Strážcovia Galaxie

• Česko Strážci Galaxie (viac)
USA / Veľká Británia, 2014, 116 min

Réžia:

James Gunn

Predloha:

Dan Abnett (komiks), Andy Lanning (komiks)

Kamera:

Ben Davis

Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Lee Pace, Michael Rooker, Karen Gillan, Djimon Hounsou, John C. Reilly, Glenn Close (viac)

Dobrodruh Peter Jason Quill prezývaný Star Lord (Chris Pratt) sa ocitne na muške nájomných zabijakov, pretože ukradol tajomnú guľu obávanému a mocnému zloduchovi Ronanovi (Lee Pace), ktorý pomocou nej plánuje ovládnuť celý vesmír. Keď Quill objaví skutočnú silu Ronanovej gule a tým aj hrozbu, ktorú predstavuje pre celý vesmír, musí urobiť všetko pre to, aby dobyvateľa zastavil a zničil. Na úteku pred zabijakmi Quill spojí svoje sily so štvoricou extravagantných vesmírnych bojovníkov, ktorých stretol na svojich potulkách. Pomstychtivý Drax prezývaný Ničiteľ (Dave Bautista) lieta po galaxii a hľadá pomstu po tom, čo mu zabili rodinu. Záhadná vražedná Gamora (Zoe Saldanaová) je chirurgicky modifikovaná a dokonalo vycvičená ľudská zbraň. Rocket je po zuby ozbrojený mýval a Groot (Krystian Godlewski / hlas Vin Diesel) humanoidná rastlina, ktorá svojím vzhľadom pripomína strom a cestuje vesmírom ako Rocketova ochranka. Táto nesúrodá skupina dobrodruhov, bojovníkov a bývalých zločincov z rôznych galaxií je, paradoxne, jedinou šancou pre budúcnosť vesmíru. Samozvaní strážcovia galaxie musia začať spolupracovať, aby spoločnými silami zachránili vesmír pred skazou a v poslednom veľkolepom boji porazili temného zloducha Ronana. (TV JOJ)

Ampi

Všichni jsou to sympatické exempláře prohrávajících, anglicky loserů. Ale za to mají velká srdce, taky vás dokážou chytit za srdce. Strážci galaxie jsou příjemná kombinace akčního filmu, sci-fi, komedie a pohádky. Klidně na to vemte školou povinnou mládež a pravděpodobně budou nadšeni a opakovat Já jsem Groth. Můžete se na to koukat s drahou polovičkou či jinými vrstevníky a kdo z nich má smysl pro humor bude opakovat to to samé a líbit se jim to bude také. Výborně se k tomu hodí retro hudba. ()

juta

Původně jsem chtěl jít na Strážce do kina, ale nenašel jsem si čas. Musel jsem tedy čekat až do prosince na dabing, abych si více užil vizuální stránku. Věděl jsem podle traileru, že mě bude film bavit, ale bavil jsem se ještě o stupeň více, než byla má očekávání. Naštěstí to točil James Gunn, který tvořil filmy s kapkou humoru a to se krásně promítlo i sem. Super partička, se kterou jsem se opravdu nenudil. ()

Fiftis

Zhola nič. Len parádny soundtrack a pár vtipných scén, ale len v podaní hlavnej postavy. Asi som prejedený, všetkými marvelovkami a filmami typu Avatar. Toto bolo skôr akoby pre detské osadenstvo, lebo oproti takému Thorovi, Hulkovi, či Ironmanovi ma uškriekaný medvedík čistotný alebo analfabetný strom nedokážu dostatočne filmársky presvedčiť. Čo je však najhoršie, že som celý čas nevedel, či mám film brať ako serióznu akciu, komédiu, alebo paródiu. Na druhej strane film v mojich očiach zachránilo a vytiahlo na dobrý priemer 50% ako som už spomínal, hlavne soundtrack, potom výkon a cool outfit Chrisa Pratta, čiastočne agresivita Bautistu a tiež neodmysliteľný skvelý hlas Michaela Rookera, ktorý by sa v tomto filme dal považovať za kladnú postavu, čo je u mňa vždy plusom. ()

