Mission: Impossible 5

• Slovensko Mission Impossible: Národ grázlov (viac)
USA / Hongkong / Čína, 2015, 132 min

Ethan Hunt (Tom Cruise) je zvyknutý vyrážať na misie, ktorých úspešne splnenie je priam nemožné. Pod vedením režiséra Christophera McQuarrieho (Jack Reacher) ide znova po krku tým najväčším grázlom súčasného sveta. A ako je jeho dobrým zvykom, väčšinu kaskadérskych scén točil Tom Cruise sám a bez dabléra. "Od architekta nášho filmu som dostal model Airbusu s tým, že ho môžeme nejako využiť v príbehu. Tak som sa Toma opýtal, či by sa ho nechcel držať zvonku, keď bude štartovať. Myslel som to ako žart, ale on hneď súhlasil." Podobných výnimočných kúskov musel herec absolvovať veľmi veľa, pretože hrozby, ktorým jeho hrdina čelí sú veľmi mimoriadne... Štátnym úradníkom sa nepáčia neortodoxné pracovné metódy tajnej vládnej služby IMF (Impossible Mission Force), preto ju rozpustia a jej šéfa Ethana Hunta chcú hnať k zodpovednosti. Medzitým sa o slovo začína hlásiť mýtická organizácia Syndikát, ktorej členmi sú bývalí agenti. Ich cieľom je prostredníctvom riadených teroristických útokov zaviesť trochu iný svetový poriadok. Aj keď Hunt nemá proti Syndikátu oficiálne poverenie a pohybuje sa v ilegalite, zhromaždí svojich skúseným kamarátov (Simon Pegg, Ving RhamesJeremy Renner) a pokúsia sa týchto profesionálnych teroristov zastaviť. Pomáha mu aj krásna britská agentka Ilsa Faust (Rebecca Ferguson), ktorá má jedinú vadu na kráse - nedá sa jej úplne veriť, pretože je veľmi pravdepodobné, že pracuje pre druhú stranu. (Barracuda Movie)

JFL

Předností filmové série "Mission Impossible" vždy byla kombinace jasných konstant a autorských odchylek mezi jednotlivými díly. Ikonické prvky ustanovil již původní televizní seriál (masky, zadávání úkolů zprávami, které se samy zničí, i hořící zápalná šňůra) a filmy tyto původní atrakce využívají jako identifikační prvky, které je možno variovat či prostě upozaďovat. O to větší důraz kladou jednotlivé filmy na osobitosti stylu a nápaditosti akčních sekvencí, což obojí zajišťuje pohyb režisérů. V tomto ohledu pátá část série představuje precizně vysoustružený, ale na první pohled zdánlivě nejméně výrazný příspěvek série. Christopher McQuarrie si, soudě podle jeho scenáristických angažmá, velmi dobře rozumí s Tomem Cruisem a precizně zvládá filmařské řemeslo, ale není to tvůrce s vyhraněným formálním rukopisem či jasnou koncepcí akčních scén. Jeho "Mission Impossible" spíše přebírá štafetu po Bradu Birdovi precizním prostorovým rozvržením akčních scén a jejich nápaditým provázáním s atraktivním prostředím. Osobitost "Rogue Nation" a tedy i přínos režírujícího scenáristy se ale projevuje v dialozích, interakci postav a jejich motivacích. Více než v předchozích dílech tentokrát záleží na týmové práci a tedy i loajalitě, přátelství a profesní etice, které zakládají klíčové zvraty vyprávění a dostávají zosobnění ve fascinující mnohoznačné postavě Ilsy Faust. Ta na sebe strhává pozornost nejen charismatem představitelky Rebeccy Ferguson, ale také coby prototyp nové akční hrdinky. Nejen že se vyrovná hlavnímu hrdinovi co do schopností a houževnatosti a spolu s ním tvoří dokonalý profesionální tým, ale navíc nespadá do žádných tradičních klišé a přebírá některá klíčová privilegia mužských kolegů (záchrana hrdiny, finální souboj). Vlastně právě ona, která skvěle balancuje mezi šarmem, úderností, nadsázkou i osudovostí, dokonale vystihuje celý film a jeho osobitost. ____ PS: Koho by napadlo, že z tvářičky bravíčkových centerfoldů a ambiciózního herce charakterních rolí se na stará kolena stane hollywoodský ekvivalent Jackieho Chana (z doby zlaté éry hongkongské kinematografie)? A to navíc v éře, kdy americká kinematografie nemá žádné akční hvězdy, alespoň ne takové, jejichž jméno by bylo synonymem či garancí určitého typu atrakcí. Počínaje čtvrtou "Mission: Impossible" rozhovory s Cruisem a making of videa vyloženě evokují étos Jackieho Chana. Stejně jako on Cruise zdůrazňuje, že krkolomné sekvence a permanentní vystavování sama sebe reálnému nebezpečí podstupuje kvůli divákům a jejich pocitu úžasu. Cruisův zápal, odhodlání a fanatická dřina od "Ghost Protocol" po "Národ grázlů" si zaslouží o to větší uznání, že nutí také konkurenci ustupovat od šálení diváků počítačovými sekvencemi a mácháním kamerou a staly se tak předvojem nové éry spektakulárních akčních filmů. ()

