Le Mans '66

• Slovensko Ford vs. Ferrari (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Francúzsko, 2019, 152 min

V roku 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na obsolútnom vrchole, vyhral najťažší automobilový závod na svete 24 hodín Le Mans. Po najväčšom triumfe nezdolného Texasana ale príde zdrcujúca rana – lekári zistia, že má srdečnú vadu, ktorá mu nedovoľuje ďalej v závodení pokračovať. Shelby tak začne novú kariéru automobilového konštruktéra. Stane sa členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nielen špičkový jazdec oddaný svojej rodine, ale aj neznesiteľne arogantný muž, neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím automobilových šialencov si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodné auto. Ford sa totiž rozhodne pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že nakoniec odmietol dohodnutú fúziu svojej automobilky s Ford Motor Company. Autá stajne Ferrari víťazia na okruhu Le Mans nepretržite už od roku 1960. Shelby, Miles a ich tím sú odhodlaní s autom Ford GT40 túto víťaznú šnúru pretrhnúť. Proti nim stojí neporaziteľné Ferrari, fyzické zákony a ich osobní démoni. Navzdory prekážkam a obmedzeniam, ktoré im do cesty stavia aj samotný majiteľ Ford, vyvinú revolučné vozidlo, ktoré prevalcuje každého konkurenta. Ich úsilie si vyberá nemalú daň – týmto mužom však víťazstvo stojí za to. (CinemArt SK)

kenkaku

Nejvíce asi zamrazí fakt, že (i když se tím film nijak neprsí) je do detailu natočený podle skutečné události... a dává za pravdu všem odpůrcům globalizace (nepřeháním), kdy publicita značky šlapala (a stoupala) po zádech jednotlivců, kteří nakonec za své zásluhy zaplatili jinak než si představovali. Mám takový pocit, že Ford tenhle film mít rád nebude. Každopádně, brilantně natočeno a perfektně odvyprávěno. K tomu se nedá nic víc říct. ()

Soweek

Nejlepší film roku 2020 jsem pravděpodobně opět viděl už v lednu. Trochu jsem se obával, že film se bude chtít hodně podobat Rivalům ( z kterých jsem rozhodně nebyl nijak na větvy ) a že bude vyzdvihovat sílu amerického Fordu a všude budou ve slowmotion vlát americké vlajky na důkaz dominance této země. Naštěstí se tak vůbec nestalo. FvF je úžasný feel-good movie, který budete milovat, i když o autech nevíte naprosto nic. Damon sice hraje svůj klasický průměr, ale Bale exceluje jako snad nikdy předtím a Mamngold potvrzuje, že Logan nebyl náhoda a filmy točit opravdu umí. Po filmu se dostavilo akorát lehké zklamání, když jsem si přečetl, jak to celé opravdu bylo a došlo mi, jak moc se film místy odkláněl od skutečnosti. Pro potřeby filmu to ale scénáristovi odpouštím a vám všem radím, abyste si detaily porovnali také až po filmu, jinak si filmový zážitek zbytečně zruinujete. ()

Sdoom

Další vynikající příspěvek do filmové tématiky historie motosportu. Jede to v kolejích Rush, zábavné, se skvělou výpravou a naprosto perfektní ústřední dvojicí Damon - Bale. Navíc pro mě jakožto člověka neznalého této konkrétní historie i docela překvapivé. Osmý nejlepší film (podle ČSFD k 18.1.2020) to určitě není, ale jeden z nej filmů roku určitě ano. Pěkné 4 hvězdičky. (kino Cinema City, orig.) Edit 3.9.2020: Tak po dlouhé době se mi stalo, že hned po druhé projekci, která navíc je teprve něco málo přes půl roku od kina, musím zvýšit hodnocení, tentokrát navíc bez nějakého dlouhého přemýšlení. A to jsem si po kinu říkal, že to asi nepotřebuju vidět někdy v brzké době znova. Ó, jak jsem se mýlil. Le Mans 66 u mě dozrálo tak, jako snad žádnej jinej film. Je to napodruhé naprostá pecka, kde fakt, že přesně vím, co přijde, je plus. Protože tím pádem můžu naplno docenit, jak ta která scéna je fantasticka natočená, jak to všechno do sebe krásně zapadá a jak jsou Damon s Balem naprosto famózní herci, u kterých je radost sledovat každé gesto, každou emoci a každý dialog. Nádhernej film a takto zpětně teď už nepochybně i top film roku 2019. (4k UHD blu-ray, orig.) ()

