Herec Riggan Thomson sa v minulosti preslávil úlohou vtáčieho super hrdinu Birdmana, túži však potom, aby bol uznávaný ako skutočný umelec. K tomu mu má dopomôcť jeho divadelný debut na Broadwayi, kde sa chce predstaviť ako režisér a zároveň herec, oživiť tak svoju upadajúcu kariéru a ukázať, že je viac ako len Birdman. Situácia sa však skomplikuje, keď sa jeden z hercov náhle zraní a je potrebné za neho rýchlo zohnať náhradu... (RTVS)

xdutchx

Tři hvězdy za Lubezkého neskutečnou kameru. Ostatek je vcelku mainstream product. Přehršel vulgarismů též k ničemu dobrému neslouží. Ale za tu kamerovou jízdu to stálo, Hitchcock by jásal. :-) ()

GOREGASM

Filmařská lahůdka a to nejen díky Lubezkiho kameře a Iñárritově režiserskému umu. Alejandro ve svých předešlých filmech hrál na na noty extrémního dramatického prožitku (u mě vítězí 21 Grams). Birdman sice nevybočuje ze škatulky dramatu, ale zpracovává příběh zaprášeného komiksového hrdiny s velkým nadhledem a strhujícím způsobem vykresluje vyhořelost jak profesní, tak životní Keatonova Riggana Thomsona. Nepolevující spád snímku dodávají také fantastičtí herci, mezi nimiž si logicky nejvíce pozornosti ukousl Michael Keaton. Pastva pro oči, respektive pro všechny divákovy smysly, respektive midlife crisis at its best. 100% ()

John8

Zpracování výborné, efekt snímku bez střihu je... téměř bezchybný (průlet zábradlím mi stále vrtá hlavou) ale tím jaksi končí pozitiva. Utápění se ve vlastním šílenství zhrzeného umělce bylo lépe zpracované v Černé labuti, samotný příběh byl plochý a předvýdatelný. Jsem rád že jsem ho viděl, ale myslím že oskara měl dostat Whiplash ()

KNTRFKT

" ONA VYPADÁ, JAK KDYBY VYLÍZALA PRDEL HOUMLESÁKOVI. NO JO, FAKT TAK VYPADÁ." Jak by řekli Slováci: "No, čo že ti to silno jebe na gebulu?" Příběh o chlápkovi, jehož sláva je hudbou dávné minulosti stejně jako pomádová bujná kštice našeho hetero(homo)sexuála Johna Travolty. Birdman se snaží prorazit na Broadwayi, ale všechno je proti němu, debilní rozmazlení herci, feťácká dcera ve stylu Lindzy Louhen a i jeho hlava. Ale každej, kdo už si nejednou proběhl nahej fotbalový hřiště během zápusu mistrovství světa, se určitě umí vcítit do ptačí kůže. Když jsem to sledoval, honila se mi v hlavě pouze melodická fráze: "No, ty pičo." Famózní výkony herců, špičkově postavené dialogy, perfektní střih a kamera. Birdman je bezesporu zajímavej kousek! 95% ()

bulbasaur

wtf did I just watch? neviem , film bol nudny, v podstate o nicom inom ako o psychike hlavnej postavy a aktualnom diani okolo neho. Avsak natocene , zrezirovane a odohrate bravurne. minimum strihov cely zazitok umocnuje. Nadovsetko chapem preco to dostalo oskara aj ked sa s tym uplne stotoznit nedokazem. Chtiac nechtiac film musim odporucit nakolko kazdy si musi urobit zaver a hodnotenie sam. iste sa najdu verbalovia ktorym to nesadlo, no aj manici ktory sa na danej latke ukajaju... po megadlhom rozmyslani.... davam 4 ()

BeranSon

Místy působivá podívaná, která má ráz, dokáže diváka překvapit, vybudit a místy zase ovar... Od začátku je cítit opravdu silný oscarovský zápach a ten neslehne ani v posledním záběru. Troška suchosti, jak se patří, špetka manipulování a podbízivé herecké výkony dokáží udělat za své a taky že udělali. Takže příjemná podívaná, která nese několik opěrných scén, na které asi nezapomenu. Síla celku alespoň umě tkvěla v prostředí na jevišti, kde jsem se našel a vžil, zbytek nebyl tolik podstatný a zábavný. Snesitelná podívaná. - 7/10 - ()

skeptic

Sebauvedomelý film, s množstvom narážok na Hollywood(-ských hercov), ktorý sa mi ťažko hodnotí, lebo aj keď je to Hollywood je tak trochu "artovo šľahnutý a (pre mňa), až príliš veľa sa toho nachádza pod povrchom. Všetci zúčastnený herci hrali naozaj veľmi dobre, zvlášť výborný Michael Keaton a až zbytočne hovoriť, že je tam veľmi nápadná podobnosť s jeho postavou (3 Birdmani a 3 Batmani; podobne suchá herecká kariéra,... je to jasný zámer, tvorcovia to sa to snáď ani nesnažia zakrývať) - napríklad v tom spočíva sebauvedomelosť filmu. ____ Hudba, bubeník - predstavujú ďalšiu sebauvedomelosť filmu, snáď udávajú nejaký ten rytmus, tempo, namiesto (neviditeľného) strihu, ktorý naozaj pôsobí akoby vôbec nebol. ____ Postavy a konflikty sú často nevyužité, nedoriešené, len zbytočne načŕtnuté - samoúčelné chvíľkové atrakcie (kvázi lesbická vsuvka; zranený herec a podobne). Postupné vytrácanie sa Mikea (Edward Norton) z deja by sa možno dalo chápať, ako postupná dominancia/nástup ešte väčšieho hereckého cvoka teda Riggana (Michael Keaton). Jednoducho Riggan herecky vytlačuje Mikea na dvoch úrovniach. ____ Koniec filmu, kde sa snáď skutočne naznačuje nejaké splynutie fikcie a reality je v celku prekvapivý a zaujímavý, keďže doposiaľ bola realita a fikcia celkom jasne odlíšiteľná a oddelená (napr. scény v, ktorých Riggan zdanlivo lieta sú pravdepodobne len výplodom jeho fantázie, pretože neskôr po dopravení na miesto zisťujeme, že sa v skutočnosti zviezol taxíkom - taxikár sa sťažoval, že nezaplatil; scény kde to vyzerá že "silou mysle" pohybuje hmotnými predmetmi, môžme opäť pričitať jeho fantazií, respektíve jeho spomienkam na staré "birdmanovské" filmové časy so super schopnosťami, pretože v týchto "levitačných scénach je vždy sám, bez prítomnosti ostatných aktérov, samozrejme by sme mohli špekulovať, že chce tajiť svoje schopnosti pred ostatnými, ale to snáď nemá za potrebu, a to by už na film, ktorý odsudzuje "komixové" blockbustery bolo trochu veľa..). ____ Odporúčam prečítať si zaujimavú interpretáciu týkajúcu sa konca tohto filmu, od užívateľa "J*A*S*M". 85% ()

Kulda24

Moc dobře si vzpomínám na první slova, která vedle mě padala, když jsme seděli na gauči a dívali se na televizi. Proboha to je kravina, co to má být atd.. Ano může to být kravina, ale v tom případě to je ta nejlepší kravina, jakou jsem kdy viděl. Scénář je úchvatný a spolu s režií si za tento film odnesl domů Oscary Alejandro González Iñárritu. Sice pro mě není moc známý, ale určitě ho po tomto filmu budu řadit mezi oblíbené. Nejhezčí na tomto filmu je kamera. A kdo jiný by mohl natočit tak úchvatný film, než Emmanuel Lubezki. Opravdu mu tleskám, protože Birdman je film s nejhezčí kamerou a přechody mezi jednotlivými scénami. Birdman nemá skoro žádné kamerové střihy a proto vám nedá odpočinout. Jsem opravdu rád, že jsem se na něj koukal v televizi a mohl jsem si odpočinout o reklamách. Michael Keaton a ostatní aktéři hrají výtečně a všechno do sebe pěkně zapadá. Neberu nic jiného než 5 hvězd!! ()

Raziel_cz

Zajímavě natočená, skoro divadelní (heh) reflexe Keatonova hvězdného života, mileniálů, superhrdinských filmů, herců a kritiků a diváckých očekávání. Jenom utopená, jak zkonstatuje hlavní hrdina, v "depresivních filosofických kecech". Nenudil jsem se, ale ani jsem si z toho moc neodnesl. Největší přínos vidím v tom, že Birdman vykopnul Keatona zpátky do první ligy. ()

MickeyStuma

Bývalý herec vymyšleného superhrdiny se snaží oživit svou vybledlou kariéru tím, že píše a režíruje hru, ve které i hraje, a to na slavné Broadwayi. Velice temperamentní snímek o vnitřních démonech a sebeovládání přesahující až artové vody. Jedná se o příběh kdysi úspěšného herce, který se snaží dostat zase na výsluní, ale jak už to tak bývá, v životě je tolik překážek, že by se jeden dostal až do stavu zoufalství. Všude samý podvodník, nepřející kritikové, dokonce ani s vlastní dcerou to není jednoduché. Neustále tvrdí, že to, co dělá, dělá jenom proto, aby byla stále relevantní. Všichni herci, co tu mají co do činění, podávají velice působivé výkony. Nejzajímavějším skutkem je, že je celý film evokován do jednoho jediného záběru. Kamera tak neustále sleduje herce od jedné scény ke druhé, čímž neustále manévruje v místnostech a v úzkých chodbách a herci tak předříkávají nekonečný proud různých dialogů Vyniká tak ohromná fascinující působivost celého snímku jako takového. Ano, jedná se převážně o konverzační počin, kde však herci předvádějí to nejlepší ze svého hereckého umění. Mnozí diváci se však v ději mohou ztrácet a budou každou scénu považovat za chaotickou, ale to je způsobeno jen svojí imaginární, náročnou a vizuální působností, zabývající se egem, vášní, slabostí, nejistotou a vykoupením. Zkrátka a dobře, je to film spíše pro filmové fajnšmekry, kteří se nebojí u filmu přemýšlet. Byť Rigan kdysi hrál superhrdinu, sám v žádném případě nadpřirozený není a tak, když ve scéně např. skočí ze střechy a letí do divadla, vidíme, jak ho  za peníze veze nějaký člověk v autě. Rigan si vzal ve skutečnosti taxík. Kolika lidem se něco takového vybaví? A právě takto je posazený celý film. ()

Folky

Dokonale zrežírovaná tragikomedie. Nad významem filmu se dá přemýšlet dlouho, stejně jako vyjmenovat, co vše je na něm perfektní. Prostě úžasný zážitek. ()

Olík

Michael Keaton si podobnou roli určitě zasloužil. Vždyť je to Henry Hackett, Batman, Doug Kinney….je to Beetlejuice….a teď také Birdman. Artově satirické povstání z popela, aneb probuď v sobě zase netopýra. Iñárritu, Lubezki, originalita, hravost, smutek, osobnosti, psychologie, vtip…….škoda jen, že se Keaton nechal strčit do kapsy od Emmy Stone, Zacha Galifianakise a především od vynikajícího Nortona, protože tohle mělo být především o něm. ()

FanKalEl

Čakal som viac humoru, nieže by bol zlý ale bolo ho sakra malé množstvo. Herci to dali za jedna, Keaton sa fakt snažil, ten si zaslúži určite nejakú tu zlatú výslužku. Je to ten typ filmu kde si v ňom každý nájde niečo iné čo je vzácnosť ale žeby ma až nejak zasiahol alebo sa mi vryl do pamäti ? Bohužiaľ veru nie a napriek tomu že som sa bavil celý film som čakal trochu viac, nejaký silnejší zvrat, emóciu či wow efekt, takže je to o hviezdu dole u mňa ale veru silné 4* za tých hercov a scenár. (85%) ()

journeyman

Najednou mi to dojde, to propojení. Obraz a zvuk. Nejdřív je to snadný - Iñárritu nás plynule přesouvá prostorem. Místy, kde ovšem čas na sebe nenavazuje tak plynule jako prostor. Pohledem se vznášíme tím prostorem, z jednoho času do dalšího, tady zblízka nalítáme ke hře profilů, tady dejcháme Rigganovi na holý záda, tady se zasekáváme mezi dvěma divadelními zrcadly. A pak secvakne to propojení, taky si toho všimnete. Jazzová bicí souprava - osamocená, přitom šťavnatě a mazácky překlenující snad většinu birdmanových pasáží (s výjimkou tuším dvou momentů). Bubeník tam někde v reproduktoru se tak pro mě stal odrazem Rigganova charakteru. A stejně jako bubeník může najednou rozeznít několik bicích blan, může v sobě Riggan probudit vnitřního hrdinu v masce a s křidýlkama. Bicí souprava jako spojitost s bušením na dveře s pistolí v ruce. Možná si to spojuju úplně špatně, možná si to vykládám až moc pro sebe. Ale není na tom nakonec právě tohle to krásný? ()

Michael Keaton vs. třetí světová válka

Michael Keaton vs. třetí světová válka

10.03.2016

Poslední dva ročníky Oscarů měli jasného vítěze - Michaela Keatona. Hvězda Burtonových Batmanů sice neurvala žádnou sošku, objevila se ale v Birdmanovi i ve Spotlightu, tedy v obou vítězných filmech.… (viac)

César Awards - výsledky

César Awards - výsledky

27.02.2016

41. ročník vyhlášení Césarů, francouzských filmových cen, měl trio hlavních filmů, od kterých se očekávalo vítězství. S jedenácti nominacemi to byly filmy Trois souvenirs de ma jeunesse a Marguerite,… (viac)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz