Le Mans '66

• Slovensko Ford vs. Ferrari (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Francúzsko, 2019, 152 min

V roku 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na obsolútnom vrchole, vyhral najťažší automobilový závod na svete 24 hodín Le Mans. Po najväčšom triumfe nezdolného Texasana ale príde zdrcujúca rana – lekári zistia, že má srdečnú vadu, ktorá mu nedovoľuje ďalej v závodení pokračovať. Shelby tak začne novú kariéru automobilového konštruktéra. Stane sa členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nielen špičkový jazdec oddaný svojej rodine, ale aj neznesiteľne arogantný muž, neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím automobilových šialencov si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodné auto. Ford sa totiž rozhodne pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že nakoniec odmietol dohodnutú fúziu svojej automobilky s Ford Motor Company. Autá stajne Ferrari víťazia na okruhu Le Mans nepretržite už od roku 1960. Shelby, Miles a ich tím sú odhodlaní s autom Ford GT40 túto víťaznú šnúru pretrhnúť. Proti nim stojí neporaziteľné Ferrari, fyzické zákony a ich osobní démoni. Navzdory prekážkam a obmedzeniam, ktoré im do cesty stavia aj samotný majiteľ Ford, vyvinú revolučné vozidlo, ktoré prevalcuje každého konkurenta. Ich úsilie si vyberá nemalú daň – týmto mužom však víťazstvo stojí za to. (CinemArt SK)

Lopezka1982

Moc hezky zpracované téma, již poněkolikáté tedy, ale já film viděla poprvé, tak jsem si mohla užít i napětí jak dopadne. Dobrá kamera, super herecké výkony, téma a celkové zpracování. Zase jsem se dozvěděla jeden zajímavý příběh, prostředí automobilových závodů mne baví. Určitě doporučuji. ()

David.Darco

Presne ten prípad, v ktorom mi vôbec nevadia HW klišé prvky ani predvídateľná, jednoduchá stavba deja. Užil som si každú minútu pôsobivého stvárnenia skutočnosti na 100% s priblblým úsmevom na tvári. Casting je perfektný, Bale a Damon sú perfektná dvojka. Určite by bolo čo vytknúť, či napadnúť, k tomu by však bolo potrebné vôbec chcieť. A ja naozaj nevidím dôvod. Odporúčam na čo najväčšom plátne :) P.S. Adept na nomináciu za strih, zvuk ? ()

octopuska

Pro mě zatím událost roku a možná ji letos, už ani nic nepřekoná. Film je dokonalý svým příběhem, který jednoznačně strhne. Od počátečního seznamování se spoustou technických informací, závodních okruzích, automobilkou Ford a Ferrari, až po hlavní hrdiny. Rozjíždí se to celkem pomalu, aby to pak vygradovalo do strhujícího finále. Marťan s Batmanem to pěkně rozjeli a jsou skvělá dvojka, kterou nelze jinak, než milovat. Batman je teda ještě o krok napřed. Milese si jednoznačně užil a dal do toho všechno. Vypadá sice, že strávil nucenou dovolenou v Somálsku, ale to vůbec nevadí. No a Josh Lucas si tady střihl pěknýho hajzla, který celou dobu pěkně zvedá tlakový ventily a pije člověku krev, jak hladovej upír. Ale to je právě to co ten příběh pěkně fajruje a dává tomu ty správný otáčky. Parádní kamera, luxusně nasnímané závody, hudba......Člověk má po skončení chuť skočit do té své plečky a pořádně ji prohnat nočním městem. Oskarové nominace, jsou zde samozřejmostí a Batman by si rozhodně zasloužil zlatého plešounka. ()

