WikiLeaks: Informačná vojna

• Česko WikiLeaks (viac)

Mladý nemecký novinár Daniel Berg (Daniel Brühl) sa zoznámil na internete s vizionárom a bojovníkom za právo poznať informácie v ich čo najmenej skreslenej podobe, Julianom Assangeom (Benedict Cumberbatch). Prehovorí Berga, aby s ním spolupracoval na internetovej stránke WikiLeaks, ktorá bude mať za úlohu odhaľovať kauzy o zneužívaní moci zo strany vlád a mocných tohto sveta. Oficiálne médiá začínajú brať WikiLeaks ako sebe rovnú. Assange chce stále väčšie kauzy. A tak, keď sa mu do rúk dostane video z Iraku, kde sú zabití dvaja novinári americkými vojakmi, neváha ho zverejniť. Aj napriek odporu Berga začne uverejňovať veľké množstvo amerických diplomatických depeší, ktoré svojím obsahom nielenže destabilizujú medzinárodné vzťahy USA, ale tiež môžu dostať do ohrozenia života obrovské množstvo ľudí po celom svete. (TV Markíza)

Radiq

Tohle popisuje hlavně americké problémy, a proto mě stránka wikileaks.org nikdy nějak nezaujala. O to míň mě zaujal film o ní. Chtěl jsem se dozvědět nějaké informace o Assagneovi a komu vlastně stoupnul na kuří oko, ale stejně se mi to zdá nějak hollywoodsky zkreslené. Když k tomu přičtu nevýrazné herectví všech zúčastněných (přičemž Cumberbatch vypadá jak nějakej albín), stane se z toho nudná nuda jak cyp. Kdyby na konci aspoň trochu nevysvětlili, co je to čtvrtá velmoc (tisk, televize, masová média), nepochopil bych ani původní název The Fifth Estate (jakože internet a hekři). Dost smutnej propadák. ()

chelseaman22

Nudné a jalové. Cumbrbeč se nechal znásilnit pro roli o nevýznamném maniodepresivním ignorantovi, jež jen neustále křičí a křičí, jak že je geniální. 18% ()

Mirokukii

Vcelku slušné drama o tom, kterak hackerský "terorista" a podivín v jedné osobě provedl "útok" na USA, a odkryl tak její celosvětovou síť krys, přičemž epizoda o útěku jedné takové je v celém filmu to nejdojemnější (asi jako migranti paní kancléřky). Příběhu určitě neprospívá jednotný postoj jaký zaujal: USA jako obět- ale prosím Vás; představa pana Berga, jakožto nejkorektnějšího novináře současného světa. Co naopak prospívá je pan Cumberbatch. ()

Johnny.ARN

Znepokojivý, veľmi znepokojivý film o tom, aké dôležité sú informácie, teda pravdivé informácie. Pre všetkých, ktorý aspoň raz zapochybovali o dôveryhodnosti zdrojov. Brať to ako film, skáčete po celom svete, herecky perfektné ( Vikander v červených oných, hmmmm ), digitálne trochu nedotiahnuté. Ale skôr pri tomto filme ide o ten obsah, ktorý má. O zdelenie myšlienok, iného pohľadu. Samozrejme, určite to bolo upravované a veľa vecí možno ostalo zamlčaných, ale ako prvotný náhľad do problematiky bohato postačujúce. 4 z 5 ()

LiborGondek

Nebudu hodnotit jestli je příběh WikiLeaks přesným vyprávěním jak to mohlo být, budu ho hodnotit jako film, který jsem právě viděl. Bohužel, jako takový byl pro mne velkým zklamáním. Mohlo to být opravdu hodně zajímavé, místo toho neuvěřitelná nuda. Velká škoda... 55% ()

