Gangy z Birminghamu

• Česko Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (viac)
Veľká Británia, (2013–2022), 35 h 3 min (Minutáž: 55–81 min)

Tvorcovia:

Steven Knight

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Harry Kirton, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien (viac)

Veleúspěšná gangsterská sága vás přenese do Birminghamu 20. let minulého století. Rozvětvená rodina Shelbyových založí obávaný gang nazývaný Peaky Blinders. Jejich jméno odkazuje na zvyk nosit žiletky na svých kloboucích, což mnohé napovídá. Seriál vám představí krutou, krvavou, ale bezpochyby působivou kapitolu moderních britských dějin.
Výpravná gangsterská rodinná sága se skvělým obsazením včetně Cilliana Murphyho, Sama Neilla, Helen McCroryové, Annabelle Wallisové, Paula Andersona, Iddo Goldberga a Charlieho Creed-Milese. Obsazen byl i spisovatel a rastafariánský básník Benjamin Zephaniah. Příběh podle Stevena Knighta začíná v roce 1919 v chudých čtvrtích poválečného Birminghamu, kde žádné zákony neplatí. Navrátilci z války, noví revolucionáři a zločinecké bandy, ti všichni bojují o přežití v průmyslovém prostředí, které se zmítá uprostřed dramatických hospodářských změn. Zbraně propašované ze zákopů se dostávají do ulic a kdo je má, nezdráhá se je použít. Zatímco Churchill mobilizuje své jednotky zvláštního oddělení, ilegální bookmakeři vydělávají jmění v nelegálních sázkových kancelářích a traumatizovaní infanteristé zapíjejí svůj granátový šok v hlučných hospodách. Na okrajích má město stále ještě vlídnější tvář, tam cikáni a loďkaři obchodují s koňmi a věští budoucnost, avšak na vrcholu této průmyslové džungle se usazuje rozvětvená rodina Shelbyových, jejíž četní sourozenci, bratranci a strýcové tvoří ten nejkrutější gang ze všech - 'Peaky Blinders'. Svůj název si vysloužili zašíváním žiletek do kšiltů svých čepic a peníze vydělávají sázkami mimo závodiště, vybíráním výpalného a loupežemi. (Filmbox)

fincik

Film se zabývá takovým rodinným gangsterským klanem v Birminghamu po 1. světové válce. Dá se srovnat s americkým seriálem Boardwalk Empire. Nicméně Peaky Blinders jsou o třídu lepší. Hlavní představitel Thommyho Shelbyho (Cillian Murphy) vás dostane do kolen a nutně si ho musíte oblíbit. Seriál provází naprosto perfektní hudba. Plno akce a intrik. 2. série snad ještě překonává tu první. ()

-tHESWINe-

Přes celkem velké škobrtnutí v poslední epizodě první série fakt vydařený miniseriál. Nebýt toho, bylo by to celých pět hvězd. Zajímavý příběh, dobré herecké výkony a skvělý soundtrack složených z tvorby různých Britských, zejména nezávislých, kapel. ()

Looka

85% Ke konci tomu trošku dochází dech, ale pořád výtečná záležitost. Dvě série stačily. Třetí už je zase nakopnutá. ()

markyzgero

řeknu to jen jednou: tom hardy, tom hardy, tom hardy. tam, kde jsou peaky blinders, cillian murphy a paul anderson výborný, tam nastoupí hardy a hodí to všechno ještě o level vejš. nazdar ()

