Gangy z Birminghamu

• Česko Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (viac)
Veľká Británia, (2013–2022), 35 h 3 min (Minutáž: 55–81 min)

Tvorcovia:

Steven Knight

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Harry Kirton, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien (viac)

Veleúspěšná gangsterská sága vás přenese do Birminghamu 20. let minulého století. Rozvětvená rodina Shelbyových založí obávaný gang nazývaný Peaky Blinders. Jejich jméno odkazuje na zvyk nosit žiletky na svých kloboucích, což mnohé napovídá. Seriál vám představí krutou, krvavou, ale bezpochyby působivou kapitolu moderních britských dějin.
Výpravná gangsterská rodinná sága se skvělým obsazením včetně Cilliana Murphyho, Sama Neilla, Helen McCroryové, Annabelle Wallisové, Paula Andersona, Iddo Goldberga a Charlieho Creed-Milese. Obsazen byl i spisovatel a rastafariánský básník Benjamin Zephaniah. Příběh podle Stevena Knighta začíná v roce 1919 v chudých čtvrtích poválečného Birminghamu, kde žádné zákony neplatí. Navrátilci z války, noví revolucionáři a zločinecké bandy, ti všichni bojují o přežití v průmyslovém prostředí, které se zmítá uprostřed dramatických hospodářských změn. Zbraně propašované ze zákopů se dostávají do ulic a kdo je má, nezdráhá se je použít. Zatímco Churchill mobilizuje své jednotky zvláštního oddělení, ilegální bookmakeři vydělávají jmění v nelegálních sázkových kancelářích a traumatizovaní infanteristé zapíjejí svůj granátový šok v hlučných hospodách. Na okrajích má město stále ještě vlídnější tvář, tam cikáni a loďkaři obchodují s koňmi a věští budoucnost, avšak na vrcholu této průmyslové džungle se usazuje rozvětvená rodina Shelbyových, jejíž četní sourozenci, bratranci a strýcové tvoří ten nejkrutější gang ze všech - 'Peaky Blinders'. Svůj název si vysloužili zašíváním žiletek do kšiltů svých čepic a peníze vydělávají sázkami mimo závodiště, vybíráním výpalného a loupežemi. (Filmbox)

geimz

1. séria : Spočiatku veľké nadšenie zo štýlovosti, hercov, dobovej atmosféry a príbehu, no to v neskorších dieloch postupne opadáva a po záverečnom šiestom dieli prvej série musím seriálu vytknúť predvídateľnosť deja a istú vykonštruovanosť určitých častí zápletky, spolu s mierne antiklimatickým finále. Samotná posledná scéna série však vie prekvapiť (aj keď znova, mierne vykonštruovane, ako dosť veľa vecí v tomto seriále, na efekt) a navnadiť na druhú sériu. Peaky Blinders sú nepopierateľne kvalitným seriálom, ktorý však musí zlepšiť scenár, aby ma vedel naplno zaujať. 80% ()

Marius_ss

Po prvých troch sériach dávam *****, jediné čo mi na tomto skvoste vadí je, preskakovanie medzi obdobiami bez nejakého hlbšieho vysvetlenia, čo sa dialo (obdobie medzi sériami). Skvelí herci ktorí skvelo hrajú + skvelý a inteligentný scenár... čo viac si môže filmový fanúšik želať ? EDIT: Ak som bol až doteraz na vážkach ohľadom 5 hviezd, tak po skvelej 4 sérií už nemusím (úžasný Adrien Brody). EDIT: Bohužiaľ 6ta séria bola veľmi slabá, ukecaná, pózerská a takmer bez napätia. Tým pádom znižujem na konečných 4/5. ()

kluk z Na

Perfektní drama s perfektními herci. Potěšilo mě zpracování, které je na míle daleko vzdálené dnešním super trandy seriálům s jasně stanovenými prioritami. Palec nahoru pro Žiletkáře. Aktualizace:V roce 2021 jsem se konečně dostal ke druhé sérii , která šlape jako hodinky a hraje v ní Tom Hardy židovského gangstera se zálibou v drahokamech. Neskutečný. ()

