Nechcel bojovať, nechcel zabíjať. Chcel žiť, milovať a obrábať pôdu. Osud mu však predurčil rolu tragického hrdinu. William Wallace – legendárny škótsky hrdina. Historický príbeh o láske, statočnosti a odvahe... V 13. storočí sa škótsky vlastenec William Wallace (Mel Gibson) vzbúri proti tyranii anglického kráľa Eduarda I. (Patrick McGoohan), ktorý zaviedol do porobeného Škótska takzvané právo prvej noci pre svojich šľachticov – právo prežiť prvú noc s ktoroukoľvek nevestou. Škótom sa nariadenie nepáči, ale nemajú vodcu, ktorý by ich viedol v ich boji. William by najradšej proti anglickým okupantom nebojoval, pretože jeho jedinou túžbou je žiť v pokoji s milovanou Murron (Catherine McCormacková), chovať ovce a mať kopu detí. Ani jedna z túžob sa mu však nesplní a musí sa postaviť do čela vzbúrených Škótov... (oficiálny text distribútora)

divisak

Vynikající Mel Gibson jako William Wallace, stejně výborný jako režisér, k tomu nádherná Sophie Marceau a překrásný hudební doprovod Jamese Hornera činí z tohoto filmového ztvárnění skotského bojovníka za svobodu nezapomenutelný zážitek. Opravdu výborný počin ve všech směrech. Svoboda! ()

IsaacNewton

Vím, že jdu asi proti všem, ale myslím, že Statečné srdce se dalo natočit mnohem lépe. Děj je velmi dobrý, hudba úplně úchvatná, je zde pár hezkých momentů, obsazení většinou není špatné, ale ani nedokonalé (Mela Gibsona nemám osobně vůbec ráda, ale tady jsem si jeho postavu celkem i oblíbila), ale ta režie a místy trochu taky scénář! Když pominu nechutné záběry jako muž nabodnutý na kůl, rozpláclá hlava pod přilbou a další (jistě, ve středověku to takhle bylo, ale to neznamená, že to musí být i ve filmu a ty odporné záběry filmu ani trochu nesvědčily ba naopak, věřím, že mnohem více lidí by ocenilo méně takovýchto záběrů) a takových nedostatků se tu najde víc (bitvy by například potřebovaly trochu prostříhat atd.). Ano, bylo to hezké, ale jedna věc mi tam především chyběla. Je to věc, kterou mívají právě historické filmy, jde o takové ty scény, na které člověk nikdy nezapomene, zde takových scén bylo prostě málo. Čekala jsem ale, že to bude horší (film jsem viděla v 11 ve škole a přišel mi úplně strašný, takže mě vlastně docela potěšil, takže sečteno podtrženo- klady a zápory- 3 hvězdy. ()

Hepy13

Jedna z těch nejlepších historických podívaných. Statečné srdce je film který má uplně všechny aspekty pro to stát se Megafilmem. Kvalitní souboje, emoce, skvělé herecké výkony, výbornou režii, atmosféru a dokonalou hudbu Jamese Hornera. Mel tu jednoduše všechny mele za zvuků překrásné skotské melodie. Skutečně působivý film! Mele Gibsone vítej navždy mezi moje oblíbence. ()

Mrs.Bailey

Tohle je tak krásný film! Nezáleží na tom, že se přesně nedrží dějin, že je téměř 3 hodiny dlouhý nebo že se sem tam objeví nějaké klišé...Statečné srdce je příběh o obyčejném muži s neobyčejnou odvahou, který se nevzdal svých snů a statečně bojoval za svou zemi a svůj národ, který věřil, že nejdůležitější na světě je svoboda, bez které všechno ostatní ztrácí smysl. Asi nedokážu popsat, jak moc na mě William Wallace zapůsobil. Mel Gibson se vyznamenal jak v režii, tak hlavně v hlavní roli. Jeho Williamovi věříte všechno, chcete mu pomoci a pláčete nad zradami a hořkým osudem, které ho potkali. James Horner se tímhle soundtrackem okamžitě zařadil k mým nejoblíbenějším skladatelům, protože jeho hudba je stejně nádherná jako film samotný. Nedovedu pochopit, že se najde někdo, koho tohle nevzalo. "...budete se chtít vrátit sem a říct svým nepřátelům, že si mohou vzít Vaše životy, ale nikdy ne Vaši svobodu!" ()

Nolanofil

Ak by som niekedy mohol byť historickou postavou, tak by to bol William Wallace. Osoba s takými zásadami a presvedčením je fascinujúca. Film má neskutočný drive, pár prekvapivých momentov a skvelé akčné scéni. Záver je asi najemotivnejší, aký som vo filme videl a slza smútku musí vybehnúť každému, kto vie napočítať od jedna po päť. ()

Randwulf

Je smutné, že jsem tenhle film doteď neviděl. Krásné záběry na skotskou krajinu, dialogy, které Vás občas musí chytit za srdce nebo něco podobného a hlavně nádherná hudba. ()