Triple H

Od prvého Fast and Furious tu nebol film, z ktorého by takto bola cítiť vášeň pre motorizmus (Rush bol o autách sekundárne). Nie je to originálne, je to formulaické, ale šlape to. Autíčkové scény v IMAX-e burácali (po filme som mal zaľahnuté v ušiach), Bale je výborný, Damon a ostatní mu zdatne sekundujú a najzaujímavejšie/najdramatickejšie momenty kupodivu naozaj napísal sám život. Závodenie natočené zručne, aj napínavo.. Proste to má grády, šmrnc a vôbec. Mangold ma prekvapil, dostal zo seba asi životný výkon. Človek by po pozretí hneď vyrazil na závodný okruh, dať svojej kraksni, ktorá inak slúži primárne na vozenie nákupov z Tesca, trošku do tela. Hollywoodu po Jokerovi tento rok zase ide karta. ()

UhLee

(9/10). 4. Zhlédnutý kandidát na Oscara 2020. Pro fanouška filmů podle skutečné události byl tento film naprostou lahůdkou. Herecké duo bylo excelentní.. Osobně se mi nejvíce líbil výkon Christiana. Ten chlap prostě nemá špatnou roli.. Jde vidět, že si je pečlivě vybírá a nepotřebuje si nic dokazovat. K filmu nemám naprosto žádné výhrady. 2,5 hodiny utečou jako voda a vy si celou dobu užíváte tento jedinečný a neopakovatelný filmový zážitek. ()

Cedr

Klasický kalkulovaně hořkosladký pohádkový velkofilm o zlých byznysmenech zlounsky hájící své nepohádkové byznysové zájmy, supernadaném temperamentním plebejci z opačného spektra a jeho moudřejším kamarádovi polo-plebejci/polo-byznysmenovi, který musí tyto dva nesourodé světy balancovat. Bylo to tady skutečně milionkrát. Pokud jste právě vylezli zpoza nějakého kamene a tyhle provařené, nýbrž divácky osvědčené, tuctovky dosud šťastně míjeli, tak vás Ford v Ferrari možná na zadnici posadí. ()

filmmovier

Dlouho jsem si myslel, že dám jen 4*. Ale pak příšla závěrečná hodina, která je naprosto fenomenální. Nadupaná, adrenalinová a fakt bere dech. Navíc Matt Damon je skvělej a Christian Bale fantastickej. Navíc to celou dobu má takovou tu pohodovou atmosféru, je to vtipný i napínavý, s fantastickými dialogy a naprosto perfektní režií, James Mangold opět potvrdil, že jde o jednoho z nejlepších režisérů. Pořád se tam něco děje, je strašná radost na to koukat (i na ty, kterým sportovní filmy většinou nic neříkají, zdravím se) a je to naprosto špičkově udělanej film. Je to výborné, je to dynamické, vtahující, prostě lahůdka. Prozatím můj nejoblíbenější letošní oscarový kandidát. A s velkým náskokem. Zase se mi chce řvát, že je to dokonalost. Ale zase to jenom napíšu. 98%. ()

chelseaman22

Před pár dny jsem si pro sichr pustil legendární Le Mans s McQueenem, který sic postrádal lyričnost, avšak z pohledu benzinového fanatika nabídl přesně to, čemu se novodobému Ford v Ferrari citelně nedoznává. Kdyby film netáhl pouze Christian Bale a současně nebylo ve filmu tolik patetických výjevů, tak by film byl definitivně lepší. Na stranu druhou se jedná definitivně o skvělý zážitek (především pokud dáte volume up). 85 % Celosvětový příjem k 25. 2. 2020: $225,221,051, což je 2,31 násobek rozpočtu ()

Motinski

Najlepší závodný film aký som zatiaľ videl. Dokonca v mojích očiach prekonal aj Howardových Rivalov, čo som netipoval ani vo sne. Bale predvádza opäť herecký koncert, a nebyť Damona ktorý mu zdatne sekunduje, tak je to jeho One Man show. Zábery priamo zo závodov sú neskutočné, natočené ako by ste tam naozaj boli, dynamické tempo je aj pri scénach mimo trať a koniec bol veľmi silný. ()

jedna_vrana

Phil Remington (potom, čo Carroll ukradne dvoje stopky z pitu Ferrari): „Pekné stopky!“ Carroll Shelby: „Chceš? Sú talianske". Aj keď nie ste fanúšikom formuly, dokonca ste žena a rozoznáte autá červené a strieborné, ak sa povie Ferrari, predsa sa vo vás nejaká iskrička zapáli! Tomuto filmu sa podarilo vtiahnuť diváka do deja, lebo je pútavý, emotívny, až vzrušujúci, občas vás rozosmeje, dialógy sú rýchle a výstižné. Pomáha tomu aj práca kamery, cítite sa ako na okruhu - pridávate plyn a brzdíte spolu s Kenom Milesom. A Ken Miles? Nielen na autodráhe nechal za sebou všetkých spolujazdcov, ale aj v hereckom stvárnení. Vysoko predstihol Carolla Shelbyho (Matt Damon), ktorý hral svoje, ale napätie, frustrácia, radosť, zanietenie a tiež láska k rodine – tu bol hviezdou Christian Bale. Pri inom filme som mu vyčítala, že sa príliš štylizuje a nie je uveriteľný. Tu ukázal pravý opak a aj vďaka tomu, čo predviedol v Le Mans ´66, som sa rozhodla udeliť filmu najvyššie hodnotenie. ()

viperDavid

Nemyslel jsem si, že nějaký film s touto tématikou překoná rivaly. A jak moc jsem potěšen. Úžas který v sobě mám se ani nedá popsat, takže jen hodnotím ()

Lachtaan

Herecká špica v kabátě kamerově naprosto precizně nasnímaného srdceryvného příběhu, který nesmí utéct všem nadšencům pro rychlá i pomalejší auta. Životopisný snímek, který nenudí jedinou sekvencí a je bez debat tím nejlepším, co jsem z letošní tvorby doposud zhlédl. Howardovi Rivalové dostali velmi silnou konkurenci v rámci závodních filmů. Zážitek, na který budete vzpomínat ještě u sledování filmu následujícího! [ČSFD projekce CineStar Černý Most 5.11.2019] ()

karlik4801

Ano, jak se většina lidí shodne, je Le Mans 66 příjemný příběh o dvou chlápcích milující jejich hobby. Možná ani ne hobby jako milující jejich život, což auta a závody. Sám jsem neznal pravdivou historii tohohle příběhu a očekával jsem soupeření postav Damona a Balea. Mýlil jsem se, místo toho jsem se díval na dva kamarády, se zvláštním poutem, kteří chtějí jednu a tu samou věc. Vyhrát 24 hodinový závod Le Mans. Tedy, je jen jeden z nich jelikož Shelby už asi nemůže. Dejme tomu, že Ken Miles byl učeň a zvíře a Shelby jeho trenér a šéf. Film má vážně příjemnou atmosféru, pořád se něco děje a proto ty dvě hodiny uběhnou jako voda a vy budete z kina odcházet s blaženým pocitem. Škoda toho konce, ten jediný filmu krade ten šmrnc, ale tak se událo ve skutečnosti a proto jen kvůli konci nejde film brát hůř než ve skutečnosti je. Matta Damona osobně moc nemusím, tady se mi ale líbil, postava mu sedla a on jí zvládl perfektně, jak už tomu být musí, Christian Bale v rámci herectví vyhrává na plné čáře, jeho postava je daleko zajímavější a on jí zvládl snad ještě lépe než mohl. Jinak jde na snímku vidět, že se na ničem nešetřilo a každý jeden člen štábu odvedl vynikající práci. ()

senor

Nevím no, Rivalové mi přišli zajímavější a jaksi pravdivější. Tady je spousta klišé, např. ti Italové rozhazující rukama a Fordovi manažeři jako největší darebáci ve filmu. Nemá to žádnou nosnou linku, vztah Shelby Miles je naprosto ok, čiší z něj přibarvenost jen pro potřebu filmu, hysterický záchvat Milesovy ženy v autě vůbec nesedí k jejímu chování v celém zbytku filmu. Ty auta jsou asi fajn i když tomu vůbec nerozumím, ale aby to byl 5. nejlepší film tady? Come on... ()

Mrkvič

V Rivalech byly hlavní devízou hudba, příběh a vztah mezi dvěma jezdci. V Le Mans je Christian Bale, nadprůměrné závodní scény a zbytek šikovné tvůrčí ručičky, které ničím neurazí. Bale je ale tak fantastický, že všechno průměrné strhává s sebou a z filmu se díky jeho grimasám a chování stává něco víc. Ústupky skutečnosti bych zase odpustil, protože i tak jsou (například proti Rivalům) slabým podkladem tak velkého filmu. ()

Qitek

Hodnotit film za svou rozežranou chuť, je to za silný čtyř. Hodnotit jako kdysi, kdy jsem nebyl tak rozmlsaný a rádoby náročný divák, má film tak za šest ze tří. Naprosto čistá, příjemná, divácká vstřícná až s hodinářskou precizností příjemná pecka u které jsem nejednou přestal dýchat. ()

BROKEN_

FILM, KTERÝ SI UKRADL MÉ SRDCE! Le Mans "66" je nejlíp hodnocený film na Čsfd za rok 2019, a po zhlédnutí filmu, se vůbec nedivím. Film bych radši neporovnával s filmem Rivalové od Rona Howarda, to je něco jiného. Le Mans "66" pojednává příběh dvou můžu, a dvou automobilových značek. Carroll Shelby je v podání Matta Damona výborný. Christian Bale zase kvůli roli zhubnul, a jeho postavu Kena Millese jsem si užil, Bale je zkrátka prvotřídní herec, na kterého se můžete s klidem spolehnout, že podá kvalitní výkon. Vedlejší postavy jsou taktéž zahrány bezchybně, a ano, najde se tady postava, u které vám budou ujíždět nervy, ale myslím, že je to takhle dobře, o to více přejete hlavním postavám, aby to dokázali. A o čem je Le Mans? Závod na 24 hodin, kde jedete pořád tu samou dráhu dokola, a během závodu se samozřejmě jezdci mění, aby si odpočinuly, a potom opět závodily na plno. No, a stáj, která pořád vyhrává je Ferrari, a tak se značka Ford rozhodne je porazit. Najmou si Shelbyho, který pak najme jezdce Millese, aby závodil. Je to film pro chlapy, kteří mají rádi auta a vše kolem. Režie Jamese Mangolda je precizní, a po filmu Logan, který byl jeden z nejlepších filmů roku, natočil opět vynikající dílo, které patří mezi to nejlepší v roce. A musím se přiznat, v závěrečném závodě, jsem prožíval celý závod, a držel palce hlavním hrdinům, aby to dokázali. A jelikož jsem nevěděl, jak to ve skutečnosti bylo, o to více jsem si to užil, a byl jsem překvapený. Zkrátka Le Mans "66" je film, který vás pobaví a dojme. OBŘÍ PALEC NAHORU, TOHLE SE POVEDLO! DOPORUČUJI! ()

Johnny.ARN

Čakal som, v ktorej časti filmu začnú zachraňovať Damona a kedy Bale stisne nejaký gombík a odpáli z auta pár rakiet. Nestalo sa, našťastie. Dve hlavné roviny, príprava na závod a závod. Príprava je ale miestami veľmi podrobná a niektoré veci prechádza len povrchne. A trošku je to umelo natiahnuté. Závod je ale jedna veľká, adrenalínová jazda. Bez prestávky, s miestami, pri ktorých sa divák strhne a dvíha ho zo sedadiel. Film o technike nominovaný v technických kategóriach je trochu klišé, ale zaslúžene. Narozdiel od iných. Ja som si to užil a trochu ľutujem, že som to nedal v kine. Silné 4 z 5 ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (viac)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (viac)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (viac)