Le Mans '66

• Slovensko Ford vs. Ferrari (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Francúzsko, 2019, 152 min

V roku 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na obsolútnom vrchole, vyhral najťažší automobilový závod na svete 24 hodín Le Mans. Po najväčšom triumfe nezdolného Texasana ale príde zdrcujúca rana – lekári zistia, že má srdečnú vadu, ktorá mu nedovoľuje ďalej v závodení pokračovať. Shelby tak začne novú kariéru automobilového konštruktéra. Stane sa členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nielen špičkový jazdec oddaný svojej rodine, ale aj neznesiteľne arogantný muž, neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím automobilových šialencov si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodné auto. Ford sa totiž rozhodne pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že nakoniec odmietol dohodnutú fúziu svojej automobilky s Ford Motor Company. Autá stajne Ferrari víťazia na okruhu Le Mans nepretržite už od roku 1960. Shelby, Miles a ich tím sú odhodlaní s autom Ford GT40 túto víťaznú šnúru pretrhnúť. Proti nim stojí neporaziteľné Ferrari, fyzické zákony a ich osobní démoni. Navzdory prekážkam a obmedzeniam, ktoré im do cesty stavia aj samotný majiteľ Ford, vyvinú revolučné vozidlo, ktoré prevalcuje každého konkurenta. Ich úsilie si vyberá nemalú daň – týmto mužom však víťazstvo stojí za to. (CinemArt SK)

D28

Jeden z najlepších filmov, aké som kedy videla. Nečakala som toľko emócií, ktoré môžem zhrnúť do jedného slova - nadšenie. Nečakala som, že môj najobľúbenejší herec / viď obrázok / môže v mojom súkromnom rebríčku najobľúbenejších hercov preskočiť sám seba. ()

Kurikmoon

Paráda. Mňa moc autičkárske filmy nebavia... Ale Bale bol tak parádny, že keby som hodnotil film podľa herca, dostal by plnú nádrž. ()

drackula

Nepatrím medzi fanúšikov áut a motošport ako taký som prestal sledovať roky dozadu, ale aj napriek tomu mi tento 152 minútový film nepripadal dlhý alebo nudný. Je to skvele zahrané, dynamické a keď treba aj vtipné. Nemám čo by som vytkol. 100% HBO GO ()

m.a.t.o.

„James Bond na Forde nejazdí.“ – „Lebo je degenerovaný.“ – „Hm... tiež by som chcel byť degenerovaný.“ Chlapský film? Nanajvýš tak chlapčenský. Ale zároveň príjemné retro, o tom sa nemusíme baviť. Trochu mi vadilo, že i keď nesie názov Ford vs. Ferrari, o Ferrari sa divák veľa nedozvie a samotný Enzo má iba také nejaké cameo. Napriek tomu (alebo práve vďaka tomu?) scéna, v ktorej pošle úlisný forďácky manažment späť do tej ich veľkej hnusnej fabriky, aby ďalej vyrábali hnusné malé autá, ma z tých 152 minút bavila najviac :D Takže, nie je to zlý film, ale viac by mu pasoval názov Ford vs. Ford vs. Ford. 60 % ()

Ravi

Vynikající film o dřině, drzosti, úspěchu, neúspěchu a několika podnikatelských a lidských osudech. Skvělá práce. 100% = 5/5 ()

WincKruspe

Problém všech životopisných filmů je ten, že se delší časový úsek snaží vecpat do podstatně kratšího filmu, a že samotná událost je důležitější než hlavní postava. Filmaři se tak snaží dát osobnostní hloubku hlavnímu hrdinovi za pomocí retrospektivy a dlouhých a nudných dialogů, které vždy umrtvují celý děj. Naštěstí tady se to skoro neděje a tak těch 2,5 hodiny uteče jako nic. Jediné, co bych filmu vytknul je konec, který mohl být o 5 minut kratší a vyhnout se tak tomu patosu. ()

Autogram

Nemusí sa mi páčiť vôňa spáleného oleja, ani zvuk štartujúceho tryskáča, ale tento film ma dostal. Pri trochu nerozumnej dĺžke sú rozumne nadávkované zákulisné intrigy kravaťákov v motošporte, štipka osobného života a automobilové preteky. Tie sú určite pútavejšie ako priamy prenos F1, takže som sa mohol cítiť skoro ako Henry Ford ml. na adrenalínovej jazde. –––– Říká se, že kdo na tohle není zvyklej, mûže se z toho klidně i podělat. ()

