Ray Donovan

USA, (2013–2020), 74 h 49 min (Minutáž: 45–61 min)

Tvorcovia:

Ann Biderman

Liev Schreiber, Paula Malcomson, Eddie Marsan, Kate Moennig, Kerris Dorsey, Frank Whaley, Jon Voight, Elliott Gould, Ambyr Childers, Devon Bagby (viac)

Vítejte ve světě bohatých a slavných, pro které Ray Donovan dělá špinavou práci. Liev Schreiber v hlavní roli jako likvidátor problémů, díky němuž může losangeleská smetánka v klidu spát. Pravé drama začíná ve chvíli, kdy je Rayův otec Mickey nečekaně propuštěn z vězení, což odstartuje řetězec událostí, jež od základů otřesou Donovanovou rodinou. Ray pracuje se dvěma parťáky: impozantním Izraealcem Avim a lakonickou drsnou lesbičkou Lenou. Většinu zakázek získává od nejmocnější právnické firmy ve městě, jíž vedou Rayův mentor a přítel Ezra Goodman spolu s Leem Drexlerem. Ray dokáže vyřešit téměř jakékoliv potíže s vyjímkou těch, které se týkají jeho vlastní rodiny. Rayův bratr Bunchy byl zneužit farářem a teď nedokáže zůstat střízlivý. Druhý bratr Terr byl ponechán příliš dlouho v boxerském ringu, což mu přivodilo parkinsona. Duch jejich mladší sestry, jež jako dospívající spáchala sebevraždu, je pronásleduje všechny. Navíc, Rayova žena Abby si stále ještě zvyká na předměstský život, zatímco vychovává jejich dvě děti Bridget a Conora. Podle Raye všechny jejich trable mají počátek u jedné osoby: otce Mickeyho, gangstera s vazbou na irskou mafii, který nikdy nedokázal ochraňovat svou rodinu. A tak, když se po dvaceti letech v base objeví v Los Angeles, všechno je najednou vzhůru nohama. Mickey chce pomstu, peníze, nový život a patřičné místo v čele své rodiny! (HBO Europe)

6thSun

ajéje, zase se nacházím v úplně jiném vesmíru vnímání...ani jedna sympatická postava, včetně Schreibera, totálně nezáživný ústřední téma, vztahová bublanina Babicovy kvality a tak dále...ale abych nebyl taková svině, jako většina postav seriálu, přihodím jednu hvězdu navíc a přeju všem, kterým se to líbí, ať si to náležitě užívají, protože hurááá, byla schválena i II. sezóna! ()

Tommassi3

Tak tohle mě zatím dost baví !! Další výborně obsazená showtimovka s roli si dost užívajícím Lievem Schreiberem na čele, byť tedy Jon Voight po jakési pauze přichází s hereckou kreací slizkého otce tak luxusní, až mrazí, příběh Raye Donovana, jakéhosi čističe, který potvrzuje starý známý paradox s kovářovou kobylou, co chodí bosa, protože mlčenlivý Ray zvládá řešit jakýkoli problém vyjma těch svých.. A že mu jeho rodina dává hodně zabrat !! Moc kladných či vyloženě sympatických charakterů tu jeden nenapočítá, ovšem výborně to funguje.. A Ann Biderman platí za velkou jistotu, takže o scénář se není třeba bát.. Nuže, uvidíme..;) V důsledku velmi zábavná a silně návyková záležitost.. Takový můj seriálový nikotin.. ()

MoiJe

Do e2. Chcelo by to viac fixovania a menej protivnej manzelky a inej rodinky. Takto je to ako nahodou spojene 2 rozne serialy a viac priestoru samozrejve dostava ten, ktory ma nezaujima. ()