DJ_bart

James Gunn na to šel od lesa, šel proti proudu, a natočil velmi netradiční a neobyčejně osobitou intergalaktickou space-operu o bláznivé bandě lůzrů mezi jejíž členy patří chodící strom a mluvící mýval, a vznikla z toho kultovní žánrová klasika, která si okamžitě získala srdce milionů fanoušků – včetně toho mýho, protože radši ani nechci vědět, kolikrát jsem Strážce Galaxie vůbec sjížděl u bábi na DVDýčku. Krása téhle fantazijní vesmírné podívané krom své konceptuální nápaditosti [expandující nuance fikčního světa MCU do exotických koutů kosmu], chytlavého sedmdesátkového soundtracku [který významně formoval můj hudební vkus] a svérázného humoru [který je španělskou vesnicí pro diváky bez nadhledu] především tkví v naprosto unikátní chemii oněch nesourodých anti-hrdinů, který můžete buď naprosto milovat, nebo nenávidět.... Neskutečný překvápko a jedna z mých nejoblíbenějších komiksovek, u níž nejde takřka vůbec poznat, že jde o komiksovku. Awesome Mix jsem slyšel víckrát, než by bylo zdrávo.... co dodat? MY JSME GROOT! 💚 ()

Shakers

Tento krát si Marveláci obliekli kabát Star Treku, džínsy Star Warsu a vydali sa ako inak znovu za ďalším nabitým akčným dobrodružstvom. A prekvapivo im to zas vyšlo. Síce sa pred premiérou hovorilo, že ide o najväčší risk od čias prvého Iron Mana, pretože Guardians of the Galaxy nemajú toľko spoločné ako ostatné Marvelovky a drobné prepojenia celého univerza si všimnú len fanúšikovia a navyše sa odohrávajú vo vesmíre. Ja som im to zbaštil aj s návnadou. James Gunn namiešal skvelý koktail letnej zábavy a okrem nej aj skvelý casting, ktorý vás upúta a odzbrojí nie akciami, ale hláškami. Samozrejme akcia je tiež na špičkovej úrovni, rovnako ako vizuál, či skvelá hudba Tylera Batesa. Nemôžem povedať, že je to najlepšia Marvelovka, ale je to rozhodne jedna s najlepších. P.S.: potitulkové scény sú rovnako ako pri Kapitánovi dvojke dve. P.P.S.: Zoe Saldana je snáď sexi vo všetkým farbách :-) Obľúbené soundtracky: To the Stars, Sacrifice, The Ballad of the Nova Corps, Groot Cocoon, Black Tears. 90% - 5* ()

lamps

Marvel vrací úder ....... Marvelu. Už předchozí superhrdinská dobrodružství nesla vydatné náznaky nezkrotné životní pravdy, že s humorem nejdál dojdeš a také nejvíce zaujmeš, ale teprve tahle parta "největších idiotů v celé galaxii" naplno prokázala obří potenciál, jaký v sobě trocha toho parodování sebe sama skrývá. Hláška střídá hlášku, pětice idiotů nemohla být různorodější a sympatičtější a příběh, ačkoli představuje jedno velké klišé o hrozbě pro celou galaxii, je pro hlavní účel filmu, tedy pobavit, více než vhodný. Škoda že některé vtipné momenty působí moc nuceně a tedy nepřesvědčivě, a ohromná škoda poslední desetiminutovky, kde se hlavní padouch, do té doby tak nemilosrdný a vážný, projevil nečekaně jako idiot a nechal se zaskočit hned tím nejvynucenějším vtipem celého filmu. Ale co, volové, my jsme kurva strážci galaxie, jsme vtipní, roztomilí, výřeční, posloucháme osmdesátky a pokud si to s někým rozházíme, pošleme mu "dick message" a všechno bude zase ok. Takže buďme rádi za to, že je máme, a těšme se na pokračování o kačeru Donaldovi, kterému z laboratoře uteče krvelačný vesmírný pes... To bude teprve legrace :D 80% ()

