Ray Donovan

USA, (2013–2020), 74 h 49 min (Minutáž: 45–61 min)

Tvorcovia:

Ann Biderman

Liev Schreiber, Paula Malcomson, Eddie Marsan, Kate Moennig, Kerris Dorsey, Frank Whaley, Jon Voight, Elliott Gould, Ambyr Childers, Devon Bagby (viac)

Vítejte ve světě bohatých a slavných, pro které Ray Donovan dělá špinavou práci. Liev Schreiber v hlavní roli jako likvidátor problémů, díky němuž může losangeleská smetánka v klidu spát. Pravé drama začíná ve chvíli, kdy je Rayův otec Mickey nečekaně propuštěn z vězení, což odstartuje řetězec událostí, jež od základů otřesou Donovanovou rodinou. Ray pracuje se dvěma parťáky: impozantním Izraealcem Avim a lakonickou drsnou lesbičkou Lenou. Většinu zakázek získává od nejmocnější právnické firmy ve městě, jíž vedou Rayův mentor a přítel Ezra Goodman spolu s Leem Drexlerem. Ray dokáže vyřešit téměř jakékoliv potíže s vyjímkou těch, které se týkají jeho vlastní rodiny. Rayův bratr Bunchy byl zneužit farářem a teď nedokáže zůstat střízlivý. Druhý bratr Terr byl ponechán příliš dlouho v boxerském ringu, což mu přivodilo parkinsona. Duch jejich mladší sestry, jež jako dospívající spáchala sebevraždu, je pronásleduje všechny. Navíc, Rayova žena Abby si stále ještě zvyká na předměstský život, zatímco vychovává jejich dvě děti Bridget a Conora. Podle Raye všechny jejich trable mají počátek u jedné osoby: otce Mickeyho, gangstera s vazbou na irskou mafii, který nikdy nedokázal ochraňovat svou rodinu. A tak, když se po dvaceti letech v base objeví v Los Angeles, všechno je najednou vzhůru nohama. Mickey chce pomstu, peníze, nový život a patřičné místo v čele své rodiny! (HBO Europe)

Tom Riddle

OBSAHUJE SPOILERY Z PRVNÍ SEZÓNY! To jsem se zase jednou nechal od CSFD pořádně nachytat. Měl jsem radši důvěrovat svým instinktům, a po přečtení klišovitého obsahu se téhle snůšce velkým obloukem vyhnout. Hrozně rád bych seriál okomentoval, aniž bych zbytečně prozrazoval něco z děje, ale naneštěstí to nejde, všechny moje výtky totiž směřují k totální absenci jakékoli logiky řešení situací či motivace postav. Několik příkladů za všechny: - Abby si je plně vědoma, že Mickey, otec jejího manžela Raye, seděl 20 let za vraždu Rayovy expřítelkyně, ví, že je nebezpečný, ví, že Ray ho nenávidí, a přesto se pokouší s ním vybudovat přátelský vztah nejen ona sama, ale navíc s ním sblížit i svoje děti, u kterých jinak nestrpí, aby byly vystavené jakémukoli náznaku násilí či špatným vlivům. - Ray doslova a do písmene řekne, že se rozhodnul Mickeyho zabít už jako desetiletý, přesto ho ani dnes nedokáže zabít sám, a na jeho zabití si naprosto nepochopitelně najme právě toho jednoho jediného člověka, který má prostředky i důvody všechny plány potopit. - Sully je ukázaný jako nemilosrdný zabiják, který bez zaváhání a bez skutečného důvodu zavraždí svou dlouholetou partnerku i náhodné kolemjdoucí, a přesto potom nechá odejít člověka, o kterém ví, že mu ukradl obrovskou sumu peněz, jenom proto, že mu onen člověk poskytnul důležitou informaci. - Top FBI agent (vědomě) sdělí nebezpečnému zločinci, že na svém případu pracuje úplně sám, a nikdo z jeho kolegů nemá tušení, v čem že to vlastně jede, takže kdyby se mu něco stalo, nikdo by neměl ponětí ;-) - Ženská se želízkama připoutá k trubce a klíč spláchne do hajzlu a nenapadne jí, že nebude mít jak se odtamtud dostat, dcera, která je jinak totálně vystrašená ze všeho, najde svého otce ležet na lůžku s potlučeným obličejem a obřím krvavým flekem přes celou košili, ale místo aby se vyděsila a/nebo se aspoň ujistila, že mu nic není, jde si sama klidně lehnout, a tak dále, a tak dále. Zkrátka nikdo se v tomhle seriálu nechová realisticky, nikdo se nechová logicky, seriál buďto nudí scénami, ve kterých se vůbec nic neděje, otravuje otřesně napsanými dialogy, které znějí jako od studenta možná tak střední školy, nebo šokuje, ano, ovšem svojí bezbřehou debilitou. Jako bezduchou drsnou zábavu bych to bral, ale nevím, čím bych se musel zfetovat, aby mi to přišlo jako inteligentní a komplexní pohled na život antihrdiny. Ona je totiž jedna věc hodit logiku stranou u seriálu typu řekněme Scream Queens (a i tam naprosto chápu, když to někdo neudělá, a seriál mu potom připadá jako nesnesitelná krávovina), je ale něco docela jiného to po divákovi chtít u seriálu jako Ray Donovan, který předstírá hloubku a bere se naprosto vážně. 1* dávám čistě za herecké obsazení a očividně vysokou produkční hodnotu, všechno ostatní je až komicky katastrofální. Ale solidně jste mě napálili, to ne že ne. ()

KevSpa

Vzájemně se ničící zlomené duše, aneb rodiče si nevybereš a traumatické následky lidských činů se s tebou táhnou celý život. Tohle Showtime prostě umí a Ray Donovan slibuje hodně. Charismatický Liev Schreiber má zaděláno na životní roli (konečně!), ale není jediným tahounem parádně obsazeného seriálu. Jen houšť! Pilot - 90% / Po druhém dílu bez rozmýšlení házím pět hvězdiček, protože takhle výborně napsaný, natočený a zahraný seriál si to zaslouží. Ray Donovan se ukazuje být dokonalou zábavou pro náročnějšího diváka, který nevidí svět černobíle a dokáže při sledování používat i tu věc zvanou mozek. 1. série - 100% Ve druhé sérii nám ještě víc přituhuje, vcelku nečekaně se tvůrci nepářou s odstraňováním řady postav a Ray i se svou rodinou se dostávají na ještě větší dno. Nerada bych obě série srovnávala, každá má něco do sebe, ale je fakt, že ten vývoj postav v druhé sezóně je možná ještě o kousek zajímavější. 2. série - 100% Třetí řada přitvrzuje a nabízí nám nejen mnohem větší rodinné drama, ale celkově je pocit beznaděje ještě hmatatelnější. V některých momentech jde o přímo koncentrovanou depresi, zejména Terryho linie je hodně silná. Rušivá jsou tu snad jen rovnátka Katie Holmes a fakt, že se Ray ještě pořád nedokázal Mickeyho jednou provždy zbavit. 3. série - 100% --- Nejoblíbenější postava: Ray Donovan (Liev Schreiber). ()

DaViD´82

Ray Donovan aneb „pan Wolf, co řeší problémy odvrácené tváře Hollywoodu“ a jeho melouchaření mezi smetánkou v LA, kdy se snaží vybalancovat osobní život s ne vždy striktně legálními prácičkami (čti drogy, vraždy, milenky) pro mafiány, bezpečnostní složky, celebrity, porno magnáty a kdo ví koho ještě stylem „já na bráchu, brácha na mě“ a tak jako slepička běhá (resp. v jeho případě jezdí v meďáku) od rána do noci po LA a tu vydírá, tu uplácí, tu ututlává, tu přistihává inflagranti, tu někoho majzne a tu zakopává mrtvoly. Aby toho snad neměl málo, tak ještě musí řešit problémy své rozvětvené vyvedené rodiny, kde co jedinec, to vykuk a potíže na dohled. A do toho všeho jeho střelený taťka, dlouholetý to mukl a bývalý gangster buran/poskok, co neví co se zbytkem života v okouzlujícím podání Jona Voighta. Dokud/pokud je na scéně jeden z dua Ray/Mickey, tak tomu nelze co zásadnějšího vytknout; nechybí tomu napětí, zvraty, nápady, vývoj postav ani tempo. Problém (a to tak že zcela zásadní) je, že mají prostor tak přibližně ve dvou třetinách jedné každé epizody. Zbytek zabírají vztahové peripetie Rayových bratrů, první lásky dcerky či eskapády nezvedeného synátora a podobné zhůvěřilosti, které samozřejmě jdou pojmout i zajímavě a nosně, to zase ne že ne, ale představte si vatou vyplněné rodinné pasáže z pozdějších sezón Dextera či Homelandu (když už jsme na poli tvorby stanice Showtime). Udělalo se vám blivno? Tak tady je to to samé, jen o poznání horší, protože zdejší vztahové segmenty jsou podány tak, že by to neprošlo snad ani v pozdějších notně vyvanulých řadách Beverly Hills 90210. A co hůře, přešlapují na místě a to ne v rámci několika epizod či snad jedné série, ale klidně po několik sezón. Chtěl bych vidět tu hlavičku, která přišla s konceptem „budeme mít respekt vzbuzujícího drsoně, co se v jedné scéně ohání basebalkou a pak střih, budeme se věnovat dceři a jejím SMSkovacím flirtům a muchlování a to ne v jednom díle, ale po několik sezón, z toho budou diváci paf a nedočkavostí nebudou moci dospat, jestli u toho rappera uspěje či ne“. Ovšem není to jen o dcerce, její brácha, jejich matka i Rayovo příbuzenstvo jsou to samé v bleděmodrém. Čili platí, že cca dvě třetiny epizod/sérií/seriálu jsou na plný počet a ta zbylá třetina hluboko pod hranou snesitelného odzívatelného podprůměru. Přesto to jako divák s multitaskingujícím Rayem táhnu již několikátý rok, protože jakkoli mi výše uvedené pije krev, tak žánrová (zpočátku notně rozdrobená) linie za sledování chtě nechtě stojí a s postupujícím časem dokonce čím dál tím více. ()

Superpero

První série byl jen takový rozjezd. To hlavní žrádlo přijde, až v druhé sérii. Dekadentní atmosféra smetánky z L.A., kde spolu všichni šukaj, souděj se a zabíjej je tu vykreslena parádně. Například postava šíleného motivačního řečníka, co randí se stalkovanou sexy blonckou, by se svojí maniakálností neztratila ani v GTA 5. Liev Schreiber je správně drsnej, ale nejlepší je rozhodně John Voight. Hraje fakt skvěle a v lepší roli jsem ho vlastně asi nikdy neviděl. Má to bohužel jeden zápor a tím je naprosto debilní Rayova žena. Je to prostě fakt strašně hnusná, nesympatická kráva a vždycky když tam je, tak mě sere. Jinak ten díl s Connorovou narozeninovou oslavou se mi zatím líbil nejvíc. ()

dO_od

// Říkejte mi staromódní, ale já od svých hrdinů zkrátka čekám, že se alespoň při té kuřbě za jízdy budou usmívat. Well, Ray mi prostě není sympatický, jeho rodina mě nezajímá, jeho život nebaví a seriál o něm nudí. #sorrynotsorry 5/10 ()

Djoker

Na Raye Donovana jsem si nevzpomněl, jak je rok dlouhý. Navíc jsem ani neměl potřebu jet druhou sérii souběžně se zámořím, takže mě ihned napadlo, jestli jsem celý projekt trošku nepřechválil. Naštěstí opak je pravdou a druhá série strká tu první do kapsy. Rayovi se začíná bortit vybudovaná pozice a musí začít nekompromisně pálit mosty nejen s kolegy, ale i rodinnými příslušníky. Životní linky jeho bratrů dostaly více prostoru, jsou propracovanější a se silnější dopadem na diváka. Konečně to schytají i postavy, ke kterým už máme vybudovaný vztah a jejich odchody jsou tak emocionální pecky. Voight je stále famózní a nesmělé výkřiky o jeho životní roli nejsou rozhodně jen tak do větru. Díky množství vedlejších postav se Ray dostává do nekonečného kolotoče průserů, ale zároveň je vše krásně přehledné a na sebe logicky navazující. Pro mě byla jasným vrcholem rodinná oslava a hlavně její finále. Kdo má dar působit podobné rozkoly, tak u samotného závěru zažije nirvánu. 1. série: 85%, 2. série: 95%, 3. série: 90%, 4. série: 85%, 5. série: 80%, 6. - 7. série: 85%. ()

gudaulin

Ray Donovan není soukromé očko z klasických noirových filmů a nevlastní detektivní kancelář. Spolu se svými kolegy provozuje úklidovou firmu, která uklízí svinstvo, které zůstává po úspěšných celebritách a bohaté smetánce z Los Angeles. Pokud má možnost volby, rozhoduje se jít cestou práva, ale nedělá mu ani ten nejmenší problém použít široký rejstřík nelegálních aktivit včetně vydírání, zastrašování, manipulace a leckdy i brutálního násilí. Ve svém oboru patří k nejlepším, a tak se dostává do prostředí, které je drtivé většině smrtelníků nepřístupné. Seriál je skvěle obsazený, Liev Schreiber je ostřílený matador hollywoodských projektů a do role bezkrupulózního tvrďáka, který ale zároveň stíhá být citlivým otcem a bratrem, se hodí dokonale. Ani z hlediska scénáře se seriálu mnoho vytknout nedá, patří zaslouženě k tomu nejkvalitnějšímu, s čím televizní produkce momentálně disponuje. Prostředí smetánky filmových studií a hudebních a sportovních hvězd je pro diváka přitažlivé a navíc seriál se dokonale strefuje do dekadentních představ o jejich zhýralém životě. Zkažení floutci, hvězdičky ponořené svým rypákem do koksu a promiskuita, kam se podíváš. Pravda, v tomto prostředí se těžko hledá někdo, s kým je možné se bez zábran ztotožnit. Celkový dojem: 85 %. ()

3DD!3

Pilot: Upřímně mě to moc nenadchlo, rýsuje se z toho klasická vztahovka, ale nevidím tu nic čím by RAY vybočoval. Premisa nenabízí nic extra neviděného. Nejspíš tomu dám ještě šanci, za solidně vykreslené prostředí L.A. Uvidíme. ()

Spooner

Konečně! Konečně někdo dokázal charisma Liev Schreibera využít na sto procent a naservíroval mu charakter, na něhož musel čekat jak na smilování. Hlavní drsoň však naštěstí není jediným kladem tohoto výtečného seriálu, kde se pro velké rodinné krize, prostřelené hlavy a hutnou atmosféru nejde daleko. Jeden silný charakter střídá druhý a u závěrečných dílů, kdy už se všechno konečně pořádně posere, jsem si mlaskal blahem. Jen škoda místy pomalejšího tempa a pár hluchých pasáží. I přesto ale velká seriálová spokojenost a na druhou sérii se těším už teď. ()

Davies182

Hodnocení po dvou dílech: 3*. Já vám nějak nevím. Teda je mi díky jakýmusi zvláštnímu seriálovýmu smyslu jako jasný, že to asi ještě pude vejš, osobně se ale zatím v rozkouskovaném Donovanovi lehce ztrácím, a není to jenom kvůli na můj vkus až přehnaně barvitýmu scénáři... Baví mě to a Liev je super, ale prostě je to zatim zbytečně překombinovaný (existuje stoprocentně spokojený divák?). Další díly napoví, docela se těšim. 1. sezóna: Yep, Ray dokázal, že je přesně tím neobyčejným dramatickým seriálem, který Showtime potřebovalo jako sůl. Ono se tam zdánlivě celou dobu vůbec nic neděje, jenomže pak se začnou hromadit problémy, a poslední epizoda má ve své "tiché výřečnosti" takový drajv, až z toho od nemrkání bolí oči. Plná palba a velká natěšenost na druhou sérii. ()

Boogeyman

Tak nějak docela divnej seriál - někdy jsou příhody hrdinů a vůbec jejich (ne)návaznost na sebe přinejmenším mimózní. A manželku s děckama hlavního hrdiny bych prosil do příští řady vyškrtnout, tak otravnou a nesympatickou rodinu by jeden pohledal. Naopak Jon Voight jako Donovan senior si s neuvěřitelnou grácií střihl jednu z nejlepších a nejvděčnějších rolí svojí kariéry......Druhá série jasně lepší, seriál už se nehledá, našel se. ()

