nadnárodních organizací, ale také boj o hranice těla, ducha a soustrojí… Mimo Akiry (1988) je Ghost in the Shell bezesporu nejslavnější filmová adaptace na základě komiksové předlohy vůbec. Dle anime z konce 80. let autora a ilustrátora Masamune Širóa ji natočil režisér Mamoru Ošii, který se rovněž postaral o povedené pokračování snímku, zvané Ghost in the Shell 2.0 (2008). Původní dílo z roku 1995 na jednu stranu vydatně čerpalo z tzv. kyberpunku, literárního směru, který ustanovili spisovatelé jako Bruce Sterling, William Gibson či Philip K. Dick. Na stranu druhou ale Ghost in the Shell zásadním způsobem ovlivnilo další, podobně laděná díla, jako Matrix, A.I. Umělá inteligence, Dredd, Avatar či Ex Machina. Ošii se scenáristou Kazunori Itóem s detailní bravurou vykreslili realistický svět až znepokojivě blízké budoucnosti, v níž se odvíjí hypnoticky pojatý příběh o samé podstatě lidskosti, při němž si nelze nevzpomenout na dědictví uměleckých sci-fi jako Solaris či 2001: Vesmírná odysea. Na svébytném výrazu existenciálního filmu se zásadním způsobem podepsal rovněž hudební skladatel Kendži Kawai, jehož skladby, v čele s "Making of a Cyborg", jsou neopakovatelnou ukázkou směšování tradice a moderny. To platí i pro výtvarné ztvárnění Ghost in the Shell, dobově pokrokové, snoubící kreslenou animaci s digitálními efekty. O kultovním postavení snímku svědčí fakt, že roku 2017 vznikl v mezinárodní koprodukci hraný remake stejného jména, stejně jako existence bobtnající franšízy, která zahrnuje filmy, televizní minisérie, komiksy či počítačové hry. (Česká televize)

darthhokro

Vážně se ani trošku nedivím Verbalovi, že téhle vietnamské pohádce, napálil odpad. Ty fylozifický životní modra a dementní dialogy, můžou bavit jen zaryté rákosníkology. Snad se film se Scarletkou, zaměří víc na akci.... ()

Maniik88

WAU. Takto si predstavujem kvalitné anime. Od kohosi som počul, že ide o predchodcu/námet pre Matrix. A skutočne sme dostali super pútavý príbeh, postavy, filozofické rozhovory, skvelú akciu, plno poloľudí, kyborgov a inej hávede. Taktiež musím spomenúť zaujímavú Japonskú hudbu. Rozprávanie príbehu ale bolo také svojské a miestami nejasné. Človek sa musel hodne sústrediť aby pochytil rozdiely medzi krajmi (districts), postavami a aby zachytil o čo go. Za mňa super. ()

Scraffy

Tak ja neviem, čo si o tom myslieť. Prvý som videl remake z roku 2017 a ten sa mi páčil. No tento originál bol akýsi nemastný neslaný. Prvá polka ma takmer unudila k smrti, ale tá druhá sa pekne rozbehla a bavila ma hodne. No lepšie ako priemer dať nemôžem. ()

Don82

Excelentní animace, detailní, promyšlené scény plné audiovizuálních pochoutek. Ghost in the Shell má bezesporu všechny pravé elementy cyberpunku a ve své ústřední myšlence jde opravdu hluboko. O kultu není pochyb. Nicméně, subjektivně, mi příběh přišel jak vyprázdněná skořápka. Zkrátka, nesedl mi styl vyprávění a forma jak se divákovi dávkují postavy a děj kolem nich. Celkově tak toto dílo působí takovým komplexně chaotickým dojmem. Přesto si myslím, že stojí za shlédnutí hlavně kvůli audiovizuálu a vynikající hudbě. ()

Godhaj

„Bez ohledu na to, jak silní a moudří bychom byli v boji, systém, ve kterém reagují všechny části stejně, je systém se závažnou chybou. To platí pro skupinu i pro jednotlivce.“ Kyberpunk je vynikající žánr na filosofické úvahy o podstatě lidství, protože jen v konfrontaci s dokonalými, člověku podobnými stroji, nabývá tato otázka na opravdové aktuálnosti. Tento film je pro mě vynikající adaptací stejnojmenného komiksu. Líbila se mi strohá animace, velký důraz na špinavé velkoměstské reálie a hlavně poklidné, meditativní až hypnotické tempo vyprávění. Příběh je trochu nečitelný, avšak, pro čtenáře komiksu to bude mnohem jednodušší. Doporučuji si nejdříve přečíst komiks a až poté se podívat na tento film, ale nejvíce si ho užijete, když budete mít trochu přemýšlecí náladu, rozhodně to není dobré sledovat jako nějakou akční odreagovávačku. ()