Pepinec

Vzpomínám si, že když skončil film, šel jsem na záchod, pak se slušně rozloučil s prodavačkou, autem dojel domů a k večeři si ohřál polívku. V telce dávali Muže v černým, venku pršelo a do pelechu jsem spadnul něco po půlnoci. Ovšem co se dělo v Galaxii, na to se mě neptejte... Něco Zelenýho, Chlupatýho, Dřevěnýho, Vošklivýho a Jalovýho (až tohle je Chris Pratt) furt někam lítalo, něco honilo, nechávalo si dávat nakládačku, ale nakonec to parta hic nějak udělala a bude druhej díl nebo co. Taky šlo o jakousi záhadnou kouli, ale jak nejde o moji, moc mě to nebere. Marvel rozhodně umí lepší věci, tohle bylo asi jako ta moje večerní polívka; zmatlanej guláš bez chuti v plastový misce. (Ashburton, NZ) ()

JohnnyD

We are Kevin Bacon! Výhrou i kameňom úrazu je scenár. Na jednej strane je strašne komplikovaný, trvalo mi asi polhodiny, kým som rezignoval (!) na snahu pochopiť, ako je tá galaxia prepojená s našou. Dosť veľkou slabinou je už ani neviem po koľký krát zrecyklovaná zápletka o magickom kameni. To je akoby Star Wars v každej epizóde ničili hviezdu smrti - len v inej farbe. Záporák je celkom fajn - vizuálne aj motiváciou, bohužiaľ po jednej scéne sa jeho motivácia nijako nerozoberá a berie sa proste za fakt, že je to fašistický fanatik, no prečo to sa nerieši. A ešte aj hlášky by mohli byť prepracovanejšie, i keď ich je celkom dosť. ALE čím ďalej, tým je film priamočiarejší. Napríklad skladanie tímu je tisíckrát priamejšie ako v Avengers. Obzvlášť preto, lebo James Gunn dáva dôraz na to, že hrdinovia sú vyvrheli a nemajú nikoho len samých seba a ich roztržky rieši viac menej len na komickej rovine. K tomu prirátajme ešte skvelý soundtrack a fakt, že je to úplne 80s retro. A ten neskutočný vizuál! Akoby sfilmovali tie všetky nádherne brakové obaly pulpových scifi. Nateraz 80+% a verím, že dvojka, kde už bude univerzum prehľadnejšie a tím zohratý, pôjde vyššie. ()

playboxguest

Dabovaný trailer před Chraň nás od zlého na mě v kině působil tak trapně, že jsem tehdá málem zalezla pod sedačku, ikdyž tam bylo prázdno. Pustit si tenhle film mě přiměla až kladná hodnocení mých oblíbenců. No není čeho litovat, ale nejsem ani u vytržení. Z traileru děsní Rocket a Groot byly ve finále nejlepší postavy filmu, ostatní mě vesměs nezaujaly. Vtipu a zábavy bylo dost, stejně tak ale i avengerovsky nepřehledné akce, která se toho snaží prostě předvést co nejvíc. Zábava kolísající sinusoidou někde kolem průměru. Viděno povedené 3D s titulema. A komiks? On nějakej existuje? Čtu je odmalička, ale o Strážcích slyším prvně až díky tomuhle filmu. A nemám chuť si je přečíst ani po shlédnutí. 60% ()

Boogeyman

Příjemně odlehčená pestrobarevná vesmírná atrakce je slodiní předehrou k druhému dílu, který snad už bude plnohodnotným filmem. ()

