Le Mans '66

• Slovensko Ford vs. Ferrari (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Francúzsko, 2019, 152 min

V roku 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na obsolútnom vrchole, vyhral najťažší automobilový závod na svete 24 hodín Le Mans. Po najväčšom triumfe nezdolného Texasana ale príde zdrcujúca rana – lekári zistia, že má srdečnú vadu, ktorá mu nedovoľuje ďalej v závodení pokračovať. Shelby tak začne novú kariéru automobilového konštruktéra. Stane sa členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nielen špičkový jazdec oddaný svojej rodine, ale aj neznesiteľne arogantný muž, neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím automobilových šialencov si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodné auto. Ford sa totiž rozhodne pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že nakoniec odmietol dohodnutú fúziu svojej automobilky s Ford Motor Company. Autá stajne Ferrari víťazia na okruhu Le Mans nepretržite už od roku 1960. Shelby, Miles a ich tím sú odhodlaní s autom Ford GT40 túto víťaznú šnúru pretrhnúť. Proti nim stojí neporaziteľné Ferrari, fyzické zákony a ich osobní démoni. Navzdory prekážkam a obmedzeniam, ktoré im do cesty stavia aj samotný majiteľ Ford, vyvinú revolučné vozidlo, ktoré prevalcuje každého konkurenta. Ich úsilie si vyberá nemalú daň – týmto mužom však víťazstvo stojí za to. (CinemArt SK)

Sfinkter

Dobře natočené, ale bůhvíjaký zážitek mi snímek nepřinesl. Jsou lepší filmy z podobné tématiky a stejně tak Damon i Bale mají lepší role. Za mě lehce přeceňované dílo. ()

Ryuuhei

Zase půjdu proti proudu. Film jako takový mě zvlášť nezaujal. Ano, životopisňáky mám rád, ale pojaté trochu víc osobně. Co z tohoto vyplývá za takovou nejsilnější pointu, že někdy člověk musí ustoupit z vlastního ega a přijmout pokoru, ačkoliv to znamená třeba prohrát závod. Víc nevím, co bych k tomu řekl. Chyběl mi tam element, který by mě doslova pohltil, strhl, vtáhl do děje a nepustil. Od charakterů jsem čekal o dost víc, mají své opodstatnění, ale není to prostě takové to prožívání příběhu skrz silnou osobnost, do níž by bylo snadné se vžít, ať už by oplývala jakoukoliv povahou. Vesměs fajn podívaná, kde 3 hodiny nebyly nějak zvlášť úmorné, ale na druhé zhlédnutí to rozhodně nevidím. 3* jen orientačně, netroufnu si seriózně hodnotit. Zkrátka opět nechápu, v čem je těch zdejších 90 %. ()

_DAVE_

Sledovat vnitřní mocenské boje v megakorporátu Ford Motor bylo o něco málo méně zábavné než ryze lidský příběh Laudy. ()

terunka003

Automobilové, závodní, skutečné, legendární, svižné. Jako zástupkyně ženského pohlaví, která má řidičský průkaz jen na to, aby zabíral místo v peněžence, jsem na film nahlížela poněkud neoptimisticky. Děj je ale jednoduchý, svižný a Christian Bale byl naprosto famózní. Záběry aut a jízdy samozřejmě dobré. Natočeno lehce a pochopitelně. ..7000 otáček.. ()

Yoshimitsu

LE MANS '66 je neskutečná automobilová bomba, kterou jsem hltal z plátna jako kvalitně propečený steak. Bale si roli zase neskutečně užil a ukázal, že je to stále pan herec. Damon trochu zaostával, ale po čase si mě také získal a byl bezvadnej. Jak film skončil a jely tam už jenom titulky vůbec se mi nechtělo ze sálu pryč a dal bych si to klidně ještě znova. Další kino projekce je povinnost. Doporučuji a dávám 100%. ()

koxin

Méně blockbusterový brácha Rush. Perfektním výkonům celého obsazení by prospělo snad jen víc prostoru - ten dostává především Bale (fantastický), jehož postava je jako jediná pořádně prokreslená. Přitom trochu víc by si zasloužil i Damon, jehož Shelby postrádal vlastní vývoj v průběhu filmu a prohloubení charakteru (třeba za doprovodu nahlédnutí do jeho života mimo závody, který jsme dostali jen na začátku). Ještě víc je však škoda nevyužití Bernthala, který je sice skvělý, ale jeho postava se dočkala jen potutelných úsměvů v pozadí jejích kolegů z Fordu (s nimi by přitom mohli víc nakousnout menší dějovou linku). Oceňuju zvolení komornějšího soundtracku (moc povedený). Na závěr může zaskočit rozhodnutí nevyždímat z diváka emoce, o to více když zjistíte, že ***Spoiler alert*** příčina úmrtí Milese byla ve skutečnosti docela odlišná a ošklivější - nevšímaje si oné odlišnosti od reality se však jedná o moc pěkně zpracovaný a citlivý konec. 90% ()

