Dotkni sa temnoty a pohltí ťa... Dlho očakávaná štvrtá séria fenomenálneho kriminálneho seriálu sleduje dve problémové policajtky, drsnú Evangeline Navarrovú v podaní boxerskej šampiónky Kali Reisovej a Liz Danversovú v podaní Jodie Fosterovej, držiteľky dvoch Oscarov, troch Zlatých glóbusov a šesťdesiatich ďalších filmových ocenení. Intenzívne vyšetrovanie a pátranie po ôsmich zmiznutých výskumníkoch v zamrznutej a zasneženej aljašskej usadlosti privedie svojráznych vyšetrovateľov na pokraj síl. (HBO Max)

frenkie

Poslední(zatím, ale možná i definitivně) zářez do portfolia Temných případů - Noční krajina, je s velkým náskokem suverénně nejslabší série ever. To znamená, že trumfla i dvojku.  Nevím, jak se Mexičanka Issa Lopéz dobrala k této čistě severské anabázy, ale vím jistě, že by se měla vrátit ke svým obvyklým věcem, typických pro její zeměpisnou šířku. Protože natočila jednu z nejnudnějších krimi za posledních několik let a její sledování mě stálo asi čtyři dny života, neboť jsem nebyl schopen shlédnout více jak díl a půl naráz, což se mi u věcí, které mě chytnou rozhodně nestává. Kdybych měl vypíchnout plusy, kterých je velmi pomálu, tak jimi budou jako vždy kvalitní výkon Jodie Foster, která si tu prudivou, protivnou policistku, co to neumí s lidmi, dala s gustem. A tím jsem vlastně s klady skončil.  Škoda no, tohle se prostě hodně nepovedlo, Pizzolatto je holt jen jeden. Tak třeba příště, možná... 2* s odřenýma ušima. ()

Habansz

True detective - It is not !Po dokoukání jsem poměrně zklamanej. Postavy plochý, všechno se řešilo tak napůl a toho detektivování tam bylo ještě míň. Jako samostatnej seriál bych to asi hodnotil o hvězdu více, hlavně kvůli prostředí, který mě bavilo a ani to duchovno tomu vyloženě neškodilo. ALE, to za předpokladu, že to nenese přívlastek TRUE DETECTIVE, od kterého čekám jistou kvalitu a hlavně tu DETEKTIVNÍ PRÁCI. Už tak jsem dost váhal mezi 1 a 2 hvězdami a s největší pravděpodobností si to rozmyslím a tu jednu tomu upálim. ()

AmunRa

V první řadě musím pochválit výbornou atmosféru tvořenou noční zasněženou krajinou za polárním kruhem a hudbou dotvářející bezútěšný dojem. Ve druhé řadě Jodie Foster, kterou vidím po delší době v hlavní roli a pořád umí, i když hraje nesympatickou mrchu. Za třetí chválím lokace zamrzlého městečka a scény z tamního života. A tím pochvaly končí, protože rádoby mystický příběh je plný logických děr, ezoblábolů a klišé. Co je nutné v současnosti do seriálu nacpat: Silnou hlavní hrdinku, trauma hlavní hrdinky, sexuální menšiny, rasové menšiny, psychické choroby, zlé těžaře, zkorumpované úřady a hodné klimaaktivisty. Bohužel na srovnání hrdinek je vidět o kolik je Jodie Foster lepší herečka než Kali Reis (která by s kovovým piercingem v mrazu dopadla špatně). Nestačí ani lákavé pomrkávání po The Thing, které výsledku spíž zavání klamavou reklamou. Asi by to chtělo soustředění na smysluplnný scénář a ne nacpat co nejvíc módních politických trendů do děje. Na závěr přece jen ještě musím vyzdvihnout herectví Finna Bennetta, který paradoxně vybočuje svojí normálností a seriál posunuje někam, kde mohl být celou dobu. Zahozená šance. ()

KraLuban

Kde jsou ty časy, kdy série Temný případ znamenal skvělý scénář a hutnou atmosféru. Tahle řada byla opravdu z kategorie...WTF?? Skvělé prostředí jsou vlastně jen prázdné kulisy a příběh? Hromada psychověcí, dlouho budované vztahy a charaktery, které plní...velké prázdné nic. Co je platná skvělá hudba a velmi vděčné prostředí polární noci, když scénář je vlastně úplně o ničem. Navíc je to všechno strašně woke - ženské jsou jediné schopné pohlaví a ideálně aby byly tmavé, lezbí nebo obojí. Proč, proboha? A zdejší komunita eskymáků (ať už se nazývají jakkoliv)? Mentalitou a vůbec činorodostí připomínají náš Chánov...opravdu, vznešený divoch:/. Plus i ten závěr, tím to vyku*vili úplně. ()

CheeseFigure

Na čsfd sa snažím neriešiť politiku a ani sa ňou neoháňať, ale musím povedať, že z tohto silno cítim súčasnú ľavicu. 90% hercov sú ženy, väčšina mladých je obéznych, téma dobrí eko-aktivisti a zlá banská spoločnosť. Dobre, to by som všetko ešte akceptoval. Ale ten koniec. K tomu sa ešte dostaneme. Pretože napriek mojej počiatočnej výčitke, tak štvrtá séria Temného prípadu nie je tak zlá. Zamrznuté temné prostredie je možno lacná kulisa, ale mne sa páčilo. Taktiež samotný prípad je temný, mystický a zabieha takmer do hororových vôd. Až tak, že som sa miestami bál, že to vysvetlia nejakým duchom, nebodaj si požičajú Lovecraftovského boha. Našťastie (alebo nie našťastie, ale k tomu sa dostanem) tomu tak nebolo. Miestami som mal ale pocit, že sa prípadu dostatočne nevenujú. Ako keby nevedeli ako. Možno by stačilo aj menej epizód. Čo sa týka ústrednej dvojice v podaní Kali Reisovej a Jodie Fosterovej, tak ich postavy mali momenty, kedy mi liezli na nervy, hlavne Fosterovej postava Liz Danversová bola občas na facku, ale viac bolo momentov, kedy mi nevadili. Takže fajn. Teda až na koniec. Uznávam, niektoré dialógy boli hlúpe a divné a nemuseli tu byť. Taktiež nie som veľký fanúšik zapojenia indiánskej mystiky a bol by som rád, keby sme tu tie rôzne vízie nemali. Akože celkovo by som tomu dal priemerné hodnotenie. Ale teraz sa dostanem k tomu niekoľkokrát spomínanému koncu. To čo malo byť? SPOILER: Annie je psychicky narušená eko-aktivistka, ktorá zničí roky výskumu. Je jasné, že skupina vedcov, ktorá tie roky strávila na opustenej stanici uprostred zimy vybuchne a zabije ju. Nie je to správne, ale úplne ich chápem. Samozrejme, podobne nezmýšľa skupina indiánok, ktorá daných vedcov chladnokrvne zabije. A seriál sa tvári, že je to v poriadku. Proste muž je zlo a žena zabíjajúca muža je v pohode. A to, že Navarrová a Danversová s tým súhlasia u mňa skazilo obe postavy. Proste prečo? Keby to bolo, že tí muži sú násilníci, tak je to pochopiteľné a pomstu akceptujem. Ale oni boli len vedci, ktorých nahnevalo, že ich snaha vyšla nazmar kvôli krave. To tam asi fakt mohli dať, že vedcov zabil duch, alebo nejaký boh spiaci v lade. KONIEC SPOILERu! Skvelé prostredie, celkom zaujímavá zápletka, zbytočný indiánsky mysticizmus, ok postavy s pár otravnými momentami, záver, ktorý to celé splachuje do kanálu. A to, že Issa Lopéz bude robiť aj na piatej sérií ma celkom zarmútilo. ()

Tomulka

Jofie Foster je prostě úžasná já jí žeru! Zde měla její postava zvláštní charakter, jenž byl naplno vysvětlen až v druhé polovině série, ale jinak není co dodat. Ostatní postavy také skvělé zahrané. Ale co mne dostalo nejvíce bylo to mysterium kolem všeho. To byl takový návrat k první sérii, kde to bylo podobné. Prostředí Aljašky hodně pomohlo pro dramatizaci zápletky. ()

Miroslav.Zac

V rámci seriálu bych tuto sérii zařadil na třetí místo - ovšem zároveň s třetí sérií. Prostředí a místní mytologie nabízela jedinečnou příležitost vytvořit opravdu skvělý příběh, bohužel to však zůstalo nevyužito, navzdory chladné atmosféře, která působila věrohodně a pomáhala umocňovat onu pomyslnou temnotu příběhu. ()

emde

Končím so sledovaním pri 5 časti.. Seriál je hotová katastrofa. Atmosféra nulová a využitie prostredia v mínuse. Vôbec sa nečudujem, že sa od tohto skoro odpadu tvorca Nic dištancuje. ()

Drako_Ager

Nevidel som, nebudem hodnotiť, len môžem konštatovať, že keď sledujem ten downgrade akým to ide, tak ďalšiu sériu radšej nech ani netočia lebo dopadne ako Madame web... :) Radšej si v dohľadnej dobe skúsim znova napozerať prvú sériu. ()