Ninivius

Věřím že před skoro 30 lety, kdy film původně vyšel, se jednalo o něco opravdu unikátního. Bohužel pro Ghost in the shell, bylo tohle téma od doby vydání zpracováno nesčetněkrát, a v některých případech, podle mého názoru, lépe. Určitě je ale třeba pochválit skvělou atmosféru, kvalitní vizuální zpracování (berte v potaz, že se jedná o film roku 95) a zajímavý soundtrack, který zní futuristicky a historicky zároveň. Ghost in the shell bude navždy zapsán do historie, jako jeden z pilířů počátku filmového Cyberpunku, a už jen z toho důvodu ho rozhodně stojí vidět. Pokud ale nejdete po historii, a pouze hledáte futuristický film s tématem umělé inteligence, tak se dá určitě vybrat lépe. ()

celticek

Tak tenhle kult mě minul. O pár desítek let. Složitě se v příběhu orientuje. Ale pointu jsem myslím pochopil. Matrix jsem v tom viděl, spíš ovšem Trávníkáře. Z animace na větvi nejsem. Dobré byly úvodní titulky i závěrečná hudba. No, muzika se mi snad líbila i víc než celé grafické ztvárnění. ()

Tales

Hmm vsichni tu chvalej animaci, ale musim rict, ze prave animace je to, kvuli cemu davam jenom 3 hvezdy. Obsahove se mi to dost libilo, ale ta animace, to je neco strasnyho. Nikdy sem anime nevidel a tohle bylo vlastne prvni, ale pokud je animace ve vsech anime takovahle, tak s tim nema cenu ztracet cas. ()

Landier

Jsem barbar... ale manga mě minuly, tam kde měl být v mém mozku kus modré, japonsky detailně prokreslené hmoty, jsou nejspíš piliny. :) Omlouvám se tak všem, ale snad i předsudky mi nedovolily vidět hloubku tohoto snímku, jak jsem již napsal, manga + moje piliny = neplatná operace (a to snad i kdyby to byly manga o pejskovi a kočičce). ()

Ernie_13

No tak svoje prve anime mam za sebou a musim povedat, ze sa mi to pacilo na tolko, aby som pokracoval v dalsom prieskume tohto zanru. Velmi ma oslovila sci-fi tematika a myslienka a taktiez animacia. Viac menej nemam tomu co vytknut, no 5 hviezdiciek nemozem dat lebo mi to asi neutkvie tak v pamati aby som dal 5. Spokojnost! ()

Mr.Roman

Nakoniec to s tým Matrixom nieje až tak zlé, ako sa mi spočiatku tohto filmu zdalo. Ono to totiž vyzeralo, že pozmenili zopár detailov a dali tomu hranú formu. Po skončení filmu však je jasne vidieť jednak to, že sa bratia Wachowski do istej miery inšpirovali touto anime, no zároveň stvorili niečo osobité, aj skrz inšpiráciu originálne a jedinečné, s ďaleko výraznejšou a hlbšou myšlienkou. Čím sa konečne dostávam k samotnému filmu. Tento meditatívny zlepenec mi po pravde moc nesadol a čakal som oveľa viac. Hlavne slov, predlhé zábery na mesto, hoci podporované krásnou hudbou, mi prišli šialene jednoúčelové a prvoplánové, zápletka a dej filmu má čo povedať, no nakoniec vyznie do prázdna a akčných scén nieje toľko aby zabránili tomu, že som film dopozeral na tri krát, keďže som pri ňom dvakrát zaspal. No všetky tieto mnou videné nedostatky mohli byť ľahko spôsobené rušivým porovnávaním a pripomínaním mladšieho bratríčka spomínaného na začiatku, takže raz dostane určite druhú šancu a dovtedy prosím berte tento komentár skôr ako doporučenie, než odradenie od filmu, hoci hodnotenie a komentár hovoria o opaku. ()

