Gangy z Birminghamu

• Česko Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (viac)
Veľká Británia, (2013–2022), 35 h 3 min (Minutáž: 55–81 min)

Tvorcovia:

Steven Knight

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Harry Kirton, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien (viac)

Veleúspěšná gangsterská sága vás přenese do Birminghamu 20. let minulého století. Rozvětvená rodina Shelbyových založí obávaný gang nazývaný Peaky Blinders. Jejich jméno odkazuje na zvyk nosit žiletky na svých kloboucích, což mnohé napovídá. Seriál vám představí krutou, krvavou, ale bezpochyby působivou kapitolu moderních britských dějin.
Výpravná gangsterská rodinná sága se skvělým obsazením včetně Cilliana Murphyho, Sama Neilla, Helen McCroryové, Annabelle Wallisové, Paula Andersona, Iddo Goldberga a Charlieho Creed-Milese. Obsazen byl i spisovatel a rastafariánský básník Benjamin Zephaniah. Příběh podle Stevena Knighta začíná v roce 1919 v chudých čtvrtích poválečného Birminghamu, kde žádné zákony neplatí. Navrátilci z války, noví revolucionáři a zločinecké bandy, ti všichni bojují o přežití v průmyslovém prostředí, které se zmítá uprostřed dramatických hospodářských změn. Zbraně propašované ze zákopů se dostávají do ulic a kdo je má, nezdráhá se je použít. Zatímco Churchill mobilizuje své jednotky zvláštního oddělení, ilegální bookmakeři vydělávají jmění v nelegálních sázkových kancelářích a traumatizovaní infanteristé zapíjejí svůj granátový šok v hlučných hospodách. Na okrajích má město stále ještě vlídnější tvář, tam cikáni a loďkaři obchodují s koňmi a věští budoucnost, avšak na vrcholu této průmyslové džungle se usazuje rozvětvená rodina Shelbyových, jejíž četní sourozenci, bratranci a strýcové tvoří ten nejkrutější gang ze všech - 'Peaky Blinders'. Svůj název si vysloužili zašíváním žiletek do kšiltů svých čepic a peníze vydělávají sázkami mimo závodiště, vybíráním výpalného a loupežemi. (Filmbox)

hEROic

Parádní stylová gangsterka - špína, násilí, sex, zvraty - prostě bomba. Navíc fenomenální Tom Hardy ve vedlejší roli zde jede svou vlastní ligu. Každá minisérie má své vlastní téma, ale dohromady vytváří souvislý příběh. Nepřestávalo mě překvapovat a těšit, že s přibývajícími řadami neklasá kvalita, spíš naopak, čtvrtá série je top. Krásných a zasloužených 90% ()

Nikkilee

Upřímně - Anglie 20. let minulého století není ani náhodou jedno z těch období, do kterých bych se teleportovala aspoň na jeden den, když bych měla stroj času. Ale tohle mě totálně semlelo! Steven Knight to napsal brutálně skvěle, nemůžete se nudit a stále vás drží v napětí. Výbornej soundtrack a práce s kamerou. Cillian jako Thomas Shelby je naprosto ikonickej! Plnej počet, jinak nemůžu! Čekám na šestku jako malý dítě! ()

yvona

Naprosto všechno už zde bylo zkonstatováno. Seriál je dokonalý po všech stránkách, i když se hnidopiši snaží najít alespoň nějakou tu vadu. Takže jen dodám, že pro mě je králem seriálu Paul Anderson. ()

strikeman

Tak mám za sebou všech 6 sérií Peaky Blinders a nezbývá než konstatovat, že to byla naprosto skvělá jízda a po nějaké době opět exkluzivní top příspěvek do mafiánského subžánru, který se může směle poměřovat s kteroukoli legendární gangsterkou filmové historie, navíc na mnohahodinové ploše, kterou skýtá seriálový formát, mají tvůrci možnost rozehrát skutečný "filmový román" s propracovanými charaktery každé jednotlivé postavy. Dokonalá výprava, casting i herecké výkony pak dotvářejí opravdu znamenité dílo. Až mi bylo líto, že seriál končí - Cillian Murphy ve své životní roli Toma Shelbyho, parádní hlášky židovského kápa v podání Toma Hardyho, ultimátní padoušský policista Sama Neilla, noblesní Helen McCrory jako nezkrotná Polly, stylový italský "mafiózo" Adriena Brodyho, zvířecí bitkař Arthur Shelby v podání Paula Andersona - to je jen krátký výčet naprosto unikátních a skvěle ztvárněných postav, které i přesto, že stojí na opačné straně zákona, mne naprosto uhranuly a musel jsem jim chtě, nechtě držet palce. Opravdu vrchol seriálové tvorby... 98% ()

Folky

Sráží to dolů poslední série, plná podivného vývoje postav a celkově zvláštního děje, k čemuž bylo nakročeno už předchozí sérií. První čtyři série ale špička s dokonalým závěrem třetí série, který považuju za jednu z nejlepších seriálových scén všech dob. ()

Blaogranas

Po 6 dílech žádná hitparáda, ale myslím, že potenciál celkem slušnej a věřím tomu, že s novými sériemi se kvalita bude jenom zlepšovat. Zatím 70%. Predikce potvrzena - po druhé sérii o hvězdu zvedám. ()

journeyman

Po skvěle se vyvíjející první řadě nadšeně tleskám! Produkce BBC je sázka na jistotu. Vizuální hody, trocha mlhy, vintage nádech znamená chvíli zlato, chvíli bláto, vzestupy a pády - to se v Shelbyovic příběhu stává. To všechno korunuje vynikající hudební podmaz, kterej nečekaně a výborně funguje. *** A druhá série je taky TOP. Skutečně jeden z vrcholových seriálů, po jehož konci nelituju ani vteřiny strávené sledováním. K mojí radosti výtečnej výkon a vůbec zjevení Toma Hardyho. Caveova plíživá "Red Right Hand" se nikdy neoposlouchá a ty barvy, ty geniální barvy a úhly kamery (nejen) ve scéně u polního hrobu si budu pamatovat asi už navždycky. Klobouk dolů! ()

zipoo

První série se nesla na vlně 4*. Prvotřídní soundtrack parádně vykresluje prostředí a dává mu hlavně říz. Cillian Murphy u mě stoupl minimálně o 3 třídy výš a nejoblíbenější postavy jsou jednoznačně Arthur a John Shelbyovic. Po dokoukání druhé řady přidávám další STÁR, páč takhle brilantně napsaný scénář nemá obdoby. A tak trochu na tom má podíl i micka Charlotte Riley! ()

Dementra

Pravděpodobně největší překvapení a nejlepší seriál roku. BBC zase dává světu vědět, že britské seriály prostě mají navrch. Skvělé obsazení, naprosto úžasný soundtrack, boží kamera (zejména v první sérii, ta druhá už trošku pokulhává), nebezpečně stylové mordy žiletkami v čepicích, a skutečně špinavý Brimingham 20.let (A taky Murphyho řasy až do nebe). 1.série - 90%, 2.série - 80% (už trošku navázala na emeriku hlavně ve zbytečných erotických scénách, a všechny ženský se najednou zbláznily). ()

Stíba

Po prvním dílu jsem byl na vážkách ale někdy od pátého se už bezmezně vezu na vlně euforie z dokonalé podívané. Hudba od Nicka Cave and The Bad Seeds a The White Stripes jsou pak pomyslnou třešničkou na dortu. Po dvou sériích bez debat jasných 5*. - "By Order of the Peaky Fuckin Blinders!" ()

RustinCohle

Skvostná dobová gangsterská sága Peaky Blinders je úžasný seriálový počin, ktorý je scenáristicky, režijne a hudobne dotiahnutá do dokonalosti. Výborné postavy, so skvelými hereckými výkonmi nielen geniálneho Ciliana Murphyho, ktorý je v dokonalej forme a naplno prejavuje svoj herecký potenciál, ale netreba zabúdať aj na Sama Neila, Helen McRory či Annabelle Wallis. Nehovoriac o skvelej kamare, ktorá precízne a s ľahkosťou znásobuje audiovizuálny efekt atmosféry gangsterského prostredia s mimoriadnym soundtrackom. Prvá séria 90%. Druhá séria 80%. Tretia séria 70%. PS: Nick Cave And The Bad Seeds - Bring It On, neuveriteľná pecka ;-). ()

katmandzoo

Peaky Blinders je gangsterský seriál zasadený do 20. rokov 20. storočia, ktorý pojednáva o vojne znepriatelených gangov Birminghamu. Ústrednými aktérmi seriálu sú príslušníci tzv. Peaky Blinders, ktorí boli známi tým, že si za svoje čapice schovávali žiletky. V čele tohto rodinného gangu stojí nekompromisný Tommy Shelby, ktorého skvelo zahral Cillian Murphy. Jeho výkony si začínam v poslednej dobe obľubovať čoraz viac. V prvej sérii je nám postupne predstavovaná hierarchou gangu Shelbyovcov a ich nepriateľov. Za účelom vyčistenia mesta Birmingham od podobných gangov prichádza postupne na scénu hlavný vyšetrovateľ bažiaci po dolapení členov Peaky Blinders (predovšetkým jeho vodcu). Ich vzájomná konfrontácia dodáva prvej sérii skvelý náboj. V ďalších sériách členovia Peaky Blinders postupne rozširujú svoje sféry vplyvu a dostávajú sa do konfliktu s predstaviteľmi židovskej odnože "obchodníkov", komunistami, miestnej polície či talianskej mafie. Obzvlášť skvelo stvárnili svoje roly Tom Hardy v podobe nekompromisného a svojského šéfa židovských obchodníkov či Adrien Brody ako neľútostný taliansky mafián, túžiaci pomstiť smrť svojho otca. Tieto série so sebou vždy prinášajú čoraz zaujímavejšiu zápletku, pričom s pribúdajúcimi epizódami narastá aj expanzia pôvodne miestneho gangu do medzinárodného a obávaného aktéra v gangsterskom prostredí. Celková atmosféra seriálu je navyše dotváraná výbornou naaranžovanosťou dobového prostredia a komornej atmosféry. Vo všeobecnosti teda považujem Peaky Blinders za jeden z najlepších počinov z prostredia mafiánskej a gangsterskej produkcie a radím ho do svojej TOP10 seriálov. Už sa teším na 5. sériu. Najnovšia séria odsledovaná a pozitívne dojmy stále pretrvávajú. Som zvedavý, kam sa to posunie nabudúce...Tak a mám za sebou aj poslednú sériu. Seriál potvrdil svoju kvalitu, nové postavy tomu dodali potrebný náboj, páčil sa mi aj vývoj staronových aktérov, hlavne Tommyho, Arthura a Michaela. Navzdory tomu tam však podľa môjho názoru ostalo nedovysvetlených niekoľko dejových liniek, takže dúfam, že tvorcovia dostanú svojim slovám a natočia na záver aspoň ten film. ()

Torpid

Neviděl jsem všechno a následující koment je k S04e04, kde mi ale navždy došla chuť. Dobří herci v sebeparodickém příběhu. Největší mafiáni Itálie střílejí mimo a nebo rytířsky odpouštějí. Všichni s ultracool pózou, hlasem co nejhlubším ve zpomalených záběrech za zvuku písní Cashe a Cavea. Pitomost zápletek v tomhle díle vyvrcholila k trvalému opuštění nadhodnoceného seriálu. ()

mardun

Prave se nataci nova serie a mam to stesti byt u toho, sice jen jako kuchar pana Sama Claflina. ( Velice mikej chlapík ) Chodimnse tajne divat na natáčení a musim rict, ze to vypada velice slibně. Nataceni probiha ve West Yorkshire. ()

Jajar

Velkolepá sága o cikánském mafiánském klanu z Birminghamu. Skvělý scénář, který pracuje s historickým kontextem (1. světová válka, IRA, komunismus, fašismus, velká hospodářská krize ...). Chytré zápletky, napětí a překvapení od prvních minut úvodní série. Tohle se Knightovi hodně povedlo. ()

Ozzy2

Ne, tak po třech dílech nevím, zda pokračovat a čekat, jestli se děj rozjede, nebo to bude pořád stejné.Cilian je nesympatický, servírka není krásná, jak se nám snaží vnutit, hudba mě tam úplně irituje a ta přehnaná špína, kouř, ohně v ulicích..ty jo, tam by snad ani nikdo nežil.jen se tam kecá a kecá a IRA?To jde mimo mě i přesto, že jsem žil celkem dlouho v Dublinu a Galway ()

DWR

By Order of the Peaky Blinders! Nejlepší hláška prostě! Potom, co jsem viděl tento seriál vícekrát, musím usoudit, že je to jeden z nejlépe propracovaných seriálů, co jsem měl zatím možnost zhlédnout! Ta propracovanost postav je geniální, herecké výkony TOP! Líbí se mi to zasazení do určitých reálných historických událostí, lze vidět spoustu historických postav, hned se seriál dostává na jinou úroveň! Tom Hardy jako vždy, excelentní výkon! Poslední série se mi zdá poněkud slabší, ale Helen McCrory je v této sérii asi nejlepší, herecký výkon s takovou určitou noblesou jsem asi u žádné ženy neviděl. Bezesporu hlavní důvod, proč je tento seriál úspěšný, jsou prostě ty DIALOGY ! Neskutečně promyšlené a vynikající, musí se ovšem na to člověk podívat víckrát aby více pochopil ty komplikované charaktery postav. A to nemluvím o soundtracku, vynikající hudba, ta úvodka od Nicka Cava je prostě BEST! ()

geek.ondra

Herecky přesné (Murphy konečně poukazuje na to že není jenom loutka do vedlejších rolí a Hardy i za tu chvilku stihne přehrát většinu obsazení) atmosférické a dobově procítěné. Nicméně režijně a scenáristicky mi to vždycky přišlo spíš jako druhá liga. Takže jenom dobrý ()

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

15.07.2022

Tvůrce Gangů z Birminghamu a rovněž scenárista filmů jako Východní přísliby, Noční jízda nebo Spencer Steven Knight našel svůj příští námět. Britský veterán oznámil, že chystá novou sérii o životě… (viac)

Británie centrem natáčení v Evropě

Británie centrem natáčení v Evropě

27.11.2021

Na starém kontinentu stále častěji vznikají nejen evropské, ale také hollywoodské produkce, a mnoho z nich míří do Spojeného království. V britském Liverpoolu se teď rozvíjí projekt, který má místní… (viac)

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

19.01.2021

Fanoušci seriálu Peaky Blinders aka Gangy z Birminghamu následující zprávu nejspíš neuslyší moc rádi. Tvůrce seriálu Steven Knight nicméně potvrdil, že seriál bude po nadcházející šesté řadě… (viac)