Válka, kterou nevidíte

(neoficiálny názov)
  • Veľká Británia The War You Don't See
všetky plagáty

Další z řady mistrovských dokumentů novináře a režiséra Johna Pilgera volně navazuje na jeho předchozí snímek "The War on Democracy". Film se snaží velmi podrobně prozkoumat roli sdělovacích prostředků v utváření veřejného mínění a davového souhlasu ohledně válek a konfliktů vedených zejména vládami USA a Velké Británie za podpory spojenců - členů NATO. Podstatná část je věnována oficiální propagandě ohledně aktuálních válek v Iráku, Afghánistánu či Palestýně, ale ani na světových konfliktech či válce ve Vietnamu nezůstane nit suchá. Pilger zde zpovídá představitele nejmocnějších médií, armády či nezávislé novináře včetně například Juliana Assange (WikiLeaks). Závěr? Sdělovací prostředky kryjí a mnohdy i podporují ty nejhrůznější zločiny v historii lidstva. (oficiálny text distribútora)

kaposlav

Už sa ani nečudujem, že všade kde mi zmerajú tlak, tak mám vysoký, alebo zvýšený. Stačí si raz za čas pozrieť takýto dokument a isto sa to nezlepší. Chvíľu som tento dokument zámerne obchádzal, že si ho radšej nepozriem, ale pokušenie vyhralo. Pravda je taká, že až na pár vecí som sa nič nové nedozvedel. Ako informujú, alebo skôr manipulujú média už viem dosť dlho a že vrcholní predstavitelia USA a VB sú šialení vojnoví zločinci nie je pre mňa žiadna novinka. Vojna v Iraku, aj keď považovať jednostrannú agresiu za vojnu je smiešne, bola vyvolaná na falošnej zámienke, tak to všetko racionálne zmýšľajúci človek vie už dávno. Hlavné je, že všetci (Bush, Blair, Obama, ...) sú dobrí kresťania a chodia si hrkútať s pápežom, aby nie veď je to jedna banda aj z Izraelom. Nie nadarmo je kresťanská modla Kristus, ktorý bol žid. Nabudúce si radšej pozriem dokument o prírode a najlepšie o zvieratách žijúcich niekde v lese. ()

movieband

Místy může Pilger lehce zavádět osoby, s kterými vede rozhovor a to mi přišlo trochu blbé na celém konceptu dokumentu. Jinak se jedná o tvrdou dávku, ve které bych konspiraci těžko hledal. V Respektu, který byl vydán někdy minulý rok, jsem četl článek, který mám dojem nesl název "Putin s Troly". Člověk se dočetl o jeho propagandistické mašinérii, o manipulaci médií Ruskem, o schvalování informací Putinovou vládou, rozkrývání pravdy lidmi, kteří byli stíhání vládou, z toho minimálně po jednom (v článku byl zmíněn pouze jeden pokud se pamatuju) se slehla zem. Článek spolu s dalšími v tom čísle mě tak nějak motivoval k tomu, sondovat po internetu a narazil sem na Johna Pilgera a jeho "The War You Don't See". Relativně tvrdý a těžký dokument, plný pamětihodných dialogů a vět, které pronesl a´t už sám Pilger, nebo kdokoliv z jeho hostů, s kterými je formou rozhovoru prováděn celý dokument. Proklady dokumentu, kde jsou vsazené videonahrávky, ať už míst po bombardování, samotné bombardování, masakr z vrtulníku, který je vzpomínán během dokumentu a k závěru víc rozebrán. Alarmující, drsný, trochu ukecaný, ale za to potřebný. Dokument, který je škoda, že je upozaděn. Alespoň by některým konspirátorským breptům a proameričanům sklaplo. ()

classic

Z niekoľkých dokumentov, ktoré som v minulosti už videl, mám veľa informácii, ktoré prezentuje režisér a scenárista v jednej osobe, John Pilger, a tak som nebol až tak šokovaný, ako poniektorí, ktorí sa nikdy v živote s niečím takým nestretli. Kvôli amatérskemu komentáru, ktorý som počúval pri dokumente, nemôžem dať plné hodnotenie, lebo mi to vadilo, inak by som neváhal dať plných 5. hviezdičiek ! Veľká Británia a Spojené štáty americké, tak to je čert ako diabol ! Jednoducho, môžu si obidvaja - vzájomne gratulovať ! Len tak ďalej, agresori... ()

Marek1991

Jeden z otcov všetkých normálnych investigatívnych dokumentov, ktoré vám chcú ukázať, že je treba rozmýšľať a neveriť propagande. Samozrejme nič nie je dokonalé, ale v tomto sa nehralo na city, ukázala sa skutočnosť, že tí ktorí chcú pravdu odhaliť sú umlčovaní. Nejedná sa tu o žiadne konšpirácie, Assange to vo svojom rozhovore s Pilgerom jasne dokazuje. Samozrejme ak ste investigatívny musíte rátať s tým, že vás môžu obviniť z lavicového pohľadu, z populizmu, z jednostrannosti, z tendenčnosti, z napomáhania zlým skupinám, zo špionáže, z ohrozenia verejného záujmu alebo niekoho zdravia a života, či dokonca zo samotnej propagandy, paradox je, že tieto veci v sebe často obsahujú ľudia, ktorí vás z toho obvinia. Základ všetkého je pochybovať, to je správne, kritizovať je správne, ale bez dôkazov sa nič nedá. Tu boli jasne ukázané a bolo to k pocte a na pamiatku všetkých mŕtvych, ktorí sa snažili priniesť pravdu, nie tým ktorí sa snažili klamať. Napriek tomu si médiá hlavného prúdu vysielajú do vojnových oblastí svojich propagátorov, vedú sa vojny špionážne, tajné voči alternatívnym spravodajským médiám. Keby bolo viac takýchto dokumentov, ktoré by nešli so stádom tupých oviec, možno by bolo na svete lepšie, o niečo by teda určite bolo, aspoň by nebolo zbytočných vojen. Chamtivosť a zlé subjektívne záujmy spôsobujú ľudstvu škodu, paradoxne vyspelý Západ je hlavným zodpovedným za súčasnú hrozivú situáciu, ktorú často pomáha vytvárať. Môj odkaz je jasný, myslite a milujte! ()

Frajer42

Neřekl bych, že se jedná o válku kterou nevidíme, nýbrž spíše o válku, kterou vidět nechceme, protože o naši prdel zatím nejde. Naše prdel totiž stále sedí na té pevnější židličce, pod kterou nevybuchují granáty a není tedy důvod cokoli podnikat. Bojím se však toho, že si jednou budeme muset taky holt přesednout a poté už pravděpodobně nezbude nikdo, kdo by se za nás postavil. Víceméně se mohu pod tento dokument podepsat v plném rozsahu. Takhle z globálního pohledu si nemyslím, že by říkal něco šokujícího či nového, ale poodkrývá nejrůznější konkrétní detaily, nad kterými zůstává mnohdy rozum stát a mnohokrát jsem se neubránil takovému tomu WTF úsměvu. Líbilo se mi to. Práci Johna Pilgera oceňuji. S jeho názory souhlasím a zpracován je dokument také celkem chytlavě. ()

• Vojín Bradley Manning, který byl obviněn za neoprávněné nakládání s utajovanými informacemi a spolupráci s WikiLeaks a který údajně poskytl i několik video nahrávek zobrazených v tomto fimlu, byl v roce 2013 odsouzen k 35 letům vězení. (Expertt)