Ouwen

PRO: Hereckej ansábl, vizuální stránka, režie, když dojde na akci, je na co se koukat, interiéry, Los Angeles, koncept, námět, soundtrack // PROTI: Čtvrtá série je nedopečená, málo akčních scén, občas nedomyšlené momenty. ()

jahol

Od prvního dílu vynikající seriál s mnoha skvěle napsanými postavami, jimž vévodí nikoli hlavní hrdina (i když skvělý), ale bezkonkurenčně originální role Mickeyho v podání Johna Voighta (řekli byste, že herec může dostat svou životní roli v osmdesáti, nebo kolik mu to vlastně je?). Skvěle natočené v duchu moderní seriálové školy, nenechává toto drama vydechnout Raye ani svého diváka ani na chvíli. A na rozdíl od jiných bych vysoce vyzdvihnul roli Rayovy ženy - píšete a pláčete, jak je nemožná a otravná, jenže právě takovýhle jsou nejspíš ty ženský,které si berou Raye Donovany a které si berou Rayové Donovani. Druhá série začíná ve stejném skvělém duchu a svého vrcholu dosahuje, podle mne, pár dílů před koncem v návaznosti na scénu v autě (Rayova dcera versus černej bezcharakterní sociopat). Pak už toho na Raye začíná být opravdu trochu moc a to, jak to všechno zvládne, působí malinko přeplácaně. Dodatek-třetí série je jedna z nejlepších sérií dramatického seriálu ever. ()

amirgal

Koukám na sedmou sérii a ten seriál si pořád drží úroveň. Když jsem si přečetla popisek na HBO, myslela jsem, že si to budu pouštět leda k vaření, a ejhle vono to není vůbec blbý. ()

erased

Od první série jsem si před jejím odvysíláním sliboval mnoho: mohla se pyšnit skvělým obsazením i lákavým námětem, který si v souvislosti s moderní televizní tvorbou přímo říkal o neokoukané pojetí. A sliboval jsem si nejspíš příliš, ani zdaleka totiž nedokázala využít svého potenciálu. Z celé bez jakýchkoli dohadů zajímavé rodiny zůstali v průběhu sezóny zajímaví pouze Liev Schreiber v roli jejího samozvaného ochránce a Jon Voight jako sesazený patriarcha, s jehož návratem se do života všech hlavních postav spouští lavina problémů. Zbytek, ať už je to dlouho mrtvá sestra, jediný dobrák Terry, traumatizovaný Bunchy, černá ovce Daryll, nebo věrná, ale vyloženě hloupě působící, splachovací Abby, nebyl využitý ani při nejmenším a kvůli tomu působil spíš jako kulisa pro exhibici dvou ústředních charakterů. I ty kulisy ale dokázaly přirůst k srdci, protože celý irský klan (a stejně tak i zbytek postav) se skrz své peripetie podařilo vykreslit naprosto reálně a přiblížit tak pozadí života smetánky LA i stále na paty dýchající zločinnou minulost Bostonských Irů. Druhá série už však nejen konečně dává prostor všem postavám, ale i konečně naplno využívá toho příslibu pod cukrlátkem skryté nekompromisní hry, na které si titulní postava postavila život, a která se mu rozpadá pod rukama. Ray Donovan, tedy postava, jakožto i celý seriál, je jako testosteronová bomba, která si nebere servítky s nikým a ničím, ale přitom si udržuje styl a díky občasnému odlehčení nepůsobí nijak upjatě. A takovému šarmu se prostě nedá odolat. Překvapivě velký kus třetí série si pro sebe ovšem ukradly jiné famílie. Především Katie Holmes v roli ambiciózní neurotičky z velké rodiny z velké části táhne emoce celé sezóny, a pevně věřím, že se jí seriál nezbaví stejně, jako jejího podobně excelentního otce. Druhý klan, arménský, se pak týká nepoučitelného Mickeyho, který se naopak stará o napětí a z velké části i posuny v ději kolem většiny ostatních Donovanovic. Celkem znovu není co vytknout, snad až na menší účast některých oblíbených postav, nicméně veškeré případné výtky by stejně vybledly po famózním a procítěném závěru za tónů upýra. ()

