Ray Donovan

USA, (2013–2020), 74 h 49 min (Minutáž: 45–61 min)

Tvorcovia:

Ann Biderman

Liev Schreiber, Paula Malcomson, Eddie Marsan, Kate Moennig, Kerris Dorsey, Frank Whaley, Jon Voight, Elliott Gould, Ambyr Childers, Devon Bagby (viac)

Vítejte ve světě bohatých a slavných, pro které Ray Donovan dělá špinavou práci. Liev Schreiber v hlavní roli jako likvidátor problémů, díky němuž může losangeleská smetánka v klidu spát. Pravé drama začíná ve chvíli, kdy je Rayův otec Mickey nečekaně propuštěn z vězení, což odstartuje řetězec událostí, jež od základů otřesou Donovanovou rodinou. Ray pracuje se dvěma parťáky: impozantním Izraealcem Avim a lakonickou drsnou lesbičkou Lenou. Většinu zakázek získává od nejmocnější právnické firmy ve městě, jíž vedou Rayův mentor a přítel Ezra Goodman spolu s Leem Drexlerem. Ray dokáže vyřešit téměř jakékoliv potíže s vyjímkou těch, které se týkají jeho vlastní rodiny. Rayův bratr Bunchy byl zneužit farářem a teď nedokáže zůstat střízlivý. Druhý bratr Terr byl ponechán příliš dlouho v boxerském ringu, což mu přivodilo parkinsona. Duch jejich mladší sestry, jež jako dospívající spáchala sebevraždu, je pronásleduje všechny. Navíc, Rayova žena Abby si stále ještě zvyká na předměstský život, zatímco vychovává jejich dvě děti Bridget a Conora. Podle Raye všechny jejich trable mají počátek u jedné osoby: otce Mickeyho, gangstera s vazbou na irskou mafii, který nikdy nedokázal ochraňovat svou rodinu. A tak, když se po dvaceti letech v base objeví v Los Angeles, všechno je najednou vzhůru nohama. Mickey chce pomstu, peníze, nový život a patřičné místo v čele své rodiny! (HBO Europe)

Recenzie používateľa Ouwen k tomuto seriálu (8)

Ray Donovan (2013)

PRO: Hereckej ansábl, vizuální stránka, režie, když dojde na akci, je na co se koukat, interiéry, Los Angeles, koncept, námět, soundtrack // PROTI: Čtvrtá série je nedopečená, málo akčních scén, občas nedomyšlené momenty. ()

Season 1 (2013) (S01)

Díky vynikajícím hercům, barvitému scénáři a perfektní vizuální stránce je o zábavu postaráno. Jedná se o civilní krimi-drama s komediálními prvky, kde občas nám tvůrci naservírují realistické bitky a sem tam někdo dostane headshot. Tohle skutečně není o akci, nikam se nespěchá, veškeré dějové linky po první sérii pečlivě uzavřeny - všechno je přirozené a premisa o cápkovi, který žehlí problémy neschopných lidí a na ty svoje je zcela bezmocný, mne k seriálu magnetizuje. Škoda, že bitek není víc, i tak se ovšem nadmíru bavim a zejména Liv Schreiber jakožto Ray Motherfucker Donovan interpretuje famózní výkon spolu s Jonem Voightem (Mickey). Spolu vidět moc nejsou za to každá jejich vzájemná konfrontace je nervy drásající. Vůbec nezaostává ani rodina Donovanů (sebeničící Bunchy co furt chlastá, Terr a jeho "vztah" se sestřičkou, dcera, syn i manželka Raye) a naprosto žeru jeho parťáky (lesbička Lena, Izraelskej badass Avi). Potěší i správně démonický gangster Sully, hotovej automat na hlášky a vlk samotář od FBI, zasranej puntičkář, co Donovanům fakt zatopí. Chválím chytlavé soundtracky, přesto u mne vede instrumentálka, která hraje skoro neustále. Ohledně té akce, je Rková takže průstřely jdou vidět, bitky mají jednoduchou choreografii se složitými kryty, jsou kontaktní, bez střihů, realistické a dynamické - dost mi seriál připomíná Breaking Bad. Uvidím co nabídne druhá série, po první všecko šlape tak jak má, elegantní, emocionální, napínavé, syrové, autentické s charismatickým borcem, jezdící v luxusním autě a procházejícím skrz ty největší žumpy v LA. 9/10 ()

Season 2 (2014) (S02)

Kvalitní scénář a zejména perfektně vygradované situace, na 24 hodin to ještě nesahá, ale napětí zejména od druhé půlky téhlé série šrotovalo na maximum. Plno adrenalinu, takže mód tkví v tom, že Ray Donovan má před sebou dost problémů a vůbec se nezastaví, chlastá, furt někam jezdí a osud ho pořádně fackuje. Rodiné problémy, nedůvěra v práci, ve které už skutečně jde o život nejen jemu. Plno postav to schytá a u některých mne to fakticky mrzelo, potěšilo i celkem brutální finále, kde Donovan se utrhne se řetězu a pěkně nelítostně vyřeší své trable, naštěstí nechybí ani slušná porce humoru... například novej soused Drobek, se kterým Mickey tvořil supr chemii, spisovatel považující Donovana za bratra, ale nejvíc mne pobavil tanec ožralého Raymonda se synem po oslavě :-D, skvělá hudba.. co se týče akce, opět, pár úderů padne, pár výstřelů, je to brutální, krvavé. Jen finále mi až na linii Raye nepřišlo moc atraktivní. Potěší i slušnej vývoj některých postav (Bunchie, Terry) a spousta nováčků (agent FBI, poboční Mickeyho, i ten detektiv byl fajn a bavila mne i reportérka). Uvidíme co třetí série, ta druhá nedělá ostudu a bavil jsem se nadmíru i když konec mohl bejt atraktivnější. 9/10 ()

Season 3 (2015) (S03)

Musím krotit své nadšení, po dlouhé době jsem pocítil ten hřejivý pocit, kdy jsem se nemohl dočkat až přijdu domů, udělám čínu, rozdělám energetický nápoj a najdu si čas pro seriál. Třetí série prostě nemá chybu. O to více mne mrzí, že jsem dojel do finiše. Konečně tu jsou i pořádné akční scény, krvavé přestřelky, krátké souboje, kde Donovan předvede pěkné chvaty, bylo to napínavé a s chirurgicky-přirozenou přesností všechny dějové linky do sebe zapadají. Raymond Donovan už není takovým pokrytcem, dožene ho svědomí a začne uvažovat, že se všim praští a nejraději by holdoval životem, aniž by si ušpinil ruce. Jenže okolnosti ho nenechají vydechnout a chtě-nechtě musí dělat to, co umí nejlépe. Mickey si taky začal s Arménskou mafií, mnoho lidí přijde o krk a odnese to pochopitelně celá rodina. Ačkoliv fandím Rayovi, tak během sledování po celé dvě série jsem si říkal, že někdy přeci jen překračuje určité morální hranice a chová se vůči všem nefér. Proto vítám změnu jeho charakteru a konečná zpověď mne sundala po emocionální stránce. Třetí série jako taková nepostrádá důvtip, působí autenticky, vítám nesmírný příval napětí s perfektní hudbou a úžasnou vizuální stránkou, z barev a krve jsem se bahnil v nadšení. Finále nejsilnější za všechny tři série. Tvůrci budou mít co dělat, aby sami sebe překonali. Mno a jelikož jsem nadopován nadšením, tak uděluji absolute review! 10/10 ()

Season 4 (2016) (S04)

Pěkný start, ale následujících pár dílů se to trošku táhlo. Čtvrtá série se ubírá konceptem, kterej mám nejradši - hlavní postava hledá pro sebe a pro okolí odpuštění, postavy procházej nesmírným vývojem a spousta z nich "dospívá". Škoda jen, že z akčních scén nám moc tvůrci neukážou (bitka mezi hercem a ruským bodyguardem, finální boxerský fight v ringu), proto je nejlepším momentem souboj mezi Rayem a profi zabijákem u něj v bytě. Působí brutálně a napínavě, ale jeho ukončení mi moc nesedělo. Vizuální stránka se mi taky zdá slabší. A přijde mi, že Mickey už nemá co nabídnout, ten jeho kolotoč průserů mi pil krev (obzvlášť z důvodu, že mu Ray odpustil a všecko to naznačovalo tomu, že i jeho postava najde vykoupení.) Bunch blbečkem asi už zůstane, Daryl leze do prdele boxerovi, na druhou stranu Terry mi přirostl k srdci a byla radost sledovat jeho vztah s policajtkou, či poslouchat uvědomělé dialogy. Chválim vztah Raye a jeho ženy; vzájemně si telefonují, staraj se o sebe, líbaj se, jsou k sobě upřímný a držel jsem jim po celou dobu palce. Poslední díl nic moc. Bavil mě, ale vůbec nebyl vygradovanej. Je to nedopečené - záporáci nevyvolávaj respekt, ke konci už spousta nelogickejch sraček, co se mi nechce rozebírat a jejich vinou nesvítí pět hvězdiček.. pořád seriál funguje, je zárukou kvality, ale chce to fakt nějakej silnej nákop k brance. I když chápu, třetí sérii jež přestavuje strop seriálu, asi překonat nepůjde. A musim připustit, že dceruška Raye je fakt... pěkná :-) 9/10 ()

Season 5 (2017) (S05)

Už se to hrozně táhlo. Atraktivní Los Angeles se moc nevyužívá, stupidní scény se mixují s klišé a občas se objeví slušný souboj. Chybí zajímavější témata, lepší postavy v konfrontaci s Rayem. Ani mě moc nenapadá co psát k týhle řadě, protože se toho moc nedělo. Konec série by měl bejt konec seriálu. ()

Season 6 (2018) (S06)

Nesouhlasim. Rayovi dochází dech výrazně a nepomohlo tomu ani zasazení do NY. Je to lehce osvěžující, ale povim vám, nebýt Lieva, kašlu na to. Scénář je primitivní bullshit, působí to hodně nedodělaně, vedlejší postavy a celá rodina Donovanů jsou nudný. Bunch je sice dobře zahranej po emocionální stránce, ale...bože, je to naprostej idiot, se kterým jsem nemohl soucítit. Terr měl pěkně našlápnuto a působil dospěle, ale takhle primitivně si dojebat život může jen vůl. Daryllovo mapování událostí ve filmovém průmyslu je bohužel jen naznačeno a z tohohle tématu by se mohlo těžit více. Mickey je už absolutně mimo a nemá co nabídnout i přes fantastického Voighta. Bridget a její "Nickelback" boyfriend jsou asi nejstrašnější pár. Chvíli mě Bridget překvapovala se svým vývojem, ale když se SPOILER: chce odprostit od táty a radši zůstat s týpkem, kterej prodává drogy a může ohrozit i jí....LOL ok. SPOILER: Týpek co má prostřelenej mozek se ještě plazí, LOL. SPOILER: Rayův výskok z okna, šplh a banda pronásledovatelů s pistolemi, LOL...Mickeyho útěk z nemocnice s Bunchem, LOOOL....hej.. a dost. Tam je tolik stupidních, nesmyslných scén. Už z toho necítím syrovost, špinavost... už cítím, že se tam může stát cokoliv. A ta stará babka co tam jakoby hláškuje tomu nasazuje korunu. Ty nové postavy jsou tak otřesný a současný se chovaj tak nezodpovědně, že mi zde chybí ta Abby…. finále je totálně nevýrazný a nebýt Lieva, nemělo by smysl to sledovat. ()

Season 7 (2019) (S07)

SPOILERY: Jako pět hvězdiček za tohle? What a joke! Už ať Mickey prostě chcípne. Nepamatuju si seriál, kde by mě tak mocně bavila hlavní postava a vedlejší stojí tak za hovno. A né, když jedete v autobusu a jste zaháknutý poutama a narazí do vás obří kamion, z čehož vznikne masivní exploze, NEMŮŽETE to přežít. Ray Donovan se stává naprosto absurdní volovinou, svět kde můžete vozit mrtvolu a pak projít zalidněným New Yorkem, pozor pěkně s pistolí v kalhotech, od krve a nechat tu mrtvolu v autě, přitom si vás každý natáčí. Nebo za celé poledne vykrást tunu obchodů s výměnou, pár masek. KDO TO PÍŠE? Kdo tyhle hovadiny vymýšlí? Zelená plátna v tomhle seriálu jsou k zblití, absurdity a stupidní postavy jsou nesnesitelný. Tolik scén, co jsem musel přetočit kvůli těm hovadským dialogům. Jediný, kdo to táhne nahoru, je Liev, kterej v každý scéně exceluje. Naprosto v každý. JENOM kvůli němu zůstávám u seriálu. ON je hlavní atrakcí, charismatem, tahounem a vše skvělý dohromady. Jeho vztah s novou buchtou má zajímavou chemii a scény z terapie nemají chybu. Bohužel, jelikož seriál překypuje naprosto mega stupidním, nelogickým a zejména prvotřídně bullshitovým dějem, náhodama a vším možným, nepůjdu na vysoké hodnocení. Mám chuť dát odpad, ale Liev to táhne opravdu ze dna těch sraček. Tohle není akční seriál, tohle má být drama o obyčejných lidech, tak nechápu co se to prostě děje. Doufám, že Ray oddělá Mickeyho v příští sérii. ()

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted

09.01.2021

Ve věku 79 let zemřel britský režisér a producent Michael Apted. Rodák z hrabství Buckinghamshire započal svou kariéru v televizi, brzy se však proslavil sérií časosběrných dokumentárních filmů „Up“… (viac)