Madsbender

Skôr Konzervatívny strážcovia klasických hodnôt než galaxie (ako potvrdzuje motív priateľstva až na prvom mieste), chcelo by sa povedať. Marvelovský Firefly zošliapol pedál až na podlahu a predviedol okázalú piruetu v medziach definovaného komiksového štandardu univerza - teda presne to, čo sľubovala reklamná kampaň. 80. roky (ako si dobre uvedomil aj tvorca tohoto retro plagátu), schéma space opery, prehršel citácií a pomrknutí na fanúšikov, ústredný štvorlístok (pardon, pätica) ne-hrdinov, "great journey" a jednoduchý, sebaironický humor, ktorý manévruje pomedzi klišé, využíva ich a vzápätí sa im smeje. Spolu s divákom. Bravúrne to funguje najmä v momentoch priamej konfrontácie rozdrapovačného nehrdinstva a čistoskvejúceho sa patetického hrdinstva/heroizmu príznačne podvratného antihrdinu sukničkára v dokonale nepodvratnom nástroji filmového marketingu. Hudobne na tej správnej vlne, trikový realizmus vo výšinách (Avengers sa nechytajú a nechytajú - sorry Whedon). Podobne je to s hereckým osadenstvom, zloženým z výpožičiek zo skladov súčasnej sci-fi a komediálnej produkcie, špeciálne vyberajúc z oddelenia bad-ass (nechýba Michael Rooker z Walking Dead, Hounsou si do značnej miery len opakuje látku z Bayovho The Island) a kolonky vyhradenej veteránom, tentoraz zastúpených Glenn Close, držiteľkou ceny za "best weird comic-movie hairstyle" za rok 2014. Pokusy o (skvelým nostalgickým béčkovým feelingom obostrené) prehlbovanie poslania a údelu postáv ma sprvu zaskočili, neskôr pôsobili už len ako príjemné korenie (rozvrstvenie na spoločné úsilie a osobné pohnútky tiež funguje bez problémov) a dodatočné stvrdenie pomalého posunu Marvelu k neustále vyšším cieľom. Pestrá galaktická výprava ohýba mantinely, koľko sa dá a ťaží maximum z príbehu, audiovizuálnej stránky, humornej i vážnej stránky (argument solídnej megalomanskej AAA produkcie) postáv, ktoré do dramatických momentov i quick-time eventovej akcie trúsia jednu hlášku za druhou ("I am Groot" teraz používa každý tretí tínedžer a Rocketa v originálnom dabingu Bradleyho Coopera je nemožné si nezamilovať). Niekdajší rutinér James Gunn nebude, zdá sa, taký prostoreký, ako na prvý pohľad po svojej predchádzajúcej tvorbe vyzerá. A epicentrum marvelovského boomu sa pomaly dostáva do ďalšieho štádia, ktoré už teraz ponúka zaujímavý teoretický náhľad na vzostupnú tendenciu gradácie piesočku a hračiek (čítaj univerza a bad guyov), s ktorými sa hrá. GotG už vykazujú v tejto oblasti tuhší korienok a posúvajú sa od komorných pozemských dobrodružstiev do vesmírnych výšin, ktoré konečne s návratom "nového" Star Treku, chystaných Star Wars a ďalších začínajú opäť ožívať. Na programe dňa je teda Čakanie na Ultrona. 95% ()

Pilda17

Na Guardians of the Galaxy jsem se těšil kvůli hodnocení i traileru a zklamaný samozřejmě nejsem. Nebudu se rozepisovat, vše je tu napsané několikrát, takže ve stručnosti. Humor je fantastický, efekty i akce bez chyby a nemluvě o hereckých výkonech hlavních i vedlejších postav. Vše je jednoduše zvládnuté perfektně, bohužel až na to klišé a občas kýčovité momenty. Na plný počet něco málo chybí, ale pokud mi bude nabídnut druhý díl, neodolám! 8/10 = 82% ()

Disk

Strážci galaxie Jamese Gunna mají nejlepší marvelovskou partu, spoustu nápadů a zábavy. Ten sebeshazovačný Star-Lordův styl v kombinaci s retro soundtrackem je jednoduše boží. A navíc co si budeme povídat - na Chrise Pratta se tak krásně kouká. :+ ()

Rosaviva

1. Naprosto dokonalý soundtrack, 2. Mýval se samopalem., 3. I AM GROOT. Sice jsem podle ohlasů čekala větší nátřesk, ale nemůžu si naprosto stěžovat. Jedna akce střídá tu druhou a všichni hláškují jako o život. Obzvlášť rozhovory, které spolu vede celý tým, nebo výsledný dance off je poklad kinematografie. Jen by to možná chtělo trochu pomalejší start, abychom se nějak víc seznámili s tím kdo je kdo. 5*... Malý tancující Groota na konci je už pak jen třešnička na konec. ()