B!shop

Za me jeden z nejslabsich dilu. Tezce prekombinovanej dej, kterej misty nedava moc smysl a misty je jen zmatenej, spousta nezajimavejch postav a hlavni zaporak, kterej se tvari, jak kdyz ma v prdeli kolik. To vse v nezajimavym pribehu, z kteryho si po dvou dnech nebudete pamatovat ani prd. Aspon, ze je to vsechno vizualne standardne vypiplany, hlavni particka v cele s Cruisem tradicne super a akce vynikajici jako vzdy. Ale tentokrat to bohuzel k moji spokojenosti nestaci. ()

dO_od

// První mise, ve které Ethan dostává rovnocenného soupeře. První mise, ve které akce a kamera vynikají nad filmovou konkurencí (honička, opera). První mise, ve které jsem pocítil příběh pouze jako nástroj pro import atrakcí. První mise, která nutí přemýšlet nad sérií jako celkem. Je to krásný, naleštěný a silný stroj. Jenom zevnitř už začíná mírně rezivět - dokud se ale člověk nedívá pod kapotu, je to skvělý zážitek. Doslova pak řadím přesně mezi trojku (5*) a čtyřku (3*) - "Go Rogue." Edit:// druhé zhlédnutí a zvedám na 9/10, má to jednoznačně nejlepší filmovou honičku od druhého Matrixu a nejosobnější závěr od... ani nevím. Je to jiné než trojka, ale přesto si to našlo způsob, jak se vedle ní zařadit do čela celé série. ()

Bloody13

Chytré, svižné, hezky natočené a navíc sci-fi. Cruisův Hunt byl vždycky frajer, co by přežil i výbuch atomovky, ale tady si to fakt dává. Pod vodou a bez kyslíku se cejtí jako obojživelník, ze dvou metrů ho nedokáže trefit ani profesionální zabiják se samopalem, a v plné rychlosti se dokáže vysekat na motorce, aniž by utrpěl jediný škrábanec. Čak Noris hadr, vole! Ale my, Hollywoodem degenerovaní diváci, jsme zvyklí. Zůstala nám totiž zábavná projížďka špionským lunaparkem, v němž jsou k vidění zběsilé honičky (luxusní je obzvlášť ta na motorkách), "přechcávačky" aneb kdo ukáže víc důvtipu, pořádný záporák a v neposlední řadě i důstojná Hunt girl. Pro mě osobně lepší než čtyřka, z který už si hovno pamatuju. ()

Jara.Cimrman.jr

"Ty chceš řídit? Před chvílí jsi byl mrtvej!" Každý občas zemře. Většina lidí méně častěji než agent Hunt, ale když ho to baví. Mě to tedy také poměrně bavilo, ale zabezpečená schránka v Maroku mohla být chráněna geniálněji, záporák měl být rozhodnější a těch náhod ve prospěch dobra taky nemuselo být tolik. Na druhou stranu leccos zachraňuje humor, povedená akce, motohonička a taková ta jistota, že si Hunt ještě nenavlékl svůj poslední falešný obličej. ()

EdaS

I po vynikajícím Falloutu zůstává Rogue Nation nejlepší Mission:Impossible. Má fantastickou akci, tempo, nápady, chemii a eleganci. V kině jsem byl třikrát, doma si dávám opáčko pravidelně. A pokaždé se ohromně bavím. TOP10 ()