Arkanoid

Komplikovaná povaha ambiciózneho muža vynikne z ponúknutých postáv minulosti najlepšie cez výkon Christiana Balea, ktorý podobné výbuchy so svojou povahou zažil. Jazdca F1 Kena Milesa si rozhodne užil a spravia to aj milovníci britského prízvuku a nadávok pochádzajúcich zo Spojeného kráľovstva. James Mangold opäť ponúkol kvalitnú drámu, tentoraz z prostredia vysokých otáčok, kde nie je núdza o rýchlu adrenalínovú akciu či podrobné vykresľovanie charakterov. "Giddy up!" ()

psychoJoa

Neskutečný příběh, neskutečné herecké výkony (především Christiana Balea) a prostě neskutečný zážitek! Je mi líto, že film získal jen 1 oscara. ()

Firebug

Ford v Ferrari je krásně natočený (kamera) a velmi dobře zahraný (Bale!) mělký popcornový snímek pro celou rodinu. Příběhová stránka je překvapivě skromná a charakterizace postav strašlivě přímočará až primitivní (2 a půl dobráka proti zbytku hajzlů). Lehce delší stopáž není smysluplně využitá a v první polovině jsem se stačil i nudit. Skutečné události samozřejmě lehce překroucené, což by mi nevadilo, kdyby však díky tomu vznikl divácky záživnější film.Tady se bezdůvodně zkracovalo a zjednodušovalo (ok, asi nebyly prachy) a ve výsledku jsem si ani nestačil všimnout týpka, co vedle Milese odřídil půlku závodu (střídal se s ním za volantem po 2 hodinách). Po pár dnech se všechno vykouří z hlavy a zbude jen pocit, že jste viděli něco docela pěkného. Není to vůbec špatné, ale měl jsem asi přehnaná očekávání a ve výsledku jsem docela zklamán. 3.5 zaokrouhlené dolů. ()

vitekpe

Tohle neni uplne film o autech a zavodeni (jako treba ten se Stevem), ale takovy oslavny zivotopisny americky bijak. Proto asi hodnotim trosku mene, nez bych mel... Film pro celou rodinu. :) 3+ ()

sedm.1

Ačkoliv miluji veškerý sport jak aktivním, tak pasivním způsobem, tak zrovna motoristický sport se řadí opravdu až na úplný chvost mé obliby, ovšem i přesto je po Rivalech Le Mans již druhým snímkem z tohoto prostředí, který mě vážně nadchnul a dokonce společně oba patří vlastně i k tomu nejlepšímu, co sportovní filmy dokázali až doposud všeobecně vůbec nabídnout. Stejně jako ve většině žánrově příbuzných podívaných se tedy každopádně i v tomto případě jedná o životopisné drama, které se může chlubit hvězdným obsazením, kdy především oba ústřední herci skutečně zazářili, nicméně i zbytek osazenstva je vážně výtečný, dále nabízí velice poutavou a rozhodně nenudící zápletku, s mnoha vyhrocenými a napínavými momenty, které následně gradují v závěrečném závodě až do opravdu maximálních otáček, skvělé je i zachycení atmosféry, a to jak dobové, tak nastalé situace, a kupodivu zde nechybí ani několik fakt vtipných narážek. Samotné závody jsou pak nasnímány vážně dynamicky a efektně, škoda tedy jen, že jich nebylo o trochu víc. Kdybych měl jinak filmu něco vyloženě vytknout, tak by to byl možná jen chvílemi vlažnější spád, ale nebylo to zas až tak zásadní, aby to filmu uškodilo, jako spíše chladnější, a chvílemi dokonce i úplně absentující emoce, které minimálně u mě nakonec rozhodují o takovém mém soukromém miniduelu právě mezi tímto snímkem a Rivaly, kteří mě díky svým silným emocím nakonec oslovují přeci jen více. I tak je Le Mans ale vážně výborný film, který si zaslouží širokou diváckou pozornost a určitě nemusí jít vyloženě jen o příznivce automobilových závodů. ()

