4 bloky

• Nemecko 4 Blocks
Nemecko, (2017–2019), 15 h 47 min (Minutáž: 44–59 min)

Kida Khodr Ramadan, Frederick Lau, Maryam Zaree, Oliver Masucci, Ludwig Trepte, Almila Bağrıaçık, Ronald Zehrfeld, Gerdy Zint, Karolina Lodyga, Rauand Taleb (viac)

Seriál 4 Bloky vypráví příběh o přátelství a rodině, zradě a vině v arabském klanu žijícím v centru Berlína (v obvodě Neukölln). Děj se točí kolem Aliho 'Toni' Hamadyho, který dal své manželce Kalile slib, že opustí zločinecké podsvětí a uprchne ze svého rajónu, svých 4 bloků. Když je však jeho švagr během razie zatčen, Toni se cítí povinen znovu stanout v čele klanu. Nechce předat své vládnoucí žezlo horkokrevnému bratrovi Abbasovi, který se prezentuje jako nový vůdce rodiny. Když se na scéně objeví dávný přítel Vince, Toni v jeho společnosti najde kýženou útěchu a povzbuzení. Jeho sny o novém životě bez zločinu se opět zdají být na dosah. Toni si však bude muset uvědomit, že ze světa prostoupeného násilím není úniku. (HBO Europe)

jacob_cz

Skvělá atmosférická berlínská krimi. Dal jsem celou sérii skoro na jeden zátah. Stylizace/kamera/barvy mají zpočátku dost televizní feeling, ale to mohlo být jen mou verzí, brzy jsem to přestal vnímat. Netuším, nakolik se prostředí libanonských a motorkářských klanů v Berlíně odráží v realitě, ale skoro nikdy mi příběh a chování postav nepřišlo příliš přitažené za vlasy. Závěr zpětně poměrně očekávaný, i tak ale dost silný. Soundtrack se mi trefil do vkusu. 9*/10* ()

yvona

TAZ.de píše: Skutečnost, že  „4Blocks“ se staly malým fenoménem popkultury, nemění nic na faktu, že mediální experti neuznávají Hackforta, Kropfa a Konrada jako hlavní tvůrce série..... To mi stačí a hodně kiksů a absolutní povrchnost seriálu se tím vysvětluje. Seriál pro nenáročné puberťáky.  Velmi úsměvné je, že mezi námi žijí jedinci a nebude jich asi málo, kteří seriál pojali jako popis, cituji: "atmosféry arabských emigrantů živořících v Německu" - viz recenze, a kteří sice tvrdí, že v Berlíně se už mluví a bude mluvit jen arabsky, ale co už. To mi snad pobavilo víc, než celá tahle odpornost bez jediné pozitivity. Zvlášť trefný je výraz "živořících" :)), zamáčkla jsem slzu. Jednou větou - Němci jsou v hajzlu. Gomora je proti tomuto salátu klenot. ()

Zuzi.Bell

První sérii jsem zhltla pomalu na jeden nádech... Sice bych neměla, ale fandila jsem Tonimu a ne policii. Kdyz zacala druhá série, Toni uz mi neprisel takový správný chlapík... Tak mé sympatie trosku ztratil. Místo charakteru jsem vnímala jen prášky, alkohol, cigarety, mamon, dobrej vohoz.. .. A dokolečka dokola. Pak se to zase v půlce změnilo a ja si našla opět cestičku k jeho srdci. Zaver jsem tak nejak očekávala bohužel... Ted se nemůžu dočkat třetí série. Takový novodobý Kmotr ()

Daddko

Otázka znie koľko je takýchto Arabských, Čečenských, Tureckých, Ruských a i. klanov v Nemecku. Ako hovorí vrchná komisárka a prokurátorka,  imigračné vlny v 70. a 80. rokoch neboli pod kontrolou, Nemci ich odstredili ako spodinu na zametačov, smetiarou, neprijali ich medzi seberovných tak sa segregovali a vytvorili getá. A to je už len kúsok ku kriminalite. Ďaľšie imigračné vlny spôsobili že  štátnej správe sa to vymklo spod kontroloy. teraz zase 1,3 mil zväčša Ukrajiniek ktoré nevedia reč, nemajú požadované vzdelanie a možno sa ich dokáže zamestnať tak 15%. Nemecká ekonomika padá a radikálna AfD je v súčasnosti druhou najsilnejšou stranou. To tam ešte bude veselé.  Filmu sa dá vytknúť len to, že gangstri takého kalibru sa stratia ako gáfor, to musia mať naplánované hneď od doby kedy začnú. ()

Dudek

Maličko problematický seriál, který těží hlavně z ne zatím úplně okoukaného kulturního prostředí. Bohužel se však nejedná o seriál, který by šel do hloubky a snažil se komentovat či nějak více vniknout do problematiky kterou nastiňuje. V první řadě se jedná o povrchní atrakcí, která se snaží diváka pobavit a zaujmout zejména využitím těch nejprimitivnějších prostředků. To samozřejmě není na škodu a občasné nelogičnosti divák určitě odpustí. Bez zajímavosti není, že 4 bloky nejsou seriálem o hrdinech a padouších, protože tady by se nějaký hrdina hledal jen těžko. Všechny postavy jednají spíše pudově a jdou si za svými cíli přes mrtvoly. Je pravda, že hlavní postavu se tvůrci snaží vykreslit v mírně pozitivním světle, zejména v kontrastu s jeho horlivým bratrem, nicméně je to Toni, kdo tahá za nitky a nechává ostatní aby si ušpinili ruce. S povděkem kvituji rozsah dílů, protože 6 epizod v sezóně to dnes není úplně zvykem. Pravdou však je, že seriál chytá tempo pokaždé až v posledních dílech každé série. ()

• V seriáli boli aj reperské cameá. Postavu Latifa si zahral raper Massiv, vlastným menom Wasiem Taha, a postavu Abbasa si zahral raper Veysel Gelin, ktorý nie je z Berlína, ale zo Severného Porýnia-Vestfálska. (Patrik200s)