WikiLeaks: Válka, lži a video

Francúzsko, 2011, 44 min

Réžia:

Paul Moreira

Julian Assange

Sledujte vyšetřování kontroverzní webové stránky, která se stala předmětem největší diskuze desetiletí. Uvidíte exkluzivní rozhovory s Julianem Assangem. (Insomnia)

Jara.Cimrman.jr

"Investigativní novináři by se měli zajímat o to, jak se drogoví dealeři a zpravodajské služby chrání." Jsem velkým zastáncem práva na informace, takže WikiLekas jsou mi velmi blízcí. To, že svou činnost provádějí dobře, je jasně patrné z toho, kterak potrefené husy hýkají, když si nedokáží ohlídat informace, se kterými není třeba obtěžovat voliče. Já jim zkrátka fandím, ale tento dokument je jen povrchním seznámením s nejznámějšími kauzami a tak nějak mi v něm chybělo něco více o rozkolu Assange s Domscheit-Bergem. ()

Atheas

Určitě to má ten pán Assange těžké.V hlavě se vám objeví takový zmatek,jaký jste dosud neměli.Rozhodně je to zajimavé a moc panu Assangovi fandím.Jsem zvědavý jak dlouho se udrží naživu.Buď se stane zkorumpovaným nebo jej zabijí to je jasné,otázka je kdy a jak.Celý dokument je určitým způsobem manipulující,ale jakým způsobem.Protože možná toto je ten správný způsob jak otevírat lidem oči.V mém připadě se jen prohloubila nedůvěra k vládnoucím lidem. ()

Marek1991

Neviem ako vy, no ja som z toho cítil jasný postoj proti Wikileaks a práve tu to bola téma, kde akákoľvek jednostrannosť vadí. Ľudia platia dane, ich vlády potom vyrobia vojnu, páchajú tam zločiny a keď začne niekto o tom informovať verejnosť, ktorá na tie informácie má právo a podľa mňa aj všetky mená by mali byť verejné, lebo ak niekto pácha zločin, nie je na tom nič ospravedlniteľné, tak je kritizovaný a ako sme mohli počuť pošpiňovaný, označovaný za teroristu, konšpirátora, vyzývalo sa tu na jeho smrť zabitím, dolapenie a trest smrti, proste ešte si dovolil Pentagon naňho povedať, že má na rukách krv. Tak to mi stačilo, Pentagon a ľudia tam majú na rukách milióny až desiatky miliónov mŕtvych! Toto mi stačilo, všetky tie mainstreamové kecy, však tu obhajovali vraždy, vymyslenú vojnu a pritom zisťujeme z vojenskej komunikácie, že o žiadnu Al-kájdu tu nešlo, len o boj proti šítom podporovaných Iránom a to máme možnosť vidieť aj dnes v Sýrii, či inde, kde nachádzame zbrane v rukách teroristov, ktorí vraždia deti a prezident USA sa usmieva do kamier, dostal nobelovku a pritom má mnoho detí na svedomí. To, čo sa stalo Manningovi je neospravedlniteľné, ako ho ten "judáš" Adrian Lamo udal, pritom vedel, že ho za to môžu zabiť a on sa profiloval ako jeho kamarát. Nuž je ťažké pre približne 120 ľudí súperiť s miliónom a pól zamestnancov, ktorí si svoje zločiny ospravedlňujú všelijak možne a s verejnosťou, ktorá si ospravedlňuje svoju nečinnosť a to, že sa nechala oklamať. Viete nemyslím si, že je pravda to, čo tu povedali, že väčšina odsudzuje to, čo Manning vyniesol, ale ak je to pravda, už sme v totalite a Manningove nádeje, že nastanú zmeny a reformy sa asi nenaplnia. Nedivím sa, že to nedávno vraj oľutoval, čo ani nemusí byť pravda, ale pochopil by som to, lebo ľudia tie zločiny ešte obhajujú, je im fuk život cudzích ľudí a imperializmus ešte podporujú. Či je Assange samoľúbi, neviem, pripadalo mi, že najmä pri tej konferencii to nezmyselne vyhodnotili, možno spolupráca s mainstreamom nebola tá správna, nakoniec je vidieť ako dopadol, no ešte žije, mnohí hackeri nemali to šťastie s v tých "slobodných" a "demokratický" USA mnohých zabili a niektorých zrejme aj onálepkovali samovraždou. Tento dokument neprináša nič nové, skôr sa snaží zdôrazniť kritiku tejto organizácie. Najnovšie sa vraj v USA bojuje proti dokumentu o Pirate Bay, proste oni sa tam pravdy boja ako čert kríža. Wikileaks má moju plnú podporu, aj keď sa dnes ľudia správajú ako ovce a uveria všetkým klamstvám na tých, ktorí im chcú priniesť aspoň závan slobody, no vidieť, že svet sa točí iba okolo záujmov USA a Izraelu, vidieť to napríklad na prípade Snowden. Ešte na záver by som dodal, že Francúzi to dosť prehnali a odflákli, takže nabudúce by mali porozmýšľať skôr oni, čo vypustia. Ľudia, ak budete proti slobodnému prístupu k informáciám a budete podporovať nedemokratické, totalitárne postupy, špehovania, vraždy a iné praktiky, tak ste v "prdeli". Začnite už niečo robiť proti tomuto matrixu! () (menej) (viac)

fonzie666

Je správne čo vytvoril Julian Assange? Je možné akceptovať v celom rozsahu zverejnené dokumenty bez toho, aby sme videli celý príbeh odohrávajúci sa okolo každej správy?... Postavte vedľa seba dvoch ľudí a ukážte im jednú vec. Nakoniec, keď im dáte túto vec opísať tak zistíte, že každí z nich ju videl z iného uhla. O tom, čo Julian Assange urobil a čo neurobil správne si už musí urobiť záver každí sám.. ()

Johny303

Assange rozhodně nemá můj obdiv. Je sice svým způsobem statečné, vzepřít se jakékoliv vládě silného státu, protože tím neriskuje nic menšího, než svůj vlastní život, ale zrovna v tomhle případě svou fanatickou snahou uškodit Americe (ať už nalhává médiím či sám sobě jakékoliv jiné důvody) životy spíše ničí, než že by zlepšil svět. Je to pokrytec - na jednu stranu vítězoslavně zveřejní chybný zásah americké armády, který stojí život asi šest Afgánců a vzápětí pověsí na internet citlivá data americké armády z Iráku a Afghánistánu, aniž by zcenzuroval jména místních lidí, kteří Američanům ve válce pomáhají a tím pádem je všechny odsoudil k smrti. Ono vůbec něco takového zveřejňovat je svinstvo a to o jakékoliv zemi, hrdina může být jedině pro hippiesácký pablby, co nedomýšlí krvavé důsledky, ale jinak každý normální člověk, co umí zapojit mozek, ví, že ta data nebývají tajná pouze z toho důvodu, že jde o nějaké zločiny, ale také proto, že by mohly svým zveřejněním ohrozit řadu nevinných lidí. Hádám že dnes už moc těch proamerických pomocníků v Afghánistánu a Iráku nezbylo. A Ti pro mě třeba byli mnohem větší hrdinové, než celý Assange. Stejně tak pro mě není hrdinou ani Manning - americký voják, který zradil nejen armádu, které přísahal věrnost, ale zradil i svou zem. Svým způsobem z toho všeho cítím jistou podobnost s relativně nedávnou historií - podobnost mezi nepřiměřeným a přibarveným nátlakem proti válce v Afghánu a Iráku s dřívější antiválečnou propagandou během války ve Vietnamu. ()