herr_carter

Super film, co víc dodat - člověka podobné typy filmů přikovají do sedačky i přes fakt, že třeba není zcela oddaný fanda daného tématu atd. Mě kdysi automobilové závody hodně bavily, ale jednalo se spíš o závody formulí. K této době jsem (asi i díky ročníku narození) nikdy nějak blízko neměl, nebo se více nezajímal. Díky tomuhle filmu jsem ale zažil mou oblíbenou věc, kdy po skončení celý nadšený hodiny pátrám v historických pramenech, jak to vlastně tehdy bylo, co byla pravda, a co trochu nafouklé. Srdce filmu je opět Bale, jako je tomu i v jiných jeho snímcích, ten chlap je prostě herec od pánaboha. On v těch filmech nehraje, on tím filmem jednoduše žije. Plné hodnocení si schovám ještě pro jiné záležitosti, ale je to těžký nadprůměr...................moje hodnocení = 8,5 z 10. ()

iXtr3m3

Kurva dobrý film. V tom snímku vyšlo všetko. Od úžasného dobového spracovania, pri ktorom neznalý nič špeciálne nevidí, ja ale znalý technickej problematiky vidím neskutočnú prácu grafikov, ktorí mali náročnejšiu úlohu ako pri Avengeroch, keďže tu všetko muselo pôsobiť uveriteľne a pritom toho na zelenom plátne bolo neskutočne veľa. Ústredná dvojka bola skvelá, ale čo by človek iné mohol čakať, keď tam hrajú esá kalibru Bale a Damon. Vedľajšáky boli maximálne sympaticky obsadené, potešil Jon Bernthal, ktorý sa svojim zovňajškom stopercentne hodí nielen do tejto doby, ale viem si ho predstaviť vo vysnívanom filmovom prepracovaní Mafie 1, 2. Josh Lucas správne preradný, pritom obhajujúci firemné ciele. Hudba perfektná, nerušivá, zato veľmi dobre vybraná. Závody, jednotlivé momenty nájazdov povedľa seba, gestikulácia, mimika, efekty brutálnej rýchlosti, jednoducho nádhera. Mangold odviedol skvelú prácu. Jednoznačný kandidát na Oscara a to vo viacerých kategóriách. Som komixový fanúšik, fanúšik akčňákov, trilerov, scifáčov, ale pociťujem neskutočný oddych a zároveň neskutočný adrenalín v závodných scénach takéhoto snímku. Krásny film. Zároveň som dodržal svoje nepísané pravidlo - napriek tomu, že viem dopredu, že je to inšpirované skutočnými udalosťami, tak som si dopredu nič nenaštudoval a tak sa mi určité historické momenty vynárali postupne a koniec som nepoznal, takže ani nečakal. Krásny film, ktorý môžem zaradiť ani nie tak bok po boku Rivalov, čo by sa svojim pojatím najviac pýtalo, ale kvôli neskutočnému pozitívnemu feel-good smerovaniu a pocitu sa mi to viac podobá na The World's Fastest Indian. Som rád a vďačný za zhliadnutie takýchto snímkov na veľkom plátne. Už sa teším na ďalší feel good snímok, ktorý bude sršať pozitivitou a to A Beautiful Day in the Neighborhood. Je to síce z úplne iného ranku, ale teším sa. ()

Devadesát Dva

'Le Mans '66' má režijně nejvypulírovanější povrch a nejsvižnější tempo ze všech letošních award-filmů. Je to nahoněné jako auta, které to prezentuje a počítá s tím, že diváci jsou, do jisté míry, fanoušci rychlých aut, což s sebou nese i fakt, že příběh se snaží působit jako něco víc, než co je. Film nemá hluché místo, vizuálně, technicky vypadá úžasně, záběr za záběrem a i přestože je to dva a půl hodiny, uteče to jako voda a odsýpá bez toho, aby vám to dalo čas se nudit, ale zároveň je to obsahově prázdné - i se špičkovým Christianem Balem. Nemůžu si pomoct, ale fascinuje mě, jak může být něco tak dobře natočené a zároveň bezobsažné. Ale to je čistě můj osobní postoj, jelikož jsem nikdy nebyl fanouškem do F1 ani sport cars, jako 99.9% populace, která v tomhle nachází něco úžasně fascinujícího. Rush bylo dramaticky i obsahově (a celkovým pojetím) mnohem lepší - a letos tu vidím mnoho zajímavějších projektů. ()