Cappuccino

Už dávno sa mi nestalo, že som pri filme zo žiadneho fórika absolútne nepocitovaľ nútenosť - Quillove tanečné kreácie, Draxova nechápavosť, Mývalove hlášky, Grootovo "ajemgrútovanie", všetko tvorcovia zasadili presne vtedy kedy mali a presne takou formou akou mali. Skoro sa až divím, že Strážcovia nemajú medzi žánrom napísane aj komédia. Mimo toho, čo sa týka príbehu, tak sa nám dostalo skôr bežnej klasiky, padúchovia transformovaní na hrdinov chtiac-nechtiac zachránia galaxiu a nakopú bad-guya Ronana do zadnice (to je metafora, Drax). Príjemne odsýpajúce a mimoriadne zábavne dve hodinky, nebránil by som pokračovaniu. ()

666teen

Málem jsem si z téhle party hrdinů ugrootil hlavu. Zkuste s ní nevěřícně grootit dvě hodiny v kuse. Ent, zelenkavá zabíjačka, která skončí v náručí lehce stupidního Indyho, masový vrah se srdcem na dlani a geneticky upravený hlodavec. To jsou ti hodní. Zlí jsou tam trotl, větší trotl a jeho socketované Kladívko ničítko. To mi teda poser prsa. ()

S.Quentin QUALE

Pro mě jednoznačně překvapení roku. Po zhlédnutí traileru před časem v kině jsem jen kroutil hlavou. Jak jsem Guardiánům křivdil! Jak jsem originálníma komiksama (Marvel, DC, ...) nepolíbený, tak úderněji pak na mě má podobná skvadra exotů šanci zapůsobit. A guardiantuju vám, že zrovna tihle se okamžitě stanou pro neznalého absolutními miláčky. Bez dalších keců to shrnu tak, že takovou kanonádu drsňáckých a fuckovacích hlášek neposkytne žádný akční hrdina, dokonce ani celá skvadra Postradatelných akčních hrdinů, no to ale není zdaleka všechno, protože hned po tom, co pustíte sevření svých báchorů, vám zmizí úsměv při nejpropracovanější sci-fi jízdě za poslední roky, kterou upřímně, a klidně se ohněte pro kameny, může George Lucas jen závidět. Let's call this Galactic Wars! To všecko je jen podtržené po dlouhé době moc pěkným a ne naprosto zbytečným 3Déčkem, navíc mě čeká co nevidět repete, protože jsem z časových důvodů absolvoval český dabing, jež kupodivu nebyl špatný, dal mi plně vychutnat si vizuál, efekty a 3D, ale prostě slyšet Coopera, Diesela a další v originále v takovým šlágru mi nedá nezajít do bijáku ještě jednou. Nebýt úvodní scény a ještě jedné "jeden za všechny, všichni za jednoho", neměl bych si na co stěžovat. Paráda a nový leader letošní TOPky. Doporučuju, k tomu popcorn a brindák! 95% ()

vteco

Epická jízda Galaxií s obrovskou porcí prvotřídního humoru, skvělých postav, pohodového příběhu a krásných efektů, kterou si užijí i fanoušci nedotčeni komiksovým světem. Po lehce chaotickém začátků se již divák nepřetržitě veze na vlně několika parádní postav, spolu s jejich hláškami. Velkým pozitivem je rozhodně retro soundtrack, který do filmu krásně zapadá a celkově odlišné, ovšem velice pozitivní pojetí komiksového filmu. /90%/ (Kino) ()

James Gunn získal dohled na DC filmy

James Gunn získal dohled na DC filmy

25.10.2022

Hollywood se po delší době opět mírně otřásl v základech, to proto, že režisér a scenárista James Gunn byl studiem Warner Bros. Discovery potvrzen do role jednoho z šéfů sekce DC films. Kompletní… (viac)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

30.03.2021

Natáčení čtvrtého dílu asgardské ságy pod režijním vedením Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok, Králíček Jojo) právě v těchto dnech probíhá v Austrálii a už nějaký čas víme, že mimo známých tváří Chrise… (viac)

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

10.03.2020

Následující článek obsahuje mírné spoilery ke konci Avengers: Endgame. V posledním filmu s původními členy Avengers se Thor s tváří Chrise Hemswortha na konci vydal do vesmíru v lodi týmu Strážci… (viac)