Animovaný dobrodružný fantazijný komediálny muzikál sa inšpiroval motívmi z rozprávky Hansa Christiana Andersena Snehová kráľovná. Získal dva Oscary - v kategóriách Najlepší celovečerný animovaný film a Najlepšia pieseň (Let It Go) - a Zlatý glóbus ako najlepší celovečerný animovaný film.

Nebojácna a večne optimistická Anna sa vydáva na veľkolepú výpravu do hôr v sprievode drsného horala Kristoffa a jeho verného soba Svena, aby našla svoju sestru, krutú snehovú kráľovnú Elsu, ktorej ľadové kúzla uväznili kráľovstvo Arendelle do večnej zimy. Na svojej púti sa Anna a Kristoff stretávajú s nástrahami najvyšších veľhôr sveta, mýtickými trolmi aj zábavným snehuliakom Olafom. Navzdory drsným živlom sa zúfalo pokúšajú zachrániť kráľovstvo a zlomiť kliatbu ľadovej kráľovnej, skôr než bude celkom neskoro.

Dve princezné Elsa a Anna žijú bezstarostné detské životy. No Elsa má schopnosti zmraziť predmety, tvoriť ľadové dráhy či spustiť sneženie. Jej moc pri detskej hre zasiahne Annu a odvtedy vyrastajú oddelene. Rodičia zahynú pri búrke na mori a po dovŕšení 21. narodenín sa otvoria brány kráľovstva. Prídu mnohí hostia vrátane princa Hansa, ktorý sa do Anny zaľúbi. To však rozhnevá Elsu, nedá im súhlas na manželstvo, prekľaje Annu a svojím hnevom pokryje celé kráľovstvo Arendelle hrubou vrstvou ľadu. Napokon sa vydá sa na Severnú horu, kde žije v obrovskom ľadovom paláci ako bezcitná ľadová kráľovná. Nebojácna Anna sa rozhodne ísť za sestrou, obmäkčiť jej srdce a prehovoriť ju, aby sa vrátila. Aby však zlomila jej kliatbu, musí podstúpiť nebezpečnú cestu cez zasnežené vrcholky veľhôr. Annu sprevádzajú mladý drsný horal Kristoff a jeho sobí kamarát Sven. Cestou stretnú tajomných trolov aj vtipného snehuliaka Olafa, ale zároveň musia čeliť armáde kráľovniných zmrznutých bojovníkov. Podarí sa Anne obmäkčiť sestrino srdce, prelomiť jej kliatbu a zachrániť krajinu? (TV JOJ)

BOURQUE

Prekrásne „sfilmovaný“ príbeh z pera H. Ch. Andersena. Dokonale nakomponovaná hudba, roztomilé postavy (hlavne Swen a Olaf) a rovnomernosť medzi humorom a drámou. Príbeh pre všetky vekové kategórie a to nielen na Vianoce! PS. Zaslúžená zlatá soška – gratulujem! Osobné hodnotenie: 93% (*****) ()

Rafaelos

Tuto pohádku jsem viděl zcela "po náhodě". Obvykle se nedívám na kreslené pohádky, ale tato mě dost oslovila. Proč by ne? Boj dobra se zlem bude vždy v kurzu, stejně jako smysl pro spravedlnost a čest...... Moc pěkná pohádka, doporučuju shlédnutí. ()

adushka64

Opět mám v repertoáru o pohádku víc na kterou se velmi ráda podívám. A pokud by u někoho pokulhával děj, jsem si jistá, že sněhulák nebo sob vše vynahradí. Písničky se ve filmu velmi povedly! Nepůjdu s dobou a nenapíšu že nej nej písnička z filmu, která mě chytla a teď jí můžeme slyšet všude v rádiích je "Let it go (Najednou)" - česky už to není takový trhák.. ale "Do you want to build a snowman (Ráda sněhuláky stavíš)" - kdy mě poprvé po dlouhé době překvapil český dabing ruku v ruce s českým textem k písničce, možná si troufnu říct, že lepší než originál (neukamenovat) a mě to donutilo akorát si jí další dva dny prozpěvovat. ()

Olík

Ano, další komu se podařilo lapit do svých marketingových sítí mou ještě ne čtyřletou dcerku. Máme panenku Annu, máme panenku Elsu, máme i pryžového Olafa....ale za mne pouze sněhová tuctovka. Jedna postavička hodná, jedna zlá, jedna statečná, jedna zábavná.....jedna velká šablona co se týče pohádkového příběhu, jedna velká šablona co se týče animovaného filmu. Ale co, malé se to líbí, takže fajn :D ()

Naushika.