Katka232

Tento film miluju už od doby, co jsem ho viděla poprvé. Tenkrát ho sehnal někde kamarád na VHS kazetě. Bylo to v původním změní a k tomu velice zdařilé titulky. Byla jsem z toho unešená. A jak roky plynuly, tak přišel Matrix a já s hrůzou zjistila, jak bylo toto krásné a hluboké dílo nechutně zprzněno. Například, zapojování kabelů sítě do krku. Tohle bylo daleko dřív a daleko kvalitnější. A nesnáším, když tohle někdo vykrádá. ()

Vanguard77

Hmmm, narážky na to, že Matrix není zas tak originální jsou poněkud mimo. Možná se inspirovali těmi otvory na těle Motoko, ale co se týče příběhu, jablka a hrušky. Ano dámy a pánové, Ghost in the shell je stejně jako Matrix a stejně jako Deus Ex (k čemuž se ještě vrátím) vyveden v cyberpunkovém stylu. O tom, že tenhle film má něco do sebe se všeobecně ví, ale osobně jsem se k hodnocení uchýlil až po druhém shlédnutí. Tenhle film totiž nelze sledovat tak na půl oka jako oddychovku, víc než kde jinde je potřeba se u tohoto filmu soustředit. Po prvním shlédnutí bych asi na max hodnocení nešel, ale právě proto, že jsem ve velice nedávné době rozehrál (a dohrál) původní Deus Ex, který má s Ghost in the shell společného opravdu mnoho, alespoň co se filozofických otázek týče, a jsem tudíž správně naladěn na té pořádné cyberpunkové vlně, byl jsem schopen si film konečně náležitě vychutnat. Takže pro všechny milovníky cyberpunku tam za obrazovkami, doporučuji, kdo jste ještě neviděl. A teď mě omluvte, upaluji pustit dvojku :) ()

Mykhaluu

Super filmečky by měly bavit celé léto... nu, nebo aspoň celou stopáž... A ačkoliv mi anime animace nepřirostla k srdci, někdy ta podivná strnulost má svou uhrančivost. Každopádně cyberpunk je ve svých jednotlivostech už od mládí pro mě tak lákavý, že jsem vydržel celou dobu poměrně uhranutě sledovat, kam se děj šine. Více, než pohyblivé, či akční scény mě oslovovaly meditativní a vysvětlovací! Alternativní distribuční název by fakt mohl být: Blade Matrix :) P.S. Pokud existuje genová informace - kdo je její odesilatel? :) ()

Met...

Dostala mě v první řadě hudba, hned potom animace. Atmosféra lehce melancholická až depresivní. Nechce se mi věřit, že je to opravdu natočeno v roce 1995 a nechápu, že jsem to viděla až po Matrixu a Terminátorovi. A po dlouhé době můžu konečně pochválit přirozené a logické chování postav. Zkrátka 90%. ()

MutantMarana

Absolutni spica, uz aby to takle vypadalo i v realite + perfektni sampl do Makai - Beneath The Mask. Hollywoodska verze bude zrejme pruser, nechme se prekvapit. ()

hobbito

Ohledávání lidské identity v době augmentací těla (hardware) a absentujících hranic mezi vlastními vzpomínkami a naloadovanou zkušenosti (software). Nedůležitá detektivní zápletka, smysly jitřící hudba, sofistikované tempo záběrů a krásná animace dokáží dobře naladěnému divákovi zprostředkovat atmosféru, která vyloženě donucuje k přemýšlení. Film bude s přibývajícím letopočtem víc a víc aktuální (neexistuje na to nějaký teorém?). Kontext neudržitelné populační křivky, vyrůstajících zrůdných megapolis a korporátních zájmů - které ztratili jakékoliv národní zázemí-, dává tušit, že otázky filmu budou v budoucnosti otázkami naší reality (můj odhad: do 40 let). Oproti Evropě, která se nimrá v traumatizujících uzlech dějin nebo jen nostalgicky pofoukává na své ""zlaté časy", je Japonsko mentálně půl století napřed. ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

13.09.2023

Duch anime vládne Hollywoodu

Duch anime vládne Hollywoodu

18.04.2008

Šéfové velkých studií očividně věří, že Speed Racer sourozenců Wachowských (Larry a Andy) bude hit (a s přihlédnutím k vynikající trailerové kampani tomu začínáme věřit také). Jinak si nejde… (viac)

Program FILMASIE

Program FILMASIE

20.11.2005

Hlavním bodem programu prvního ročníku festivalu asijských filmů FILMASIE, který se uskuteční ve dnech 1. 7. prosince 2005 v pražských kinech Světozor a Aero, bude Jižní Korea. Tu budou zastupovat… (viac)