Nechcel bojovať, nechcel zabíjať. Chcel žiť, milovať a obrábať pôdu. Osud mu však predurčil rolu tragického hrdinu. William Wallace – legendárny škótsky hrdina. Historický príbeh o láske, statočnosti a odvahe... V 13. storočí sa škótsky vlastenec William Wallace (Mel Gibson) vzbúri proti tyranii anglického kráľa Eduarda I. (Patrick McGoohan), ktorý zaviedol do porobeného Škótska takzvané právo prvej noci pre svojich šľachticov – právo prežiť prvú noc s ktoroukoľvek nevestou. Škótom sa nariadenie nepáči, ale nemajú vodcu, ktorý by ich viedol v ich boji. William by najradšej proti anglickým okupantom nebojoval, pretože jeho jedinou túžbou je žiť v pokoji s milovanou Murron (Catherine McCormacková), chovať ovce a mať kopu detí. Ani jedna z túžob sa mu však nesplní a musí sa postaviť do čela vzbúrených Škótov... (oficiálny text distribútora)

Phorbo

Jeden z dvou filmů, u kterých mi nevydrží jedno oko suché. Tím prvním je Návrat krále od Tolkiena, resp. Jacksona. Braveheart je úchvatný kousek, který je snad povinností vidět. ()

AIMÉE

Výprava, casting a hlavně masky jsou ve Statečném srdci jedny z nejvýraznějších co se historických filmů týče. Gibson v dobré kondici, který se poctivě ponořil do své role, uvěřitelně a s vášní, proto není divu, že se William Wallace řadí do jedné z jeho nejhodnotnějších rolí. ()

Delaney

Perfektní historický film plný emocí, lásky, nenávisti, všeo co má správnej 3hodinovej historickej film mít... Navíc Gibson skvěle režíruje i hraje... prostě mistr 90.let... ()

Isobell

Mr. Mel Gibson (Mel Colm-Cille Gerard Gibson, * 3. ledna 1956 Peekskill, New York, USA) a Scotland. Braveheart splnil všechna ocekavani. Rezie, herecke vykony, napeti, prostredi, kostymy, kamery a naprosto uchvatna hudba Jamese Hornera. Take ti preletl na tvari lehky usmev pri slovech: "Ego nunquam pronunciare mendacium, set ego sum homo indomitus" a take ti silne zatrnulo, kdyz William Wallace z poslednich sil dlouze vykrikl: "Freedom". Braveheart dojima, je to vyjimecny film! Nechte na sebe pusobit to "prave skotske pocasi"... William Wallace: Alba gu bràth! ("Scotland forever!"). ()

Me6i

Gibson je PAN režisér a PAN herec - nádherý příběh čisté lásky, statečnosti a cti, tenhle fiml mě pokaždé dojme k slzám ()

lareinna

Čas od času si rada pozriem historické filmy tohto typu. Veľkú úlohu v tomto prípade zohráva to, aký dojem to vo mne zanechá. Takéto filmy sú na spracovanie aj náročnejšie a oceňujem ak sa to podarí.. ()

Mikeel

Super naturalistický historický film se vším všudy. Na základě skutečných událostí, s láskou, zradou, hrdinstvím, nenávistí a závistí. Ze začátku mě to trochu nudilo, ale ve víru bitev už jsem zcela podlehl. A nepodlehl jsem jen filmu, podlehl jsem hlavně nááááááádherné hudbě Jamese Hornera, už jsem soundtrack stihnul poslechnout dvakrát. I když se ta hudba v průběhu filmu skoro pořád opakuje, patří bezesporu k vrcholu filmové hudby! ()

simply

Pro mě rozhodně nejlepší Mel Gibson, nevadila mi ani délka filmu (téměř tři hodiny) a zážitek z něho u mě trval hodně dlouho. ()

aLPaC

Sice 3hodinový, ale ani na minutku nenudící historický velkofilm Mela Gibsona, který coby režisér i herec podává opravdu brilantní výkony (které již později bohužel nedokázal nikdy zopakovat). Téměř hodinový úvod končí skvělou scénou s popravou manželky a Wallacovým nástupem do čela skotské "armády". Následuje řada bitev, choreograficky naprosto skvěle zvládnutých a dokonale natočených, zrada skotských pánů a samotný Wallacův pád. No vždyť to všichni jistě znáte. Opět musím pochválit hudbu Jamese Hornera, která obzvlášť v historických snímcích je dle mého názoru velmi důležitá, no a zde i podle prodaných nosičů ukazuje svou výjimečnost. Také jsem si v titulcích všiml jméno scénáristy a hned jsem začal zjišťovat, jestli to není příbuzný. Suma sumárum: nutné vidět pro doplnění filmového vzdělání, 100%. ()

Movie Gourmet

Výborný a velmi dojemný snímek, který zaslouženě získal 5 Oscarů v režii Mela Gibsona, který obsadil do výtečně zahrané hlavní role sám sebe. Výborný soundtrack od Jamese Hornera. Ukázka, jak má vypadat historický film, na který jen tak nezapomenete. Jeho závěrečná scéna je jedna z nejsilnějších. Verdikt: 5* a 90 %. ()

gurmanik

Přiznám se, tenhle film jsem nikdy neviděl od začátku až do konce. Protože mě prostě tak dlouho nebavil. Velmi se tady liším od většiny, ale mně osobně se o mnoho víc líbil Patriot, byť je to "v podstatě to samé", jen v jiné době, na jiném místě a za jiných okolností. Ale statečné srdce mi k srdci nepřirostlo.. ()

Ollie235

Klasika historických velkofilmů. Je to věrohodné, poutavé, na city hrající, zkrátka velkolepé. Několik věcí mi ale vadilo. Překvapivě to nebyla tříhodinová stopáž (a že já takhle dlouho většinou u filmu nevydržím), tentokrát to bylo něco jiného - připadalo mi, že se film až moc snaží diváka ,,rozbrečet". Těch emocionálně vypjatých scén bylo na můj vkus trochu moc. Ke konci mi navíc začal trochu vadil i sám s mečem v ruce řvoucí Gibson, ale naštěstí film skončil dříve, než tenhle ,,problém" dorostl do nesnesitelných rozměrů. Tak jako tak je Statečné srdce výborný film, ale k mým oblíbeným nikdy patřit nebude. ()

ZippoFormo

Jeden z mojich najobľúbenejších filmov, ktoré existujú. M.Gibson - som ani nexcel veriť že takéto krásne dielo aj sám natočil. Nádherná hudba , ktorá sprevádza celý film je majstrovské dielo tak ako celý scenár. Rolu Williama si doslova ušil na mieru, nenechal nič na náhode. V tomto filme je všetko: láska, pomsta,akcia, hrdosť .... Všetko v správnom dávkovaní. 5 oskarov je málo, takéto niečo sa vytvorí raz za čas. Doslova cítite všetkú tú bolesť a nenávisť, ktorú hrdina prežíva. Záver filmu nikoho nenechá ľahostajným a jedno oko nezostane suché. Kto tento film ešte nevidel / ak takí ešte vôbec niekto je / tak sa môže začať tešiť na najkrajší príbeh aký kedy videl. ()

spiritus

Historická klasika prvního řádu s perfektním ztvárněním jednotlivých postav, gradujícím příběhem a smutným závěrem, který je o lidské odvaze a nekonečné a nezlomné touze po svobodě. Plný počet. ()

filipvrbik

Skvělý historický velkofilm s famózním Melem Gibsonem v roli Williama Wallace (scéna kdy, beze slova podřeže jak dobytče vraha své ženy zůstane navždy v paměti)...Nezlomný duch Skotského lidu letos málem vyústil v nezávislost, ale dnes už je jiná doba...95% ()

geimz

Po ďalšom zhliadnutí po dlhočizných rokoch musím ubrať hviezdičku. Statočné srdce je predsa len ponekud patetický, gýčovitý, a predovšetkým príliš dlhý film. ()

Krásné svátky a PF 2024

Krásné svátky a PF 2024

24.12.2023

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

16.11.2021

Těsně před tím, než nás nadobro opustil legendární režisér Richard Donner (Superman, Maverick), chystal on, jeho žena producentka Lauren Shuler Donner a scenárista Richard Wenk (16 bloků, The… (viac)

Dwayne Johnson si splní sen

Dwayne Johnson si splní sen

30.08.2018

Dwayne „The Rock“ Johnson (Mrakodrap, Hercules) získal roli v chystaném snímku Roberta Zemeckise (Let) The King, který bude vyprávět příběh historického krále Havaje Kamehameha I., objevitele a… (viac)