Kaluž

Potřebujete zamést mrtvolu? Volejte Raye. Potřebujete odvoz, protože jste nasáklí koksem jako houba? Volejte Raye. Otravuje vás úchylný voyeur? Volejte… víte koho. Tohle "třímetrové" irské hovado byste v nočním LA potkat nechtěli. Zároveň se ale nikde netlačí na pilu, takže Ray sice proplouvá ilegálním životem, ovšem bez zbytečného násilí či vraždění. Je to zkrátka profík z podsvětí a ke všemu elegán. A taky má rodinu a o tu tady jde především. Liev Schreiber si to dává jako nikdy. Případnou druhou sezónu si rozhodně nenechám ujít, myslím, že nás ještě čekají velké věci. /// 2. sezóna /// Fantazie, přilepuji bodík navíc! Tomu říkám rodinné drama. Jeden z nejlepších seriálů současnosti. /// 3. sezóna /// Drsní chlapi prý nepláčou. Já mezi ně ale nepatřím. Ray Donovan odešel na vrcholu a s grácií. To se každé televizní sérii nepodaří. /// 4. sezóna /// Trochu nám to od posledně vyčichlo a zápletka je průhledná jak sendvič v celofánu, ale rodinný klan Donovanů to naštěstí furt táhne nahoru, takže není o čem. Dupejte tam tu pětku! /// 5. sezóna /// Pátý ročník s Rayem Donovanem a jeho famílií a furt je to za pět. Tentokrát ve spíše komorním a velmi smutně laděném tónu, o to více však cíleném na intenzitu vyprávění a emoce diváka (ano, i slzička ukápla). Snad se z těch sraček Ray zase vyhrabe a šlápne tomu zkurvenýmu osudu do úsměvu. /// 6. sezóna /// Ray nadále drží úhel a jede si to svoje. A tak to mám rád, tohle bych mohl sledovat furt! ❤ ()

iHyik

Ray Donovan je dost nedoceněný kousek aktuální televizní tvorby. Nebojím se ho skoro nominovat na jeden z nejlepších seriálů posledních tří let, protože tohle je naprosto úžasné rodinné drama, které v televizi tolik chybělo. Díl od dílu počínaje první epizodou první řady jsem byl čím dál nadšenější a takhle to pokračuje stále dál. Ray se vypracoval vysoko a všichni úžasní herci v úžasných rolích vše jen podtrhují. #všichnisedívejte ()

Axis

Irská rodinka příjde do Bostonu a stane se kolem nich mnoho zlejch věcí. Tatík si jde sednout na 20 let a jeho synáčci se radši přestěhujou do LA. Nejstarší se o ně o všechy postará, rodina je pro Iry víc než zákon. Bohužel nebo bohudík je Ray dobrej jen v jedný věci, máte-li problém a máte-li prachy vyřeší ho. Mrtvá šlapka v posteli, jsi bůh NBA máš u nás smlouvu tak si v suchu, manželka ani bulvár tě nebudou otravovat. Cizí problémy srovnáme, vlastní už moc ne a zavislost na alkoholu je z nich to nejmenší ()

TheDon

První dva díly sem tak nějak protrpěl a říkal jsem si,že to asi vzdám. V dalších dílech to začíná nabírat obrátky a ty už jsem hltal. Začínají se vykreslovat charaktery postav a velice zajímavě. Ray se s ničím nesere a jde si tvrdě za svým. Občas projeví i nějakou tu emoci. V sedmým díle se dokonce i pousmál. Je to takovej LosAngeles Jánošík, s tím rozdílem, že se všechno snaží vyřešit hlavou. Když to nejde, jde to pálkou. Liev je pro tuhle postavu ta nejlepší volba. Jon Voight jako jeho sadomagorúchyl otec je správně slizskej, jen tu manželku mohla hrát jiná herečka. Druhá série je o dost brutálnější. Je potřeba se někoho i zbavit. Voight začíná být i vtipnej. Výbornej soundtrack. Musím dát plnejch pět hvězd, protože mě to neskutečně baví. 100% Update: Třetí řada naprosto válcuje obě dvě předešlý. Slovy klasika : totální námrd ! A opět geniální soundtrack. ()