Ryuuhei

Příliš komplexní. Rozhodně ne tak pěkně podané, jako třeba film o Facebooku. Mnoho myšlenek, mnoho symbolismu, ale pro běžného člověka jen těžko pochopitelné. A když už by se chtěl soustředit na vztah mezi hlavními hrdiny, stejně bude tápat, co bylo spouštěčem pro co. Ani nebudu procentuelně hodnotit. Film mě nezaujal a ani moc nebavil. Rozhodně to není odpad, ale když už bych měl hledat to dobré, alespoň přiblížil široce známou kauzu. ()

marvan

Je ironií, že film, který obviňuje ústy hlavního hrdiny zakladatele WikiLeaks z manipulativního chování, je sám veskrze manipulativní. Teze, kterou nám představuje, je jak z brožurky populární psychologie pro zaostalé: Assange má za sebou těžké dětství a z toho plyne, že se chová asociálně a bezohledně. A aby to bylo divákům zcela jasné, zobrazuje naopak americkou státní správu jako partu beznadějných dobráků, kteří se přeci pouze snaží sloužit své zemi v tomhle beznadějně komplikovaném světě. V souvislosti s cynickým videem zachycujícím brutální likvidaci civilistů si dokonce ústy sympaťáka Stanleyho Tucci sami vystaví generální pardon: "Jsou to počítačoví podivíni, kteří se dívají na válku uchem jehly." Assange zjistil, jak hluboko vede králičí nora, zatímco tvůrci filmu jen bezradně přešlapují u ní. I proto vyznívá jejich film spíš jako diskreditace systému nepohodlné osoby na objednávku z vyšších míst. O nějakém objektivním zhodnocení Assange nemůže být ani řeč. ()

VanTom

Není trochu brzo na heroizaci/démonizaci WikiLeaks a jejich tvůrce, popřípadě rozumování nad jejich dopadem na novinařinu, svět a společnost? IMHO je, střídavě (ne)zajímavé nedávné konání jednoho umanutého egoistického typa sice nenudí díky umělé dramatizaci a modernímu hávu, ale svou objektivní výpovědní hodnotou se blíží nule jak pro odpůrce/obdivovatele, tak pro neznalé. ()

JohnSmith

První polovina filmu je pomalá a nepříliš zajímavá. Jakmile se ale začne řešit americký voják, který jim poskytl informace, tak to začíná mít obrovský spád. Jinak mám na tvůrce stránky wikileaks rozporuplné názory. Na jednu stranu s nimi souhlasím, jen ať svět ví, co firmy a banky dělaj za svinstva. Na druhou stranu, vypustit do světa tajné vojenské informace, je obrovská nezodpovědnost, která mohla vést až k rozpoutání války. Pokud jde o herce, tak jak Cumberbatch tak Bruhl byli opravdu dobří. ()

sedm.1

WikiLeaks představuje takovou rychlo exkurzi kolem dění, vzniku, průběhu a vlastně i konci této webové stránky, ovšem skutečně rád bych zdůraznil výraz rychlo, jelikož do těch dvou hodin tvůrci napěchovali tolik informací a postav, že se vlastně jedná jen o takový více než povrchový nástin veškerých událostí, spojených s existencí této stránky, takže na nějakou hloubější studii ať už jakéhokoliv momentu, natož pak postav může divák rovnou zapomenout, a zároveň je nutné podotknout, že i celé to zpracování mi přišlo až příliš ,,černobílé,, , čímž mám na mysli především až naivně rozdané charakterové karty ústřední dvojici hrdinů, z nichž jeden byl ryze kladná postava, a naopak ten druhý působil jako totální arcipadouch, ale že by tomu takto bylo i ve skutečnosti, tomu nemůže věřit snad nikdo. Nehledě na to, že si tento fakt zřejmě uvědomovali i samotní tvůrci, takže se v závěrečném epilogu pro jistotu pojistili, že to v podstatě ale ani takto vlastně vůbec nemuselo být a ať si vybere pravdu sám divák, což považuji jako upřímně za dost ubohý tah. Co se jinak třeba spádu týče, ten nelze filmu vytknout, nicméně zrovna v tomto žánru to není zrovna to nejpodstatnější, atmosféra pak působí také poměrně dobře, stejně tak i napětí, ale i zde musím zopakovat, že vzhledem k provedenému zpracování prostě i tyto disciplíny ve výsledku zcela ztrácí na síle a funkčnosti. Závěrem ještě mohu zmínit obsazení, čítající mnoho známých a výrazných jmen, ale ani v tomto ohledu nedošlo k nějaké přesvědčivější události, která by nějak zásadněji změnila celkově matný dojem z celého filmu. Mě zkrátka tato podívaná filmově, a především ani informačně vůbec nezaujala, ani mě nebavila, a myslím, že takto by prostě životopisné, respektive filmy natočené dle skutečných událostí, vypadat skutečně neměli. ()

ti88na

Neviem či bolo možné to natočiť aj horšie. Toto spracovanie témy pre nie príliš v danej problematike zbehlého diváka, akým som a ja, bolo veľmi nešťastné. Vôbec ma nedokázali vtiahnuť do deja a čo je horšie ani vzbudiť o danú tému záujem. A ako dráma to bolo nudné, tým pádom až nekonečne dlhé a miestami s fakt neznesiteľnou hudbou. Vlastne som počas celého filmu riešila dilemu, či sa mám vykašlať na čítanie titulkov a len si vychutnať Benedicta Cumberbatcha v preňho fakt nezvyčajnom looku, alebo to proste vypnúť. Nakoniec som to zo značným sebazaprením dopozerala a už po chvíli si neviem spomenúť na jedený zaujímavý moment. Julianovi Assangeovi film skutočne až na dva momenty príliš nelichotí, ale nemusí mať obavy. Film je tak zlý, že je vlastne neškodný, takže do sveta neurobí nieže malú, ale žiadnu dieru. A to čo on dokázal zo svojím serverom WikiLeaks určite nezatieni, skôr len urazí, pretože tento príbeh by si zaslúžil zaujímavejšie spracovanie. ()

Hanys_

Něco jako jako Social Network, ale o třídu horší. Pořádné obrátky to nabere až v závěrečné čtvrtině, kdy se zveřejnily fakta z Afghanistánu a začíná ten známý hon na Assange. Do té doby boužel chvilkama slabota. 5.5/10 ()

666Carnage

WikiLeaks asi zveřejnilo moc věcí a tak přišla revoluce kde se budoucnost cpe dopředu a vědět všechno je prý velká moc. Benedict Cumberbatch hrající zakladatele WikiLeaks podal dobrý výkon. Možná, že ten člověk to myslel i dobře ale nevim jestli všechno dát na net je úplně výhra ale tak co tohodle muže hnalo dopředu jeho ego a touho za tim říct všechno. Docela se divim, že ten člověk ještě žije potom všem co dal na net a co všechno tam může ještě dát. Daniel Brühl mi přestává být tak protivný. Film docela ušel dozvěděl jsme se něco novýho ale nijak zvlášť mě to teda nebavilo. 55% ()

Aslan

Náhľad na moderného informačného Prométea, ktorý sa postavil pomyselným bohom z Olympu, a musel za to zaplatiť vysokú cenu. Film pôsobí skôr ako pokus diskreditácie osoby Juliene Asanga, s postoja jeho bývalého priateľa a priateľov z USA. Nie je ústrednou myšlienkou poukázanie na pseudodemokratickú vládu USA a jej nedemokratických medzinárodných aktivít plných krvi. Hlavne že Asange je psychicky narušený, chronický klamár a sexuálny násilník ktorému sú ukradnuté životy amerických informátorov. Za to Americkej diplomatke sa pomaličky vykotúľa slza z oka keď zachráni svojho obľúbeného informátora v Líbyi. Vyrovnaný film vrelo odporúčam... ()

bloodcountes

Tenhle film měl očernit Juliana? No asi jenom u těch, kdo o tématu (a J.A.) neví zhola nic. (Ne, Juliane, myslím, že ses bál celkem zbytečně.) Pravda, nic se tu nedozvíte o ukradení databáze Danielem ani o zveřejnění hesla k neredigovaným souborům redaktorem Guardianu a podobně, ale to, jak je ve filmu Julian jako osobnost podaný, mě nadchlo. Ano, rozumím mu dokonale, chápu jeho dilemata i celou jeho osobnost, kterou je dneska tak moderní nazývat aspergerem. Já říkám díky za podobné "aspergery" jako je Julian. To je člověk, nádhernej šílenej vizionář, kterej měl koule se skoro sám postavit mocným tohoto světa. (Kdo z nás dokáže postavit se alespoň svému šéfovi? ;)) Film samozřejmě nemůže postihnout koukatelně všechno - to by byl dlouhý jako život sám - ale snažil se podat to v kostce, což myslím, že jako impuls k většímu zaostření na tématiku Wikileaks a whistleblowerů obecně klidně může stačit. Jako (pro mnoho lidí) první stopa, po které už se může pustit každý sám myslím, že úkol (který si podle Billa Condona předsevzal) splnil.. A jak říká Julian v závěru: "nikdo vám neřekne celou pravdu, jenom svoji verzi". (Ale chce vůbec dneska někdo znát pravdu- pravdy?) Courage is containgeous... ano, ale i zbabělost je nakažlivá Děj tohoto dokumentaroidního filmu by možná mohl být trochu přehlednější, jenomže zrovna tahle lehká roztěkanost a útržkovitost tak dobře vystihuje celou tu hektickou dobu i Julianův hektický život, takže to nelze brát jako nedostatek:) Efekty a prostředky navozující svět virtuálních informací nedosahoval ekvilibristiky vizuálu některých sci-fi filmů, ale ruku na srdce: nejsme my, fandové sci-fi - už trochu moc daleko a mimo realitu? ;) Popisné záběry jakési vnitřní či virtuální reality byly zajímavé, ačkoli by se dalo polemizovat, jestli se do takového filmu opravdu úplně hodily, záběry z Berlína mě potěšily, herecké výkony velmi dobré. O naprosté dokonalosti Benedicta Cumberbatche v této roli bych mohla napsat celou esej, omezím se jen na to, že on se Julianem stal - není to jenom ta tolik diskutovaná výslovnost, ale i gesta, pohyby, držení těla, grimasy - prostě celej Julian.)) Daniela Bruhla jsem viděla v Rush a svým geniálním Laudou mě totálně odrovnal, takže tady jsem už věděla, co v něm je. Alicia, kterou mám moc ráda, tady neměla tolik prostoru, co bych jí přála, ale potěšila, stejně tak jako David Thewlis či Peter Capaldi. Carter Burwell se taky snažil (kdo může za to, že Daniel poslouchá hudbu, kterou moc nemusím:)) nicméně se do filmu velmi hodila a hudbu u závěrečných titulků jsem si dokonce pustila dvakrát. Jednak že je hezká a taky proto, abych se z tý euforie, že jsem KONEČNĚ po půl roce usilovnýho čekání ten stále unikající film s bělovlasým a dlouhovlasým Benedictem viděla a že se mi ukrutně líbil, vydýchala a mohla usnout.)) ()

Disease

Z celkového vyznění filmu jsem trochu na rozpacích, do jaké míry je to propaganda a do jaké míry je Assange sebestředný zmrdeček, kterému šlo v podstatě spíš o sebeprezentaci než o "celosvětové dobro". Nicméně v některých momentech to jako thriller fungovalo skvěle. ()

Phorbo

On klidně námět může být dobrý. On asi i je dobrý, a možná je i skvělý, ale ve výsledku si pan Condon nedal tu práci, aby to vypadalo famózně. Velké plus tady jde Brühlovi, jelikož jsem ho nedávno viděl v Rush, kde si zahrál Laudu a teprve potom tady... jsou to pro něj úplně jiné role a zahrál je obě svým způsoběm bravurně. Cumberbatch už trošku pokulhává. Ve Star Treku byl skvělý, zápořačina mu sedí, jako Sherlock byl samozřejmě excelentní ale todle měl možná opravdu vzít Renner... Film je roztahaný, hodně jsem se ztrácel. Výjevy virtuálního wikileaks bylo pro mě dost matoucí a do příběhu mi vůbec nesedělo. Výsledek s divnou režií, kombinovaný s divnou kamerou a skvělými herci je pak jen průměr a ani o bod víc. ()