Phietros

Shelby vyhraje Le Mans a kvůli zdravotnímu stavu přestane závodit a stará se jako konstruktér o firmu. V partnerském týmu je nadaný Kenn Milese, kterého chce přetáhnout k sobě a spolupracovat. On je ale hrozně paličatý a arogantní! Velikán ve světě se spousty peněz Ford, nabídne vítěznému Ferrari, kterému dochází finance odkoupení, ale Enzo Ferrari odmítne. Ford se obrací na Shelbyho, aby jim postal vítězné auto za 90 dní! Ten k sobě přetáhne Milese a dostanou Ford GT40 který musí vyhrát závod v Le Mans! Po pár překážkách a nařízení kravaťáků se Miles postaví na start v Daytoně, který vyhraje. Díky sázce Shelbyho a Forda po ukázce šílené jízdy jak jede GT40 ho vítěztví z Dyoty posouvá na hlavní závod Le Mans, kde jde o všechno! Bohužel i tam půjde opět ze strany vyšších řad o to, aby Miles nebyl první. Ferrari mají technický problém, další nehodu a nikdo nevěřil, že Miles všem nadělí jedno kolo! Musí však zpomalit, aby dojeli Fordy pro bulvár souběžně a proťali šachovnici spolu... To se sice stane, ale díky času McLarenu to Milese odsune z prvního místa! 90% ()

geklon

Všechnu tu funguje. Nevnímám tento snímek jako zábavu, ale věnec na krk přátelství a práci Shelbyho a Milese. Damon s Balem naprosto definitivní. především závěr filmu mě přesvědčil na plnou palbu. Vkusný, přesto v duchu celého příběhu a stylu. ()

noriaki

Nebudu lhát, mnohem víc jsem si užil pasáže kde se mluví a krajina nikam neubíhá. Navzdory pohlcujícím závodům je totiž Le Mans '66 především s citem vystavěné a poctivě odžité drama, protože James Mangold se opřel o silné postavy a našel si čas na pečlivý rozvoj charakterů. Možná proto ve mě nejsilnější dojem nezanechali tvrdohlavý Matt Damon a tradičně chameleónský Christian Bale, ale Caitriona Balfe v roli jeho ženy a Josh Lucas v roli lidského hovada. Nebudu lhát ani podruhé, během stěžejního závodu jsem fandil, jako kdyby se všechno odehrávalo v živém přenosu. ()

ZeroCZ1233

O tom, že půjdu na předpremiéru tohoto snímku, jsem se dozvěděl den před samotnou projekcí, kdy můj drahý kolega Heisenberg neměl nikoho, kdo by s ním zašel. Prvně jsem se cukal, autíčka nikdy nepatřila do středu mých zájmů a umím u nich ocenit pouze vzhled a i to je hodně sporadické. Ale nakonec jsem si řekl, proč sakra ne, kino je vášeň a když je možnost, tak jdu. Tak jsem tedy šel a se srdcem čistým jak filmařské úmysly tvůrců této pecku mohu konstatovat, že jsem v žádném případě neprohloupil. Jeden z mnoha kladů je ten nejvíce viditelný a to řemeslná práce. Nádherná kamera s krásnými barvičkami, jež krásně ladí do atmosféry 60. let je jeden prvek, ale ten precizní zvuk, to je ta pravá nádhera. Člověk ve filmu o autech musí mimo jiné slyšet i ten burácivý zvuk motorů, jenž mimo jiné prezentuje jeho výkon, autoři to věděli a jeho prezentaci zvládli na výbornou z nejvýbornějších. Dále musím kladně ocenit tempo. Snímek samotný má téměř dvě a půl hodiny a tam, kde se to obvykle vleče a člověk začíná být nevrlý, se tady jede stálou rychlostí s výjimkami, kdy dojde ke zrychlení a diváka to ještě více přišpendlí do sedečky až ji nechce po konci filmu opustit. Příběh samotný a jeho vyprávění také musím ocenit kladně. Nevím, co bylo vymyšleno a co ne, ale řekl bych, že základní témata, tedy samotné závodění, auta a souboj mezi velmocemi, předvedl velmi dobře. Do toho počítám i samotnou kritiku obou hlavních válčících stran a ukázku toho, jak korporátnost kravaťáků a jejich touha po výdělku a renomé jde v rozporu s myšlenkou jejich vlastních firem. Herecky se samozřejmě vytáhl Christian Bale, jenž svému charakteru sedl s lícovanou přesností a to samé, jen o pár stupňů méně, platí o Mattu Damonovi a jejich společná bromance byla jedna z nejlépe fungujících, co jsem kdy viděl, hlavně proto, že krásně definovala, co to bromance vůbec je. Mimo hlavní hvězdy musím pochválit i zbytek castu, všichni si vedli dobře, z tohoto talentovaného davu samozřejmě vyčuhuje Jon Bernthal, a Tracy Letts za jeho Henryho Forda II. Pro mě velké překvapení, jehož kvality jsem čekal tak na půl. 8,5/10. ()

VasaX

Moc jsem si užil Rivaly, takže jsem vítal další film o automobilovém závodění, který má charaktery v popředí a hodně na nich staví. A ač je to ve výsledku každý trochu jiný film (Le Mans je takový pohádkovější a "hollywoodštější"), zklamán rozhodně nejsem. Damon i Bale jsou super, je to skvěle natočené, skvěle zrežírované a je to prostě plná nádrž zábavy. Pro fanoušky čehokoli z daného mixu (Ford, hlavní herci, auta, závodění, sportovní akční filmy) je tohle téměř sázka na jistotu. Tohle byly dvě a půl hodiny plné napětí, které jsem si opravdu užil a pocitově to Ken Miles prosvištěl tak za poloviční dobu. Což je vždy pozitivní znamení, ač to občas znamená, že je člověk smutný, že už to končí. Zde je to ale tak dobře vyvážené a příběh tak budovaný, že jsem ten pocit neměl. Dostal jsem hodně a užil si to "do sytosti. Prostě filmová paráda. ()

hroubek

Nikdy jsem nebyl velký fanda do aut, motorek nebo formulí, ale kdykoliv se objeví nějaký kvalitní film na toto téma, tak se na něj těším. Le Mans '66 tohle splňuje do nejmenšího detailu. James Mangold umí životopisné filmy(Walk the Line), umí i drsné filmy(Logan), a taky umí chlapské filmy, které jsou přesně oldschoolové(3:10 Vlak do Yumy). Mangold je velmi šikovný režisér, který umí pracovat s postavy, s příběhem, a taky má špičkové řemeslo. Le Mans '66 vypadá a hlavně taky zní fantasticky. Zvuk řvoucích motorů, skřípění gum, brzd a sešlapování pedálů, či řazení. Je to radost poslouchat, protože to dotváří atmosféru filmu. Dost hodně pomáhá i dobře zvolená hudba, od klasického soundtracku po písničky, jenž jsou jednoduše stylové. Mangold si technickou stránku filmu pohlídal na jedničku. A i na jedničku si pohlídal skvělé herecké obsazení. Matt Damon má skvělou roli a zahrál jí parádně, a byla radost na něho koukat. Christian Bale znovu dokazuje, proč je hereckým chameleonem. Jeho výkon se mi hodně moc líbil, a to ať už jde o dialogy s přízvukem, grimasy v obličeji, nebo jeho buldočí zarputilost. Jon Bernthal je dost dobrý a příjemně překvapil svou civilností. Caitriona Balfe je pro mě neznámá herečka, přesto si mě zde několikrát získala, a její scéna v autě patří k jednomu z nejlepších momentů filmu. Tracy Letts je výborně obsazený a pokaždé, když je na scéně, tak si krade prostor pro sebe. Josh Lucas dostal velmi vděčnou roli a zahrál jí přesně. Mangold z herců vymačkává maximum, a na výsledném filmu je to vidět, protože film nikdy nezpomalí a nemá hluché místo. Film se mě hodně moc líbil, má spoustu výborných momentu, a to ať už jde o sestavování auta, testy, samotné závody a nebo výbornou závěrečnou půlhodinku. Trochu mě trvalo, než jsem se dostal do příběhu, jelikož zde bylo ze začátku dost jmen, a samotný konec bych střihnul v trochu v jiném momentě. I tak, tohle jsou drobné výtky. Le Mans '66 je parádní zážitek, který je potřeba vidět v kině, kde si naplno vychutnáte celou technickou stránku filmu. ()

BROKEN_

FILM, KTERÝ SI UKRADL MÉ SRDCE! Le Mans "66" je nejlíp hodnocený film na Čsfd za rok 2019, a po zhlédnutí filmu, se vůbec nedivím. Film bych radši neporovnával s filmem Rivalové od Rona Howarda, to je něco jiného. Le Mans "66" pojednává příběh dvou můžu, a dvou automobilových značek. Carroll Shelby je v podání Matta Damona výborný. Christian Bale zase kvůli roli zhubnul, a jeho postavu Kena Millese jsem si užil, Bale je zkrátka prvotřídní herec, na kterého se můžete s klidem spolehnout, že podá kvalitní výkon. Vedlejší postavy jsou taktéž zahrány bezchybně, a ano, najde se tady postava, u které vám budou ujíždět nervy, ale myslím, že je to takhle dobře, o to více přejete hlavním postavám, aby to dokázali. A o čem je Le Mans? Závod na 24 hodin, kde jedete pořád tu samou dráhu dokola, a během závodu se samozřejmě jezdci mění, aby si odpočinuly, a potom opět závodily na plno. No, a stáj, která pořád vyhrává je Ferrari, a tak se značka Ford rozhodne je porazit. Najmou si Shelbyho, který pak najme jezdce Millese, aby závodil. Je to film pro chlapy, kteří mají rádi auta a vše kolem. Režie Jamese Mangolda je precizní, a po filmu Logan, který byl jeden z nejlepších filmů roku, natočil opět vynikající dílo, které patří mezi to nejlepší v roce. A musím se přiznat, v závěrečném závodě, jsem prožíval celý závod, a držel palce hlavním hrdinům, aby to dokázali. A jelikož jsem nevěděl, jak to ve skutečnosti bylo, o to více jsem si to užil, a byl jsem překvapený. Zkrátka Le Mans "66" je film, který vás pobaví a dojme. OBŘÍ PALEC NAHORU, TOHLE SE POVEDLO! DOPORUČUJI! ()

Eleanor05

Umělohmotná hollywoodská limonáda o tom, jak se Ford snažil dostat svoje auto, a Carrol Shelby zase kamaráda, na závody. Scénář tady psali tři lidé, a přesto nedosahuje ani desetiny kvality scénáře tématem podobného, ale nesrovnatelně lepšího snímku Rivalové, na jehož napsání stačil jeden jediný člověk. Talent se zkrátka počtem lidí nahradit nedá. Hudba je nevýrazná, děj je, až na poslední tři čtvrtě hodinu, zoufale nudný, pokud se tedy nezaměřujete na fungování managementu a vedení ve velkých automobilkách. Manželka hlavního hrdiny je naprosto neuvěřitelná postava, žijící jen pro manžela, bez výhrad sdílející jeho zájmy, nemaje vlastní. Nemůže chybět ani "korporátní záporák bez příčiny" s trapným účesem, tak absurdní, až hraničí s karikaturou. Ano, Christian Bale je tu standardně dobrý (ale ne skvělý) a Matt Damon mírně překvapil. Jinak nerozumím tomu, co je na tomto snímku pro ostatní uživatele tak výjimečné, zvláště ve srovnání s výše zmíněným filmem Rivalové, oproti němuž je Ford v Ferrari doslova v každém ohledu o obrovský kus horší. A to píšu jako člověk, který se většinu svého života vozí v autech značky Ford. 2*. ()

Timak

Nejsem fanoušek Mangolda, rozhodně se mi nelíbil Wolverine a Logan také ne, Walk the Line je čestná výjimka (ale tam za to stejně může Phoenix), a jsem velkým fanouškem Rivalů. Jo a Balea vyloženě nemusím a Damon mi je už hodně dlouhou nesympatický. Takže moje nechuť k tomuto filmu byla, řekl bych, obrovská. A přesvědčil mě jenom můj kámoš, který má rád Logana a Rivalové ho neoslovili a Bale je u něj borec atd. Asi tušíte kam tím mířím. Ale v jednom mu musím dát za pravdu - tohle se mi opravdu líbilo, a i když si pořád myslím, že Mangold je prostě packal, který měl jen velký štěstí a Bale s Damonem pořád nejsou sympaťáci, Rivalové jsou pořád pecka, na kterou se kdykoliv rád podívám znovu a tohle určitě nepovažuji za film roku, tak se mi to líbilo hodně a nakonec jsem fandil tomu Christianovi až do konce. A taky měl pravdu, že se tohle bude líbit i těm, kteří řídí Fiat Multipla a jediný nad čím v tom filmu přemýšlejí je to, proč se Henry Ford píše s římskou II a ne junior. ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (viac)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (viac)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (viac)