Votrelec: Covenant

• Česko Vetřelec: Covenant (viac)

Filmom Votrelec: Covenant sa režisér Ridley Scott vracia do vesmíru, ktorý sám stvoril vo Votrelcovi, prvom filme venovanom najstrašnejšiemu mimozemskému monštru filmovej histórie. V najnovšej a ešte desivejšej kapitole sa pripravuje vesmírna loď Covenant kolonizovať vzdialenú planétu na druhej strane galaxie. Zdá sa im, že nový svet, ktorý nečakane objavili je idilickým nezmapovaným rajom. V skutočnosti je to temný a brutálny svet, ktorého hrôzy si nikto z členov posádky nedokázal predstaviť ani v tých najhorších predstavách. Keď sa títo vesmírni pútnici ocitnú tvárou v tvár smrtiacemu monštru, neostáva im nič iné než sa pokúsiť o zúfalý útek z tohto zdanlivo ideálneho raja premeneného na skutočné peklo. (Cinemart SK)

KraLuban

Velmi jsem váhal, jestli na nového Vetřelce - spíše ale Promethea - jít, komentáře a recenze jsou velmi rozdílné. Nakonec jsem ale nelitoval a myslím si, že výsledný dojem velmi závisí na tom, s jakou představou na tenhle film jdete. Pokud čekáte nového vetřelce, budete zklamáni...tenhle film je vlastně o vetřelcích docela málo. A je to asi v pořádku, protože jejich kreativita, s výjimkou hledání nových kreativních způsobů smrti svých obětí a jejich vlastního přežití, je velmi malá. Tenhle film je totiž o kreativitě tvůrců - lidí, Inženýrů...a nově i (SPOILER ALERT) androidů. Je to film o tvůrcích a jejich výtvorech, o stávání se bohy. Zdaleka nejděsivější bytostí filmu totiž nejsou celkem tupí, byť děsiví dravci, ale naopak jejich draví stvořitelé. Váhal jsem mezi 3 a 4 * (a ano - souhlas snad se všemi uváděnými nedostatky filmu - nelogičnosti, souboj na startujícím shuttlu, byla by to dlouhá řada), ale pokud člověk pozoruje především linii naprosto skvělého Fassbenera, film si rozhodně 4* zaslouží. Nemohl jsem si pomoct, ale na konci jsem vítězství tomu podlému bastardovi fakt přál. Jen drobný dovětek na závěr, spíš takové přání - snad se Scott pochlapí a ukončí tuhle sérii v budoucím filmu pořádnou vyvražďovačkou ve stylu Aliens:). ()

Rozmarýna

Nudila jsem se. Špatný výběr herců, nikdo neměl charisma, všechny osoby byly nevýrazné. K žádné osobě jsem necítila sympatie, skoro žádné napětí, vede se tam spousta zbytečných řečí a málo akce, málo děsu. I když jsem od tohoto filmu nečekala Ripleyovou a vím, že není možné točit "stejný" film, tak tohle bylo zklamání. Opravdu výuka hry na flétnu by mi určitě nechyběla a spousta zbytečných řečí také ne. Teď jsem přišla z kina a těším se, že zítra si dám Ripleyovou - moji oblíbenou jedničku a dvojku. Tenhle Vetřelec se nepovedl, hodnotím ho jako nejhoršího. Normálně bych dala 3 hvězdy, ale protože to natočil tak výborný režisér, jako je Scott, dávám mu za trest jednom dvě. ()

bigmatko

žiaden srdcový fanúšik série votrelec, podľa mna, nemôže príliš negatívne hodnotiť Covenant. Každému je jasné, že pôvodné filmy sú TOP a málo čo sa im vyrovná. Doba však pokročila a séria si žiada aj filmy, ktoré určité skutočnosti z toho vesmíru objasnia aby sa neskôr opäť mohli vrhnúť do klasickej temnej atmosféry sveta votrelcov. Covenant je rozhodne lepší ako Prometeus a nenásilným spôsobom na neho nadväzuje. Dozvieme sa o pôvode votrelca akého poznáme z filmov. Stále je tam pár nejasností ale mne to nevadí. Votrelec si nevyžaduje detaily. Votrelec je proste Votrelec. Ak si chce niekto rozšíriť obzory a užiť viac z tohto vesmíru tak mu odporúčam knižné spracovania od Tima Lebona. Z každej jeho knižky by bol úžasný film. Mna Covenant nesklamal. Ak odhliadneme od toho, že posádka hned na začiatku spraví rozhodnutie, ktoré je úplne proti všetkým bezpečnostným protokolom, tak dostaneme dávku napätia s trochou fylozofie. Som zvedavý ako to bude pokračovať a verím, že to bude pokračovať. Potenciál to rozhodne má. ()