Mě tenhle film fakt strašně potěšil. Nenadchlo mě to, jak je natočený a o čem je (popravdě, na disneyovku je spíš pod průměrem), nadchlo mě, co sděluje: Doby, kdy byla "disney princess" hodná a pasivní holka v nesnázích čekající na svého prince, jsou pryč. Ve středu děje stojí vztah nikoli milenecký, ale sesterský. Princ může být dost dobře taky parchant. Postava Elsy (a její do nebe vynášená písnička) krásně přímočaře symbolizuje to, jak nesnesitelné je nežít autenticky a být nucen do pasivity a role "hodné holky". A na závěr všeho přichází známý pohádkový motiv, "zlomení kletby skutkem vykonaným z pravé lásky", jehož posun mě dojal: tou pravou láskou byla sesterská láska mezi dvěma ženami. ()

nippa

Aká pekná rozprávka! Dvaja hyperaktívny synovci, ktorý sú zvyknutý skôr na Marvel a kúsok akcie sa ani nepohli pri nej :) ()

massdonfel

Výjimečně u tohohle filmu jdu s vlnou a dám plný počet *. Dynamický dej a plné vtipných scén. Jako Sněhulák co zpívá o tom jaké by to bylo úžasné v létě. Ten kdo to vymyslel má o kolečko více , nebo je génius. Ve filmu až do asi posledních 20min chybí padouch, ale jako upřímně jsem si toho ani nevšiml a vůbec tam nechybí. Film sám o sobě je na takových lepších 7/10, ale ty songy, které krásně korespondují do děje jedním slovem. Výborný. 9/10. Nakonec musím říci malé + k českému překladu písní. Opravdu jsou velmi důstojnou náhradou za originál, ale samozřejmě jen náhradou, bohužel, ale chápu, že je to pohádka hlavně pro děti, takže titulky nepřipadaly v úvahu. ()

HDeer

Disney opäť vsadilo na tradičný koncept hravých farieb a charakterov, vyvážený nevýraznou protistranou zla, v tomto ohľade prevažne vyobrazenou, prostredníctvom strachu a emociálnej nestability. Podobne ako Tangled, príbeh je podobne predvídateľný a osvedčené zásahy nebodujú ani zďaleka tak, ako by mali. Čo sa však týka hudobnej stránky, pokročilej animácie, alebo jemného a miestami veľmi vydareného humoru, Frozen suverénne odmieta akékoľvek zanedbanie a niekedy dokonca láme stereotypy (Sven a Olaf). V konečnom dôsledku môžem len spokojne potvrdiť, že dnešná animovaná tvorba má nepochybne stále niečo do seba, a pokiaľ budú takéto práce považované za štandard, nie je sa čoho obávať. ()

chrispe

Nemám pocit, že by se tento animák zrovna vyvedl. Byl to kýbl nudy. Fakt. Jediné, co bych vyzdvihla, tak že mě trochu nachytal v té citové záležitosti ;) ()

PDcz

Obcas mi prijde, ze tu nehraje nic jineho. A motat cop ala Elsa fakt neumim. Hezky to zpiva, je to barevne a dobre to skonci. Tak proc ne. Jenom bych chtel poprosit tvurce, aby pripadny treti dil nebyl jen o Olafovi, dekuji. Staci ze to potkalo mimone a tucnaky z Madagaskaru. ()

fablefavorit

Možná to nejhorší od Disneyho, co jsem kdy viděl. Forma pěkná, ale obsah je neuvěřitelná kopa splašek. Až na ledové schopnosti Frozen nebezpečně připomíná starší Tangled, ovšem bez sympatických a relativně inteligentních hlavních postav (Anna by vážně potřebovala rozstřílet obě kolena) a jakéhokoliv dramatického náboje. Zápletka je směšná. Tak umíš kouzlit a představuješ potenciální nebezpečí pro svoje okolí, když se neovládáš, takže utečeš do hajzlu, postavíš si království z ledu, začneš zpívat, v pohodě. Ale proč sakra zbytek filmu neděláš NIC? Oskarový materiál toto, vážně. ()

Rathalos

Ooooooooooch,tak toto zohrialo moju dusicku,nadherny animak,po ktorom je clovek uplne spokojny a ten snehuliak Olaf,tak ten bol bozsky...:-) ()

Ezis

Že Disney jednou oblékne svého hrdinu do sámského (laponského) kroje podobného tomu, jaký jsem viděla v muzeu v Helsinkách, o tom se mně nikdy nesnilo :-) Myslím, že tahle pohádka měla mezi dětmi takový ohlas proto, že spousta z nich má zkušenost s tím, že v sobě něco musí dusit a nesmějí se projevovat. Elsin útěk do hor geniálně zobrazuje to, co by takové dítě nejradši udělalo :-) Oceňuji norské lidové umění a pro Disneyho méně obvyklý děj: romantický hrdina, který smrdí a jí oslintané mrkve, a romantická záchrana sestrou :-) A ne-černobílé postavy tak trochu nutící k zamyšlení - třeba jaká by byla Elsa, kdyby ji její mrazicí schopnost nebyla donutila žít osaměle? Severskou samotu v zimě jsem zažila na vlastní kůži, takže ke mně některé scény asi mluví víc než k jiným divákům. Pro mě skvělá kombinace disneyvosti, symboliky a realismu a rozhodně nejlepší Disneyho pohádka (a, ehm, společně s Tangled vlastně jediná, na kterou jsem ochotná se podívat). ()

Trešlson

Tak jsem se pod tíhou poslouchání písní z Frozen s ratolestí konečně odhodlal k tomu, abych tenhle animák dohnal.. No a musím říct, že jsem dost překvapen z toho, že to vlastně není žádná extra sláva. Určitě neberu filmu velmi povedenou audiovizuální stránku, hezkou hudbu, písně, ale... Vážně nechápu obsesi Elsou u většiny malých dívek ani to, proč bych ji měl dávat za vzor dítěti. Příběhová průměrnost, kterou z těchto vod tahá až poslední dvacetiminutovka a sympatická Anna. Nedávno jsem se díval na Moanu (Vaianu) a ta mi po všech stránkách přišla lepší. 65% ()

Pat_rick_fan

V týchto geografických šírkach patrím k tej malej menšine, ktorá úplne rozumie prečo práve Frozen a nie Tangled trhol všetky rekordy tržieb, vyhral 2 Oscary a stal sa snáď (vo svete) najväčším animovaným fenoménom od čias Levieho kráľa. Inšpirácia Andersenovou Snehovou kráľovnou, z ktorej tu tvorcovia vystrúhali záhadnú, osamelú a charizmatickú Elsu, ktorá prechádza od detstva silnou identity crisis, aby sa oslobodila až epickým útekom, kde hlavne sama sebe dokáže, že Cold never bothered her anyway, môže vnímavejšiemu divákovi evokovať paralely s rôznymi druhmi reálnej inakosti a ja si skutočne myslím, že aj Hans Christian by bol hrdý. Olaf tu má baviť deti, Anna je srdce filmu, animácia je vydarená a hej, fakt ma baví že osudová láska nemusí byť len duo princ princezná (woke much, hehe). Celkom seriózne, pasáž Let it go patrí k najsilnejším filmovým momentom 2013, or ever. ()

Disney oznamuje pokračování a premiéry svých hitů

Disney oznamuje pokračování a premiéry svých hitů

08.02.2024

Při příležitosti chlubení se tím, jak olbřímí mělo studio Disney tržby za první část roku 2024, se CEO myšáckého molochu Bob Iger vytasil s několika překvapujícími oznámeními. Hlavouni u Disney totiž… (viac)

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood

02.12.2023

Do Ledového království se vrátíme i počtvrté

Do Ledového království se vrátíme i počtvrté

17.11.2023

Disney dlouhodobě sází na jistoty. Vzhledem k tomu, že nejvýdělečnější filmová sága všech dob, tvořená superhrdiny od Marvelu, je v nemalých problémech, jež byly jen zdůrazněny obrovským kasovním… (viac)

Barbie má miliardu

Barbie má miliardu