JK-Stinger

Nestárnoucí veledílo Gibsonova života, které nikdy neomrzí. Konečně se mi podařilo i shlédnout v originálním znění a ten skotský a irský přízvuk je prostě k nezaplacení. ()

Johny303

Ve Statečném srdci ze sebe Gibson vydal své maximum jak po stránce režisérské, tak i herecké. Je to hodně silný film, se skvělým scénářem, kamerou, obsazením i hudbou. Bitvy, které snad z hlediska kvality a surovosti žádný novější historický film nepřekonal. Love story, která není kýčovitá a ze které se člověk neposere nudou. A ten konec....!!! Jeden z nejlepších filmů vůbec. Bez debaty. ()

Pawlisman

Vidět pořádně film až po 20 letech samo osobě ztrácí na hodnotě a šťávě. Pěkné, nicméně hubu otevřenou, mráz po zádech a vířivou hlavu nemám. 8/10 ()

Lilloos

Mel Gibson ve své roli exceluje, přesto mě v podobné situaci nechytl tolik jako Leonidas z 300, ale to je nejspíš zaviněno pro mě méně atraktivním prostředím. Kdyby byly celé tři hodiny tak emotivní a zábavné jako posledních dvacet minut, jásala bych. Film by ale neměl stavět jen na megalomanském závěru a tak zcela upřímně přiznávám, že jsem se během nekončících bojů a debat nudila. Jedinou útěchou pro mě byly motivy mimořádně zdařilého soundtracku. ()

petikacka

První režie Mela Gibsona a hned takový succes... V kině jsem sice bojové bitvy přežila díky zavřeným očím, ale to pouze poprvé... Mám ráda filmy, které dávají a mají smysl...Boj za svobodu a za lásku jej vždy budou mít...Navíc je o skutečné historické postavě Williama Wallace, který se nebál postavit angličanům a vyhrál... Sice za to zaplatil životem, ale tak to už bývá.. .Scéna, kde Mela nabodávají a on místo, aby odvolal, zařve Freedom, mě pokaždé dostane a slza ukápne... Dobovka jak má být, strhující drama s nadějí do budoucna...To je moje srdcovka...Motto celého filmu je mi velice blízké...Svoboda nebo smrt, nic jiného neexistuje...Za mě 98% ()

Chudobka

Když jsem dnes nakoukla do programu a viděla jsem Statečné srdce, bylo mi jasné, že tentokrát už se nebudu do ničeho nutit. Zkoušela jsem to myslím třikrát, ale nikdy jsem tenhle film neviděla celý. Jednoduše proto, že mě nudil. Nemám ráda velkofilmy, bojové scény mě nenadchly, Mel Gibson není můj oblíbenec. A to jsem se ani nepídila po historické přesnosti! Pouze pěkná hudba a to je vše. Tedy aspoň pro mě. ()

kaze

Skvelé, skvelé, skvelé. Najlepší Gibsonov film. Dala by som za neho aj 20 Oscarov. Super, film, hudba a herci tiež. ()

Lukoye

Velkolepá výprava, výborné herecké výkony a hlavně režisérský počin Mela Gibsona (kdo by to do něho řekl) dělají z filmu naprosto vyjímečné dílo. Z filmu je cítit určitá poctivost, zaujetí při jeho realizaci, jeden z top ten. ()

snatch

Jestli to není spoiler, tak si dovolím říct, že jsem na konci brečel jako želva :) Skvělý režisérský počin Mela Gibsona. ()

Elgin

Vyborny historicky film kde Gibson zvlada hlavnu ulohu i rezisera v jednej osobe. Pribeh ma naboj a strhujuci spad - nevadia mi ucite historicke odchylky kedze vysledok je naprosto uzasny a zasluzene patri do mojej Top 10. Tvorcovia museli vysvetlit veskere efekty ked ochrancovia zvierat chceli sudit Gibsona za tyranie zvierat. Ziadny kon nebol utrateny v tomto filme. Vacsinu koparzu tvorili vojaci z blizkeho okolia. Dufam, ze nasadena latka vydrzi Gibsonovi i do buducnosti a zachova si svoju nezavislost. ()

Krásné svátky a PF 2024

Krásné svátky a PF 2024

24.12.2023

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

16.11.2021

Těsně před tím, než nás nadobro opustil legendární režisér Richard Donner (Superman, Maverick), chystal on, jeho žena producentka Lauren Shuler Donner a scenárista Richard Wenk (16 bloků, The… (viac)

Dwayne Johnson si splní sen

Dwayne Johnson si splní sen

30.08.2018

Dwayne „The Rock“ Johnson (Mrakodrap, Hercules) získal roli v chystaném snímku Roberta Zemeckise (Let) The King, který bude vyprávět příběh historického krále Havaje Kamehameha I., objevitele a… (viac)