Illy

Murphy v hlavní roli je vynikající. K tomu parádní atmosféra, smrad poválečného města jsem snad cítil i z obrazovky. I když sem tam lehce zdlouhavé, tahle záležitost je prostě klasická BBC kvalita. ()

Thomm

Hlavní tahouni seriálu Murphy a Neill zaručují vyšší hodnocení a osamostatnění se od všemožných průměrných gangsterek, kterých jsou jistě mraky. Nicméně já tenhle žánr moc nemusím a tak se z Peaky Blinders nemůžu posadit na prdel, jako většina lidí tady. ()

Strike

Odpověď BBC na Boardwalk empire. Výborná gangsterská minisérie ze špinavého industriálního Birminghamu odehrávající se po 1. světové válce. To hraje velmi podstatnou roli, protože trauma z této, do té doby nazažité, války je zde skvěle vykresleno. K tomu velmi dobrý netradiční soundtrack a v podstatě všichni herci co jsem zde vyskytují, v čele s Cillianem Murphym. Druhá s řada je ještě lepší než první. 9/10 ()

Pawlisman

Krátký seriál se silnou atmosférou a skvělou energickou hudbou, která se k filmu nehodí a o to je lepší. Nejde o velké přestřelky ani o velkou krimi ani o nějaké psychologické dílo ani o velké mafiánské intriky. Je tam od každého něco a vše funguje a především díky době a prostředí a kameře to prostě vše skvěle klape. 9/10 ()

husokachna

To, co začne jako zajímavá syrová exkurze do historie gangů Birminghamu, se sympatickým drsňákem a geniálním stratégem v hlavní roli, se postupem času rozplizne v umolousanou blábolící červenou knihovnu s pozérským frackem, kterej jde, kam mu papír zašustí. Gratuluji pánům režisérům, producentům a ostatním odpovědným, že se jim atmosférou podařilo zakamuflovat, jak otřesnou nelogickou děravou sračku Knight napsal. Druhá série už je jen hřebíček do rakve, ale jelikož je to v porovnání s Ulicema a Zahradama a podobnýma vředama pořád ještě kus kvalitní zábavy, přimhouřím oči, ohodnotím pouze první sérii a dám za lepší tfi medy. PS: Ano, Tom Hardy hraje a mluví pořád stejně a mě to beztak pořád stejně baví a pořád mu to žeru. Je to frajer. ()

Flopik

Musím povedať že som z toho nadšený Pustil som si to len tak a stala sa z toho neskutočná pecka. Výborné prepracované postavy ktoré sadli na mieru každému.Cilian Murphy úžasný v jeho úlohe.Má to výborný príbeh, prepracované epizódy, jeden zvrat za druhým.Som rád aj za akciu aj keď je jej len pomenej.Prvá séria skvelá 5* a 100%.Druhá a Tretia séria skvelé nádherne sa to vyvíja postavy napredujú nestojí to na jednom mieste a soundtrack je skvelý.Ja som nadšený.Väčšina hovorila že štvrtá séria je najlepšia a mali pravdu.Skvelé zvraty, umieranie postáv, vynikajúco zvládnuté úlohy, vyzdvihnúť musím Adriena Brodyho ktorého Luca bol perfektný,No a koniec parádny zvrat a Peaky fuckin Blinders ukázali že sa s nimi nemôže zahrávať naozaj nikto. Piata séria neskutočná, takto som si predstavoval návrat Peaky Blinders, pochváliť rozhodne treba herecké výkony Tommyho, Arthura a úžasného záporáka Sama.. ktorý ma prekvapil asi najviac.Pre mňa opäť top aj keď tom á troška pomalšie tempo , no posledná časť to som teda fakt nečakal. Rýchlo 6 lebo toto bol teda riadny cliffhanger. ()

nikoletkaa

Zaprvé: perfektní soundtrack. Zadruhé: úžasný Cillian Murphy a vůbec celkově herecký ansámbl. Zatřetí: naprosto dokonalý vizuál. A příběh sám o sobě je taky dost zajímavý. Zkrátka, já jsem spokojena po všech stránkách. ()

Sunny.69

U žádného seriálu ani filmu jsem ještě nezažila tak skvělý soundtrack. Ten mě nepřestává příjemně překvapovat. Atmosféra je taky skvělá a dokonale podkresluje všechno to, co se Vám seriál snaží říct a předat. Postavy jsou všechny skvěle promyšlené do nejmenších detailů... Série jsou poměrně krátké, což je vzhledem k obsahu a stopáži jednotlivých dílů taky velikým plus. Děj plyne zároveň pomalu, ale zároveň dostatečně rychle v poměru k tomu, co vše se má stát a co má být divákovi sděleno. Čtvrtá série přede mnou. - Asi opravdu jeden z TOP seriálu všech dob. Neskutečný. Být to možné, dala bych 10 hvězd z 5. :-) ()

j0nathan

Nejsem zrovna seriálovej typ, ale z tohodle se mi ježí chlupy i na prdeli. Až na drobnosti skvělý scénáře, výborná hudba, atmosféra taková, že mě vtáhla tak, že jsem začal lemtat Jamesona, kouřit všude, kde můžu a ostříhal jsem se tzv. "na Arthura". Vážně. každý díl jsem hltal, jak blindeři irskou whiskey a nemůžu se dočkat další řady. BAJ ORDR OF D PIKY FAKING BLAJNDRS! ()

TheSpearCZ

Tak jsem se rozhodl po dlouhé době dohnat můj nejspíše největší seriálový rest, který jsem očekával, že se mi bude líbit a musím říct, že atmosféricky je to jeden velký vibe. Potěší tu známé osobnosti, v čele s dokonale hrajícím C. Murphy a A. Wallis, ale prostor dostávají i takřka všichni z rodiny. Jinak celý příběh není něco extra nového, ale prostě se na to krásně kouká a už jen ta doba, kostýmy, gentlemanství, whiskey... fuu, husina jen o tom přemýšlím. První dva díly jsem si ještě nebyl jistý, ale pak se to rozjelo a pozásluze musím hodnotit nejvyšším hodnocením. 1. série - 95% Druhá série dokonale kráčí ve šlépějích první série a do toho nám přináší bonus v podobě nových postav (především Tom Hardy sem zapadá jako prdel na hrnec) a zaujmou tady především vztahy mezi postavami (Tommy a někdo další) a samotný příběh. Každá epizoda je jinak dost napínavá a nikdo nemůže tušit, kdy přijde další zvrat. Poslední epizoda naprostá dokonalost! 2. série - 100% Třetí série opět jedna velká paráda !! A to nám nezačala úplně světoborně, rozjezdová první epizoda nebyla to pravé ořechové, ale od druhého dílu, kdy se dozvídáme, že Tommy dělá byznys s Rusy se nám nabídne přesně to, co od tohohle seriálu očekáváme a tak milujeme ! Opět nechybí tuna nečekaných zvratů a dostává se nám i nových postav (především kněz jako sakra dobrý záporák, co leze na nervy). Mám v této sérii dva velké highlighty a to herečku Gaite Jansen coby Tatiana Petrovna, která hrála úchvatně a ještě je do toho fakt kus! A druhým je návrat Alfieho (Toma Hardyho), který si každou scénou podmaňuje celý seriál a jeho herecký um tu je na maximu, především v posledních dvou epizodách kraluje! A samotný konec byl opět překvapivý, zvraty v závěrečných scénách už tak nějak čekáte, ale ten výsledek je obecně tady v seriálu těžký vyvodit, což se mi na tom tak líbí. Povedená série. 3. série - 100% ()

VictorMartel

Muži jako Thomas Shelby jsou do jednoho stejní. Soustředí v sobě maximum všeho, čeho je ve skutečných mužích i s tou nejlepší průpravou nedostatek. Odvážný, prohnaný, pořádný, pracovitý a charismatický zdolává překážky stokrát převyšující to nejhorší, co kdy musel řešit skutečný muž. I ten nejtvrdší materiál, na který jsem v životě narazil, uměl ještě tak zacházet s automatickou puškou a běhat plnou polní, v jiném případě třískat někomu hlavou o obrubník, ale někoho tak vyšinutého a poznamenaného, jako je pan Shelby, si prostě musíme vymyslet. Jeho konspirační génius také nelícuje s kterýmkoli modelem velkopodnikatele kdy probíraným v investigativní žurnalistice. Ze všeho se prospekuluje k ještě většímu triumfu. I nejúspěšnější z našich STBáků a transformátorů vynikli v prostředí dekády trvající apatie k porcování národní ekonomiky a spíš než otázky slyšeli aplaus. To Shelby kličkuje mezi výbušninami jak Ronaldo. Pro dámy je pak Shelby k tomu všemu ještě citově rozervaný a vyzývající jejich pečovatelský instinkt, samozřejmě hezoun, jakých je asi tak 5 %. Takže přece jen trochu může být skutečný. Především ale dámy vidí, že to není ten pitomec, který už celý horký měsíc odkládá natírání plotu. Shelby jedná: neodkládá a nepřehazuje. Je to vysněný hrdina a pokud jde o jakousi katalogizaci produktu, pak jeho příběh sdílí jeden proud s příběhy podobně megalomanskými, jako byl Papírový dům nebo Kmotr. Cíleným duševním efektem se moc neliší od Matrixu, drog a náboženství. A důkladným ohledáváním bychom stanovili spoustu podobných příběhů. Pro mě je pozoruhodné, že se dokážeme oddat takovým vyprávěním, i když jsme dávno odrostli pohádkám „adekvátnímu“ věku. Zřejmě abychom si ulehčili od ubohé každodennosti, v níž je většina z nás nestydatě poddaná a vystavená rozmarům oligarchie a v níž jsme všichni příliš skuteční, než abychom o sobě ještě i snili, unikáme do těchto světů a libujeme si ve štědrých fantaziích. Skutečný život, dobře obeznámený se svými mrzkostmi a nehezkostmi, vynalézá příběhy zveličující jeho význam, aby nepropadl tíži zoufalé vyhlídky, že žádný význam nemá. Vyhledávám to a umím to ocenit. ()

M1k9

Seriál nejspíš splňuje očekávání. Kvalitní herecké výkony. Zajímavý scénář. Dobová atmosféra. Některé pasáže jsou na jedna hvězda, jenže je tu zásadní nedostatek. Děj plyne strašně pomalu a to mi drásá nervy. Dle mého názoru to ubírá výslednému efektu.   S01: 5.5/10 ()

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

15.07.2022

Tvůrce Gangů z Birminghamu a rovněž scenárista filmů jako Východní přísliby, Noční jízda nebo Spencer Steven Knight našel svůj příští námět. Britský veterán oznámil, že chystá novou sérii o životě… (viac)

Británie centrem natáčení v Evropě

Británie centrem natáčení v Evropě

27.11.2021

Na starém kontinentu stále častěji vznikají nejen evropské, ale také hollywoodské produkce, a mnoho z nich míří do Spojeného království. V britském Liverpoolu se teď rozvíjí projekt, který má místní… (viac)

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

19.01.2021

Fanoušci seriálu Peaky Blinders aka Gangy z Birminghamu následující zprávu nejspíš neuslyší moc rádi. Tvůrce seriálu Steven Knight nicméně potvrdil, že seriál bude po nadcházející šesté řadě… (viac)