ilemas

První řada mě vůbec nechytla, ale vydržel jsem až do konce co se z toho vyklube. Téměř nic. U páté řady to vzdávám, je to stále ve stejném duchu, pomalé a ukecané, strašná spousta hluchých míst, bez napětí či větší akce. Každá epizoda mě nudí k smrti. Takové rodinné drama. Mick má dobré hlášky, např. Kdyby Bůh chtěl, aby si lidé nehonili péra, dal by jim kratší ruce...Jinak přehlídka samých škaredých lidí. ()

zbyshek

Viděl jsem 3 díly a už vím, že tohle mě bude bavit. Skvělý seriál s ještě skvělejším hlavním hrdinou. Jsem rád, že Liev Schreiber konečně mohl naplno ukázat své kvality. Zatím každý z dílů byl na vysoké úrovni, 80%. Má to spád, dobře rozjeté zápletky, a také kvalitu hereckého umu. Řadím ho jako jeden z nadějných projektů, které budu pečlivě sledovat. Nezbývá se jen těšit, co nám Ray připraví. ()

M.i.k.e

po prvním díle solidně rozjeto,Schreiber vynikající,uvidíme co z toho nakonec vyleze...klasická Showtimeovka...80% po konci série zaslouženě plná palba.Jak už bylo napsáno,Ray Donovan není taková smršť jako Dexter,nebo Homeland,ale i seriál,kde se celou dobu zdánlivě nic neděje dokáže ve finále divy.Poslední epizody byly tím pravým finále...100% ()

Chen

Ono je to vlastně obyčejné drama dysfunkční rodiny obohacené o kriminální zápletku a atmosférického prostředí odvrácené tváře Hollywoodu. Nekoná se žádná komplexnější dějová zápletka, ale plně to vynahrazují zajímavé postavy a vztahy mezi nimi a samozřejmě skvělé herectví. Po druhou sérii bych ale byl raději, kdyby si scenáristé více pohlídali ucelenější příběhovou linii. ()

O´Neill

Pilot: Od Raye jsem měl velké očekávání, které však pilot ani zdaleka nenaplnil. Klasický drama thriller kde však má mluvení před činy přednost. Zatím velká nuda, kdy to zachraňuje pouze Liev Schreiber. Dám tomu šanci na dalších pár dílů, ale slibně to nevidím.Zbytek série, což je dnešním dnem 8 dílů, se neskutečně zvedl. Řekl bych, že je to asi pořád stejné jako pilot, ale zkrátka si sledování užívám. Výborné postavy a skvělí herci, zajímavě zvolená stopáž, stylové provedení. Hvězdičku zvedám. ()

joker.george

2. série Moc dobře jsem věděl, proč jsem se do tohoto světa vracel po půl roce a podobně dlouho dobu bude trvat, než celou exkurzi dodělám. Říkal jsem si, jak tvůrci chtějí po první sérii naskočit do rozjeté vlaku. Nenaskočili, protože v něm dál jedou a pokračují v nastaveném tempu i směru, postavy hází ještě do zoufalejších a bezvýchodnějších situací a problémů, přičemž tentokrát už neušetří vůbec nikoho. (Netflix) ()