miskapejka

Hodnotím ho lépe nežli díl první, už jen proto, že se konečně něco dělo a byl plný akce. Jinak musím říct, že kdyby spojili první a druhý díl do 2 a půl hodinového filmu, pak by to možná stálo za to. ()

KiJi

OD VESMÍRNÉ ODYSSEI PO BLADE RUNNERA, SEM TAM VETŘELEC Jak tento film vlastně charakterizovat? Jednak Scott opisuje ze scifáren současných i minulých (první scéna jak vystřižená ze závěru Vesmírné odyssei, poškození lodi jako v Pasažérech, problémy robotů jako v Blade Runnerovi atd). Dokonce využívá ve velké zkratce scény předešlých Vetřelců. To pak působí, že některé scény jsou zařazeny jen pro to, aby tam prostě byly. A tím mi to připadá, jako by chtěl udělat remake prvního Vetřelce s přidáním nové dějové linie, tak jako to udělali v Disney se startem Hvězdných válek. Scott však navazuje na Promethea. To by nebylo špatné, dozvíme se, kam robot David s dr. Shawou doletěl a co udělal. Ale na rozdíl od Promethea je Covenant s přihlédnutím výše uvedeného dosti nekompaktní. Střídá se náznak velkého epického sci-fi, kdy řeší otázky bytí a nebytí umělé inteligence, vzniku člověka, a do toho béčkový horor, kde příšerky vraždí chudáky lidi. Tolik by nevadilo, že akční scény najednou přicházejí jak facka. Horší je, že mnohdy dramatická situace nemá začátek a mnohdy napětí velmi rychle vyšumí. A tak divák nevnímá jejich dopad a efekt. A čím více se blíží závěr filmu, tím se snaha ohromit diváka stává spíše trapnější (skoro jsem zíval u souboje hlavní hrdinky s vetřelcem na letícím jeřábu; no a pro úspěch si zápas s vetřelcem ještě zopakujeme na hvězdné lodi, kdy to nemůže končit jinak, než vypuštěním slintajícího emzáka do vesmíru, ale tím nejsložitějším způsobem, který vymysleli). Role jednotlivých postav je předem daná, schematická a mnohdy trapná. Herci to jakžtakž zvládli, nejen hl. hrdinka dost přehrávala. Naštěstí je tu pan herec Fassabender a budete si přát, aby to všechno odehrál raději sám. Mimochodem jeho jemná mimika docela pěkně odliší roboty Davida a Waltera, což ale na druhou stranu divákovi proflákne dost průhlednou pointu. Resumé: řemeslně pěkně natočené, obsahově chudé, a dějově nevyvážené, akce slabší. Viděno 2D s titulky; a atmos také nic moc. ()

smartynaf

Takovej pankovej Prométheus 2 :-) Odpustim si spoilery, ale Ridley si mohl minimálně pár scén a "zapletek" taky odpustit. Působí jako vytržené z xte řady Kobry 11. Jinak, nesel li bych na aliena, promethea ci film Scotta, super sajfaj :-) ()

Xinn

Covenant už tu byl rozpitván snad ze všech možných úhlů pohledu, takže těžko k tomu přispěju něčím novým či objevným. Takže za mě jen stručně - mně se ten film celkem zamlouval, protože mi dal přibližně to, co jsem od něj očekával. Demence některých postav byla asi na stejné úrovni jako v Prometheovi (což jsem po přečtení zdejších komentářů čekal), některá hluchá místa ve filmu vůbec nemusela být, naopak mi tam citelně chyběly prology (David + Shaw, Poslední večeře). Jelikož jsem spíš scifista než horrorář, tak mi ani nevadila první, trochu rozvláčnější část filmu, loď vypadala luxusně a byla radost se na ni zvenku i zevnitř dívat. Pak nastoupili na scénu různí morphové, kde mě poněkud rozladil vývoj facehugger - chestburster - alien v délce snad pouhých 5 minut, ale pokrok holt nezastavíme :-) Konec byl opravdu předvídatelný, a už teď jsem opravdu zvědavej, jak na tohle Scott naváže. Suma sumárum - film hodnotím o něco lépe než Promethea, i když hvězdiček mu dávám stejně. ()

3k7 odpad!

Tohle je první velkorozpočtovej film, kterému dávám odpad a dávám mu to s naprostou jistotu a sebejistým pocitem, že jsem tím udělal něco pro světový mír a pokrok lidstva a další takový ty věci, na které lze odpovědět číslem 42. Lidi zamyslete se nad tím hodnocením. Tohle je Vetřelec, je to epickej film, ve kterém můžete krájet napětí, strach vás nutí ani nedýchat, atmosféra se dá fakt krájet...Dá se tohle říct o "novém" vetřelci? NE! NE! NE! Jsem z toho filmu tak zklamanej a naštvanej současně, že ani nevím kde začít. Začnu emocionálností, nerozvážností, debilitou a absolutní absencí logiky všech postav. Tohle má být profesionální posádka v roce 2100 rok sem rok tam? Takhle debilně by se nechovaly ani děti v mateřské školce po šesti pivech a možná by byly méně emocionální, než tihle pitomci. Já nevím jestli Scott už senilní a jde na něj stařecká demence, nebo jestli mu hrozí exekuce, insolvence, musí splácet hypotéku, tak v rychlosti přišel s něčím, co ho má finančně zachránít, nevím to. V půlce filmu to začala zachraňovat Ripleyová...Jo počkejte, ona to není Ripleyová, ale vybrali někoho, kdo nám ji má připomínat, "která to jakože všechno zachrání a ve světě zase zavládne světový mír a půjdem spokojeně domů"... Tak a teď nenechám suchou nit na Holywoodu a jejich kvótách na obsazování černochů do rolí, o tom že roboti musí být gayové, máme tu přece rovnost menšin, že? Jejda, já vám vyspoiloval, že tam budou teplí androidi!? Máte smůlu, nedělejte chybu jako já, vůbec na ten film nechoďte. 1 hvězdu bych dal filmu za to, kdyby se to NEJMENOVALO VETŘELEC!!! Jediná dějová linie, která mě zajímá do třetího dílu, je zmagořilý, pojďme to nazvat politicky korektně jako ve filmu "rozvinutý android David, který překonal svého tvůrce svým intelektem hrající Wagnera a recitující Byrona" (rozuměj vadný psychopatický android s napoleonským syndromem), páč mě najednou Ridley Scott nutí fandit tomu blbečkovi, protože soucit s takhle debilní posádkou prostě mít nemůžete a v půlce filmu se tak díváte na ty hlavní postavy, jak postupně mizí ze scény vždy tak naivním způsobem, že když jsem vycházel z kina, měl jsem rudé čelo od krve, jak moc jsem celou dobu facepalmoval. To mi na tom filmu vadí nejvíc. Když jsem viděl film Život (life), tak ano, taky ta posádka byla více méně blbá, ale už to nebylo tolik okaté a snažili se s tím organismem neustále něco dělat a prostě sérií náhod jak se snažili jak chtěli, tak neměli šanci. Tady v tomhle vetřelci hlavní postavy měly IQ 75 a věřím, že takhle blbej by nebyl ani Homer Simpson. Důvod, proč filmu dávám odpad nejsou ty super efekty, animovaní vetřelci a hybridi a pěknej pohled do krajiny a hezky vypadající kosmická loď, protože tak velkým rozpočtem se tyhle výhody úplně stírají. Prostě si přiznejme, že s tak vysokým rozpočtem by pěkný efekty, grafiku, vetřelce udělal i Bolywood, nebo Čína či jiná cvičená opice zavřená do místnosti s grafickým softem. To je fakt, nad tím nebudu diskutovat. A jsme zase u rozpočtu a u toho, co za ty peníze šlo udělat lépe. Zvuky řekněme holywoodskej standard, střih samozřejmě ovlivnil dost dějství filmu a byl takhle zvolen, přiznejme si, že to šlo udělat líp, nebo tak, aby to víc zaujalo. Nevím jestli ten film tak pokazil mizernej scénář, nebo mizerná režie. Jestli Scott vzal ten mizernej scénář a snažil se z toho dostat maximum, nebo jestli pánové napsali fakt zoufalej scénář a doufali, že se to prodá aspoň proto, že "přece Ridley Scott!!! Posaďte se na zadek, my jsme holywood, jdem to prodat!" A teď logika nejen hlavních postav, ale celýho filmu. #SPOILER ALERT: "Jsme posádka s 2000 kolonisty, vezeme je kdoví kam, ale po cestě se něco podělá a my zjistíme, že blízko je shodou náhod nějaká super extra mega turbo parádní planeta, na kterou jsme 4 roky pátrání předtím nenarazili a jejda shodou náhod zachytíme nějakej opakující se signál..."...Z tohohle bych i po 3 pivech řekl, jak to skončí. A nechápu, proč mi střih tak okatě vnutil myšlenku, že Walter je David (kdo to neviděl, stejně mu tenhle spoiler nic neřekne), chtěl jsem si na to přijít sám na konci a ne to vědět už od poloviny filmu. O filmu life(život) jsem si říkal, že je to hrozná sračka, ale tohle je prostě jen úplně tuctovej film, kterej ničím nezaujme, dali na to pánové nálepku Vetřelce a lidi jsou z toho podělaní, že je to zpět. Není, nebude. Jestli life byl fakt totální šméčko film, tak tenhle vetřelec je totální zoufalost, jen s větším rozpočtem, nic víc. Pokud chcete zažít atmosféru Aliena, tak si zahrajte hru Alien: Isolation, či mrkněte na let's play Alien: Isolation. Tam je ta správná hutná atmosféra, kterou jsem chtěl znovu zažít z vetřelců jedničky a dvojky. Zažít ten pocit, když hlavní hrdinka dělá úplně maximum a stejně je to prd platný a vy si vychutnáváte ten pocit zoufalosti, míchající se s napětím, kdy vás zezadu rafne alien a hra skončí. když se do toho přidá dabing Sigourney Weaver, tak oslavně tleskáte a křičíte Bravo! Důkaz, že to spěje s Holywoodem k totálnímu dnu je tenhle film. Od politické korektnosti, to že je to jakejsi remake, kde aby to nikdo nemohl napadnout, že je to jen pitomej remake, tak vzali vetřelce a zkombinovali to s dějem promethea. O kterém si teď myslím, že ačkoliv posádka byli stejní neschopní idioti, tak to stále bylo kvalitnější, než tohle. Ridley Scott si nezaslouží takhle prznit titul Vetřelec a my si nezasloužíme, abychom trpěli tak nekvalitníma titulama. Peníze za lístky do kina něco stojí, příště si budu pečlivěji vybírat, kde budu mrhat svým časem. Další zajímavá věc, kterou jsem na sobě pozoroval. Všechny vetřelce (dobře i ta trojka i čtyřka byly lepší jak tohle a O HODNĚ!) jsem si fakt vychutnával. Ale tady jsem co 5 až 10 minut popoháněl hodinky, pořád jsem koukal na ty mizerný hodinky a chtěl jsem v první polovině, ať se tam konečně něco začne dít, nepotřeboval jsem, aby mi rozmazávali do xichtu to, jak je ta posádka ÚPLNĚ BLBÁ, na hodinky jsem přestal koukat u Davida a těch facepalmů...těch facepalmů... Lidi, nechoďte na to, mělo by to bejt trestný na ten film jít, protože tímhle budete akorát podporovat Holywoodskou mašinerii remaků kvalitních filmů, kde autoři jen a pouze parazitujou na dobrý značce, kterou si vetřelec vytvořil před 30 lety. Viděl jsem i directors cut díly vetřelců a to je prostě umělecký dílo, který si zaslouží obdiv. Ten film 30 let starej má hodnotu, atmosféru. Tady to byla půlka filmu děsná nuda, pak se tam posledních 20 minut něco dělo jako v nějakém tuctovém akčňáku a konec, no prostě no comment. Důvod proč to rozdělil na 3 díly bude nejspíš ten, že už je to prostě film přes šablonu. () (menej) (viac)

Trunks

Tak tohle bolelo víc jak Prometheus. Předvídatelný Vetřelcovo lejno. Krev sice cáká jak na zabíjačce, ale koho to vlastně bavilo? Díky bohu, že Blade Runnera tímhle stylem prznit nemůže. A tím przněním mám na mysli transformaci původního sci-fi hororu, na tuhle rádoby filozofující slátaninu. ()

TOPmoovie

udajne ridley scot. no ale nie udajne, ale urcite je a bude toto jeho najvacssi shit. taku kravovinu by nevymyslel nikto. dokonca ani mladych , ktori si uz nepozru alien 1 , nemoze toto zaujat. hned ako to skonci zabudnu co videli. jednu vec. ktora charakterizuje cele dielo: robot si sedi s vylozenymi nohami a naviguje ludi do smrtelneho nebzpecenstva, samozrejme nikto z ludi nepovie, ze nasadme na to robota. film plny nelogickeho spravania ludi, absurdne, slabe, nekreativne, stupidne americke. technika filmu je ok, a mozno jedna dve action scenky ok. inak hanba!!! ()

Lillyilly

Já Aliena miluju havně jedničku. A fakt i Promethea jsem brala i když stál celkem za hovno. Ale tohle byla totální sračka. Myslela jsem, že to naváže na Shawovou z Promethea a Davida a ono to teda navázalo a jediný na čem to stojí jsou akční scény. Monstra je vidět ale stojí to prostě za hovno. V alienovi jedničcce nevidíte skoro nic, ale atmosféra i díky hudbě a dobré posádce je prostě výborná. Tady ta posádka to byl jeden blbec vedle druhýho. Chvílema jsem si připadala jako v absurdistánu. Prostě od Ridleyho jsem čekala víc. ()

I.ball

Scottovo vyprávění o tom, jak na svět přišel antropoid Adolfa Hitlera. Nevěříte? Tak počítejte se mnou: 1. Miluje Wagnera (opus 2.); 2. Nenávidí lidstvo (jako rasu nebo druh); 3. Snaží se stvořit dokonalou bytost křížením a selekcí (übermensch); 4. Vyhlazuje celý národ/rasu (zde úspěšnější než originál). A co se filmu týče, klasické sci-fi bez nápadu, těžící z předchozích dílů a neříkající nic nového ani převratného. 70% za krásné scenérie a efekty v umíracích scénách. ()

Baru.Class

Jako velkej fanoušek celýho Aliena se pokusím o objektivní názor a ten je (seč mi to trhá žíly) ŠPATNEJ. Opravdu nevim, co je teď za módní trend všechno psychologicky řešit a rozvíjet, jako to je fajn asi u nějakejch nízkorozpočtovejch sraček, co maj sice padesár cen od nezávislých diváků, ale nikdo normální na to nekouká, ale u pravý mimozemský vyvražďovačky to nikdy nemůže fungovat!!!! Ripleyová byla mocná baba, toho ptáka mezi nohama ste jí věřili a když měla one-to-one meeting s aliení mamčou tak to prostě bylo COOL! Tady? Androgenní módní vlna bohužel evidentně nezasáhla jenom modelingovej průmysl, ale i osazenstvo kolonizační lodi. Hlavní buchta byla stoprocentně na střední šikanovaná za to, že se nemohla rozhodnout, jestli na hajzlu bude nebo nebude zvedat prkýnko, a když celej film vypadá, jako že se rozbrečí protože právě odvysílali poslední díl Ulice, tak to jí ten finální fight s decentně odrostlym vetřelcem uplně nevěříš....navíc je tu jakž takž snaha o trochu vysvětlení zápletky z minula, co a proč se to stalo, ale celý je to takový rychlý, neúplný a trošku divný, jako když se ti rodiče ve dvanácti snažej vysvětlit jak se dělaj děti....totální rozsekávačka, která mě donutila zamyslet se nad opuštěním kinosálu (a to já NIKDY nedělám!) byla pětiminutová vsuvka dvou androidů co HRAJOU NA FLÉTNU??????? Jakože prosím? Něco mi uniklo, nebo je v pořádku? Celá scénka je navíc epésně zakončená gayovskou líbačkou...prostě ne, tohle nechceš! Kvůli tomu si lístek do kina nekupuješ! Alien má v celym filmu asi tak 10min prostor, což je smutně málo, jinak se tam strašně moc kecá, všichni sou moc smutný, když někdo umře, klouže se tam po mokrý podlaze, když se to nejmíň hodí...a pak se tam klouže po mokrý podlaze znova, navíc hybridní alieni co vypadaj jak nechlupatý kočky s velkou hlavou jsou spíš k smíchu, než aby se jich někdo bál...ještě že nevypustili starýho dobrýho face-huggera, to by potom už celej film stál totiž totálně za hovno....sorry jako ale za mě dvě hvězdy a to jenom proto, že je to prostě ALIEN! ()

Mates Hradecky

Od prvního Vetřelce, který jsem zhlédnul v doprovodu otce ještě jako nezletilec v kině Centrál, jsem fanouškem režiséra Scotta a nenechám si ujít žádný díl nekonečné série. Tento byl velkým zklamáním. Nezajímavé postavy, kterým se nedá fandit a vlastně jim tu smrt přejete, předvídavý vývin děje, minimum lekaček a příliš krvavých scén, zkrátka žádné překvapení. Jako by si scénář objednaly členky feministické organizace - vesmírnou loď řídí Matka, každý muž je buď slaboch nebo pitomec, všechny "zachrání" opět žena (čím křehčí tím lepší) a posádka má i jeden homosexuální pár. PS: Věděli jste, že vetřelec se dá ochočit jako divoký kůň foukáním na chřípí? A že androidi jsou členové gay komunity? ()

Najnou

Rozhodně horší, než jsem doufal, ale na druhou stranu zase nijak tragické. Prometheus se mi líbil (Bah!), Covenant ve mě ale takové prazvláštní pocity nezanechal. Strejda Bender byl super, hudba a zvuky taky (to aliení, jak to nazvat, chrochtomlaskání bylo v Atmosu vskutku zajímavé), Gigerova tapetáž komnat uchvacující. Mohl tedy za to účes hlavní hrdinky? Debilita pilotky? Absence huhlajících albínů? Nebo všechno dohromady? Těžko říci. Rozhodoval jsem se mezi čtyřkou a trojkou, nu, a nakonec jsem se rozhodl. Jedinou záhadou tedy zůstává to, jak duo bukvic položí základy nového ráje lidské rasy. ()

Luciaaas2

Byl jsem nad míru spokojený, ale dávám slabých pět. Pořád jsem čekal o něco víc a připadne mi, že Scott už se dávno opotřeboval. Snad trojku dotáhne do dokonalosti. Jinak spokojenost a rád se k filmu vrátím... ()

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

Zatímco plánovaný vetřelčí seriál pro kanál FX je stále v přípravách a jeho natáčení by mělo začít v roce 2023, kolem vzniku nových celovečerních filmů této franšízy panuje složitá situace. Stále se… (viac)

RoboCop přišel o režiséra

RoboCop přišel o režiséra

16.08.2019

Režisér filmů Elysium a především chváleného District 9 Neill Blomkamp se té smůly nezbaví. Jeho pokračování Vetřelce se Sigourney Weaver bylo zaříznuto poté, co se Ridley Scott rozhodl pokračovat ve… (viac)

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

01.06.2019

Vetřelec minulý týden oslavil 40. výročí a v rámci oslav došlo i na rozhovor se samotným tvůrcem ikonického hororu Ridley Scottem (Černý jestřáb sestřelen, Konzultant). V něm pak Scott mimo jiné… (viac)

O čem by byl další Vetřelec?

O čem by byl další Vetřelec?

15.11.2018

Pokud jste viděli poslední filmy z vetřelčí série od režiséra Ridleyho Scotta (Marťan, Gladiátor), pak je vám nejspíš jasné, že měl slavný tvůrce pro svoji temnou sci-fi ságu ještě velké plány. V… (viac)