Temný prípad

• Česko Temný případ (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (viac)

Ústředními postavami seriálu jsou dva detektivové, jejichž životy se srazí a propojují během sedmnáct let trvající honičky sériového vraha v Louisianě. (oficiálny text distribútora)

FaithZombie

Seriál je rozhodně extrémně chytlavý takže jsem neplánovaně sfoukla obě řady naráz i přestože přechod z první na druhou byl trochu obtížnější. Druhá řada je úplně jiná než ta první takže je dost těžké je porovnávat. Ale jednoduše: dvojka je dobrá, Vinc Vaughn ohromil, ale má tu smůlu že je vůbec vydávaná za další sérii True Detective a ne raději za něco jiného, nesouvisejícího. Vyvarovali by se tak podle mě zpoustě zklamání a zkrátka toho rozčarování ve chvíli kdy vám dojde že druhá série opravdu nebude mít s tou první společného vůbec nic. ()

Lavinia

Lujziána, 90. leta, šeredný kraj, hnusní lidé, ohavné poměry, zvrácené nábožné blouznění a blekotání a hlavně utajované vraždy. V podezření prominentní rodina, plná levobočků a provázaných vztahů. A dva detektivové, kteří stále pokračující vraždy po letech, snad 20, konečně vyřeší, i proti vůli státních orgánů. Prostě odvrácená strana svobody made in the US, podáno retrospektivním vyprávěním hlavních postav, které lžou, jako když tiskne, a přitom jsou to právě oni ti dobří. Do současnosti se dorazí zhruba v 6. epizodě, kde se scenárie projasní a spěje se zvolna k řešení. Oceňuji jasné rozlišení doby (pomáhají hlavně jiné účesy našich hrdinů) a vynikající herectví. Doporučuji. ()

Kadrec

První série sice ponekud roztahaná, ale solidní a napínavá detektivka. 80%. Druhá série za mě docela tragédie. Po šestém dílu jsem zatím pochopil, že se nějaký pán zlobí, protože mu nestihli zapsat pozemky do katastru... ()

Limous

Opravdu velice temný seriál o zvrácených okultních choutkách v nejvyšších kruzích společnosti s hutnou atmosférou, která se dá krájet. Bezchybné a naprosto úžasné herecké výkony Woodyho a Matthewa Vás donutí věřit naprosto všemu co řeknou nebo udělají. Dalším maximálně využitým aspektem je prostředí Louisiany, které je pro zvrácené okultní vrahy jak dělané na míru, ve zdejších močálech s četnými hurikány se totiž kdekdo lehce ztratí. Celkem utahané vyprávění příběhu rozhodně není na škodu, naopak měl jsem prostor na seznámení se s postavami a vžití se do jejich situací, navíc jsem si tak opravdu užil tu zmiňovanou temnou atmosféru. Pro mě je tahle minisérie nejlepším seriálem vůbec hned za Band of Brothers a The X Files. A poslední dvě epizody jsou naprosto strhující. ()

boo-boo

True Detective (TEN PRVÝ) je klenot. V prvom rade je to perfektne napísaná a natočená detektívka v pravom slova zmysle obohatená Louisianským prostredím a všadeprítomným rituálnom. Všetko je dusné, pomalé a miestami dosť desivé (prehrávanie videokazety v Rustovej garáži), pričom práve to pomalé tempo rozpletania tohto ťažkotonážneho humusu látke najviac prospieva a preto by True Detective vo filmovej podobe jednoducho vzniknúť nemohol. No a v druhom rade - aj bez samotnej detektívnej linky je tu solídne napísaný príbeh priateľstva dvoch úplne odlišných chlapov, ktorý sa opiera o najlepšiu castingovú voľbu za hrozne dlhú dobu, Harrelsona a McConaugheyho. Proste neskutočná záležitosť, ktorú si budem dopriavať so železnou pravidelnosťou, lebo sa nevie opozerať. (pozn.: druhú sériu po jej zhliadnutí neberiem ani na vedomie, nieto ešte aby som ju hodnotil) ()

Jacccob

Tady není o čem mluvit. Po detektivní stránce se to točí kolem průměru, pokud však jde o vykreslení postav, seriál si jen těžko najde konkurenci. Ústřední dvojice je tak neskutečným způsobem zajímavá, každého si zamilujete z jiného důvodu, ale Woody zde ( i přes fantastický výkon ) musí udělat krok zpět před Matthewem McConaugheym, protože takhle geniálně vymyšlený a zárověn i zahraný charakter už jsem dlouho neviděl. Druhá série logicky znatelně slabší, ale stejně nemůžu jinak. ()