Pajky3

1. série Ray Donovan je seriál, který je napěchován skvělými hereckými výkony a to nejen od ústřední dvojice otec - syn v podání Jona Voighta a Lieva Schriebera jimž právem náleží nominace na Emmy. Schrieber opravdu exceluje, nejvíc mě dostal jak vystartoval při vyslýchání kněze. Ale i ostatní postavy jsou skvělé a skvěle napsané a konečně se někde chovají tak jak by se dalo čekat. Potěšilo mě i finále, protože takhle nějak jsem si ho představoval a vynahradil mi i poměrně pomalejší rozjezd. Garantuju vám, že součástí téhle irské rodinky byste být nechtěli. Není to ale seriál, který byste si prostě chtěli pustit kdykoliv. Musíte na to mít tu správnou chuť a náladu, ostatně jako na většinu produkce od Showtime. 70 % *** 2. série Jak jsem u první série musel čekat na správnou chuť, náladu a okamžik, tak druhá mě vtáhla, chytila a nepustila až do závěru. Ray Donovan řeší problémy druhých a zabředává stále hlouběji do těch svých. Sousto, které si ukousl vypadá mnohem větší než se dá sníst a musí s tím bojovat. Rozehrává se tak hra, kde se každej snaží přečurat každého a ještě z toho něco mít. A hra se přiostřuje a s každým dalším dílem vypadá ještě nebezpečnější než kdy předtím. Mělo to spád, velký spád až do samotného finále. Finále, které nezanechá kámen na kameni a které zaručuje, že i v příští sezóně rozhodně bude co řešit, co uklízet a před čím utíkat... 80 % *** 3. série Třetí série a herecký koncert od Lieva Schriebera po třetí, svou rolí v Rayovi dokazuje, že opravdu patří mezi hereckou špičku a já mu jeho komplikovanou postavu prostě baštím. Podobně je na tom i Jon Voight, který si svého Mickeyho opravdu užívá. Jak už není překvapením, tak i letošní série byla pořádně zamotá a neobešla se bez krvavých zvratů. Druhá série sice zůstává nepřekonaná, ale seriál si drží vysoký standard. Nové tváře (Holmes, McShane) seriálu přinesly něco nového a jsem opravdu zvědav, co se bude dít dál. Rozhodně si na to počkám. 75 % *** 4. série Ray Donovan je vážně zvláštní kousek a do nové série jsem se pouštěl skoro až s nechutí. Několikrát jsem to odložil, ale když jsem se nakonec rozhoupal, tak jsem příběh zhltnul během chvilky. Tak dobré to bylo. Ray byl tentokrát v nebezpečí ještě větší než obvykle, když se zapletl s ruskou mafií, ale to nebyl jediný jeho problém. Jako obvykle z toho však elegantně vybruslil, i když se nedá říct, že by to bylo bez ztráty kytičky. Do budoucna možná bude problém fakt, že se Ray stává prakticky nepřemožitelný. *** 5. série Jako kdyby mě tvůrci v nové sérii vyslyšeli, protože tenhle Ray rozhodně není nepřemožitelný. Životní situace ho nyní trhají doslova na kusy a on si s přístupem sobě vlastním rozhodně nepomáhá. Prodloužení na další sérii rozhodně není překvapivé, dovedu si představit, kam se příběh může odvíjet od finále páté řady. Ale upřímně už si to nedokážu představit na moc dlouho a doufám, že Ray radši skončí než mu úplně dojde dech. 6. a 7. série Šestá i sedmá řada se odehrávají v New Yorku, kam se Ray a jeho rodinka přesunula po smrti Abby a příběhu to dává prostor se rozvinout jiným směrem. O to víc pak mrzí ukončení sedmou sérií, jejíž závěr si vysloveně říkal o pokračování a i samotní tvůrci tvrdili, že se plánovali rozloučit osmou řadou. Takže je škoda, že jim nebylo dopřáno připravit odchod, jaký by byl Raye Donovana hoden. Tahle divoká irská rodinka mi vlastně bude docela chybět, třeba se jim podaří nějak vrátit a příběh uzavřít. () (menej) (viac)

Wormboy

Ray Donovan je serial, ktory v plnom rozsahu vyuziva obrovskej charizmy Lieva Schreibera, no jeho postava je len ceresnickou na torte, ktora nech na nu pozeram z akejkolvek strany, nema jedno slabsie miesto. Tazko sa mi spomina, kedy som naposledy videl tak perfektne fungujuci zanrovy mix, ci uz v seriali alebo aj filme. Vdaka skutocne skvelemu scenaru trva vtiahnutie do deja par minut prveho dielu a nepusti ani ukoncenim toho posledneho. Prvej serii davam bez najmensieho zavahania 5/5*. Amen, motherfucker! ()

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted

09.01.2021

Ve věku 79 let zemřel britský režisér a producent Michael Apted. Rodák z hrabství Buckinghamshire započal svou kariéru v televizi, brzy se však proslavil sérií časosběrných dokumentárních filmů „Up“… (viac)