Markysplay

Pre mňa obrovské sklamanie,takto pošpiniť túto značku.Už od traileru som nechápal prečo tam dali také nesympaticke postavy keď predchádzajúce série vynikali vo skvelých postavách ale je to pokračovanie toho čo sa teraz deje proste ženská režisérka, ženské hrdinky, ďalší feminizmus.A preboha ľudia hlavne to nepozerajte v slovenskom dabingu ten to zhadzuje ešte o niekoľko tried nižšie a robí s toho obrovskú komédiu. ()

MarqueeMoon

SPOILER: Čas je plochý kruh a toto je tupý brak :)  TD mal skončiť po druhej sérii. Tretia séria je každopádne oproti tomuto Magnum Opus.  Keď si dáte surové, nedopečené kurča so zlepenou ryžou, domáci slivkový kompót od babky - v tomto prípade ako tak obstojný 1.diel a občas mrazivá (zväčša mizivá) atmosféra to nezachráni. Označenie "krimi" si tento seriál nezaslúži. Označenie B-čkový horor áno. Ohlodajte seriál na kosť a predstavte si len scenár na papieri. Porovnajte s prvou sériou. Niečo ako "Echoes" od Pink Floyd vs. "Asereje" od Las Kečap. To ak producenti toto čítali a povedali si "jasné natočme to!" je smutné. True Detective starne zle ako Nokia. A je to veľká škoda. Hype bol veľký. Ostalo len pri ňom. Posledný diel najslabší, odpočítaval som minúty. Niečo asi nebude v poriadku, keď vás už absolútne "netankuje" kto je vrah.  Ďalšia chyba - moja - bola, že som tento seriál začal pozerať v slovenskom jazyku. Fosterkine "jebať" a "pojeb sa" už z hlavy nedostanem.  Dúfam, že 5.séria nebude, moja dôvera v túto značku klesá od série číslo 2, ktorá ale ešte bola slušný štandard a nebolo to márne. ()

SavagerXx

Hodně špatná a utahaná detektivka. Každý díl skoro na jedno brdo kde se řeší kdo s kým chrápe, kdo má jaký trauma a vyšetřování je na mrtvém bodě. Na konci se konečně dozvíme co se teda stalo, nakonec věc která nebyla vůbec paranormální, žádnej bubák, duch, monstrum což se dalo čekat, ale proč i po tom dostáváme scény kde mrtvý šeptají hl. postavám fakt nechápu protože nemají žádný hlubší smysl a příběhu absolutně neprospívají. Hned na začátku se dozvídáme že lidi v Noční Krajině občas výdají nebo slýchají mrtvé, půlku seriálu je nám to cpáno aby se všechno logicky vysvětlilo a i potom nám zase seriál servíruje duchy... možná jsem už prostě moc náročnej nebo nevím, možná si jen nepamatuju jaké byli přechozí série až na to že jsem si znova sjel první sérku a kromě druhý si i pamatuju třetí a nemůžu se zbavit dojmu že takhle fakt ne. Noční Krajina stojí za prd. Jodie Foster hraje co může i když je většinu času docela na ránu, neherečka Kali Reis mi tolik nevadila ani nepředvedla nic co bych si do budoucna měl pamatovat. Snad se jednou dočkáme něčeho lepšího. ()

Petbrab

Tak nebylo to v jádru špatné. Pomalu plynoucí děj, mrazivo Aljašky, záhadné úmrtí na úvod, trochu mysteriózní, složité vztahy, původní obyvatelstvo, staré splíny. Bohužel špatně podaný závěr to trochu sráží. Jako nevýhodu vidím i poplatnost době, ve které žijeme - ženy ústřední dvojice vyšetřovatelů, znečištění průmyslu na životní prostředí, lesbické vztahy ()

eRKo

Konec špatný – všechno špatné. Drsný (macho) holky a slabí muži. Kašírovaná inuitská ezoterika a spousta balastu. Závěr překvapivý, protože takový blábol by vás nenapadl. ()

Lednové tipy z VOD služeb

Lednové tipy z VOD služeb

31.01.2024

HBO Max se mění

HBO Max se mění

12.04.2023

Kde se bude odehrávat třetí řada Bílého lotosu?

Kde se bude odehrávat třetí řada Bílého lotosu?

28.03.2023

Kabelovka HBO se nedávno rozloučila s první sérii seriálového hitu The Last of Us, už nyní ale diváky přivítala závěrečná sezóna oceňovaného dramatu Boj o moc, ještě v letošním roce nás pak čeká… (viac)