Ray Donovan

USA, (2013–2020), 74 h 49 min (Minutáž: 45–61 min)

Tvorcovia:

Ann Biderman

Liev Schreiber, Paula Malcomson, Eddie Marsan, Kate Moennig, Kerris Dorsey, Frank Whaley, Jon Voight, Elliott Gould, Ambyr Childers, Devon Bagby (viac)

Vítejte ve světě bohatých a slavných, pro které Ray Donovan dělá špinavou práci. Liev Schreiber v hlavní roli jako likvidátor problémů, díky němuž může losangeleská smetánka v klidu spát. Pravé drama začíná ve chvíli, kdy je Rayův otec Mickey nečekaně propuštěn z vězení, což odstartuje řetězec událostí, jež od základů otřesou Donovanovou rodinou. Ray pracuje se dvěma parťáky: impozantním Izraealcem Avim a lakonickou drsnou lesbičkou Lenou. Většinu zakázek získává od nejmocnější právnické firmy ve městě, jíž vedou Rayův mentor a přítel Ezra Goodman spolu s Leem Drexlerem. Ray dokáže vyřešit téměř jakékoliv potíže s vyjímkou těch, které se týkají jeho vlastní rodiny. Rayův bratr Bunchy byl zneužit farářem a teď nedokáže zůstat střízlivý. Druhý bratr Terr byl ponechán příliš dlouho v boxerském ringu, což mu přivodilo parkinsona. Duch jejich mladší sestry, jež jako dospívající spáchala sebevraždu, je pronásleduje všechny. Navíc, Rayova žena Abby si stále ještě zvyká na předměstský život, zatímco vychovává jejich dvě děti Bridget a Conora. Podle Raye všechny jejich trable mají počátek u jedné osoby: otce Mickeyho, gangstera s vazbou na irskou mafii, který nikdy nedokázal ochraňovat svou rodinu. A tak, když se po dvaceti letech v base objeví v Los Angeles, všechno je najednou vzhůru nohama. Mickey chce pomstu, peníze, nový život a patřičné místo v čele své rodiny! (HBO Europe)

joudas

V porovnání s Dexterem, Californication nebo i Homelandem je Ray zatím z toho slabšího soudku stanice Showtime. Začátek se sice rozjel slušně, ale hned nato seriál ztratil dech. Chyběla mi nějaká jasnější dějová linka, hledal jsem tam stále něco víc, než mi došlo, že jde "jenom" o vztah mezi otcem a syny, přesněji spíš synem - Rayem. To ale nic nemění na tom, že se tam v polovině dílů v podstatě nic důležitého nedělo a spád to opět nabralo až v posledních epizodách. Co se herců a postav týče. O největších tahácích, Jonu Voightovi a Lievu Schreiberovi, nemůžu říct nic špatného. Z Lieva charisma čiší a Jon je jako slizký dědek taky výborný. Pozadu nezůstávají ani vedlejší postavy (kéž by Avi s Lenou dostali víc prostoru), ale některé mi naopak lezly na nervy (ženuška a děcka). Zatím něco mezi 3* a 4*, uvidíme, s čím přijde další série, ujít si ji nenechám. // Druhá série je o poznání lepší. Má už jasnější děj (nebo jsem už jen věděl, co čekat), má méně hluchých míst a je tak zábavnější (ale o poznání méně realná), Liev je pořád stejný drsňák (a zrežíroval asi nejlepší epizodu), Jon je ještě větší hovado apod. Bohužel i manželka je ještě větší a nesnesitelnější kráva. Ale pokud to byl záměr, tak splněno na výbornou. Po první sérii jsem se rozhodoval mezi 3* a 4*, po té druhé už jsou 4* jasné a ani 5* už mi nepříjde moc. ()

HonzysKISS

Ray Donovan má přesně ten charakter drsňáka, který je bez servítek, s nablýskanou károu, oblekem, hodinkami a baseballkou, kterého v každém seriálu/filmu chcete vidět. Trochu jako Michael z gtačka. Tento seriál je skvělý. Určitě se zaleknete toho, že je to vlastně o „bodyguardovi“, který chrání celebrity. Protože to zní, jako kdyby v tom šlo o tom samém. Ale skutečně to stereotypní vůbec není. Díky naprosto charakterovým postavám to dává silné grády. Fotříka hlavního hrdiny propustili z basy a je to mega frajer. Takový ten stařík, co si chce vyhodit z kopýtka. Ale Ray ho kvůli minulosti nesnáší. Potom jsou tu Rayovi bratři. Jeden je hloupej jak guma. Druhý má chytrou hlavu, ale zase je v něčem nemocný. No a třetí je černej. Rayova samotná rodina vás taky nebude nudit. Jeho manželka mi sice připomínala svini Skyler z BrBy, ale zase tak strašná není. Synátor je někdy blb a dceruška se na oko povedla. A Rayovi zaměstnanci jsou taky moc fajn. Postavy píšu schválně, protože dialogy a vztahy jsou vážně jeden z hlavních tahounů seriálu. Atmosféra LA je využita pěkně. Všude samé vily, drahá auta, obleky a zbraně. Nutno zmínit, že to má naprosto geniální černý humor. Hudba taky perfektní, ale na jednu stranu není moc využitá. Jinak písničky po každé sedí. Seriál má bohužel i své hodně slabé chvilky, velmi slabé. Od čtvrté série to šlo z kopce. Celé to začalo být hodně nelogické, příběh někdy nezajímavý, ale ze všeho nejvíc se pokazil vývoj postav (včetně Raye). Maličko mi vadilo i to, že na začátku seriálu nám toho nikdo moc neřekne. Musíme si na to přijít sami, jak se Rayova firma vypracovala, nebo kdo co dělá za práci atd. Každopádně i tak jsem si seriál moc užil. 80/100 ()

zbyshek

Viděl jsem 3 díly a už vím, že tohle mě bude bavit. Skvělý seriál s ještě skvělejším hlavním hrdinou. Jsem rád, že Liev Schreiber konečně mohl naplno ukázat své kvality. Zatím každý z dílů byl na vysoké úrovni, 80%. Má to spád, dobře rozjeté zápletky, a také kvalitu hereckého umu. Řadím ho jako jeden z nadějných projektů, které budu pečlivě sledovat. Nezbývá se jen těšit, co nám Ray připraví. ()

Jizni Tlapa

Rayda a jeho bandička divnolidí vyžehlí každou patálii a mě je baví u toho pozorovat. Dělají to fikaně,s nápadem a hlavně pod rouškou tajemství, která se postupně odkrývají až v samém závěru série. Bratři Donovanové jsou rozhodně tím seriálově nejlepším v letošním roce a já mlsně vyhlížím druhou sérii. Za Voighta, v roli zvráceného fotříka a obzvlášť za jeho trefné hlášky přidávám pak tu čtvrtou a půl v dosavadním hodnocení..90 %, které po shlédnutí páté série měním na čistých pět ()

yvona

Příjemný, koukatelný seriál. Jediné, co mě iritovalo bylo neustálé kňourání a stesky všech postav. Abby mi šla na nervy od začátku svou agresivní zvědavostí a hysterií, která druhému bere veškerý prostor k nadechnutí . Vracení se stále do minulosti tomu také nepřidává. Chvílemi jsem se ztrácela v čase.Takže jestli chcete strávit hodiny a hodiny s ubrečenou partou boxerů a s permanentně ožralým Rayem, jehož celý herecký výkon spočíval v zarputilém mlčení a potácením se, s chutí do toho. Nevím jestli je to jen můj pocit, ale Ray se svým vzezřením díl od dílu mění v odpudivého napuchlého bezďáka, kterému byste dali pár babek na holiče.A bacha ať vás Abby neudusí. Vynikající herecký výkon podává Dash Mihok. ()

Galéria (1 105)

• Ray Donovan (Liev Schreiber) sa vyváža v luxusnom aute Mercedes CLS550. Jeho šéf Ezra (Elliott Gould) má podobný triedy S. Mercedes je možné zahliadnuť aj u Rayovho suseda Re-Kona (Kwame Patterson), ktorý spolu s mladým spevákom Marvinom Gaye Washingtonom (Octovius J. Johnson) vlastnia i ďalšie autá, napr. žlté Lamborghini Gallardo "Spyder", Rolls Royce Silver Ghost či Bentley Golf Cart. V 4. epizóde 1. série Mickey Donovan (Jon Voight) získa naspäť svoj čierny Cadillac Sedan DeVille 1989 od bývalej Claudette (Sheryl Lee Ralph). (RatBoj)
  • Herečka Paula Malcomson, která zde hraje Rayovu (Liev Schreiber) ženu Abby, je původem z Irska. V seriálu je tak možné občas zaslechnout její irský přízvuk, přestože její postava je Američankou. (Shadowspark)

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted

09.01.2021

Ve věku 79 let zemřel britský režisér a producent Michael Apted. Rodák z hrabství Buckinghamshire započal svou kariéru v televizi, brzy se však proslavil sérií časosběrných dokumentárních filmů „Up“… (viac)