Old Shatterhand

• Západné Nemecko Old Shatterhand (viac)

Náčelník Apačov Winnetou sa snaží s belochmi uzavrieť mier, ale kapitán Bradley tomu chce za každú cenu zabrániť. Využije tlupu banditov, ktorá napadne farmu i vojenskú kolónu a na miestach masakrov ponechá niekoľko zákerne zavraždených Apačov ako falošný dôkaz, že páchateľmi boli oni. Do ich rúk padne i Winnetouov adoptívny syn Tujunga, Old Shatterhand ho však zachráni... (RTVS)

Terva

Scénář : Ladislas Fodor a Robert A. Stemmle. Kamera : Siegfried Hold. Hudba : Riz Ortolani. CHYBA VE FILMU - V úvodní scéně, kdy se Vinnetou loučí s Old Shatterhandem je vidět, jak se v záběrech střídá zatažená a jasná obloha. Asi nejslabší snímek z této řady, ale já je mám rád všechny jako celek. ()

Agatha

Trochu jiný a opomíjený Vinnetou se skvělou ústřední hudbou Rize Ortolaniho. Právě nad absencí proslulé hudby Martina Böttchera se někteří pozastavují, ale mě se zamlouvala. Je sice znát, že film natáčela jiná společnost, ale laťka se hodně blíží nejlepší čtyřce. Je sice trochu rozvleklý, ale na druhou stranu se nebojí ukazát trochu krve a násilí. Dřív se mi tato "nemayovka" moc nelíbila, ale po dnešku jí přícházím na chuť. ()

Marek1991

Rozťahaná indiánka so zaujímavými momentmi, ako dymové bojové signály, útok na vojenskú pevnosť, kúpanie sa v jazere, neúspešný pokus o oslobodenie, pokusy o narafičenie útokov indiánov na belošské farmy a územia a víťazstvo spravodlivosti, kde zomrie veľa nevinných pre slabé vedenie. Hudba vynikajúca, trocha zbytočné vedľajšie postavy, mne sa celkom páčil film, ktorý konečne nesie meno aj druhej hlavnej postavy a to Old Shatterhanda. Konečne je aj veľmi akčný, dá sa to chváliť aj keď porovnávať ho napríklad s Pokladom na Striebornom jazere, či prvým Winnetouom sa veľmi nemôže. Mrzí ma však, že skoro všade zomrú tretie najhlavnejšie postavy v dieloch ako tu Tujunga, či inde Nscho-tschi, Intschu-tschuna, svadbou stratia indiáni a najmä Winnetou aj Ribannu, malý chlapec v tomto filme tiež zomrie, u záporných postáv to ľudí ani tak nebolí, skôr je to akési spravodlivé, keď to postihlo Santera, Forrestera, Rollinsa a iných. Na záver by som len dodal, že Plitvické jazerá vo veľa veciach tieto indiánky zachraňujú, lebo prostredie je vrátane stepi výborné. ()

liquido26

Old Shatterhand z roku 1964 nám představuje trochu jiného Vinnetoua, kterého neznají ani filmoví diváci, ani Karel May. Vinnetou se v tomto snímku celou dobu drží v pozadí po boku svých bojovníků, vystupuje jako pravý náčelník a nic moc zvláštního nepředvede, aby se pak na konci pomaloval válečnými barvami a vydal se na zteč proti vojenské pevnosti. Zkrátka změna, která ale rozhodně není na závadu. Trochu to Vinnetoua přibližuje realitě divokého západu. Místo Karin Dor zde roli okrasné květinky plní Daliah Lavi v roli Palomy, která je sice hodně krásná, ale zároveň hodně zbytečná. No a ještě by to chtělo zkrátit tak na 90 minut, aby to mělo větší spád, protože je to místy trochu nudný, ale jinak je to velice zajímavá mayovka. ()

corpsy

Skôr spiklenecký thriller, ako indiánske dobrodružstvo. Ale skvelá výprava a nerozlučná dvojica ( aj keď tu sú väčšinou rozlúčení ), prinášajú tú správnu starosvetskú atmosféru. ()