J.e.r.e.c

Další seriálová pecka z produkce HBO. Místo činu: Birmingham 1919. Hlavní aktéři: gangsteři s žiletkama v čepicích, IRA, komunisti, cajti a Churchill. O co jde: o kriminální byznys, politiku, boj o moc, o rodinu, o lásku... Nechce se mi pořád psát to samé: o excelujících prvoligových hercích (Kilián je hotovej Kmotr!), skvělé filmařině a sebevzdělávání prostřednictvím historických reálií (i tady hodně zkreslených, ale, komu to vadí?). Tentokrát mě asi nejvíc dostala romantická linie, sice od počátku tušená a tudíž nepřekvapivá, ale přesto s citem podaná a v důsledku strhující. S finálním twistem, který vychcaně nutí ke zkouknutí další série. P.S. Doufám, že se dočkáme i nějaké zmínky o Aston Ville. 1.série 90 %___2.série je asi o pár prolitých kapek krve slabší, než ta první, ale dohromady tvoří neodolatelně přitažlivý celek, který nová várka epizod šperkuje několika skvostnými detaily, jako je třeba postava židovského gangstera a psychopata (jak jinak, že) ztvárněná Tomem Hardym. Prve jsem úplně zapomněl zmínit muziku, což je na pěstí do držky, protože skvělý moderně rockový hudební doprovod je klíčovým prvkem celé téhle parádičky. Pecka! 2.série 86 %___To, co předchozích dvanáct dílů tak parádně budovalo, ten nešťastný třináctý poslal jednou ranou do márnice. Co to má bejt? Místo skvělé atmosferické gangsterky najednou koukám na nějaké „Panství Downtown“? (Nebo, alespoň takhle nějak si ho představuju, páč jsem ho nikdy neviděl.) Kulisy se změnily ze špinavých ulic Birminghamu a doupat Londýna na putinovsky rozlehlé sídlo uprostřed zelených luk a z gaunerů z ulice se stala šlechta. Ne, samozřejmě, nestala, byť to tak na první pohled může působit. Ale pohled tygra těm parchantům pořád nechybí, a když je potřeba, stále dokáží vytasit drápy! Přestože zklamání ze značné stylové změny časem vyprchá, dojem, že tohle prostě není ono, až do konce nezmizí. I přesto, že úchylní ruští aristokraté dělají, co můžou, a snad poprvé od Shelbyovců přebírají štafetu největších magorů na place... 3.série 75 %___Ach jo, ten konec, ten konec... ten mě zklamal! Přitom se celých pět dílů velice pečlivě a umně skládá dohromady tak, aby připravilo půdu pro zdrcující finále. Které se však nedostaví. Místo toho přijde jen velice neuspokojivé vyvrcholení a po něm ještě dalších snad dvacet minut dojezdu, které končí řádným wtf a cliffhangerem. Až při sledování této řady mi došlo, že postava Tommyho představuje vlastně jakýsi mužský ideál. Je (takřka nadlidsky) inteligentní - dokáže plánovat několik kroků dopředu, ale přitom okamžitě reagovat, když se situace na šachovnici nečekaně změní; zároveň však není jen nějakým salónním intelektuálem a vítězí i tehdy, když dojde na pěsti a zbraně; má ty nejvyšší ambice a je velice aktivní směrem k jejich naplnění; má téměř absolutní sebedůvěru - před nikým neuhne, neskloní hlavu, za všech okolností zůstává sám sebou; svoji rodinu (či spíše klan) ovládá skoro jako nějaký bůh, často i za pomoci manipulace a zákulisních intrik, ale vždy pro jejich dobro... A je už pak jen logickým důsledkem, že na základě tohoto chování mu do postele padají všechny ženy, o které jen zavadí. Ty totiž dokáží vycítit, že pod zdánlivě chladnou maskou kalkulujícího gangstera se skrývá sopka plná emocí a v konečném důsledku i srdce na správném místě. A já vlastně nevím, jestli mi ta jeho dokonalost vadí (protože není realistická) nebo se mi líbí (protože je inspirativní). Celkem dilema, vzhledem k tomu, že v průběhu děje byly ostatní důležité postavy buď zlikvidovány, nebo redukovány skoro do karikatur, a celý seriál je teď už vlastně pouze o něm... 4.série 80%___Peaky Blinders jsou nejspíš nejstylovější seriál... vůbec? Audiovizuální stránka (vysoustružená v místních ocelárnách, které daly světu i Judas Priest) je tak podmanivá, až jsem sám s lehkým překvapením zjistil, že na dějových peripetiích mi vlastně příliš nezáleží, protože všechny ty zpomalovačky, montáže a epické kamerové nájezdy za doprovodu kovově dunících songů jsou uměleckým dílem samy o sobě.  Navíc mě hodně potěšil návrat k fikci zasazené do historického kontextu, která si mě tak získala v prvních dvou sériích a později byla prakticky úplně opuštěna. Vážně jsem netušil, že v Anglii existovala regulérní fašistická strana a těšila se docela slušné podpoře. A její šéf Oswald Mosley v podání Sama Claflina je dokonale elegantní a úctyhodný šmejd. 5.série 80 %___In the bleak midwinter... To nejhorší nakonec. Skoro by se chtělo napsat – všechno špatně! Zatímco Hardy, Anya nebo minule tak famózní Claflin zoufale paběrkují a počítají každou minutu (o zcela zbytečném cameu Stephena Grahama ani nemluvě), postavy a motivy, které mě vůbec nezajímají (Esme a hlavně neskutečně otravná Lizzie a všechny ty manželsko/rodičovské peripetie), se roztahují často přes celé díly, které zaplňují hlušinou ubrečených výčitek a prázdných dialogů. Najednou nefunguje ani ten báječně opulentní styl, pěkné obrázky se okoukají a ucourané písničky spíš serou. (Kam se ksakru poděly kytary!?!) Cillian Murphy za sebou táhne celou káru ze všech sil jako mezek, ale ani jeho vytrvalost a tvrdohlavost tentokrát nestačí. Doufal jsem alespoň v epicky krvavý závěr, ale nakonec sešlo i z něj a všechno končí zcela v intencích celé série notně uchcaně. Škoda, Tommy Shelby by si jako nejvíc cool mafián filmové historie zasloužil důstojnější pomník. Mnohem důstojnější. 6.série 60 % () (menej) (viac)