H34D

Série, která byla vybudována na základech nadsázky, stylovosti a superhrdinství časem vyrostla v týmový, všestranný a příjemně propracovaný akční film. Ačkoli za vrchol série stále považuju předchozí dva díly, Národ grázlů působí asi nejdospěleji. Není třeba vytvářet divácké atrakce prostřednictvím sci-fi technologických vychytávek, ultratěsných momentů a zběsilé akce, i když i z nich si divák svou část užije. Režisérský zelenáč McQuarrie vlastně není žádný zelenáč a s jistotou sobě vlastní využívá sofistikovanosti Skyfallu i Jacka Reachera a to nejlepší z nich přenáší sem. PS: I na podruhé královská zábava! 9/10 ()

xxmartinxx

Tom Cruise prostě potřebuje dokázat, že i v padesáti uběhne víc, doskočí dál a o pojmu "kaskadér" si myslí, že označuje zavlažovací systém, tak moc mu je vzdálený. A ano - určitě je obdivuhodné jeho nasazení. Jenže jinak je tenhle film alespoň pro mě ukrutná nuda. Předně proto, že v něm nedokážu cítit napětí, když se hrdina vybourá na motorce v plné rychlosti, aniž by měl škrábanec, pod vodou vydrží deset minut a z metru ho netrefí patnáct samopalů. Já chápu, že akční žánr je co do realističnosti ohebný a v Mission: Impossible to určitě platí dvojnásob, ale když tu šíleně nepřehlednou akční scénu, absurdní zvraty a posuny v ději založené na náhodách korunuje nedefinovaná nesmrtelnost a všehoschopnost hrdinů, tak už vážně nevím, na co se tu mám soustředit a co tu má u mě vyvolávat zájem o průběh. M:I je beze vší pochybnosti film uspokojující pro cílové publikum - nejde ho odsoudit jako špatně odvedenou práci. Cítím z něj maximální "poctivost" amerického blockbusteru v plné síle a mnoho diváků to po právu ocení. Pokud ale dopředu neodpovídá vašim preferencím, těžko si vás nakloní. Nebo aspoň nevím čím. Takže hodnotím nízko, ale beru to jako mojí věc - jiným hodnocením asi i rozumím a kdyby to mělo o půl hodiny míň, asi bych byl o dost smířlivější. 3 a skoro půl ()

Arx

S prohlášením, že jde o nejlepší díl celé série bych byl opatrnější. Za mě stále vede první díl, který měl svoje kouzlo a přišel mi trošku "jiný" v lepším slova smyslu, než ostatní běžné akční filmy. Každopádně jde o velice nadprůměrný počin, který i přes na můj vkus dlouhou stopáž nenudí a má divákovi stále co nabídnout. Cruise opět ve skvělé formě, doplněný dalšími hvězdnými hereckými výkony v podání Simona Pegga nebo krásné Rebeccy Ferguson, kterou si postupem času prostě musíte zamilovat. Honička na motorkách je opravdu TOP!!! Doporučuji určitě zajít do kina. 85% ()

Morien

Tak to zdaleka nebylo tak blbé, jak jsem čekala, a dokonce jsme se i od srdce zasmáli. Nicméně s překombinováváním kdo je tedy zlý a kdo za to všechno může to trochu přepískli, vzhledem k tomu, že na konci to je přesně tak, jak to na začátku vypadalo. A ještě si neodpustím poznámku o překrásně vypracovaných zádech Rebeccy Ferguson. ()

choze

Všeobecné nadšení bohužel nesdílím a pátá MISE se u mě řadí k těm, co mě moc neoslovily (2,3). Ne, že by to byl špatný film, marně přemýšlím, co mu vlastně vytknout (zajímavé, stejný problém jsem měl s NA HRANĚ ZÍTŘKA). Ale prostě mě to narozdíl od čtyřky nebavilo, i když v dílčích věcech to oceňuju. ()

Segrestor

Někde jsem četl, že kdyby takhle točili Bonda, bylo by to lepší. Ačkoliv jsou si tyto dva světy dost podobné, pořád jsem radši, že Bond je prostě britský a Hunt americký. Nějaký ten crossover se mi nezdá. Ale je pravda, že během sledování mě napadlo, jaké by to bylo, kdyby místo Hunta byl Bond. Ale dosti spekulací. Nemožná mise se opět ukázala jako celkem možná, agenti dostali řádně na prdel a jak Fénix povstali opět z popela. Po několikáté už a opět velmi zábavně. Asi těžko něco vytýkat. Moderní akční film, tak to má být a výborně, hoši. Děkujeme. ()

Sarkastic

„A co vy, pane Brandte? Jak ospravedlníte tento podvod?“ - „Nemohu mluvit o žádné operaci bez svolení ministra.“ No, Rennerova postava od minule nějak zpohodlněla, ale asi si William nechtěl ušpinit oblek, pro což mám samozřejmě pochopení, ostatně akční scény hravě obstarali jiní…a po Ghost Protocolu ve mně znovu vyvolali velkou spokojenost. Sice u mě pořád vede 3. díl, ale Národ grázlů je téměř stejně dobrý. Stará parta je zase pohromadě, všichni ve výborné formě (sice tolik nehláškují, ale i tak jsem se hned několikrát zasmál), navíc se znovu podařilo vyrukovat se solidní ženskou postavou, pořádným záporákem a jako bonus nechybí dotěrná osina v zadku v podobě Baldwina. A i přes všechny ty uhozené akční scény (např. hrátky s letadlem, salta v autě či nekonečnou zásobu kyslíku…ale možná jsem hnidopich a Huntovi prostě jen narostly žábry) to byla velmi zábavná jízda, kterou jsem si s chutí užil. S hodnocením se vracím zpátky na 4* a těším se na další díl. „Co to... zkusila mě sejmout!“ - „To z ní ještě nedělá špatnýho člověka.“ ()

Gilmour93

Tramontate stelle! McQuarrie vinceró! Nejen u špionážních akčních thrillerů, ale vůbec u filmu všeobecně nejde stylem vyprávění čas vrátit ani zastavit, jen částečně zpomalit a Rogue Nation tak činí vskutku znamenitě. Oceňuji nevysokého scientologa, že se nebál podělit o prostor s královnou stehenního stisku Rebeccou Ferguson i režiséra, co spolu s Peterem Yatesem pochopil, že u auto-moto naháněček hraje významnou roli kromě střihu i burácení motorů (GP Maroko úchvatná) či že zase naopak přijde okamžik, kdy se nejmocnější ukáže prosté ticho. Přítomnost Londýna přinesla bondovský esprit i zároveň jistou rezervovanost v hodnocení, dokud ke mně nedorazí Mendesův přízrak.. ()

Psema

Skoro až orgasmicky dokonalý blockbuster. Perfektní syntéza noiru, sedmdesátek a moderny, pevně držená člověkem, který radši vyšperkované povídání a finále "od stolu" než velké trikové exhibice s padajícími raketami a greenscreenem za každou kulisou. Navíc podtržená rovnocenným ženským elementem, který po Cruiseovi přebírá oproti očekáváním žezlo kontaktních rubanic. Skvost, který je po 2 hodiny nepředvídatelný svými zvraty a omamující návratem k poctivé starosvětskosti. Unikátní blockbuster, který v dnešní době může vzniknout jen díky Cruiseovu producentskému "moudžu". Díky za něj a placentu k dobru. ()

TheDarKnig

Od Birdova ultra high-tech moderního špionážního filmu k stále modernímu, stále používajícímu high-tech, ale přitom mnohem klidnějšímu a zemitějšímu pokračování. Se zajímavě napsaným scénářem, který dává důraz možná víc na slovní souboje či potyčky než na ty ruční, má hezké oldschool špionážní základy a dokáže předat i akční scény jaksi realističtěji, ale přitom stále s podobným faktorem stylovosti (Maroko). Ale přesto jsem si z nějakého důvodu užil toho Birda napoprvé víc. Zajímavé ale bylo, jak moc Rogue Nation mělo a přitom i nemělo blízko k Bondovi. A ano, Rebeccu Ferguson obsazovat do podobných rolí víc, víc! ()

TeeAge

Rogue Nation je skvelou syntézou staromódnych akčných klasík a moderných postupov. Pomalšie tempo mi vyslovene lahodilo, namiesto zbesilých sekvencií McQuarrie naservíroval ťažkotonážne a pritom elegantné pasáže, ktorým jednoznačne kraluje naháňačka motoriek a bavoráku. Tom je v skvelej forme, Renner-Pegg-Baldwin precízne a hlavne, i vtipne sekundujú. MI5 má všetko, čo od Áčkovej žánrovky čakám, hlavne ak má najpodarenejšiu zákulisnú scénu v historií spracovaní Pucciniho Turandot :) Ps: V Cinestaru na Andělu už dávno nebol tak dobre vyladený zvuk, výrazne to prospelo zážitku! 80% | CineStar Anděl Praha, 29.7.2015 | ()