curunir

Old Shatterhanda som mal ako malý za zrejme najobľúbenejšiu mayovku a pritom som ho vtedy videl sotva dva krát. No i tak ma ohromil. Predovšetkým strhujúcou heroickou kompozíciou Riza Ortolaniho, snáď najlepším soundtrackom napísaním pre mayovky, kde sa hlavného motívu doteraz neviem nabažiť a samozrejme ohromujúcim záverom. A práve ten môže radiť ,,Olda Šetrného“ :-) na pozíciu skutočného ,,westernového“ veľkofilmu. Mínusy má film také ako aj ostatné diely série, čiže predovšetkým scenár robiaceho tu z náčelníka Apačov v Siuxskom oblečku často skutočného ... nebudem nadávať. Zbytočné mi tu prišlo tiež využitie hneď troch záporákov, pričom ani jeden nedostáva dostatok priestoru, čo aspoň pri kvalitách dvoch z nich zamrzí (úloha lotra sa tu ušla aj inokedy kladnému Gustavovi Rojovi). No a prečo sa vlastne film volá tak, ako sa volá? ()

Marsik

ČT1 HD - Po mnoha letech jsem měl opět možnost vidět tento díl, který jsem jako jediný z Mayovek měl na VHS :) Už tenkrát jsem věděl, že tento díl je slabší než 4 předchozí. Dnes jsem se o tom opět přesvědčil. Už jenom ta hudba. 70% ()

MartinezZ

Jediné smysluplné bylo asi jen ono spiknutí a spektakulární množství rudochů při srazu :) Jinak to ale už byl dost velký nesmysl, které tedy fakt vůbec nepomáhala dost mimózní hudba. ()

Davered

Ze všech filmových mayovek ta nejdražší, nejvýpravnější a nejdelší. A, subjektivně vzato, snad i nejlepší. Z Maye zůstala jen jména postav, což je ale svým způsobem snad i pozitivní. Výsledek má totiž spíš než k nějakému naivnímu dobrodružství blíž k temněji laděnému westernu. Je tu celá řada památných scén, za všechny především ta se střeleckým soubojem (vajíčko). Nutno vyzdvihnout také famózní vizuální stránku--je nutnost vidět to na co největším plátně. ()

Historik

Old Shatterhand je vážnější než ostatní mayovky svým provedením, vážněji k němu také přistoupil realizační štáb. Není to laciná rychlokvaška, jako bohužel jsou některé další mayovky. Máme co dělat s v rámci mayovek skutečně velkolepou podívanou. ()

JJ.Gibson

Sice základní díly Vinnetoua 1,2,3 a Poklad na stříbrném jezeře jsou nepochybně nejlepší, ale Old Shatterhand je poměrně taky slušný snímek. Je z té řady těch lepších pokusů o návázaní na výtečné první májovky. ()

gogos

Myslím si, ze po stribrnem jezere a zaklasdni trilogii je to asi nejlepsi vinetůovka :D. Zajimavy dej, pekne bojove sceny... myslim, ze je to asi , jak bych to nazval, nejvelkolepjejsi dil cele serie.... ()

kaylin

Krásná a naivní ukázka toho, jak je bílý muž zlý a jak jsou rudoši vázáni svými zákony. Vinnetou je zde celkem málo, hodně je zaměřeno na Old Shatterhanda, což evokuje i název, ale na konci to není ani jeden, kdo vítězí, ale nakonec je to lidská hloupost, která naštěstí nezajde až tak daleko. Trochu rozvláčné, ale jsou zde dobré postavy. ()

Makky

Odlišné producentské a tvorcovské zázemie je veľmi cítiť. Pridalo sa na vyspelosti snímku, sme svedkami vrážd, zákerností a krutosti. Zároveň však scenár akoby neexistoval, postavy sú prinajmenšom debilné a správajú sa absurdne. Vrcholom je súboj Winnetoua s Veľkým Medveďom, ktorý je doslova smiešny. Výprava a krásne exteriéry s výbornou hudbou zachraňujú pochabý výsledok. ()

Damiel

75 % - Je beze sporu, že českými televizemi dokola omílaná trilogie + Poklad se vryly jako pravé Vinnetouovky, a další méně známé filmy ze série jsou něco jako béčko. Osobně si ale myslím, že Old Shatterhand za úrovní zmíněné čtyřky příliš nezaostává. Akorát není tak zlidovělý. ()

Aiax

Tohle už je jen průměr, je jasné, proč Old Shatterhand nedosáhl slávy a úspěchu Reinlovy tetralogie. Narozdíl od ní nepřináší nic nového, jen dookola omílá obehraná témata lačných bělochů a provokace indiánů. Ani režie není tak nápaditá, hudba se s tou původní Böttcherovou nedá vůbec srovnávat, prostě takový mayovský průměr. ()