celticek

Tak po první sérii musím dát plný kotel. Nejlepší seriálový OST. Industriální Birmingham 20. let po 1. světové válce vypadá úchvatně. Cilliana jsem si oblíbil v Sunshine, naposledy se mi líbil i v Anthropoidu. Irský nádech jde cítit z každé scény, paráda. Thomas Fucking Shelby! Edit : Po shlédnutí 5.série mám pocit, že už seriálu došel dech. Zapletení IRA - budiž, ale ten fašistický politický nesmysl mě moc nebral. Předchozí série všechny shodně za plný počet, tady bych dal 3 hvězdy, závěr mě těžce zklamal. ()

ellniora

Tak jo. V prvé řadě musím říct, že mě to dostalo hlavně díky kameře, která je prostě skvělá. Pak jsem si oblíbila herecký obsazení a miluju hudbu z tohoto seriálu. Je to jeden z nejlepších seriálů, který jsem zatím měla možnost vidět - jak příběhově, tak vším ostatním. Někdy mám pocit, že se do toho tvůrci trochu zamotali, ale pak zjistím, že jsem uplně vedle. Peaky Blinders jsou plný zvratů, který člověk ne vždycky stíhá odhadnout a proto mě to tak baví. ()

groz122

Steven Knight je asi nejlepší člověk, který se mohl Peaky Blinderů chopit. Lepšího scénáristu byste nenašli. Nejlepší Seriálový scénář ever. Malíček, Hardy, Cillian, Neil.... ti všichni už jen plní do detailů vizi režiséra! Peaky Blinders nemá obdoby. Nejlepší současný seriál s nejlepším OST, které se kdy v seriálech objevilo. plná palba 5* ()

Niflheim

95 %. Knightův počin válcuje Boardwalk Empire především schopností držet kvalitu kontinuálně napříč všemi sériemi. Peaky Blinders nabízí perfektní reálie rurálně urbánního průmyslového Birminghamu se skvělým soundtrackem, stejně jako excelujícími Murphym a Andersonem. Navzdory tomu, že se místa dění postupně přesouvají do vyšších společenských vrstev a politika ve smyslu intrikánství a lidského jednání na půdě státní správy hraje čím dál větší roli, o potřebný spád, napětí a šokující momenty není nouze. Nebojím se říct, že si na své přijde každý, komu imponují mafiánsky pošpiněné snímky s náhledem do psychologie jednotlivých postav, ale zároveň nepovažují scénáře hraničící s jejich reálnou uskutečnitelností za nutný požadavek pro úspěšné audiovizuální dílo – nezřídka jsou totiž historické reálie vhodně a citlivě ohýbány ve prospěch seriálu. PS: I když mám slabost pro Murphyho, vrchol hereckých výkonů představuje Adrien Brody. ()

TaNya_

Na tento skvost jsem se chystala přes rok a musím přiznat, že hlavním lákadlem pro mě byly ty jejich ohozy, protože na ty chlapy je radost pohledět. Co jsem nečekala, tak tu úžasnou škálu přízvuků.      //      1.série: Zhltla jsem ju jedním dechem. Už dlouho jsem nenarazila na seriál s tak mistrně napsanýma dialogama. Ze seznamování s touhle rodinou až někdy mrazilo.     //     2.série:  Shelby family se posouvá zase dál a ne ve všech ohledech jim to svědčí. Na druhou stranu se tady poprvé objevuje Tom Hardy a ten si tu roli opravdu užívá. Závěr série byl na mnohem vyšší úrovni než její začátek, ale i tak šlo o naprostý nadprůměr.     //     3.série: Tak tady jsem byla určitě mnohem spokojenější u všech dílů než u předchozí série. Celá ta linka s Rusákama mi prostě sedla a hlavně smekám před scénaristama za vývoj jednotlivých postav. Hlavně Arthur a jeho nálady :D. ()

departed

Chodil jsem okolo toho dlouho, největší důvod, proč jsem se k tomu nedostal dřív, bylo dobové zasazení, myslel jsem si, že mne to snad ani nebude bavit. Od nynějška zkouknutí Peaky Blinders budu používat jako argument, proč nikdy nesoudit seriál před zkouknutím, ať už z jakýchkoliv důvodů. Precizní režie, vynikající herecké výkony, kde bravurně nehraje jenom Tommy, ale Arthur, Polly, či Alfie si pro sebe dokáží urvat veškerou pozornost každou minutu, co jsou na scéně. Vedlejší úlohy, či záporné postavy si to kradou pro sebe též, až vám pak připadá, že hrají naprosto skvěle úplně všichni. Stylový záběry, vyhovující tempo jednotlivých dílů, boží přízvuky, výborná, dobově sice nesedící, undergroundová brit-rock hudba, ale o to víc tam právě sedla, skvěle podkreslovala atmosféru a dávala určitým scénám řádný drive a kulervoucnost. Fascinující sledovat komplexní vývoj postav a příběhu jako takového, když je psán šikovnýma lidma. Nyní už ten všudypřítomný hype chápu a souhlasím. Hodnoceno: 5 sérií. ()

Stillborn83

By order of the Peaky F*cking Blinders. K Peaky Blinders som sa dostal až teraz (škoda, že som si to nenačasoval tak, že by bola vonku už aj 6. séria, mal by som to pekne pokope za sebou)... Za mňa pomalší rozbeh, úplné topky 3. a 4. séria, v piatej zamrzela dosť viditeľná zmena niektorých charakterov hlavných postáv, a neviem, či tá politická lajna a umiernenosť gangu neboli na škodu a či sa nedalo z tej fašistickej linky vyťažiť viac... Uvidíme, aké bude finále. Avšak, ak mám hodnotiť celý seriál istotne je právom považovaný za jeden z naj. Výborné herecké výkony, keď nad všetkými vyčnieva Paul Anderson ako Arthur Shelby (a epizódne úlohy Toma Hardyho a Adriena Brodyho), až potom sú pre mňa tiež skvelí Cillian Murphy, Helen McCrory a aj Natasha O'Keefe. Steven Knight spravil výnimočné dielo, pri ktorom ma nesmierne baví aj hudba. Som však zvedavý ako sa popasuje s finále, aj vzhľadom k vynútenej zmene (úmrtie Helen McCrory – Polly). ()

Vanchovi

Forma nad obsahom. Natočené parádne, herecké výkony perfektné. Chápem, čo sa to na tom ľuďom páči, občas bol dej fakt zaujímavrý a napínavý, ale inak mi to dalo dosť zabrať, aby som to vôbec dopozeral dokonca. ()

Wooke

BBC vážne dokáže robiť geniálne seriály. Peaky Blinders je jeden z mnohých, no predsa niečim iný. Po dvoch videných častiach si dovolím tvrdiť, že laťka bola nastavená hodne vysoko. Či už ide o herecké obsadenie, ktoré je vážne dobré a aj ich výkony sú bravúrne. Tommy v podaní Cilliana Murphyho je neskutočne skvelá postava. Taktiež Sam Neill a jeho výraz, ktorý mi stále pripadá, akoby sa niekomu vysmieval, stojí zato. Zaujímalo by ma, prečo je v obsahu napísané, že seriál sleduje osudy rodiny Delaneyovcov, keď ich priezvisko (teda aspoň to tak vyzeralo v seriáli) je Shelby, ale to sa asi čoskoro dozviem. No jedna vec mi vadí a preto to nie je čistých 100%. Soundtrack je príliš moderný a do tej doby by som zasadil inú hudbu, aj keď takú asi ťažko človek nájde. No aj tak je to genialitka...aj keď posledná epizóda ešte nepovedala posledné zbohom. ()

jafuska

Bohužel nejsem tak nadšená tomuto mini seriálu, jako ostatní uživatelé, nepřišla jsem tomu na chut, což je možná škoda, ale taky možná ne, nevím, možná se k tomu jednou vrátím, ale pochybuji o tom, zatím tomu nechávám otevřené pocity a časem se uvidí, asi je to tím, že nemusím z dob starších jakýkoliv film nebo žánr. ()

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

15.07.2022

Tvůrce Gangů z Birminghamu a rovněž scenárista filmů jako Východní přísliby, Noční jízda nebo Spencer Steven Knight našel svůj příští námět. Britský veterán oznámil, že chystá novou sérii o životě… (viac)

Británie centrem natáčení v Evropě

Británie centrem natáčení v Evropě

27.11.2021

Na starém kontinentu stále častěji vznikají nejen evropské, ale také hollywoodské produkce, a mnoho z nich míří do Spojeného království. V britském Liverpoolu se teď rozvíjí projekt, který má místní… (viac)

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

19.01.2021

Fanoušci seriálu Peaky Blinders aka Gangy z Birminghamu následující zprávu nejspíš neuslyší moc rádi. Tvůrce seriálu Steven Knight nicméně potvrdil, že seriál bude po nadcházející šesté řadě… (viac)