Indiana

Další seriálová pecka, taková trochu stylovější a drsnější verze Entourage. Liev Schreiber je opravdu borec a tu roli mu žeru i s navijákem, ale naštěstí neni jedinou hvězdou seriálu, neboť tu máme řadu dalších zajímavejch postav (například sympaticky perverzní Voight). Jediný menší mínus stejně jako v případě třeba Breaking Bad vidim v tý rodinný linii, protože ta jeho manželka je fakt mega nesympatická kráva a scény s ní mam občas tendenci proklikat, ale jinak paráda. ()

Aky

Jeden z těch standardně povedených amerických krimiseriálů s bezchybným scénářem a profesionální režií. Na zajímavosti mu dodává i nepříliš známé prostředí soukromé detektivní kanceláře. Už mechanizmy, podle kterých funguje stojí za poznání. Asi to není úplně na 5*, přece jen je to trochu sériovka - ale fakt povedená. ()

liskam

Tak si už nějakou dobu říkám,že budu muset změnit svůj systém hodnocení seriálů... Změnit ho (srovnávám s nynějším csfd systémem) ze standardu náhledu čistě na kvalitu spíše na systém oblíbenosti. Protože zrovna tohle je seriál který není zase až tak megakúl a není ani dokonale vyroben, ale každý den si na něj vzpomenu a jeden/dva díly si opravdu s chutí pustím. Pomalu ale jistě se tak nějak intimně sžívám se všemi postavami. Být to zasazené do nějakého více "pro mě reálného" prostředí, asi by se z tohoto seriálu stal jeden z mé topky. Za mě 90% ps: parádní, velice propracovaná dramaturgie a práce s vývojem postav! ()

InJo

Originálně a poutavě se vyvíjející drama výtečně kombinující kriminální a rodinná témata a motivy (pokřivené partnerské a rodinné vztahy, následky pedofílie, prohnilé zákulisí šoubyznysu atd.) a se zajímavými a velmi uvěřitelnými postavami (kromě málomluvného drsňáka Schreibera nejvíc nadchne dokonale obsazený Jon Voight v roli buranského ex-gangstera). Momentálně to vypadá na jeden z nejlepších seriálů z produkce Showtime. A možná i na jeden z nejlepších seriálů současnosti celkově... S01: 90 %; S02: 80 %; S03: (zatím) 80 % ()

Ratemus

Pro mě jeden z nejlepších seriálů, opravdu Lievova ikonická role, na kterou čekal tolik let. radost na to koukat, sledovat rodinné tragédie at už bratry, vychcaného otce nebo tu manželku s dětmi, prostě to baví. Ray je serii od serie lepší a lepší, scénář promakaný a vůbec to nenudí. Spokojenost ()

Morholt

Ray se živí jako chlapík, který vyřeší známým osobnostem všechny jejich problémy ať jde o mrtvou zkoksovanou šlapku v posteli nebo neuvážený sex s tranďákem, který si dotyčný či dotyčná natočil. Terry byl v mládí talentovaný boxer, ale při jednom zápase dostal až příliš naloženo a odnesl si z toho vedle šrámu na psychice i třes v pravé ruce. Bunchyho v dětství zneužíval kněz a důsledkem toho se z něj stal alkoholik a feťák, který se zmateně potácí životem. Mickey, otec těchto tří, právě vylezl po dvaceti letech z kriminálu. Je to dealer a lupič. Že tahle rodinka nemůže fungovat je nabíledni a nefunguje naprosto jedinečným a osobitým způsobem. Nebudu se rozepisovat o tom, co je na seriálu výborné a co je na něm špatné. Výborné je prostě všechno a špatně není nic. To platí pro scénář, režii, herce a všechno ostatní. Ray Donovan mi způsobil po delší době závislost a celou sérii jsem shlédl ve dvou dnech. Sem s druhou řadou! 100% ()

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted

09.01.2021

Ve věku 79 let zemřel britský režisér a producent Michael Apted. Rodák z hrabství Buckinghamshire započal svou kariéru v televizi, brzy se však proslavil sérií časosběrných dokumentárních filmů „Up“… (viac)