Darth_AK

Le Mans 66 je mimo Endgame (jiný žánr, je to součást univerzia, atd.) nejlepší film roku 2019. Nevím zda-li je to dobře nebo špatně, ale tenhle film šlape. Není to čistých 5*, je dost možné, že čase se ubere na 4*, protože začátek mi přišel trochu pomalejší a ne tolik "interesting", ale pak se to dost zvedlo a od "rvačky" Kena se Shellbym už nemůžu říct ani popel, to byla stovková jízda jak vyšitá. Závěrečný závod byl možná jedním z nejlepších kusů automobilové kinematografie, který do teď vznikl, stejně jako "Daytona race" před ním. Nebudu už nic říkat a bude se tiše radovat z toho, že i v sezóně 2019 se urodil film, o kterém můžu říct, že byl opravdu, ale opravdu dobrý. Záběr na Kena Millese překonávajícího vlastní rekord s nájezdem na hlavní rovinku v Le Mans, či dovedení tří Fordů do cíle, to byla filmová kráa. "Your dad.." "He was your friend." "Yes." God bless 5* for this flick. ()

Masrii

Další skvělý závodní film dle skutečných událostí. I přes relativně delší stopáž mě celou dobu udržel, výborně zahráno i natočeno. Co všechno lidé dokážou, když se do něčeho pustí s vervou a odhodláním. Pokud bych ale srovnával s Rivaly (2013), tak stále dávám přednost jim, protože mi zde chyběla pořádnější rivalita mezi samotnými závodníky namísto souboje dvou velkých automobilek a sporů uvnitř společnosti. 90% ()

Daddko

U mňa NAJLEPŠÍ film západnej produkcie roku 2019, excelentný. Fanatickí autičkári bez pudu sebazáchovy, čo sa stalo s Fordom II v kokpite GT 40 sa musí stať každému normálnemu, ak náhodou aj nenaložil. Až na jednu maličkosť. Shelby: "Miles pristál s tankom na pláži v Normandii a prešiel bez úhony naprieč celou Európou až do BERLÍNA". Ťažko, bol síce veliteľom tanku Britskej armády ale vojská ČA a západných spojencov sa stretli cca 100 km západne od Berlína. Nič to, na prekrucovanie dejín si treba asi zvykať. ()

blackkocour

Tohle se nedá srovnávat s Rivalama. Muškátový hoši nedokážou mít stejnou chemii jako Christian Bale a Matt Damon. Díky tomuhle filmu budete mít ještě víc rádi auta, než jste doteď měli. Slibně natočená podíváná, která vás jen tak nenechá oči otrhnout od plátna. Možná bych vytknul příčku v nejlepších filmech, myslím to tím, že 11. nejlepší film je až moc přehnaný, ale asi nejlepší film o rychlých autech, bez debaty. Sice víc holduju Ferrari než Fordovi a jiným značkám, ale stejně, vyhraje jen ten nejlepší.. popravdě, nikdy jsem neslyšel o velkém závodu Le Mans. Možná jsem ještě nedozrálý, že bych to nedokázal ani pochopit. Teď jsem zas o něco víc chytřejší. Podle mě nejvíc tomu dává plus, asi ta krásná doba hezkých dobových aut. Nevím, možná jsem z toho ujetej z Tarantinovek. Překrásné laky, vůně vyhořelých pneumatik a vrnění leoparda.. to je moje, tady jsem doma. Film pro chlapy a kluky jak vyšitej. Zlatého Frantu si to určitě zaslouží. Má sice hodně konkurentů pro tento rok, ale bude něco znamenat, když bude aspoň v nominaci. Bomba! Plný počet. ()

Danikaa

Úžasne sprostredkovaná atmosféra pretekov. Práca na vývoji a neustále zlepšovanie nového Fordu Shelby, zákulisné boje medzi Ferrari a Fordom, priateľstvo Milesa a Shelbyho. Doba, v ktorej sa všetko odohráva, vynikajúci Christian Bale v úlohe špičkového pretekára, to všetko robí z tohoto filmu perfektný zážitok. Aj napriek dĺžke, si ho vždy rada znova pozriem. ()

MartinS96

Tento projekt jsem bedlivě sledoval již od samého začátku. Mangolda jsem doteď nenakoukal, ale Bale s Damonem pro mě předznamenávali jistou známku potenciální kvality. Slibnou žánrovku za sedm z deseti. Rozhodně jsem neočekával, že by se mohl souboj Fordu s Ferrari natolik kvalitativně přiblížit v mých očích téměř dokonalým Rivalům. Již po prvním záběru filmu, kdy se mi rozvibroval popcorn na klíně jsem věděl že půjde o velmi intenzivní zážitek. Příběh tohoto filmu se totiž odehrává v době, kdy na rozdíl od dnešních pojízdných vysavačů auta poháněly skutečné motory, ze kterých ten výkon doslova sálal, zachycení tohoto aspketu pak shledávám největším triumfem tohoto snímku. Burácející sedmilitrový Ford ve mě vyvolal podobně naplňující pocit z úžasného kousku inženýrství, který jsem naposledy zpozoroval v Dunkerku v podobě legendárního Spitfireu. Intenzita prožitku z tohoto filmu by tak mohla být větší pouze v případě, kdyby zaměstnanci kina přímo před plátnem spálili sadu gum a k tomu i nějaký ten benzín. Jedna z obav v záplavě nadšených reakcí byla stopáž čítající 152 minut, ta se ukázala být naprosto lichá, ba naopak mě ke konci začalo mrzet, že tam ještě ta půlhodina navíc není, a to se mi opravdu skoro nikdy nestává. Brilantní je jak vykreslení jednotlivých postav, tak i vztahu mezi dvěma hlavními hrdiny, jejich představitelé pak opět ukazují proč patří mezi nejlepší herce jejich generace, skvěle ale hrají i ostatní. Výtek mám opravdu minimálně, jednou z nich je pro mě nepochopitelné chování Mollie v jedné ze scén, další je trochu nerealistický vývoj závodu v Daytoně (ale možná to tak opravdu bylo) a poslední je naprosté vynechání postavy druhého jezdce Kenovi posádky, takhle to vypadá, že celých 24 hodin odjel on sám. Když to srovnám s Rivaly, Howardův film fous vítězí, například hudba v Le Mans '66 je sice dobrá, ta od Zimmera je však geniální. Podobnost vidím i v uzavření filmu, kdy Matt Damon stejně na začátku a na konci odříká filozofický citát, který rozhodně není špatný, Laudův upřímnější monolog na mě ale působil o něco lépe. Docela by mě zajímalo, jak by film vyzněl, kdyby poslední dvě scény byly nahrazeny pouhým titulkem. Závěrem je tak sice ne stoprocentně přesvědčivá desítka, ale jeden z nejlepších filmů této dekády určitě. There’s a point at 7,000 RPMs where everything fades. The machine becomes weightless. It disappears. All that’s left, a body moving through space, and time. At 7,000 RPM, that’s where you meet it. That’s where it waits for you. 10/10 ()

Autenticita

Je to supr, energizující film. Zakuklenej dřímající závodník ve mně se na chvíli probudil a je jasné, že se k tomuhle filmu budu ráda vracet. ()

Maynard.

Jako uplnej zázrak se nekonal... Je to krásnej film, barevnej. Ale filmovej zázrak to není. Oproti Rivalům je to o krapet horší, ale i tak na krásnejch 5 hvězdiček. Rivalové sou svižnější a víc závodnější. Přecijen je tam pohled pod kapoty obou hlavních hrdinů a ta rivalita je tam cetit fest. Tady je to spíš o jedný stáji, která se snaží bejt nejepší na Světě. Herecký výkony jsou tady ovšem na té nejvyšší úrovni. Asi nikdo už nepochybuje o tom, že Bale je neskutečnej bourák, kterej je schopnej udělat pro svou roli všecko a tím jí vdechne život. ostatní, především sám Ford 2 taky skvěle! Film mi v kině Centrál utek jako voda, takže na to, že to má skoro 3 hoďky, strašně svižný. Ale né tak svižný a záživný jako Rivalové, uvidíme, třeba při dalším a dalším skouknutí budu tvrdit něco jinýho. Jasný je, že tohle uvidím ještě mraky krát :o) ()

remy

Příběh dvou "rivalů" na ploše sto padesáti minut vůbec nenudí a Mangold vytahuje jedno eso z rukávu za druhým, přičemž klíčem k úspěchu je mimo jiné i ústřední duo Damon a především pak Bale. Snímek, který má nápad a drive a posledních nabušených 30-40 minut snad musí zvýšit tep i těm největším odpůrcům automobilových závodů. Jen je docela škoda, že úplný závěr působí hrozně zbrkle a osobně mám pocit, že kdyby se to utlo těsně po konci legendárního závodu při jedné konkrétní scéně, vyznělo by to mnohem, mnohem líp! ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (viac)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (viac)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (viac)