MAAUZ

Musím říct, že i přes slabší druhou sérii mi v hlavě zůstal skvělej pocit ze série předešlé, kde Matthew McConaughey a Woody Harrelson předvedli geniální detektivní duo, které se nedokonale doplňovalo. Dloouho jsem neviděl v seriále takhle hereckej, řekl bych až vysoce ocenitelnej, výkon. Jak píše kámoš - v první sérii mě rozsekala přestřelka v černošskym ghettu a finále s bossem. V druhé sérii jsem se ze začátku ztrácel, ale pak se korupce rozjela. Vince Vaughn opět někomu vymlátil zuby, jak má ve zvyku. A investigativní dvojice Colin Farrell a Rachel McAdams se mi nakonec zalíbila. Třetí sérii jsem regulérně nepochopil - možná má vlastní blbost a nebo se dala natočit o něco lépe. U čtvrté série mi často stály chlupy až na zadku, jak mi bylo nepříjemně. Čtyřka pro mě byla nepronikavá, místy ohraná, plná studené aljašské atmosféry, která nemusí všem sednout. Dnes už je těžké natočit origo drámo. ()

Duke90

Komentář nyní píši jakožto shrnutí všech tří sérií a proto jej musím rozdělit následovně: 1.série - Pizzolatto nasadil opravdu vysokou laťku a předložil trpělivějšímu divákovi skvělý "jehňatkovský" motiv v kombinaci s psychologickou zápletkou mezi dvěma hlavními hrdiny. Harrelson je výborný, ale s každou další epizodou se ve mě umocňoval pocit, že si pro sebe seriál krade depresivní a temnou minulostí poznamenaná postava McConaugheyho. Matthew se vypracoval mezi hereckou elitu a stále ještě nepřestal zrát. První sérii jsem měl potřebu shlédnout dvakrát s jistým časovým odstupem a na po druhé jsem si tento skvost užil ještě mnohem víc. Mě osobně pomalé ale o to víc nenápadně gradující tempo až v mistrovské finále moc potěšilo. 2. série - zde se nebudu ani moc rozepisovat, protože druhou sérii jsem viděl jen jednou před pěti lety a rozhodně nemám v úmyslu se k ní znovu vracet, protože neměla absolutně nic společného s nějakou temnotou, ale jednalo se dle mého názoru o obyčejnou průměrnou kriminálku hrající si na něco víc a to jsem se tolik těšil na Colina Farrella, který mě vůbec neuchvátil. Za to postava Vince Vaughna mě mile překvapila a převážně scény s ním mě na chvilku donutily k zamyšlení, že i nepovedená druhá série má něco do sebe. 3. série - tímto se tvůrci opět přiblížili k sérii první, která ale zůstala a asi už navždy zůstane nepřekonána. Dorff s Alim ale opět utvořili zajímavou dvojku detektivů, kde vás jejich osudy zajímaly, což se téměř nedá říct o postavách ze série druhé. Tak jak přehrál v první sérii Matthew Woodyho, tak zde vládl na plné čáře zmiňovaný Mahershala, kterého jsem shodou okolností nedávno viděl zařít v Zelené knize. Tímto si Pizzolatto reputaci opět napravil, ale pořád se nemohu ubránit dojmu, že by se nic nestalo, kdyby vzniklo pouze prvních osm epizod... ()

Tarhiel

Teda, True Detective je neskutočne kvalitné rozprávačstvo a filmárčina. A finále svetla a temnoty - super! Bách ho tam - plný počet! A to sa mi rozjazd zdal príliš pomalý (po diel 6. som si hovoril, že by to chcelo o diel skrátiť :) ()

Niflheim

95 %. První série do jisté míry působila jako zjev. Skvělí herci v perfektně napsaných rolích, které se potýkají s obskurní kriminalitou, pohnutými společenskými či vztahovými zápletkami. Napětí je přítomno v každé sekundě, přitom je řešeno velmi elegantně a nenápadně. Druhá série leckoho zklamala především kvůli nasazené laťce – přesun do prostředí nezvratné byrokracie a státní korupce s mafiánskými praktikami. Avšak ona zvrácená atmosféra nechybí ani zde, stejně jako epesní herecké výkony. Třetí série představuje jakousi syntézu předešlých dvou sérií se skvěle vykreslenými prvky obskurity a připomínáním nevyřešených, jednotlivce pronásledujících záležitostí z minulosti. Těžko říct, jestli je scénář i filmařské ztvárnění první série překonatelné, i přesto je Temný případ jako celek excelentním a takřka kultovním počinem. ()

chesterko

Niečo absolútne nové, pripomenulo mi to dobu, keď som prvykrát videl "fringe". Tajomná záhada ale trochu inak. McConaughey má nového fanúšika.// Druhá séria je sklamanie. Chýbala mi tam mystéria, okrem iného. Celé zle. Chyba, že druhá séria niesla meno true detective. Keby ju mám hodnotiť oddelene, dal by som 45%.// Tretia séria sa dostala opäť na vrchol a je hodná svojho mena. Celé to tá čierno-biela dvojka pekne roztočila. Toto je presne TO. Ležérne pátranie so vsuvkami z mynulosti/budúcnosti. 100% ()

MickeyH.

Snad nejlepší ze seriálů tohoto žánru, co jsem kdy viděl. Ústřední dvojice je dokonalá, atmosféra výborná a celkové zpracování a vizuální stránka není rozhodně o nic horší... Díl od dílu je to stále lepší, temnější a záhadnější. Matthew McConaughey hraje perfektně a zaujalo mě, jak do sebe postupně všechno zapadá. Jestli bude druhá řada, rozhodně do toho půjdu! To samé platí i o druhé řadě. První díly mě trochu zklamaly, ale když jsem se dostal do poloviny série, začal jsem chápat smysl prvních dílů a už jsem se od toho neodtrhl. Opět dokonalost. 90% ()

Asdas

Dvaja unavený detektívy , ktorý sa navzájom ani nepoznajú , jeden otrávený monotónnosťou každodenného života a rozdeľovania času medzi rodinou a prácou , ten druhý prakticky zo všetkého okolo seba , človek si musí vybrať čo ho zaujíma viac či samotný prípad alebo práve charaktery dvoch hlavných postáv ,ktoré hrajú namiesto seriálových hercoch tie Hollywoodske a to je veľké plus pre casting , nie som si istý či by to fungovalo opačne. Vstup do tohto prípadu vyšiel na jednotku a zamrzí len fakt ,že je to primárne určené pre televíziu ,pretože toto si pýta veľká plátna a ta atmosféra ,rozprávanie .. ()

Sharleen

Pilot výborný, M. McConaughey hrá veľmi zaujímavú úlohu (konečne niečo iné, ako lámač ženských sŕdc) a s Woodym budú zrejme tvoriť dobrú dvojku. Hodnotenie si nechávam až na ďalšie časti, ale po pilote to vidím určite na viac hviezdičiek. 2. séria ma tiež veľmi bavila, čo sa týkalo scénára, réžie aj hercov. Malo to správnu dávku napätia aj ponurosti, príznačnej aj pre jednotku. Hlavné postavy až na trošku dreveného Taylora Kitscha všetky super, dokonca sa mi tu pozdávala aj Rachel McAdams, ku ktorej inak veľké sympatie nechovám, tu ma celkom prekvapila. Za 2. sériu dávam tiež 5 ***** ()

JK77

Pilot ***** 2/8 **** 3/8 ***** 4/8 ****1/2 5/8 ***** 6/8 ***** 7/8 ***** Pytam sa kam toto smeruje? Niekedy by som zabil tvorcov co vedia tak vygradovat zaver, a zrazu titulky!!!!! Po piatom diely davam hodnotenie, tento serial je presne moja salka kavy! 8/8 **********. Bravooooo, najlepsi krimi seria aspon 10rokov dozadu, mozno aj viac! S02E01 - 4* rozbieha sa to, vyzera ze styl ostava dalej rovnaky s novymi postavami, bude to temne!!! Zial druha seria uz nie je to prave orechove, aj ked stale to ostava nadpriemernym serialom. Trosku som cakal viac. Colin Farell to vsak odohral paradne. ()

barbara5

Je to super! Spletitý, temný, hnedka od začátku vás to vtáhne, protože se dozvídáte tak akorát, abyste měli chuť hned na další díl. ()

Lednové tipy z VOD služeb

05.10.2023

Blade naverboval scenáristu Temného případu

Blade naverboval scenáristu Temného případu

29.04.2023

S blížícím se začátkem natáčení nového Bladea přichází nyní zpráva, že na projektu už pár týdnů pracuje také scenárista a vůbec tvůrce seriálové antologie Temný případ Nic Pizzolatto. Pizzolatto… (viac)