klukluka

Nejprve jsem tomu nasypal jen 4. Jednak to mělo rozjezd spíš jako plymouth, než jako Shelby Cobra a taky jsem to chtěl nějak odlišit od Rivalů, kteří se mi líbili ještě víc. Trvalo mi tři vteřiny, než jsem to změnil. Nemusí to být nejlepší film o auťácích, ale i devadesátiprocentní spokojenost vyjadřuji 5ti hvězdičkami. Parádní film pro chlapy, takže vlastně pro všechny. ()

Benedygtus

Srovnaní s Rivaly je tu naprosto jasne, a pro me Le mans vyhrava na cele care. Predevsim diky zaveru, a samotnemu zavodu, ktery byl od zacatku az do konce napinavy jak ksandy. Fakt jsem skoro ani nedychal a cely film byl neuveritelne poutavy a nebal bych se ho doporucit i sirokemu publiku, ktere motorismu treba az tolik nefandi, ostatne mezi ne se asi i sam tak trochu pocitam. Rad bych jeste vypichl, ze na pozadi neprobiha zadny dodatecny a podradny pribeh (milostne etudy ani reality show) i samotne dialogy, ktere atmosferu a zabery kamer jeste dost povysily, obsahovaliy vtipu vic jak lecjaka komedie a zaroven nebyly jen vyplni mezi jednotlivymi zavody. ()

purekritik

Nu trošku ta polívka vystydla a leč byla hesky naservírována, vlažná byla i chuťově. Napětí dosahovalo tak těch 3000 otáček ze 7000. Ta jezdecká ezoterika taky moc nebrala. Walker Texas Damon aight, Bale mi nesděl. Jednoduše špatně napsaná postava, přitom Bale umí tyhle výstřední charaktery výborně.Ae jinak je to pohoda, pobaví se každý - bohatí i chudina, samotář i rodina, městský lid i dědina. ()

Lukoboss

Srovnání s filmem Rivalové se samozřejmě nabízí, takřka stejná tematika, nějaký ty chlapský/parťácký vztahy, rychlý auta a nádech nostalgie, kdy motory pořádně burácely, mechanici uměli do ruky vzít nářadí a jezdci fakt museli umět udržet koně na uzdě. Oproti Rivalům je ale pro mě tenhle snímek o stupínek níž. Tam byla rivalita a zároveň přátelství mezi hlavní dvojicí líp prokreslený, celkově to bylo víc emoční, tady to nějak vyšumí postupně do prázdna, přestože ten film vůbec není špatnej. Mám z toho trochu rozporuplný pocity. Hlavní dvojka výborná, to jo, ale celou dobu se divák s celým týmem žene za vítězstvím (a teď bacha, může přijít spoiler, i když je vzhledem k historickým informacím všechno dohledatelný), ke kterýmu vlastně nedojde, hlavní záporák, kterýmu jde jen o "lepši obrázek firmy na venek" bez ohledu na cokoliv, ani nedostane do držky a smrt K. Milese v divákovi moc emocí zrovna nevyvolá. A to je pro mě ten hlavní problém. Závěrečná část filmu to pro mě prostě shazuje dolů. Škoda přeškoda, já dávám plus Rivalům. P.S.: Vrcholem filmu je paradoxně bitka mezi ústřední dvojicí! ()

Michelle75

Zase jedno z těch sportovních dramat, které chytne za srdce. Bale opět v roli, která mu teda perfektně sedla. Myslím, že s Damonem se velmi pěkně doplňovali a chemie mezi něma fungovala.(myslím ta přátelská). Navíc ta doba byla svým způsobem kouzelná, lidé se uměli vzájemně více podpořit a přátelství mělo jinou hodnotu. Nicméně přímo o tomhle ten film není, i když o lidských hodnotách asi i ano. A ten samotný závod..wow ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (viac)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (viac)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (viac)