sniper18

Predchádzajúci diel konečne nastavil úroveň série dosť vysoko a Rogue nation našťastie pokračuje v nastavenom trende a aj piaty diel si približne udržuje úroveň vrcholu série. Aj zápletka mi príde rovnakého typu, celý tím zostane na všetko sám a opäť čelí organizácii, ktorá má mimoriadny vplyv a dokáže ovplyvňovať svetové dianie, takže opäť nič, čo by ma výraznejšie zaujímalo, ale v tomto prípade sa môže film oprieť o skutočne skvelý scenár, ktorý ponúka jednu vydarenú sekvenciu za druhou. Už úvodná sekvencia s lietadlom patrí medzi to najlepšie, čo séria ponúkla a väčšinu času sa striedajú atraktívne prostredia a nápadité scény, no podobne ako aj Ghost protocol aj tu filmu neskoršie dojde dych a tá posledná tretina ma už moc nebavila, tu som si už naopak nenašiel vôbec nič, čo by ma skutočne bavilo a tak som to už dopozeral len zo zotrvačnosti, čo ma vzhľadom na mimoriadne kvalitnú väčšinu filmu dosť mrzí. Obsadenie je tentoraz najlepšie z celej série, Tom Cruise je tu vynikajúci a opäť predvedie viaceré dychberúce schopnosti, z pôvodného tímu sa vrátia Simon Pegg, Jeremy Renner a Ving Rhames, mimoriadnym plusom je nesmierne charizmatická Rebecca Ferguson, ktorej agentka ma veľmi bavila, prekvapivo poteší aj Alec Baldwin ako večne nahnevaný šéf CIA a bavil ma aj záporák Sean Harris, ktorý pôsobí až tak démonicky. Akcia si približne udržuje kvalitu predchádzajúceho dielu, takže opäť ponúkne viacero skvelých scén rôznych typov, Nájdu sa tu výborné súboje, hlavne ten v opere je nápaditý a vtipný, perfektná cestná naháňačka, jedna z najlepších, s akými som sa vôbec stretol, pár výborných kaskadérskych kúskov, hlavne ten úvodný, kedy je Cruise zavesený na dopravnom lietadle, len škoda, že ten fyzicky najnáročnejší Cruisov výkon, šesť a pol minúty bez vzduchu behom vodnej scény tu až tak nezapôsobí. Celá táto sekvencia ma moc nebavila a zaujme skutočne len tým Cruisovým výkonom, za ktorý má môj veľký rešpekt. Christopher McQuarrie sa ukázal ako skvelý žánrový režisér, síce každý diel je v tomto ohľade kvalitný, ale tentoraz mi sadla réžia asi najviac. Takže skutočne škoda tej poslednej tretiny, ktorá za zvyškom filmu poriadne zaostáva, ale aj tak rovnako ako Ghost protocol sa jedná o vrchol série a dúfam, že minimálne táto úroveň sérii vydrží. 88% ()

Ainy

Mé myšlenky a pocity z filmu se zcela ztotožňují s komentářem Bloodyho13. Jen se pod něj podepsat. Stejně jako je Brjůs nesmrtelný, nezničitelný, vše přeživší ve své Smrtonosné pasti, tak Tomík zase v Nemožné misi. Každý na svém písečku. Taky já jsem se bavila a pod fousky se usmívala nad doslova heroickými výkony agentů jak CIA, MI6 tak i mužů v černém. Všechny akce byly ale velmi, velmi působivé a fascinující. Honička na burácejících motorkách brala dech. Pokud máte rádi špiónskou akční záležitost, a jak píše Bloody, s prvky sci-fi, budete se jednoznačně bavit! Opravdu hodně mě potěšili obsazením Simona Pegga a co víc, člověk si zde opět uvědomil, kdo byl hlavním sponzorem a která značka auta je ta nejbezpečnější na světě. V takovém autě přežijete všechno. Viděla jsem na vlastní oči! ()

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

06.09.2018

Simon Pegg a Ready Player One

Simon Pegg a Ready Player One

19.03.2016

Steven Spielberg nám už v červnu naservíruje fantasy Obr Dobr a ihned se vrhne na svůj další film. Ne nepůjde o Indiana Jonese 5, ten dorazí až v červenci 2019. Nejdřív se dočkáme sci-fi Ready Player… (viac)

Rebecca Ferguson poletí do vesmíru

Rebecca Ferguson poletí do vesmíru

30.01.2016

Rudovlasý objev z pátého dílu Mission: Impossible dobývá Hollywood. Rebecca Ferguson bude přihrávat Michaelu Fassbenderovi ve Sněhulákovi a Emily Blunt v Dívce ve vlaku, ve sci-fi Life si pak zahraje… (viac)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz