Prípady 1. oddelenia

• Česko Případy 1. oddělení (viac)
Česko, (2014–2022), 35 h 50 min (Minutáž: 53–70 min)

Lucy39

po 25letech v oboru musím s poklonou konstatovat, že jde po starém Pitavalovi konečně o seriál přesně z REALITY (tedy nevystajlovaný počítači a laborkou, které dokážou vše odhalit ve vteřině a policejním střílením stále a téměř po každém...) - včetně charakterů postav (typicky krysácký major Korejs zvtárněný naprosto neskutečně uvěřitelným Hanušem - až tak, že si před ním chcete schovat to, co právě máte na stole... či snaživě marný Víťa ... o výborné postavě a ztvárnění Plíška či sympatickém Kozákovi, kterému to fakt myslí , a právě proto často v policejní mašinerii naráží, nemluvě..operativci také zcela typičtí :-)... a faktických postupů i problémů (pěkná je např. stovka v peněžence před výplatou, přemlouvání soudců k domovkám a novinářský hyenismus...).. oceňuji i reálné zpracování jednotlivých kazuistik, hudbu a opravdu podařený humor, který pobaví i nad mrtvolou a přitom je chytrý a vkusný. Těším se na další díly a děkuji :-) ()

Urs

Musim říct, že po dlouhé době se u nás natočila rozumná kriminálka. Musím zde ocenit i herecký vykon Bolka Polívky. Akorát kdybych měl takhle arogantního šéfa (Miroslav Hanuš), tak okamžitě dám vypověď. ()

Macamica

Měla jsem tu možnost být pak na pár přednáškách (ano, byly dvě :-)) pana Mareše (titulaturu teď nevím), co šéfuje pražské mordpartě a troufám si tvrdit, že je strašně dobře, že se tvůrci tohoto seriálu do spolupráce s ním pustili a vzniklo z toho něco, na co je radost koukat a co hlavně třeba i ukáže mladé (nejen) generaci, jak to s tou naší policií je, jak co dlouho trvá při vyšetřování, s jakými problémy a byrokracií se musí policisté potýkat... a přitom jsou tam i lidské příběhy a super vykreslené charaktery postav, napětí, humor (ten soudní lékař je boží)... Kdykoli se ráda podívám znovu. ()

Hidoshito

Tuhle kriminálku napsanou dle skutečných událostí si nelze nezamilovat. Smekám před pány scénáristy a kvituji herecké obsazení. Mezi českými krimi absolutní špička! ()

PowPow

Spousta krimiseriálů se chlubí tím, že jsou podle skutečných událostí a vyšetřování, ale tohle je snad jediný, kterému to (jako laik) opravdu věřím. (y) za to, že tvůrci šli do kvality a nenatočili 326729148 dílů. Nejlepší české krimi za poslední dvě dekády, srovnám-li to se současnou záplavou "tvorby" jako VIP vraždy nebo dokonce Inspektorem Maxem. ()

J.Crusader

Na poměry ČT (byť její tvorbu mohu sledovat pouze zprostředkovaně) nejlepší kriminální počin za poslední roky. Eeee, teda krimininalistický... No prostě detektivky. I když od těch ostatních rádoby detektivních seriálových příběhů (a nejen českých, ale i celosvětově) se zde jede na reálném podkladě (všechny díly jsou založeny na skutečných případech, které se v ČR staly) a není to tedy žádná akční slátanina, ale spíš takový ten popis mravenčí práce kriminalistů z prvního oddělení. Potěšilo mě minimální se věnování rodinným vztahům hlavních detektivů (resp "operativců"), a spíš důraz na zdokumentování kriminalistické práce. Nicméně vztahů jsme se zde také nezbavili, pměrně hodně je věnováno řevnivosti mezi jednotlivými policisty (ať už té zdravé či jen kolegiálně škádlivé, až po tu nezdravou (Korejs vs Kozák)). Co se týče herců, tak překvapil Bolek Polívka - bez diskuse a bez přehánění jedna z jeho nejlepších rolí - jeho ztvárnění starého, životem už lehce utrmáceného, ale přesto naprosto špičkového kriminalisty, je bezkonkurenční. A za ním nezůstává pozadu ani ostatek hereckého ansáblu s vyjímkou dvou rolí (za které je ona jedna hvězdička dolů) - občas mi přišlo, že Ondra Vetchý trochu přehrává, ale nejvíce nepatřičně mi přišla role "otloukánka" Miroslava Vladyky alias Sršně. Tato postava (ač zřemě měla doplňovat "humornou stránku" seriálu) byla IMHO naprosto špatně napsána a ani její herecké vyjádření p. Vladykou mi nepřišlo realistické. Ale vzhledem k tomu, že na scénáři spolupracoval i šéf oddělení vražd Josef Mareš, tak předpokládám, že i ve skutečnosti musí mít na podobných místech místní alfy nějakou tu omegu... // Poznámka k druhé sérii - přestože má pouhých 8 dílů (oproti 14 u S1) tak kvalitativně jde o malý pokles. Zamrzí hlavně IMHO zbytečné roztáhnutí případu V.M. a vraždy M.S. (díl 5, Tělo) do následujících třech dílů (tj až konce celé série), kde v každém následujícím díle slouží jako vata. Nicméně i tak je celá druhá série natolik dobrá, že si ty 4 hvězdičky Případy 1. oddělení s přehledem udrží. ()

Milonak

Chápu, proč má seriál v době mého komentáře 87% - je to strašlivě "profláklá" věc. Ano, hrají zde stále stejně hrající Vetchý a také Bolek, který kromě 2 filmů (Kurvahoši a Musíme si pomáhat) je pro mě osobně absolutně nezajímavý a jalový herec. Celý seriál - respektive jednotlivé epizody - se snaží tvářit nadmíru "civilně" a reálně, ale je to z toho strašně cítit a působí to lacině a pitomě. Velice zajímavý komentář trx2010 - pokud je skutečně člověk, který do reálného stavu kriminálky vidí, tak je to více než trefné.... Bohužel. ()

pornohavo

Po videní niektorých častí pridávam hviezdu. Celkom reálna a uveriteľná práca polície. Niektoré diely sú výborné, niektoré slabšie. Celkovo ok... ()

severiano

Považuji se za notorického odmítače seriálů vzniklých v posledních cca 15 letech. Ovšem Případy 1. oddělení jsou naprostá výjimka. Při jednom večerním listování programy mě zaujal probíhající dialog Ondry Vetchého, už ani nevím s kým. Zůstal jsem až doknce a pak už jsem si nenechal ujít ani jeden díl. Co podle mě dělá tenhle seriál úplně jiným, jsou hlavně dialogy. Připadá mi, že při natáčení snad existoval jen námět a režisér hercům řekl jen "zahrajte to podle sebe". Absolutně nenucené, běžná hovorová mluva, působí to dojmem, že ti herci to nehrají, ale žijí. Všechno vypadá, že to museli dát "na první dobrou" a proto je to tak uvěřitelné. Navíc tím, že jde o vykreslení skutečných případů, nehrozí, že by ať už scénáristicky, režijně nebo hereckými výkony docházelo k nějakým nepřirozeným a nepravděpodobným úletům ve snaze zaujmout za každou cenu. Hlavně Odra Vetchý tady exceluje, ale ani Petr Stach nebo Filip Blažek nezůstávají pozadu. Tenhle seriál mě prostě hodně a mile překvapil. ()

Tomas.Jeline

Nejlepší kriminální seriál? Při položení této otázky jsem si téměř jist, že každý kdo kdy viděl případy prvního oddělení odpoví stejně jako já... Tento! Není divu, když celý je založen na skutečných případech a způsobech dopadení, takže žádné nereálné a stupidní způsoby odhalení, jen čistá fakta. ()

Piti23

Projel jsem si vsechny dily jeste jednou po case. S klidnym s vedomim mohu rici ze jsem nevidel lepe natocenou kriminalku nez tohle ()

T1000

Nejlepší česká kminálka co kdy byla natočena, velká škoda, že nemá víc sérii, protože tím obsazením a skutečnými případy by kvalita byla pořád stejná. ()

Atilla

Velmi dobře zpracované krimi případy. Jediné, co mě tam vytáčí, je - šéf oddělení je ale strašný debil. Doufám, že takový ve skutečnosti nebyl. ()

sarizq

Skvělý počin spojení scénáristy Jana Malindy a bývalého šéfa pražské kriminálky Josefa Mareše nabízí pohled na realistické vyšetřování trestných činů. Skutková podstata a vyřešení případů jsou autentické, proto se nedočkáte stupňujícího napětí děje nebo několika podezřelých, mezi kterými vybíráte, kdo čin spáchal, tak jak to většinou bývá v ostatních kriminálkách. Případy 1. oddělení Vám spíše poodhalí všechna zákoutí kriminalistické práce, že to není jen o honu policisty a vraha, ale že polovina úspěchu vězí v administrativní práci. Dozvíte se jak jsou důležité zápisy, vztahy se soudním znalcem, státním zástupcem a vše dělat podle protokolu. Velmi uvěřitelné jsou výkony Ondřeje Vetchého a Miroslava Hanuše. Jejich vztah postupně graduje a ve druhé sérii se jedna o klasický vztah dobrého a zlého poldy. Také oceňuji rozhodnutí autorů, kteří se i přes velký zájem díváků rozhodli seriál ukončit. Podle oficiální verze chtěli skončit v nejlepším, ale podle rozhovoru s exšéfem pražské mordparty si jednoduše začli s Janem Malindou lézt na nervy. V první sérii psali scénář ke každému dílu společně a v druhé už si museli práci rozdělit tak, že každý tvořil svůj díl. Ať je to tak či onak, vždy je lepší skvělou sérii ukončit včas než na sílu pokračovat a pokazit si reputaci. Případy 1. oddělení vřele doporučuji dál a nemám problém zkouknout všechny díly znovu. ()

petr87_

Jestli je nějaká detektivní série v Česku opravdu skvěle udělaná a strhující, jsou to Případy prvního Oddělení. Velmi tomu nahrává fakt, že zločiny jsou popsány podle skutečných událostí, a dopomoc jednoho z nejlepších českých kriminalistů Josefa Mareše. Díly jsou filmařsky, ač tedy trochu obyčejně, dobře zpracované, ale nejvíce mne udivují herecké výkony v čele s vynikajícím/velmi zlým Hanušem. Nejen díky velmi tomu, že pachatele jsem u skoro žádného dílu neodhalil do poslední chvíle, ale také díky reálnosti příběhů, je tento detektivní seriál o mnoho lepší než ostatní české kriminálky, které jsou povětšině (některé po právu) považovány za odpad. Vynikající, strhující seriál! Deset procent ubírám pouze za pro mne občas chybějící nápaditost kamery. 90% ()

Dalajlada

Naprosto skvělá kriminálka podle skutečných případů. Lidskost tohoto počinu je až neskutečná. Vyšetřovatelé studují spisy, provádí výslechy a sledují podezřelé. Narozdíl od jiných seriálů, kde se jen střílí, aby se polahodilu oku akcechtivého diváka. Taky se zde nerozebírají do detailu mezilidské vztahy. Na bonus skvělé obsazení. Podle mého názoru je dobře, že seriál byl ukončen, protože v druhé sérii již byl cítit lehký sklon k dramatizaci situace (sviňa šéf) a zůstalo tak jen to dobré a ne křeč zbytečně protahovaného. Každý ví, o které české kriminálce mluvím. ()

diamond

Výborný seriál dopodrobna popisující práci kriminalistů, méně akce ale o to více inteligentní zábavy. Herecké obsazení také na jedničku. Netrpělivě očekávám třetí řadu. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD